שניאור דייטש | יום כ"א אב ה׳תש״פ 11.08.2020

בליץ שידוכים בחב"ד בשבועות האחרונים. שדכנית מסבירה מדוע

תגיות: שידוכים
האם משבר קורונה השפיע על כמות השידוכים בחב"ד? בשבוע שעבר ניתן היה לראות שינוי מגמה, 'בליץ'' של שידוכים: כמה עשרות 'מזל-טובים' בשבוע אחד, לאחר תקופת יובש ארוכה • שדכנית חב"דית ותיקה וגם עם איש צוות באחת הישיבות הגדולות בארץ שוחחו עם COL וניסו למצוא הסברים לתופעה. ויש להם גם כמה תובנות מעניינות
בליץ שידוכים בחב
צילום אילוסטרציה: צילום: שניאור שיף, COL

שבוע לאחר ט"ו באב, ונושא השידוכים רלוונטי מתמיד:

האם משבר קורונה השפיע על צמצום בהיקף השידוכים בחב"ד? התשובה היא, כן. המציאות מדברת בעד עצמה, כך גם מאששים בעלי אולמות השמחות.

בשבוע שעבר ניתן היה לראות 'בליץ'' של שידוכים, לאחר תקופת יובש ארוכה. בשבוע שעבר זרמו לפינת המזל טובים באתר COL, עשרות הודעות מזל טוב על 'באו בקשרי שידוכין', מה שמעיד על שינוי מגמה משמעותי בסגירת שידוכים באנ"ש.

מה הסיבות לתופעה? אם כל זה במקרה (בהשגחה פרטית כמובן) או שניתן לזהות כאן תופעה, מבורכת כשלעצמה?

 COL שוחח עם שדכנית וותיקה, הגב' רבקה סטמבלר, והציג בפניה את הנתונים.

האם הקורונה השפיעה על ירידה דרסטית ב'סגירת שידוכים', ומה ההסבר לתופעה?

"בכל נושא השידוכים, 'מצב הרוח' הוא גורם משמעותי. חלק מהמועמדים\ות היו בבידוד, חלקם היו חולים. כולם עסוקים בשרידות, ואין מצב רוח לדברים חדשים. ובעיקר: לא היו מקומות להפגש, השמיים היו סגורים.

"כעת, כולם חוזרים אט אט לשגרה וזה בא לידי ביטוי גם בשידוכים."

באותו נושא אך בעניין כללי יותר, הגב' סטמבלר מצביעה על תופעה שלדעתה הופכת את השידוכים לעניין קשה יותר. "הדור הצעיר חי בפנטזיה, מנותק מהמציאות. יש להם בראש 'מציאות חדשה', כולם פוסלים את כולם."

האם התופעה היא קשורה לכך שה'עולם הגלובלי' נהיה קטן יותר, וכולם מכירים את כולם?

"גם, אבל לא רק. מחפשים משהו מושלם ללא פשרות, וכך פוסלים כמעט כל הצעה."

שדכנית נוספת, שהעדיפה להישאר בעילום שמה, מתייחסת לתופעה של ה'התעוררות' תקופתית בנושא השידוכים, לאחר קפאון יחסי בתקופת הקורונה:

"פשוט מאוד: הגבולות סגורים, אז אין להם ברירה, ו'נאלצים' להתחתן'... הבחורים כבר לא יכולים לצאת ולהמשיך לשוטט בעולם בגלל שקיבלו 'הצעת שליחות' ממדינה עלומה..."

כתב COL שוחח גם עם איש צוות באחת הישיבות הגדולות בארץ, ושמע ממנו זווית נוספת על הנושא:

"בחב"ד הבעיה הגדולה היא הבחורים. לפני המשבר, לא מיהרו להתחתן, המשיכו לאחר 'קבוצה' לשליחות, ויש כאלו שגם חזרו לשנה נוספת ב-770, ובכך נוצר פער גילאים גדול. זאת בעיה שכבר 'נשתברו עליה קולמוסין'. כעת, השמיים סגורים, ובחורים 'התחילו לשמוע' הצעות, כי אין להם לאן לנסוע.

