מערכת COL | יום ט"ו אדר ה׳תש״פ 11.03.2020

פרופ' רביד: "לא להתפלל בבתי הכנסת. מדובר בפיקוח נפש"

תגיות: קורונה
בעקבות התפרצות נגיף 'קורונה' בארץ, והוראות בידוד של משרד הבריאות לתלמידי ישיבות ומתפללי בתי כנסת מחשש הדבקה המונית, קורא הבוקר פרופ' מוטי רביד, מנהל ביה''ח מעייני הישועה: "לא להתפלל בבתי הכנסת כרגע. מדובר בפיקוח נפש" • ומה דעתכם הגולשים? האם מחשש פיקוח נפש יש להמנע בימים אלו מהתוועדויות והתכנסויות באופן גורף? שתפו במערכת התגובות
פרופ' רביד:
צילום: מד"א

כמו שפרסמנו אתמול בפורים, על פי הוראת משרד הבריאות, כל מי ששהה בבית הכנסת לצעירים 'בית מנחם' של חב"ד ברחובות בתפילת שחרית של השבת האחרונה - עליו להיכנס לבידוד, בעקבות שהותו במקום של לוקה קורונה מספר 57, חסיד חב"ד תושב העיר. 

בנוסף ובהפתעה מוחלטת, ניחתה על הורים רבים הפתעה לא נעימה בעיצומו של פורים: אחד מתלמידי ישיבת 'תומכי תמימים' באלעד אובחן כחולה בקורונה. הנהלת הישיבה שיגרה, כאמור בחג הפורים, מכתב להורים שבו הודיעה כי על התלמידים כולם להיכנס לבידוד עד לשבוע הבא, אז יחלו בחזרה הלימודים בישיבה.
זאת בעקבות הדבקתו של אחד מהתלמידים בקורונה, בנו של חולה מספר 29, חסיד חב"ד מהישוב ענב בשומרון - בישיבת 'תומכי תמימים' באלעד. מההנהלה הודיעו לתלמידים כי עליהם להיות בבידוד עד ליום רביעי הבא, וכי רק אז - לאחר שיחלפו שבועיים מאז עזב החולה את הישיבה - יחלו הלימודים.

 • 

בעקבות ההתפתחויות, פרופ' מוטי רביד, מנהל ביה''ח מעייני הישועה אמר הבוקר ברדיו: "קורא לציבור הדתי שלא להתפלל בבתי הכנסת כרגע. מדובר בפיקוח נפש."
עוד הוסיף הפרופ' רביד: "בתי הכנסת הם מקום אידיאלי להדבקה. אף על פי שהנחיית הבריאות היא לבטל אירועים של התכנסות עד 2000 איש, אני קורא להפסיק עם התכנסויות בכלל.

על השאלה האם לדעתו משרד הבריאות 'מקל ראש' בחומרת הסכנה, ענה רביד: "אין שום טענה שמשרד הבריאות מקל ראש, אך אני חושב שכדאי להקדים את הצעדים הללו כמה שיותר מוקדם. 

"לא מדובר בממש פיקוח נפש, 99% לא ימותו מהנגיף אך למען בלימת הפצת הנגיף יש לנקוט בצעדים משמעותיים. אדם שהולך לבית הכנסת וחוזר הביתה עליו לקחת אחריות משום שהוא עלול להפיץ את הנגיף בכמה מעגלים". 
דבריו פורסמו הבוקר אצל קלמן ליברמן, ב'כאן' רשת ב'.

 • 

מה דעתכם? האם אין להגיע לבתי הכנסת, או יש להשמע אך ורק להוראות של משרד הבריאות, שנכון לשעת כתיבת השורות טרם הוציא הוראה גורפת כזו? ומה לגבי התוועדויות, וכנסים בקהילות אנ"ש?

