שלמה מן | יום י"ז תמוז ה׳תש״פ 09.07.2020

במצפה רמון שחזרו במדויק את חדר הרבי; הנגר משתף בעבודה

ההעתק המדויק ביותר של חדר הרבי בישראל נחנך בתקופה האחרונה בבית חב"ד רחב הידים במצפה רמון • הנגר שפיקד על העבודה, ר' אריה ליפסקר מאנ"ש בנחלת הר חב"ד, משתף בראיון ל-COL באתגרי הבניה, בנסיעה לחצרות קודשנו בכדי לערוך את המדידות, בתגובות שמקבל - וגם: איזה חלק בחדר העדיפו לא לשחזר
במצפה רמון שחזרו במדויק את חדר הרבי; הנגר משתף בעבודה
מימין: החדר המשוחזר במצפה רמון. משמאל: ר' אריה ליפסקר (תמונות: באדיבות המצלמים)

בניית העתק של חדר הרבי, אינו דבר חדש. בשנים האחרונות בעוד ועוד בתי חב"ד ובתי כנסת בישראל וברחבי העולם התבצעו עבודות שחזור כאלה ואחרות לאותו חדר קדוש בבית חיינו, ממנו הנהיג הרבי במשך עשרות שנים את העולם היהודי. כך לדוגמה שוכן העתק שכזה ב-770 בכפר חב"ד, בבית כנסת חב"ד שבשכונת רמת שלמה בירושלים ובמקומות נוספים.

בשבועות האחרונים, רגע לפני שנגיף הקורונה שיבש את העולם, נחנך העתק שכזה גם בבית חב"ד רחב הידיים והמרהיב של בית חב"ד במצפה רמון, בראשות השליח הרב צבי סלונים.

"לדעתי", משתף את COL ר' אריה ליפסקר, מאנ"ש בנחלת הר חב"ד, שפיקד על עבודות הנגרות, "מדובר בשחזור המדויק ביותר לחדר הרבי שנעשה אי פעם. שחזור של כמעט 100% מלבד אי אלו פריטים שונים שמסיבות טכניות נעשו באופן שונה".

 

הכל התחיל בטיול משפחתי של משפחת ליפסקר למצפה רמון, לפני כמעט שנה. "בשבת בצהרים יצאנו להסתובב בעיר", משחזר ר' אריה בשיחה עם COL השבוע. "לא ידענו בכלל שיש 770 במצפה רמון וכשהבחנו בו, במבנה המרהיב, כמובן שנכנסנו. קשרתי שיחה עם השליח, והוא שיתף אותי בתכניותיו לבנות במקום אף העתק של חדר הרבי. אמרתי לשליח שבהשגחה פרטית אני מתעסק בנגרות וכבר במוצאי שבת שלפתי הצעת מחיר והחלטנו שאנו יוצאים לדרך".

התעסקת בעבר בשחזור דומה?

"לא, זו פעם ראשונה. ודווקא לכן וכיון שרציתי שהתוצאה תהיה הכי קרובה שניתן לחדר המקורי, נסעתי לחצרות קודשנו. זה היה בחודש תשרי וכמה ימים אחרי שמחת תורה הרב סלונים סידר בעבורי אישור כניסה לחדר של הרבי."במשך כחצי שעה הייתי בחדר. ערכתי מדידות וצילומים - והתחלנו לעבוד. בתחילה לא ידעתי למה אני נכנס, רק תוך כדי עבודה הבנתי עד כמה מדובר בפרויקט מורכב".

מדוע?

"צורת הבנייה מאוד עתיקה. יש הרבה חלקים שהצריכו עבודה ידנית ושילוב של כל מיני פיתוחים. ברוך השם אולם אחרי כל ההשקעה הצלחנו לברך על המוגמר וכולם מרוצים".

יש חלק שלא הצלחתם לשחזר בחדר?

"לא. מלבד ארון הספרים בכניסה לחדר, שבחדר המקורי זה ארון ברזל ואצלנו - כמו גם בכפר חב"ד - העדפנו לעשות אותו מעץ. הייתה לנו התלבטות ובסוף הכרענו לעשות מעץ".

אילו תגובות קיבלת על העבודה?

