מערכת COL | יום כ"ו ניסן ה׳תש״פ 20.04.2020

במרבית הישיבות: לימוד באמצעות 'המרחב הקולי'

לאחר השבתה מוחלטת של מערכות הלימודים והחינוך, בארץ חוזרים ללימודים כבר השבוע, וזאת באמצעות 'למידה מרחוק' • גם בישיבות נערכים לחזרה למסלול לימודים שגרתי ככל האפשר, ללא חזרה פיזית לספסלי ה'זאל' בתומכי תמימים • מה קורה בישיבות? כמה שעות ילמדו ביום, ובאיזה מתכונת? • יצאנו לבדוק
במרבית הישיבות: לימוד באמצעות 'המרחב הקולי'
ילמדו מהבית: אולם ה'זאל' של הישיבה המרכזית בכפר חב"ד (ארכיון COL)

הקלות במשבר קורונה: לאחר השבתה מוחלטת של מערכות הלימודים והחינוך מאז חג הפורים האחרון, בארץ חוזרים ללימודים באמצעות 'למידה מרחוק'.

בבתי הספר של הבנות חוזרים ללימודים מרחוק בעיקר באמצעות תכנת 'זום' שהפכה פופולרית במיוחד לשיעורים משותפים בעקבות המצב, ובאמצעות דפי עבודה הנשלחים באמצעות הדואר האלקטרוני להורים.

בתלמודי התורה ברחבי הארץ, מוסדות רבים בוחרים כבר השבוע להתחיל במתכונת לימודים טלפונית ובאמצעות דפי עבודה שנשלחים בדואר, בחלק מתלמודי התורה משלבים גם הם את יישומון 'זום' (יישומון המאפשר שיעור מרובה משתתפים על מסך אחד).

בחלק מהתלמודי התורה החלו ללמוד באמצעות מערכות בתי הספר ללימוד מרחוק של השלוחים: 'בית ספר נט', אור מנחם.

גם בישיבות נערכים לחזרה למסלול לימודים שגרתי ככל האפשר, ללא חזרה פיזית לספסלי ה'זאל' בתומכי תמימים.

COL יצא לבדוק במספר ישיבות בארץ, את מתכונת החזרה ללימודים הצפויה, שעות הלימוד, ואופן הלימוד: מערכת 'זום' חזותית, טלפונים, מיילים או אמצעים אחרים?

בישיבת תומכי תמימים המרכזית בכפר חב"ד, נערכים לקראת הקמת מערך שיעורים בטלפון לאורך כל שעות היום. אנשי הצוות, הרמ"ים והמשפיעים יהיו זמינים לשאלות של התמימים, בלימוד ה'נגלה' ובחסידות.

ל-COL נודע כי הערב תערך ישיבת צוות ובה יוחלט על המסגרת המלאה של החזרה ללימודים, הודעות מסודרות יישלחו להורי התמימים.

 • 

גם בישיבה הקטנה תות"ל בלוד נערכים לקראת החזרה ללימודים במתכונת 'למידה מרחוק' ורק באמצעות הטלפון. הלימודים יתפרסו על כל שעות היום כמעט כמו שעות הלימוד הרגילות, התחלה ב 8:00 בבוקר וסיום ב 21:15.

 • 

ומה קורה בישיבת תות"ל אלעד?

בישיבת תומכי תמימים אלעד, שלחו הבוקר לו"ז לימודים מלא, לאורך כל שעות היום, בסה"כ 7 שעות לימוד יומיות. הנה חלק ממכתב הישיבה להורים:

"הורים יקרים שי',

עקב המצב שנוצר, ולמרות שעבר חג הפסח - זמן חירותנו, וכבר ראש חודש אייר מתדפק על דלתותינו, אין לנו את האפשרות להתחיל את הזמן החדש 'זמן קיץ ה'תש"פ', בשטח הפיזי של הישיבה - כימים בתיקונם. לאור המציאות המשונה, הוחלט בשיתוף פעולה מלא של כל הצוות, להתחיל - ובעצם להמשיך - במתווה של מרחב למידה קולי - למידה מרחוק, על מנת לתת לתמימים היקרים שי' הרגשה שאנחנו חוזרים לישיבה, תוך התחשבות בהגבלות שנוצרו עקב המצב."

