שניאור דייטש | יום כ"א אדר ה׳תש״פ 17.03.2020

"שמרו על עצמכם, זו מגיפה!" בנו של ר' לוי גולדשטיין זועק

בשכונת קראון הייטס החב"דית יש לאחרונה התפרצות לא נשלטת של נגיף 'קורונה', וכעת יש נסיון להגן על המבוגרים וקבוצות הסיכון • רבני השכונה במכתב חירום: "שריפה בוערת עכשיו בקהילה שלנו רח"ל" • אחד מעסקני השכונה אומר ל-COL: "עשרות נושאים את הנגיף, אין מענה רפואי הולם ולא ערכות בדיקה למאות פניות. "שבו בבית", זה מה שאומרים להם" • הרב משה קליין מזהיר: "אם אתה צעיר וסובל מתסמינים, אתה יכול להעביר המחלה לזקנים או לקבוצות סיכון ולסכן אותם, ח"ו"
קטע ממכתב החירום שפורסם אמש, על רקע תפילת מנחה בקראון הייטס

בלב כבד נכתבות שורות אלו, קראון הייטס היא בבת עינו של הרבי, מכאן הנהיג את העולם כולו ועיני כולם היו נשואות לכאן. הרבי טבע את המושג "כאן ציווה ה' את הברכה". אך לרגל המצב הקשה, והמציאות שטופחת על פני כולנו, האם יש להמשיך ו'לטייח', או שכלו כל הקיצין וצריך לשים את האמת על השולחן, ולצעוק "רבותי, העיירה בוערת?!" 

אם בכל הארץ שלנו, עם מליוני אזרחים, מתמודדים רשמית עם מאות נשאי נגיף קורונה, בשכונת קראון הייטס החב"דית עשרות רבות של אנשים נגועים בנגיף. המרפאות בקריסה, אין כרגע ערכות בדיקה זמינות לזיהוי הנגיף, והמצב - פשוטו כמשמעו - מסוכן.

 בנו של ר' לוי גולדשטיין מקראון הייטס הזקוק לרפו"ש בעקבות הדבקות בנגיף הקורונה, מפרסם קריאה נרגשת: "שמרו על עצמכם, זו מגיפה! אבי מתמודד קשה, בואו נציל את כולם. המחלה פוגעת בכולם, גם בצעירים!"

"שריפה בוערת בעיירה שלנו"

רבני השכונה הוציאו אמש הודעת חירום - ובו הם קוראים למבוגרים שלא להגיע לבתי הכנסת, מקווה ואירועים: 
"שריפה בוערת עכשיו בקהילה שלנו רח"ל. אסור לחלוטין לכל מי שמעל גיל 65 או עם מצבי בריאות מורכבים להגיע לבית הכנסת, למקווה, חתונות או לכל אירועים ציבוריים אחרים. הם חייבים להשאר בבית וזהו עניין של סכנת נפשות. הדבר תקף גם לכל מי שסובל מתופעות של 'קורונה וירוס'.

"תפילה בבית הכנסת או הליכה למקווה בנסיבות אלה היא בגדר מצווה הבאה בעבירה, ומי שעושה כן מפר מצוות ונשמרתם מאד לנפשותיכם".

"מחמת דחיפות העניין, לא היתה לנו הזדמנות להשיג חתימות בכתב על המסמך".

על המכתב חותמים הרבנים חברי הבד"צ: הרב אזדאבא, הרב שווי, והרב ברוין.

COL שוחח עם מספר תמימים, ושמע את הזווית שלהם לעניין. התמונה נראית מדאיגה מאוד:
"צריך להבין שהבחורים 'מעורבבים' בכל מקום. יש את איזור ה'טענט' שליד האוהל שנסגר לאחרונה, ושם אוכלים יחד בהתוועדויות, מתפללים יחד, ויש גם שלנים שם מעת לעת. אחר כך יש מעגל נוסף ב-770 ובפנימייה, במקווה ובכל מקום.

"כל עוד לא הגבילו בשכונה מבעוד מועד את הנהלים כמו שעשו בארץ, הקורונה החלה להשתולל באין מפריע, כעת זה נראה קצת מאוחר".

שוחחנו עם אחד מעסקני השכונה, והוא מתאר את המצב:"עשרות חלו ב'קורונה וירוס' וחלקם צעירים שמסתובבים בשכונה. עשרות מקרים כבר ידועים, להערכתי מדובר בעשרות רבות. כל עוד אין ערכות בדיקה המצב בחוסר שליטה, הרבה לא מרגישים טוב ויש חשש לנדבקים וש"איחרנו את הרכבת". 

