צבי סופר | יום כ"א אדר ה׳תש״פ 17.03.2020

הגיע הזמן להוקיע מפירי ההוראות • הרב מנחם ברוד

תגיות: קורונה
אם היה נדמה למישהו שזה רחוק מאיתנו – עכשיו אנחנו יודעים שיש חולים מריכוזי חב"ד המאושפזים בבית רפואה • כשאנשים נשארים בבניין שבו בוערת שריפה – לא מחייכים אליהם אלא צועקים עליהם שייצאו • אם אנשים לא מצייתים להוראות – צריך לצעוק עליהם ולגעור בהם
הגיע הזמן להוקיע מפירי ההוראות • הרב מנחם ברוד
כותב השורות הרב מנחם ברוד, על רקע אולם 'בית מנחם' בעת הסגירה הבוקר, בידי המשטרה

הרב מנחם ברוד
בימים האחרונים אני מוצא את עצמי במצב מוזר. אני מתריע לפני חבריי וידידיי על הצורך להיזהר ולציית להוראות, ונתקל בתגובות מגחכות.

היו ששאלו מה אני מבוהל כל כך. אחרים טענו שאני מגזים.
ובכן, אינני פחדן באופיי. אינני היפוכונדר. אני משתדל להיות שמח, לבטוח בקב"ה ולהאמין שיהיה טוב, בטוב הנראה והנגלה.

אבל אני קצת עוקב אחרי הנעשה בזירת המאבק בקורונה, ברחבי העולם ובארץ, וברור לי לגמרי שזה לא משחק. זו מחלה שהורגת אנשים, והיא מסוכנת במיוחד לבני-אדם מבוגרים.

ראו מה קרה בסין, עד שנקטו אמצעים תקיפים מאוד לבלימת התפשטות המחלה. ראו מה קורה עכשיו באיטליה ובספרד. מאות בני-אדם מתים בכל יום. מדינות שלמות בסגר מוחלט.

אתם באמת חושבים שהממשלה הייתה מחליטה סתם כך לסגור את כל מוסדות החינוך, התרבות והפנאי, לבטל חתונות ובר-מצוות, ולפגוע פגיעה כל כך קשה בכלכלה ובסדר החיים השגרתי? אולי הם בכל זאת מבינים משהו?

אולי ההוראות שניתנו לציבור נועדו להציל חיים כפשוטו, למנוע את התפשטות המחלה, למנוע את קריסת שירותי הבריאות, למנוע הידבקות של אנשים מבוגרים?

איך אפשר בקלות דעת לזלזל בהוראות האלה ולהמשיך להתנהג כאילו כלום לא קרה, כאשר בכל יום מגיעים עוד ועוד דיווחים הממחישים את חומרת המצב?

ואם היה נדמה למישהו שזה רחוק מאיתנו – עכשיו אנחנו יודעים שיש חולים מריכוזי חב"ד המאושפזים בבית רפואה. אנחנו רואים מה קורה בקראון הייטס, שבה לא ננקטו אמצעי הזהירות, והמגיפה משתוללת, וחסידים מבוגרים שוכבים בטיפול נמרץ.

וגם אם כפי שכולנו מקווים, כל הנדבקים בנגיף בע"ה יחלימו, האם הייתם מאחלים למי מיקיריכם שיבלה 4-6 שבועות, כולל חג הפסח, בבית רפואה? האם הייתם רוצים שמאות אנשים ייכנסו לבידוד, לא יוכלו לעבוד ולהתפרנס?

בדיוק למניעת המצב הזה נועדו ההוראות. תבינו, יכול להיות שאתם נושאים את הנגיף בלי שתדעו, ואתם מדביקים אחרים, שבעבורם זו סכנת חיים. אבל אם תשמרו על ההוראות, ההדבקה תהיה בתחום של עשרה אנשים בלבד. ואם תקפידו על מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם – אולי גם ההדבקה הזאת תימנע.

אם תתפללו במניין של 10 אנשים ואחר כך יתברר שמישהו מהם נדבק – ייכנסו רק 10 אנשים לבידוד ולא 100 או 200 איש.
אלה דברים פשוטים ומובנים כל כך, שקשה לקלוט מדוע יש המזלזלים בהוראות.

לדעתי כולנו חייבים לנקוט פעולה תקיפה כנגד מפירי ההוראות. אמנם אנחנו חסידי חב"ד, ודרכנו דרכי נועם, מתוך חיוך וחיבה, אבל יש מצבים שמחייבים לצעוק.

כשאנשים נשארים בבניין שבו בוערת שריפה – לא מחייכים אליהם אלא צועקים עליהם שייצאו.

אם אנשים לא מצייתים להוראות – צריך לצעוק עליהם ולגעור בהם. כמובן שראוי לבקש תחילה בנחת ובחביבות, אבל אם זה לא מועיל – לצעוק. כן, לצעוק ולגעור. לא לאפשר לאנשים לסכן חיי אדם!

שכל אחד ייקח אחריות לא רק על עצמו, אלא גם על סביבתו. זוהי אהבת ישראל אמיתית.
תפעלו כפי שהייתם פועלים אל מול נהג המשתולל בכביש. כפי שהייתם פועלים מול אדם שהיה נכנס לבית כנסת עם מרסס רעל ומתיז לכל עבר. כפי שהייתם נאבקים למנוע כל סכנה מהציבור.

