ישי פרידמן, 'שביעי' | יום ד' שבט ה׳תשפ״ב 06.01.2022

לא תאמינו: כך נלחמת וועדה בעיריית תל אביב ביהדות ובחב"ד

ועדה רשמית בעיריית ת"א-יפו, שבראשה עומד סגן ראש העיר - ראובן לדיאנסקי, מתייחסת לציבור הדתי כ"אויב משותף חזק מאוד" • המטרות: להיאבק בחסידי חב"ד, להעלים ככל הניתן את החנוכיות מרחובות העיר ולעצור בניית בתי כנסת ומקוואות - והכל, תחת השם המבטיח 'פלורליזם וליברליות' • כתבתו וחשיפתו של ישי פרידמן, מעיתון 'שביעי'
לא תאמינו: כך נלחמת וועדה בעיריית תל אביב ביהדות ובחב
שער הכתבה וסגן רה"ע על רקע בניין עיריית תל-אביב; צילום: חיים טויטו, פייסבוק

הכירו את 'ועדת הפלורליזם והליברליות' של עיריית תל אביב-יפו: המקום שבו מתכננים מלחמת חורמה בחנוכיות שפזורות ברחבי העיר, בחסידי חב"ד שמפיצים יהדות, בריבוי המסעדות הכשרות, בריקודי ראש העיר בהקפות של חרדים - ובעיקר פועלת הוועדה, כפי שהצהיר אחד מחבריה, חבר מועצת העיר אברהם פורז, "לאחד כוחות מול האויב המשותף". 

האויב המשותף הוא החרדים, חב"ד, הדתיים וכל מי שמייצג את האורתודוכסיה בתל אביב. ועדת הפלורליזם והליברליות היא ועדה רשמית מטעם העירייה, ומי שמנהל אותה הוא סגן ראש העיר, ראובן לדיאנסקי. לוועדה שותפים רבים, בהם נציגי הרפורמים בעיר, הפורום החילוני, ישיבת בינ"ה, ישראל חופשית, חברי מועצה ופעילים אנטי דתיים. 

אחד הפעילים הללו הוא יעקב רוזנברג, מורה שמפעיל את עמוד הפייסבוק מח"צ (משמרת חילונית ציונית), לו אלפי עוקבים בודדים, ובו הוא מכריז על "מיגור שלטון הדת" ומפרסם בין היתר חומרים פוגעניים נגד חרדים. לדיאנסקי, סגנו של רון חולדאי, מפרסם לא מעט בקבוצה הזו. "אם אני לא פותח בתי כנסת ומקוואות עשר שנים - העיר מתרוקנת פה מדתיים. מעולה. זה מה שצריך להיות. שילכו לערים שלהם", הציע רוזנברג בוועידת היסוד של הוועדה, שהתקיימה בשנת 2019.

*

לפני שלושה חודשים כונסה ישיבה נוספת, והפעם עלה הצורך למאבק חדש: בוועדה דנו בכובד ראש כיצד למנוע מחסידי חב"ד להפיץ תכני יהדות בסמוך לבתי ספר בתל אביב. הם הצליחו להעביר חוק שאוסר על הקמת דוכנים ברדיוס של עשרה מטרים מכל בית ספר, אך החב"דניקים התגברו על המכשול והגיעו ללא דוכן.

"אנחנו נחושים בעניין הזה, שלא לתת לתופעה הזו להשתרש", אמר לדיאנסקי. יו"ר הפורום החילוני, חבר הוועדה רם פרומן, הוסיף וטען כי אנשי חב"ד "השתכללו" ו"הם מסתדרים גם ללא דוכן". ד"ר עינת ליבל הס גרסה כי "הנוכחות שלהם מלהיטה את האווירה".

חבר מועצת העיר, אייל אקרמן, הסביר: "הבעיה העיקרית היא שהחוק אוסר על מכירה, וחב"ד לא מוכרים שום דבר לכאורה. הם גם לא נופלים תחת הקטגוריה של 'המרת דת', משום שגם הם וגם הילדים יהודים. בלי השולחן הם בעצם לא עוברים על שום חוק".

חברי הוועדה מוטרדים גם מהבעיה שיוצרים הלימודים לבר המצווה של ילדים חילונים בעיר עם מלמדים מחב"ד - ומוביל ללימודי יהדות נוספים. נציג הפורום החילוני הציע שהעירייה תספק "שירות לימוד" שעוסק רק ב"הבנת טעמי המקרא וקריאתם. כך יוכל כל מי שרוצה ללמוד לעשות זאת, מבלי שאלה יהפכו להיות שיעורי הדתה".