"אתן דוגמא: בחורי חסידיים, מסיימים 'קבוצה', ואז מקבלים הצעה לבוא לישיבות בארץ ל'שליחות' לחזק את הישיבה וכו'. הנוהג הוא שהישיבה נותנת לבחור כזה כרטיס טיסה הלוך ושוב, הלוך מארה"ב לארץ לישיבה, וחזור – ל-770 בחזרה... כך יצא שבחורים חסידיים מהארץ לא ממהרים להתחתן.

"כעת נראה שהמצב השתנה, וכך אולי ניתן להסביר את תופעת השידוכים שמתגברת בתקופה האחרונה".

הוסף תגובה
6 תגובות
1.
מנחם
כ"ב אב
ממש מוזר שעל דבר שהיה מקובל עשרות שנים בחב"ד שגיל הנישואין לבחור הוא 22-23 חוזרים שוב ושוב ומהרהרים . בחור שמסיים שנת שליחות, הוא בסה"כ בן 21-22 כך שאין שום סיבה והצדקה לתקוף את הבחורים שוב ושוב ע"כ שרצונם להישאר תמימים לשנה או שנתיים נוספות הפעלת הלחץ על הבחורים גורמת לפעמים לתנועה הפוכה שבחורים שבהחלט תם זמנם מתעקשים להמשיך את חיי הרווקות כך שאותם אנשים שמעלים את הנושא וחושבים שהם מועילים גורמים בד"כ רק להיפך
לא כל מה שמקובל, ממשיך להיות מתאים
כ"ב אב
אני חושב שזה די מוזר לומר שמכיון שדבר שהיה מקובל עשרות שנים, לכן עליו להמשיך כך עוד עשרות שנים. צריך לבחון את הדבר המקובל ולראות אם אכן הוא עדיין משרת אותנו, או שכבר לא. העובדה כיום שיש המון בחורים ובחורות שאינם מתחתנים, גם בזכות הסיבה המקובלת הזו, וגם בגלל פערי הגילאים שציין איש הצוות, היא עובדה מוגמרת.. זה שיש תופעה של בחורים חסידיים שבמשך השנים שהם מחכים להיות בגיל המקובל, הם הולכים ומאבדים מחסידיותם, גם היא עובדה מוגמרת. הרבי עודד חתונה בגיל צעיר, וכל מי שעיניו בראשו יודע שזה הכיוון הנכון שאליו צריך לשאוף.
נכון מאד
כ"ב אב
2.
לא נכון ולא משקף
כ"ב אב
עיקר התמימים שנהיו חתנים בתקופה האחרונה אלו התמימים של קבוצה ע"ז-ע"ח שזה הזמן הקלאסי (שנתיים אחרי קבוצה) שמלחתנין בהם. בנוספ לכך, תמיד בקיץ שאחרי קבוצה יש את ראשוני הבחורים שממהרים להשתדך. כך שאין השנה שום שינוי לגבי השנים שעברו (זולת זה שבתחילת חודשי הקורונה לא היו פגישות וכעת זה חזר). מספיק להאשים את התמימים בשיטץ השידוכים הקולקלת בחב"ד ולטעון שהכל זה באשמתם.
3.
כואב לשמוע את הציניות כלפי הבחורים
כ"ב אב
היחס הזה מעבר לכך שהוא משפיל, הוא גם גורם להיפך מהכוונה. אחת הסיבות לתופעה לעניות דעתי היא שדעת בגלל שהבחור נמצא כל הזמן במסגרת והוא לא ממש מכיר את עצמו, קיים צורך עצמי ענק להיות זמן מה בלי מסגרת ישבתית מעלייך כדי לדעת ולהכיר את הנפש שלך בצורה ברורה. לעניות דעתי המצב ישתנה רק כאשר יתנו מענה בישיבות לא רק לשאלה בגמרא או במאמר אלא שאלה גם בהתמודדויות וכדומה.
4.
חיה
כ"ב אב
אני לא חושבת שזה שינה משהו... אולי עכשיו שהרבה בחורים לא חוזרים חזרה אחרי השליחות ל770 אז משהו ישתנה.. בדרכ בתקופה הזאת כל שנה יש הרבה שידוכים זה לא משהו חדש..
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.