מנדי ברגר | יום ב' אדר ה׳תש״פ 27.02.2020

הראשל"צ הרב יצחק יוסף מסביר: כמה זה מחצית השקל?

כמידי שנה מתעוררת השאלה, מהו ערכו של 'מחצית השקל', הנמדד לפי מחיר כסף טהור • הרב הראשי לישראל הראש"ל הרב יצחק יוסף: שיעור מחצית השקל לשנה זו הוא 22 שקלים לנפש  
הראשל
צילום: בנק ישראל, ויקיפדיה

במענה לשאלת רבים המתעוררת בזמן הזה - מהו שיעור של 'זכר למחצית השקל' לשנה זו, פסק הראשון לציון הרב הראשי לישראל מרן הרב יצחק יוסף, כי השנה שווי מחצית השקל לשנת התש"ף (2020) הוא 22 ₪ לנפש.

כמידי שנה מתעוררת השאלה, מהו ערכו של 'מחצית השקל', הנמדד לפי מחיר כסף טהור. במכתבו מפרט הראש"ל את חישוב 'מחצית השקל' לשנה הנוכחית בהתאם לשוויו של מחיר הכסף כיום. "ידוע שמנהג הספרדים לתת מעות זכר למחצית השקל כפי השיעור שהיו נותנים בזמן שבית המקדש היה קיים, והוא כתשעה גרם כסף טהור".

בתשובתו, מפרט מרן פוסק הדור הראש"ל את חישוב אונקיית הכסף כיום, ופוסק כי "לפי מה שבדקנו היום מחיר גרם כסף טהור הוא כ- 2.037 ₪ ולפי זה תשעה גרם כסף טהור הוא כ- 18.33 ₪ (מע"מ של זה הוא 3.11). "ועל כן מדגיש הרב הראשי לישראל מרן הגר"י יוסף כי "טוב לתת כ- 22 ₪ לנפש שהוא כולל מע"מ".

הוסף תגובה
2 תגובות
1.
מנהג חב"ד
ב' אדר
מימי מהר"ם מרוטנבורג ותלמידיו נהגו באשכנז לתת "שלוש מחציות" מן המטבע הקבוע באותו מקום ובאותו זמן, וזאת מכיוון שבפרשת שקלים נאמר שלוש פעמים 'תרומה' (או "מחצית השקל"). מנהג זה מובא הלכה למעשה בהגהת הרמ"א בשולחן-ערוך, וכן נהוג בקהילות האשכנזים וכן הוא מנהגנו, לא לתת את השווי אלא יש לתת שלוש מטבעות של מחצית השקל, אכן אלו הנותנים לפי הערך של מחצית השקל הוא 9.6 גרם כסף טהור. מקור: רמ"א סי' תרצ"ד ס"א
ככה כתוב בלוח כולל חב"ד
ב' אדר
"מחצית השקל קודם מנחה נותן כל אחד ג' מטבעות היוצאות באותה מדינה שנקראות בשם מחצית"
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.