"רק במרחב הקולי"

הנהלת הישיבה מדגישה כי הלימוד מרחוק יהיה אך ורק באמצעות הטלפון: "השיעורים וההתוועדויות וכו', יתקיימו אך ורק במרחב הקולי, ובשום אופן לא דרך מחשב בכל אפשרות שהיא".

הנהלת הישיבה מוסיפה: "חשוב לנו להדגיש בפניכם, שסדר הלימוד אינו בבחינת המלצה, אלא זהו סדר לימודים שהתלמיד מחוייב להשתתף בו ככתבו וכלשונו, משל היה בישיבה."

 • 

ביתר עילית: נערכים ללימוד מרחוק

בישיבת תומכי תמימים ביתר עילית, בראשות ראש הישיבה הרה"ג מרדכי מישולבין, נערכים לחזרה ללימודים במתכונת 'למידה מרחוק' באמצעות הטלפון. ל-COL נודע כי בע"ה עוד הערב תשלח הישיבה מידע מסודר ולו"ז להורים, בכדי להחזיר את התמימים במהרה למתוכנת למידה סדירה ככל הניתן בזמנים מיוחדים ולא שגרתיים אלו.

 • 

ישיבה גדולה תות"ל קרית גת:

אנשי הצוות בהערכות אחרונה לקראת חזרה למסלול לימודים מרחוק, ואנשי הצוות יודיעו בזמן הקרוב באופן אישי לכל 'תמים' על תכנית הלימודים המלאה הצפויה. 

• 

ממידע שמתקבל מריכוזי אנ"ש ותגובות הורים שמגיעות למערכת כי העומס על קווי הטלפון הולך וגדל ויש שיבושים במערכות ה'למידה מרחוק' באמצעות הטלפון, כולל קריסות של הקווים מעת לעת.

מדובר בבעיה כלל ארצית, בעקבות העומסים האדירים על המערכות הקיימות, שעימה מנסים להתמודד גורמים בממשלה ובכנסת.

בעיה נוספת ולא פשוטה היא הזמינות של קווי הטלפון והמחשבים.

בכל בית סטנדרטי יש מחשב אחד וטלפון אחד. במשפחה ממוצעת עם בנים ובנות בגילאים שונים, תתכן 'התנגשות' בין השעות כשכל אחד מעוניין להשתתף בשיעור של כיתתו או ביישומון וידאו כדי להשתתף בשיעור מרחוק, מה שהופך את הדבר לכמעט בלתי אפשרי. 