הגיבו במערכת התגובות>>>

הוסף תגובה
35 תגובות
1.
הפרזה מוחלטת
ט"ו אדר
יש בהחלט להשמע להוראות משרד הבריאות, ולגבאים להערך עם מניעת הדבקה וזהירות אבל מכאן ועד עוצר מוחלט הדרך ארוכה
2.
צודק
ט"ו אדר
מה שהולך היום בבתי הכנסת. אין מגבות חד פעמיות ברוב המקומות. פינות קפה ותה התוועדויות זה מקום שיכול להיות קר נוח להתפרצות
לא נכון
ט"ו אדר
אז אל תטול ידים בביהכ"נ, ואל תשתה שם קפה. כשהספינה טובעת, הדבר הראשון שזורקים הוא הטלית והתפילין...
כר נוח
ט"ו אדר
אפשר לשפר את ההגיינה אבל עד להתפלל זה מו...
ט"ו אדר
מחאה נמרצת
ט"ו אדר
לזרוק טלית ותפילין מזעזע איך אפשר בכלל לכתוב זאת נורא ירחם השם אתה לא מתבייש? להיכן הגענו
זו בדיוק הייתה כוונת הכותב
ט"ו אדר
הכותב נ-ג-ד לעשות דברים כאלה ח"ו. אבל יש אמרה ידועה שיש אנשים ששומרים מצוות אבל מחפשים כל תירוץ אפשרי להתחמק, עד שאם יהיו על ספינה טובעת, דבר ראשון יזרקו את הטלית והתפילין כדי "להקל מהמשקל של הספינה". וככה זה גם עם הקורונה.
3.
מחר יסגרו את המדינה
ט"ו אדר
צריך להזהר אבל זה רק משחק של זמן. אי אפשר לעצור את החיים
4.
צודק אבל עד תפילה
ט"ו אדר
לדעתי תפילות חייבות להמשיך כרגיל כמובן בהיגיינה בין המתפללים, ולהשתדל לא כמות אנשים גבוהה אבל התוועדיות וכ'ו אולי כדאי לעצור. אבל לא להגזים *בינתיים* עם תפילות במינין.. בשורות טובות!!
5.
ומה עם זה..
ט"ו אדר
"מה שהתוועדות חסידית יכולה לפעול, אף המלאך מיכאל אין ביכולתו לפעול"
נכון מאודדד
ט"ו אדר
6.
עצת הייצר
ט"ו אדר
דווקא בזמן הזה צריך להוסיף בענייני קדושה
7.
איך יכולים להחליט מי שאינם רופאים בנוגע...
ט"ו אדר
ולכן השאלה אינה במקומה
8.
להרגיע
ט"ו אדר
איפה אנחנו חיים?! לא ללכת לבית כנסת? לא לנשק מזוזות? בגלל איזה נגיף שפחות הורג מהשפעת הרגילה זה הרבה יותר גרוע מליברמן!!!!! צריך לשמור על הגיינה אישית, לקחת ויטמין c ולשכוח מהכל
9.
הדרך להלחם במגפות
ט"ו אדר
הדרך היחידה להלחם בכל צרה שבא על עם ישראל, זה רק דרך תפילות! לשמור על היינה, אבל לא לשכוח שהתרופה לדבר מגיע רק מלמעלה,,
10.
דעת תורה
ט"ו אדר
עם כל הכבוד וההערכה לרופא ההשלכה הישירה של דבריו היא ביטול תפילה במניין וקריאת התורה. בשביל זה צריך לשמוע דעת תורה מפי הרבנים אם ממש דחוף לו הדבר שיפנה לרבנים ויבקש מהם להוציא פסק הלכה
11.
ממש לא !!
ט"ו אדר
פרפורציות, אמונה, לוותר על תפילה במנין, על התוועדות, אנחנו לא מאמינים שדווקא אלה הדברים ששומרים אותנו. צריך להזהר ולהשמר אבל בואו זו לא מגיפת שחין רח״ל, אנשים יכולים להדבק גם במכולת, לשם גם אסור ללכת ?
12.
תפילות להגיע התוועדיות לא!!!!!!!!!!!!
ט"ו אדר
בצעירים למשל בגלל ההתועדות כולם צריכים להיות בבידוד (אם רק תפילה אז רק מי שהיה באזור שלו
לא נכון...
ט"ו אדר
הלוואי וכך הי'. אך המציאות היא, שגם הנשים והילדים הוכנסו לבידוד, למרות שלא השתתפו בהתוועדות (כמובן)...
13.
גם לחסיד אמיתי מותר לשמור על הגיינה
ט"ו אדר
