מערכת COL | יום ג' כסלו ה׳תש״פ 01.12.2019

האם עונש ה'קנסות הכספיים' בישיבות רלוונטי? • מכתב כואב

למערכת COL הגיע מכתב מאב כואב, הכותב את אשר על ליבו אודות ה'קנסות הכספיים' המוטלים על בחורי הישיבות בחב"ד • האם למעשה, בשורה התחתונה, העונש הזה אכן מצליח לשנות את התנהגות התמים החב"די? מדוע אין תחליף ל'עונש' שלא הוכיח עצמו? • בפנים - בואו להגיב: מה דעתכם?
האם עונש ה'קנסות הכספיים' בישיבות רלוונטי? • מכתב כואב
למצולמים אין קשר לכתבה; ארכיון COL

אני אב לשני בנים הלומדים בישיבות חב"ד בארץ הקודש.

בניי הגדולים סיימו אף הם את מסלול הלימודים החב"די, 3 שנות ישיבה קטנה, 3 שנות ישיבה גדולה, ולאחר-מכן שנת ה'קבוצה' בחצרות קודשנו 770. 

ראשית, חייב לציין: איני איש חינוך. אך ישנם נושאים רבים בהן כן הייתי מתערב, או מבקש להתערב, לולא הייתי מאמין שאנשי החינוך במוסדות שלנו, פועלים מתוך כוונה להעמיד תלמידים מוצלחים, יודעי ספר, חסידיים ומקושרים לרבי. 

נושא אחד איני מצליח להבין ולרדת לעומקו. אולי אצליח לקבל את תשובתי מעל גבי במה זו. והוא - "הקנסות הכספיים" אותם משיתים  משגיחים וצוות חינוך על תלמידים בישיבות.

בחור אשר איחר לשיעור, קם מאוחר, או נתפס על דבר אשר אסור על פי תקנון המוסד, יקבל "עונש" - לשלם "קנס" בסך עשרות שקלים או בפעמים רבות - סכום גבוה יותר.  

ומכאן השאלה: האם למעשה, בשורה התחתונה, העונש הזה אכן מצליח לשנות את התנהגות התמים החב"די? האם העונש מוטל על הבחור עצמו או עליו הוריו  שמשלמים שכר-לימוד כל-כך גבוה כל חודש בחודשו? מדוע אין תחליף ל'עונש' שלא הוכיח עצמו? 

אני חושב, כי 'עונש' מסוג זה פוגע בכיס של ההורים ולא מחנך מספיק את הנער. הגיע הזמן כי יחשבו על משהו תחליפי - שינון פרק תניא בעל פה או מאמר חסידות.  

לדעתי, אם התוצאה מקבלת ה'קנס' הייתה אפקטיבית, בחור בישיבה לא היה מקבל יותר מעונש אחד בחודש, מה שלא קורה בדרך כלל, אצל אותם הבחורים.

אך מה אשמים ההורים שעובדים קשה לפרנסתם - מממנים את לימודי בנם, ובנוסף לנסיעות, ביגוד ושאר הוצאות - צריכים להתמודד עם 'קנסות'? 
 


 

חושבים אחרת? יש לכם רעיון אחר? נשמח לשמוע את הצעתכם.