חייבים להפוך את הפרת ההוראות לבלתי לגיטימית. שמפירי ההוראות יידעו שייתקלו בתגובה חריפה מהציבור ובמחאה נמרצת. וככל שיותר ויותר אנשים יגיבו ויתבעו את יישום ההוראות, הם ייראו פחות כעופות מוזרים, אלא כאנשים אחראים ואכפתיים, שדואגים לחיי אדם.
צריך להמשיך להתפלל במניין – אבל במניינים קטנים. צריך לקיים שיעורים – אבל במסגרת ההוראות. צריך לפתוח כיתות בבתי הספר וכדומה לצורך המניינים והשיעורים.

בהיערכות מתאימה אפשר להמשיך את החיים, ובכלל זה החיים התורניים והחסידיים שלנו – ועדיין במסגרת ההוראות, תוך הגנה על המבוגרים ועל מי שבקבוצות הסיכון, לבל ייפגעו ח"ו.

עלינו לעשות הכול שכולנו נעבור את התקופה הקשה במינימום פגיעה בשלומם ובבריאותם של יקירינו, והאחריות מוטלת עלי ועליך, על כל אחד ואחת מאיתנו.

 

הוסף תגובה
16 תגובות
1.
מילים כדרבנות
כ"א אדר
2.
הערות לתשומת לב
כ"א אדר
א. בבתי הכנסת בריכוזים החרדיים כמו בני ברק למשל וכן בתורות בכניסה לחנויות (המוגבלות לכניסת 10 אנשים) זקוקים לאכיפה משטרתית להגבלת כמות וצפיפות האנשים!! ב. מדוע לא מעדכנים בתקשורת, כגון ברדיו את רשימת *המקומות המרכזיים* (כן, רשימה!) בריכוזים החרדיים בהם ביקרו החולים?? איזה אדם, שאינו בחרדה, יתקשר לשמוע רשימות שלמות בטלפון כדי לבדוק אם הוא נדרש לבידוד?? ג. בקשר למספרי החולים בארץ ובעולם, לצערינו מרגע שינוי הלאום בת.ז. מ'יהודי' ל'אזרחות ישראלית', המושג "יהדות התפוצות"-נעלם כליל וכן כל השוהים בארץ הפכו ל"ישראלים". במציאות- קצת יותר רלוונטי לדעת גורלם של יהדות התפוצות ( *יהודי* איטליה ואירן למשל) מאזרחי המדינה המגוונים שאינם משתייכים לקטגוריה.
מעדכנים
כ"ב אדר
באפליקציה coronapp, בטלגרם ובאתר. אין שום אפשרות לעדכן בקצב הנדרש באמצעים אחרים.
כואב מאוד מה שקורה בארץ בענייני יהדות/הת...
כ"ב אדר
ועדיין, כשישה מיליון יהודים חיים בישראל. כ70% מאזרחי ישראל..
3.
כל הכבוד לרב ברוד
כ"ב אדר
תמיד, וכמו תמיד, איש חכם וישר. שכל בריא.
4.
מזעזע
כ"ב אדר
יש המון מתושבי הכפר שצריכים להיות בבידוד ולא עושים זאת!!!
5.
המצב רע מאוד בכפר חבד!!!!
כ"ב אדר
אנשים ששהו בבית הכנסת " נחום יצחק"- האם אתם בבידוד כפי הנדרש???
6.
לענ"ד צריך להתפלל בבית. עדיף להחמיר בפיק...
כ"ב אדר
מי שמפר את ההנחיות עשוי לגלות שהוא פשוט רוצח שתחילתו בפשיעה. תשובה לא מועילה על זה.
tishma
כ"ב אדר
............uai ze caved
7.
אמת ! כל הכבוד! ממך יראו וכן יעשו
כ"ב אדר
8.
למה אין אכיפה בבתי כנסת בריכוזים חרדים??
כ"ב אדר
יש יותר מ10 אנשים בכל מנין. ה' ישמור !
9.
הציבור שלנו מזלזל
כ"ב אדר
לא לוקחים את ההוראות ברצינות..
10.
יש לי רק שאלה אחת
כ"ב אדר
מדוע אתם חושבים שכל אותם האנשים שלא מוכנים לנקוט באמצעי הזהירות, מפירים את ההוראות של משרד הבריאות ו"מזלזלים", עושים זאת ? האם הם עושים זאת רק כי זה לא נוח להם ? לא אכפת להם ? האם הם לא מאמינים לדיווחים מהעולם ? אולי הם כולם פשוט טיפשים או מטומטמים או אנשים רעים ? כ-ו-ל-ם ? או שיש אפשרות אחרת - אולי הם יודעים משהו שאתם לא יודעים. אולי אם תשאלו אותם מדוע הם לא שומרים על הכללים למרות הסכנה, הם ישמחו להסביר לכם. אולי תפרסמו את התשובות שלהם כאן במקום לחרוץ את דינם שלא בפניהם ?
תשובות???
כ"ב אדר
איזה תשובות אה??? ש- מה לעשות קשה להם להיות בבית... שלא אכפת להם מתושבי הכפר... בעניין חיים ומוות אין כלל שאלות ותשובות!!!
הצילו בשמים
כ"ב אדר
11.
אמת נכון ויציב
כ"ב אדר
ובנוסף לכך יש לציין שכל רגע ורגע שאדם שומר על הכללים וההוראות של משרד הבריאות, הרי הוא מקיים מצוות ונשמרתם מאוד לנפשותיכם כמו מצוות תפילין ואכילת מצה או יותר נדמה כמו מצוות אכילת מרור...אבל בוודאי שזאת מצווה גמורה מהתורה
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.