"זמן קצר אחרי שסיימנו בעבודה, חזרתי למקום בכדי לעשות את הפינישים האחרונים. הבחנתי באנשים שנכנסים לחדר ומתפללים. אחד מהם לכד את תשומת ליבי, ראיתי עד כמה זה דיבר אליו. תחושה של קדושה נשבה במקום.


התוצאה. צפו בוידאו


"גם אבא שלי ודוד שלי נסעו לבית חב"ד במצפה רמון בהזדמנות. שאלתי אותם מה הם אומרים על השחזור של החדר. הם תיארו בהתלהבות עד כמה השליח הרב סלונים ממנף את זה לקירוב היהודים והחיבור שלהם אל הרבי.

"הרב סלונים מחזיק ברשותו אף ספר תהלים שהשתמש בו הרבי והוא משלב זאת בתפילה בחדר. אני חושב שחדר כזה תורם מאוד לבית חב"ד וגורם לעוד ועוד אנשים להגיע. זכינו שיש לנו בזה חלק".

הוסף תגובה
19 תגובות
1.
מדהיםם
י"ז תמוז ה׳תש״פ
עבודה מדויקת! עוד יבואו לשם המונים
2.
וואו
י"ז תמוז ה׳תש״פ
איזה עבודה איזה כישרון!! אריה ליפסקר שיחקת אותה
3.
מאוד יפה רק...
י"ז תמוז ה׳תש״פ
לא אותה תחושה בכלל...
4.
וואו
י"ח תמוז ה׳תש״פ
איזו עבודה מדהימה! נגר מוכשר...
5.
ר אריה אדם מוכר מאוד
י"ח תמוז ה׳תש״פ
כל עבודות נגרות אצלנו בבית הוא עשה, יש לו כלים מדהימים ב״קליניקה״ שלו
6.
ליפסקר מלך
י"ח תמוז ה׳תש״פ
7.
אלופיםם
י"ח תמוז ה׳תש״פ
אין על אריה ודני נגרים מוכשרים
8.
מדהים
י"ח תמוז ה׳תש״פ
מה עם ספר השלוחים? חסר
ראה תגובה מספר 11
י"ח תמוז ה׳תש״פ
יש על השולחן
כ' תמוז ה׳תש״פ
9.
מדהים
י"ח תמוז ה׳תש״פ
בן דודי היקר והאלוף. עבודה מדהימה. רוצה להגיע מהמרכז במיוחד לראות ולהרגיש את הקדושה
10.
אין על העבודה של בית חב"ד מצפה רמון
י"ח תמוז ה׳תש״פ
ישר כח לרב סלונים על היוזמות והעבודה שלו במצפה רמון!!!! ולליפסקר על הדיוק העבודה... הרב סלונים עלה והצלחה! !! עוד צעד לגאולה האמיתית והשלימה!!בקרוב!!
11.
אלוף.הרב סלונים. ישר כח לרב ליפסקר
י"ח תמוז ה׳תש״פ
נדמה לי שהם בני דודים... יש ספר השליחות על השולחן מתחת לחיתת
מהמםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםם!
י"ח תמוז ה׳תש״פ
12.
לא מדוייק כ"כ
י"ח תמוז ה׳תש״פ
א. החדר קטן יותר מהמקורי ב. אין פיתוחים על התקרה. ג. חסר ארון קודש. ד. דלת השירותים קטנה מאד אבקש מ-COL להכניס את תגובתי!!!!
טעות
י"ט תמוז ה׳תש״פ
ארון קודש כמובן הוסיפו אחרי ג'תמוז...
תגובה
כ"ב תמוז ה׳תש״פ
בנו את הרהיטים לפי הגודל של החדר הקיים לכן הקטינו חלק מהדברים שיכנס. ארון קודש הכניסו אחרי ג. תמוז מבחינת הדיוק והאלמנטים זה אחד על אחד
ממש לא...
כ"ג תמוז ה׳תש״פ
החדר הרבה יותר קטן וזו הסיבה הראשונה לכך שהוא לא דומה. בנוסף אין את הפיתוחים בתקרה, והארונות לא בנויים בדיוק מושלם. זה בהחלט דומה ומעורר רגש, אבל לא מדויק 100%...
תגובה לתגובה
כ"ה תמוז ה׳תש״פ
זה בסדר, לא צריך כל הזמן לקטרג ולבקר אפשר גם לפרגן - גם אם זה לא בדיוק!!
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.