יש דעה מוזרה אצל רבים, שכאילו יש משהו חסידי בזה ששותים בהתוועדות מאותו כוס או שאוכלים מאותה צלחת, והמהדרים אוכלים גם באותו מזלג ובאותה כפית... מקור הטעות כי יש סיפור על חסיד שלא רצה לשתות מהכוס של חסיד אחר, (וזו הית'ה אחת הסיבות למאמר "החלצו") השכל הישר אומר שאם החסיד לא רצה לשתות מכוס של אחר בגלל שהיה איסטניס או מסיבות של הגיינה כי אז לא היתה שום בעיה! אלא שאותו חסיד לא רצה לשתות רק מכוס של מישהו מסויים בגלל פירוד הלבבות איתו! אבל בהחלט שתה מכוסות של אחרים! והאמת היא שכך היה הסדר של פעם כי לא היו כוסות חד פעמיים והיו רגילים לומר לחיים מאותו כוס. לסיכום כל "החסידות" לאכול ללא הגיינה, אין לזה שום מקור ואין בזה שום חסידות, אלא פשוט חוסר הבנה ברור של מאורע מסויים.
יייייייייייייייייייייי
ט"ו אדר
אני לא מזה מישתכנע יש לחקור אבל עכשיו בטח שצריך להזהר
לשמור על הגיינה כן
ט"ו אדר
לא לשתות מאותה הכוס כמה אנשים גם כן. אבל לבטל תפילות במניין, שיעורי תורה והתוועדויות - לא ולא !
14.
טוב שברופאים לגהינום
ט"ו אדר
למה הוא לא קורא לסגור בתי קולנוע? רק בתי כנסת זה מיותר? על זה כתוב טוב שברופאים לגהינום.
15.
אגרות קודש
ט"ו אדר
כמובן יש להישמע להוראות. מענה ניתן לקבל לאגרות קודש. כל הבלאגן לומר לנו: משיח כאן תיכף ומיד ממש
16.
לא צודק בכלל
ט"ו אדר
זה הזוי להגיד לא להתפלל במנין אולי גם יגידו לא להסתובב במרכזים מסחריים ולהיות סגורים בבית כל היום?! צריך לשמור על זהירות אבל ברמה נורמלית
התחילו באמת להגיד את זה
ט"ו אדר
17.
אולי גם שלא ילכו לסופר?
ט"ו אדר
18.
כהייייעעה
ט"ו אדר
לא צריך להגזים אנחנו בצרפת הולכים למיבצעים וחיים כרגיל
19.
למען האמת...
ט"ו אדר
אתמול היתה התוודעות פורים אצל הרב וועכטר. ודבר שבנה כל העולם בשביתה מפני הקוראנה והנה זה סימן משיח יבוא, אז צריך להכין את הלבושים מחשבה דיבור ומעשה ואף אחד לא רוצה שהמשיח יתפוס אותו בצורה הלא נכונה...
20.
צריך לשמוע לרבנים ולא לרופאים
ט"ו אדר
עם כל הכבוד לפרופסור המפורסם הוא יכול לחוות את דעתו בנוגע לרפואה אבל בכל מה שקשור להלכה שומעים רק לרבנים. הוא יכול רק לספר לרבנים על סכנה באם ישנה לדעתו. בהחלט תמוה למה דווקא בתי כנסת זהו המקום היחיד שמצא לנכון הפרופסור לסגור. סכנת נפשות? כנראה שלא ממש. מי ששפעת רגילה מסכנת את חייו, אולי, הסטטיסטיקה הוכיחה שבן אדם רגיל מבריא מזה ולא נשקפת סכנה לחייו
21.
להזכירכם
ט"ו אדר
בברית המועצות חסידים ארגנו במחתרת תפילות במניין, התוועדויות, שיעורים. ולמרות שהייתה בזה לפעמים סכנת חיים ממש, הרבה יותר מהקורונה, לא הפסיקו. אז אחרי שאנחנו ראינו את מסירות הנפש שלהם על זה, איך נוכל לעשות אחרת?
22.
ונשמרתם!!!
ט"ז אדר
לא חשוב אם הרופא צודק או לא, חמירא סכנתא מאיסורא חייבים לשמור על הגיינה , תבינו שחולה אחד הדביק קהילה שלמה שלא הולכת עכשיו שבועיים לבית כנסת , תוסיפו לזה שחולה יבריא אבל יכול להדביק אחרים שיכולים למות ח"ו ר"ל, חייב סבון ונייר ניגוב בבתי כנסיות או שכל אחד יביא מגבת מהבית, לאוורר בתי כנסיות, ולהתעטש ולהשתעל רק לתוך נייר טישו , בריאות לכולם!
23.
שלמה
ט"ז אדר
אפשר להתפלל ברוב עם ברחובה של עיר ובחצרות בתי הכניסת
24.
זהו קיומנו
י"ט אדר
לא חושב ששייך לבטל דברים אלו שאם יש משהו שיגן עלינו זה תורה ותפילה
25.
יאלה לא סוגרים וזהו
כ' אדר
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.