"כאמור עשרות נושאים את הנגיף, אין מענה רפואי מספק לצרכים בשטח ולא ערכות בדיקה למאות פניות. "שבו בבית", זה מה שאומרים להם", הוא אומר לנו בכאב. "בארץ סגרו לפני שבוע את המוסדות, ופה נזכרו רק עכשיו. המסרים חלחלו מאוחר מידי".

מהרב משה קליין, דמות מוערכת בשכונה ואיש 'הצלה' וותיק, שמענו על דרכי פעולה אפשריות:
הרב משה קליין: "המצב לא פשוט כלל ועיקר, לא רואה באופק מתי יגיעו ערכות בדיקה. כולם 'חכמים' ולא שומעים למשרד הבריאות. מה שצריך לעשות כרגע, כמו שהרבנים ציינו במכתב החירום, זה לשמור על אמצעי זהירות ככל הניתן, לצמצם אפשרויות הדבקה עפ"י הוראות הבריאות, להתרחק ולשמור על המבוגרים." 

מה דעתך כאיש 'הצלה' בשכונה. מה צריך לעשות בעת הזאת?

הרב משה קליין: "לא להתקהל יותר מעשר. תשארו בבית כמה שאפשר. אם יש לך הרגשה לא טובה אפילו בלי חום תיכנס הביתה ואל תצא. אפילו אם אתה צעיר ולא יקרה לך כלום. אתה יכול להביא המחלה לזקנים או לאנשים עם מחלות ולסכן אותם, ח"ו.

ואם אדם חושש בכל זאת להשאר לבד ללא טיפול, מה אתה ממליץ לו לעשות? לגשת למרפאה? להתקשר להצלה?

הרב משה קליין: "לא צריך לפחד. ח״ו אם יש בעיה בנשימה מיד לקרוא להצלה. לא לתת 'שלום עליכם'. ובטח לא להתחבק. 
לשטוף ידיים כמה וכמה פעמים ביום."

האם יש צפי להגעת בדיקות קורונה בקראון הייטס?

"לא נראה שיהיה. אם יש ישיש או אחד עם מצב רפואי מורכב ויש לו חום, שיתקשר לרופא והוא יגיד לו מה לעשות."
 

הרב קליין מוסיף 'אזהרה חמורה':
"מי שיש לו איזה בעיה עם הלב או סכרת. או אחרי גיל שבעים תשאר בבית. יש חלק גדול בריאים וחזקים שנדבקו בוירוס ואפילו לא מרגישים כלום. אבל הם יכולים להעביר את הנגיף לישיש ולסכן אותו".

מכאן יוצאת הקריאה לאנ"ש בכל מקום שהם, בארץ, בארה"ב ובכל מקום אחר בעולם: "רבותי, התעוררו והקפידו ביותר על הנחיות הבריאות, בטרם יהיה מאוחר!"

כך מתפללים 'מנחה' בקראון הייטס. צפו:

 

הוסף תגובה
6 תגובות
1.
לא עשרות אלא מאות!!
כ"א אדר
דיברתי אתמול עם בחור שנמצא שם. הוא חולה בקורונה, היה לו חום השבוע, אבל הוא אומר לי "זה סתם וירוס שמסתובב ב770. לא משהו רציני" יש שם מאות חולים במקרה הטוב, ואלפים במקרה האחר. ה׳ ישמור מהתוצאות. שימו לב לשמור מרחק מכל מי שחוזר משם, הם נגועים ולא מתייחסים לזה.
למה אנשים בקראון הייטס לא מתייחסים להורא...
כ"א אדר
אויבער חכמים שחושבים שהם חכמים יותר ישנם אנשים עם קראנא שמסתובבים בשאט נפש ברחובות למה?????? תצייתו להוראות ותצילו חיים
2.
גם בשואה התעלמו
כ"ב אדר
מי שיכול לברוח משם שיברח ויפה שעה אחת קודם. דרך אגב כאן ציווה ה את הברכה נאמר בתהילים על ירושלים שבאמת מוגנת בהרבה מקראון הייטס
3.
תסתובבו עם מסכות.
כ"ב אדר
לפחות תפחיתו את הסיכוי להדביק. אם אתם מבוגרים, אל תצאו מהבית!! אלא אם זה לחלוטין לא אפשרי, תעשו את זה בזהירות מקסימאלית. רפו"ש לכל עמ"י בכל מקום שהם!
4.
התמימים שחזרו לפני פורים מודעים למצב.?
כ"ה אדר
מאחרי פורים יש הרי בידוד מה עם הבחורים שחזרו קודם הם מסתובבים בחופשיות בכל מקום!!
5.
אנחנו חסידם ..........
כ"ו אדר
כול מיצבה עושים עם דחילו ורחימו אז גם את מצווה של ונישמרתם מאוד!!!!!!!!!! לנפשותיכם צרוך לבצע בהתבוננות והתלהבות ומסירות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.