נתקלתם בבעיה דומה? שתפו אותנו במערכת התגובות>>>

הוסף תגובה
13 תגובות
1.
אלעדים
כ"ו ניסן ה׳תש״פ
חברה אין על אלעד!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2.
בכפר התחילו היום
כ"ו ניסן ה׳תש״פ
עם חסידות בשעה 08:00 בבוקר
3.
רעיון מצוין!
כ"ו ניסן ה׳תש״פ
אך אם זאת אני חושב שעדיף שיתנו לתמימים דפים של שעות וזמני למידה, והם יוכלו לפרוש אותו לאורך היום כולו כפי היכולות שלהם, ולא בשעות אחידות, בגלל: א: התחשבות בכך שהתמימים בבית, ולא בישיבה. ולא תמיד הם יכלו לקום בזמן, (ידוע ש'תמימים' זה עם שאוהב לישון הרבה, ולא יוותר כל-כך מהר על השינה העריבה וד"ל).. ב: מהסיבה שהובא לעיל, שזה עלול להתנגש בזמנים של הילדים האחרים שנמצאים בבית. כי אחרי הכל - להיות בבית זה לא כמו להיות בתומכי-תמימים..
אז מה אתה מציע?
כ"ז ניסן ה׳תש״פ
מה פתאום
כ"ז ניסן ה׳תש״פ
הגבלה עצמית! גם בבית צריכים לקום בזמן
מה הפירוש??
כ"ז ניסן ה׳תש״פ
תקרא את השורה הראשונה והשנייה, ותבין: "שיתנו לתמימים דפים של שעות וזמני למידה, והם יוכלו לפרוש אותו לאורך היום כולו כפי היכולות שלהם, ולא בשעות אחידות".. - מוכר לך?
לך תבין תמימים..
כ"ז ניסן ה׳תש״פ
יש לך בן בישיבה? אם כן אתה מבין טוב מאוד שקשה עד בלתי אפשרי להעיר תמים משנתו בישיבה, וק"ש וק"ו בבית! אנו ההורים אלה שנצטרך להעיר אותו ולפעמים גם אנחנו רוצים לישון קצת בלילה ולהתעורר בשעות יותר מאוחרות מהשעות שהוא אמור לקום..
4.
לא ככ מחושב
כ"ז ניסן ה׳תש״פ
מישהו חשב על כמות הקרינה המטורפת שיש ב7 שעות ביום על הטלפון????!!??!!? כל יום?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!??!???!??! מישהו חשב על זה שרוב הבחורים נמצאים בבית ביחד עם כ---ל המשפחה ?!?!?! וגם הם מעוניינים ליהיות בשיעורים של מקום לימודיהם?!?!?! מישהו חשב על זה שיש בחורים שאין להם טלפון ויצטרכו להשתמש בשל ההורים וההורים צריכים לעבוד וכדו לפני שראשי הישיבות מקבלים החלטות, לפחות שלא יהיו כמו הפוליטיקאים, מקבלים מידע מיועצים וכו', ואין להם מושג מה באמת קורה פה למטה. ויבררו את כל הפרטים האלה מה זה חובה ?איומים? העולם נמצא במצב שלא מאפשר מערכת כזו של חובה! תבינו אנחנו לא איפה שהיינו לפני חודשיים!
5.
איך??
כ"ז ניסן ה׳תש״פ
איך אתם מצפים שבחורים ישבו משמונה בבוקר ועד 21 בערב עם טלפון ביד??!
מה השיקול?
כ"ז ניסן ה׳תש״פ
מה השיקול לא לתת ללמוד בזום? תמימות לחשוב שבחורים לא יושבים גם ככה מול המחשב, צריך להכיר במציאות ולפחות שינצלו את הזמן לדברים קדושים וטובים.
חזק בדיבורים
כ"ז ניסן ה׳תש״פ
כששואלים למה הבחורים שלנו לא הולכים לצבא וכו׳ התשובה היא שלימוד תורה הוא הדבר הכי חשוב, מגן ומצל. ושזה לא קל ודורש מסירות נפש. בבקשה, בואו נראה שזה באמת ככה.
6.
מה עם קרית גת ישיבה קטנה
כ"ז ניסן ה׳תש״פ
7.
חסידות בוקר לא כזה מסתדר טוב לכולם
כ"ז ניסן ה׳תש״פ
מישהו חשב על חסידות בוקר? לא אצל כל אחד יש כל הזמן מניין שהוא יכול להתפלל בו עדיף שיהיה בבוקר שיעור מוקלט וכל אחד ישמע את השיעור חצי שעה 40 דקות לפני התפילה כי יש מקומות שבגלל השיעור הזה יפסידו תפילה במניין לא חבל? עדיך תפילה במניין השיעור מוקלט מאשר שיעור חי ויפסידו תפילה במניין יש מקומות שזה גם יכול להיות הפסל של רבע שעה עשרים שבגלל השיעור הפסידו תפילה מבקשים הישיבות תתחשבו בנו
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.