שלמה מן | יום כ"ד שבט ה׳תש״פ 19.02.2020

חייל הגיע לא מגולח לאחר צום, והקצין מה עשה? גילח בכוח

בכמה קבילות המופיעות בדוח קבילות החיילים, הלינו חיילים על עיכוב של ממש, לעיתים של חודשים, במשך הטיפול בערעורים שהגישו על דחיית בקשותיהם לקבל היתר לגידול זקן וכן על קבלת נימוק שאינו מפורט דיו בתשובה לבקשותיהם
חייל הגיע לא מגולח לאחר צום, והקצין מה עשה? גילח בכוח
צילום אילוסטרציה: מנדי הכטמן, COL

מ"מ נציב קבילות החיילים ומבקר מערכת הביטחון, תא"ל (מיל') איתן דהן, הגיש לשר הביטחון נפתלי בנט ולוועדת החוץ והביטחון של הכנסת את הדוח השנתי ה-48, המסכם את שנת 2019.

הדוח התאפיין בשנה החולפת בקבילות על אלימות פיזית ושימוש בכוח מופרז של מפקדים, ומקרים של אמירות גזעניות כנגד חיילים בני העדה האתיופית וטיפול לקוי בזכויות רפואיות של חיילים.

בדוח מצוינים מקרי אלימות, כאשר בין היתר חייל הגיע לבסיס לאחר צום כאשר אינו מגולח וסגן מפקד הפלוגה הצמיד סכין מתקפלת לצד צווארו של החייל והחל לגרד את השערות על לחיו.

במקרה אחר, מפקד מחלקה הסיר בכוח, תוך שימוש בצבת, מאצבעו של חייל טבעת בעלת ערך רגשי מאוד, שירש מסבו ז"ל וגרם לשבירת הטבעת.

חייל הלין על שמפקד המחלקה התבטא באופן גזעני כלפי החיילים בני העדה האתיופית במחלקה, כשאמר כי הוא "לא רואה אתיופים בלילה כי הם שחורים".

בכמה קבילות הלינו חיילים על עיכוב של ממש, לעיתים של חודשים, במשך הטיפול בערעורים שהגישו על דחיית בקשותיהם לקבל היתר לגידול זקן וכן על קבלת נימוק שאינו מפורט דיו בתשובה לבקשותיהם.

תגובת צה"ל לדו"ח:

''הדו"ח יסייע לקידום המענה הניתן למשרתי צה"ל באופן פרטני ומערכתי. ''צה"ל מחויב ללמוד את הממצאים, להפיק את הלקחים ולתקן את הדרוש תיקון בהקדם. בצה"ל פועלים מספר מנגנוני בקרה וביקרות פנימיים שמטרתם להוביל לשיפור במגוון רחב של נושאים ובראשם מוכנות צה"ל לצד איכות השירות למשרתיו.

''בהתאם להחלטת ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, מוביל סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר, הליך סדור להעמקת הממצאים וטיפול בפערים שהועלו בדו"ח, כלל האירועים נלמדים, מטופלים ומופקים מהם לקחים אישיים ומערכתיים''.

עוד נאמר בתגובה: "צה"ל כצבא העם מקפיד לספק לכלל משרתיו את התנאים הנדרשים לקיום אורחות חייהם בהתאם לאופי השירות הצבאי".

 

הוסף תגובה
3 תגובות
1.
חב"דניק מפוקח
כ"ד שבט
איפה, בצבא הצאר או בצבא האדום?
2.
צבא? הגנה? לישראל?
כ"ה שבט
3.
מה לעשות?!
כ"ו שבט
כיום אג'נדת הצבא, לדאבון לב, היא אנטי-דת (במימון ארגוני שמאל כ'הקרן החדשה לישמעאל' ודומיהם). כדאי שיפנימו זאת, ובפרט שיפעלו לשנות את המגמה, ומהר ככל האפשר - לפני שיהי' מאוחר!
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.