בתוך הוועדה נוצר ויכוח בין הנציג הרפורמי לנציג הפורום החילוני, שביקש להמעיט בביטויי יהדות במרחב הציבורי. הרפורמים, לעומת זאת, דורשים שתהיה נוכחות לסמלים יהודיים במרחב הציבורי - רק שהם יקודמו גם על ידם, ולא רק על ידי חב"ד. כך, למשל, דרשה הנציגות הרפורמית בוועדה לשנות את הנוהג שחולדאי רוקד בהקפות שמחת תורה רק עם הרב הראשי של העיר, ויבוא לרקוד גם איתם. עוד נטען כי בימי חנוכה מפוזרות כ-100 חנוכיות של חב"ד ברחבי העיר, והרפורמים דרשו שחלק מהן יוצבו על ידם. 

"כנציג של ציבור חילוני, אני לא רוצה את הדברים האלה בתל אביב", אמר פרומן על ההקפות והחנוכיות. בתגובה אמר נציג הרפורמים, מאיר אזרי, כי הפורום החילוני "צריך להילחם גם על הזכות שלי". פרומן השיב שאין בכוונתו לקדם את היוזמות הרוחניות של הרפורמים, ועל כך השיב אזרי: "אם אתה לא תקדם אותי, אני לא אקדם אותך. עד עכשיו, הבג"צים שהובילו את ההישגים הכי גדולים נגד הכפייה הדתית היו שלנו ולא שלכם. זה א"ב של המאבק בכפייה הדתית".

"להוריד את הייצוג של חב"ד"

בלהט הוויכוח קפץ חבר מועצת העיר, השר לשעבר פורז, והזכיר לכולם על מה קמה הוועדה. "אנחנו צריכים לאחד כוחות נגד הממסד האורתודוקסי", אמר לניצים, "יש לנו אויב משותף חזק מאוד, והמאבק צריך להיות ממוקד. חבל לפצל כוחות". יו"ר הוועדה סיכם את הדיון בכך שאמר שאם צריך לבחור בין חנוכיות, שבין כה וכה יוצבו במרחב הציבורי, צריך לקדם את הרפורמים.

חברי ועדה אחרים טענו כי אין מספיק פעילים חילונים או רפורמים שיוכלו להתחרות בחנוכיות של חב"ד. פרופ' פרנסיס רדאי הציעה: "צריך להוציא מכרזים בצורה מסודרת, כולל מימון, ולתת את המסגרת הפורמלית שתיקבע על ידי העירייה. דרך המסגרת הזו אפשר יהיה להוריד את הייצוג של חב"ד".

גם כאן טען פרומן כי צריך לפעול לצמצום הנראות של חנוכיות במרחב הציבורי. חבר הוועדה אסטבן גוטפריד אמר בתגובה שהחנוכיות הן "ביטוי תרבותי של היהדות. זה כמו שתאמר בארה"ב שאתה לא רוצה לראות אורות בחג המולד".

אלא שלפורום החילוני לא רק הפריעה סוגיית החנוכיות. בישיבת הוועדה הראשונה ביקש פרומן לשים לב לתופעה ש"צריך לחשוב עליה", כהגדרתו. "בשניים האחרונות נפתחות בתל אביב יותר מסעדות כשרות מאשר מסעדות לא כשרות. זו סטטיסטיקה, אני לא אומר את זה מתחושה. זו גם נקודה שאולי צריך לחשוב מה עושים בנושא הזה".

*

תגובת עיריית תל אביב-יפו: "הציטוטים אינם מקובלים ואינם מייצגים את ערכי העיר, העירייה או העומד בראשה. הדובר המצוטט אינו גורם עירוני אלא משתתף שהוזמן לדיון על ידי יו"ר הועדה. חבר המועצה פורז הוא נבחר ציבור שעמדותיו מייצגות את עצמו ואת סיעתו בלבד". 

מיו"ר הוועדה, ראובן לדיאנסקי לא נמסרה תגובה לכתבה. 

הוסף תגובה
2 תגובות
1.
הכתבה היא תעודת כבוד לפעילות של חב"ד בתל...
ו' שבט
איך אומר הפסוק? (אולי הציטוט לא מדוייק) יהללוך זרים ולא בפיך...
2.
הזוי
ו' שבט
ממש ימי הקומוניסטים.
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.