הוסף תגובה
83 תגובות
1.
אל תחפש הגיון. כי אין הגיון!!!. בישיבות...
ג' כסלו
זה שיטה ישנה לריסון בחורים שובבים מבלי לטפל ולעזור להם באמת. דרך קצרה אבל ארוכה ומובילה החוצה לרחוב
2.
צודק כל מילה!!
ג' כסלו
3.
יש פתרון בישיבת בחנוך לנער
ג' כסלו
בישיבת חנוך לנער, כל המשמעת מתנהלת ללא קנס, יש תוכנית סדורה, שווה להתעניין
4.
חינוך נכון
ג' כסלו
שלום וברכה ! כמו שכבודו שבמקום כנס יענישו בתניא בעל פה וכדומה זה בעייתי מאוד כי זה גורם לבחור לשנוא את החסידות התניא ואמאמרים ולא מצאנו מקום לזה בחב"ד ולהביא כנסות זה הברירת מחדל היחידה בישיבות כעת ולכן בחלק ממוסדות הלימוד התחילו ללת כנסות שחוזרים לבחור בהתנהגות טובה ככה הכנס לא על ההורים כי הם מקבלים את זה בסופו של זמן (כמו חיסכון בבנק על התנהגות טובה) ומי שיש לו פיתרון יותר טוב תמיד מוזמן להציע אותו לרבני הישיבות . .
חינוך נכון
ג' כסלו
זה בכלל לא נכון תבדוק את זה
5.
משגיח, שוטר או מחנך?
ג' כסלו
שהמשגיח הוא שוטר אז יש לו תקנון עם תעריף אבל כשהמשגיח הוא מחנך הוא אמור לתת את העונש לא לפי המעשה אלא לפי העושה. בכלל זהו דבר שצריך לנהוג בו ברגישות רבה כי לפעמים גוזלים מהנער את הפרוטות האחרונות שבכיסו שלאו דווקא יוכל לקבל מהוריו שוב דבר שיש לו השלכות נוראיות נוספות. השאלה האמיתית בכלל מעבר לנושא הקנסות האם שיטת המשגיח, השוטר הרע , אולי כבר צריכה מזמן לחלוף מה עולםם כמו חלפה כבר שיטת המקלות כפשוטו
6.
אני מסכים איתך 100 אחוז
ג' כסלו
זה באמת טיפשות, והלואי וזה היה הבעיה העיקרית בצוות של הישיבות של חבד היום בארץ. הצוות היום לא יודע לגשת לבחור!!
7.
זה רק דעתי
ג' כסלו
איני איש חינוך אבל אני חושב שזה בהחלט גורם לשינוי אצל התלמיד כי ברגע שהוא ידע שהוא צריך לבקש מההורים שלו סכום מסוים במיוחד אם מדובר בסכום גדול זה יוצר פחד וניסיון אצל התלמיד לא להגיע למצב זה
מעוות
ד' כסלו
אז לא שינית את השורש, אתה מחפש פיתרון קסם כי אתה לא יודע איך לגרום לבחור להשתנות, זה כמו כדור נגד כאב ראש, שאם יש בעיה יותר חמורה ואתה לא מטפל בה מהשורש אז רק מדרדר את המצב
8.
הצעה
ג' כסלו
ניתן לקנוס קנס מסוג בתיאום עם ההורים שיכולים להציע אפשרות אחרת לשפר את התנהגות ילדם
9.
השפל הכי גדול שקיים
ג' כסלו
השפל והעלבון הכי גדול שקיים למחנך זה לתת קנס. כ"כ תת רמה!
10.
הורה שסובר בדיוק כמו הכותב
ג' כסלו
צודק במאת אחוזים! כל מילה זהב!
11.
קנס כספי
ג' כסלו
לפעמים גורם לבחור להשיג הכסף בדרך לא כשר עד כדי לגנוב והדברים ידועים לכל מחנך אבל המשגיח מחפש עבודה קלה משמעת ולא לחנך הבחור
12.
עצוב
ג' כסלו
למרבה הצער ישנם אנשי צוות שהפכו את זה לתחביב וישנם ישיבות שחלק מהתקציב שלהם בנוי מההכנסות מהקנסות!
הגזמת
ד' כסלו
הקנסות לא בגובה כזה מטורף שיכול לממן 1% מההוצאות וגם רוב הפעמים מחזירים את הכסף (לפחות בלוד)
לא מגזים בכלל
ד' כסלו
בתור תלמיד ישיבה ששילם כמה וכמה פעמים סכומים של 500 שקל ויותר על דברים מטופשים ואני לא הייתי היחיד, אלא זה דבר שבשגרה,בחודש משגיח עושה מקנסות מינימום 3000 שברוב המקרים לא חוזר....(והדברים ידועים אפשר לשאול כל בחור בישיבה גדולה...)
13.
חסידות אינה 'עונש'
ג' כסלו
ועל כן, גם שינון תניא או מאמר בע"פ כי 'נענש' - אינו בא בחשבון.
לגמרי!!
ג' כסלו
זו באמת איננה השיטה, חסידות תניא ומאמרים הינם פרס!!!! ממש לא יכולים לבוא בתור עונש!!
14.
צודק לגמרי
ג' כסלו
אלו לא בחורים שעובדים. מה המטרה ? להכאיב בכיס לילדי העניים ?להורים ? ואם יש לך אבא עשיר , אתה יכול להרשות לעצמך לוותר על שחרית ??
15.
עונש כספי
ג' כסלו
מכיר אברייכים שאחרי החתונה שילם כל הקנסות ל אחים יותר קטנים בישיבות והמשגיח מקבל כסף (לא משנה לאיזה מטרה קדושה) הבחור היה מרוצה וגם המשגיח ושום דבר לא השתנה
16.
לכל שיטת חינוך יהיו תלונות.
ג' כסלו
ראשית הקנס של הכסף הוא לא על חשבון ההורים!! לרוב התלמידים יש חשבון כספי עם ההורים, הקנס הוא על חשבון התלמיד. שנית האם למתלוננים יש פיתרון אחר? אולי רוצים תניא בעל פה? קל להתלונן!
לצוות
ג' כסלו
הם לקחו על עצמם את התפקיד אם הם לא. מתאימים שילכו
17.
בדידי הווה עובדה
ג' כסלו
לצערי הרב חוויתי תופעה זו על בשרי ולא רק בסיפורים למדתי בישיבה המרכזית שחסרתי יומים המשגיח ביקש מימני 2500 שח על מנת לחזור לצערי דבר זה גרם שלא חזרתי.... בה הגעתי ממשפחה טובה שחזקה אותי ונשארתי על דרך המלך וכו וכו אך מה יעשה בחור שלא מגיע ממשפחה כמו שלי??? לצערנו כולם יודעים איפה זה נגמר....
ל17
ג' כסלו
עצוב מאד בה שעכשיו יש תנועת שיפור בכפר חבד שבאה לשקם את המצב העגום שהיה ....
ל18
ג' כסלו
אני בחור פה בישיבה המרכזית ולא השתנה כאן כלום!!!!
הורים תפנימו, המשגיחים בישיבות לא איכפת...
ד' כסלו
18.
קנס כספי כסימפטום
ג' כסלו
אני איש חינוך ותיק שלימד גם בישיבות ואני אומר שהבעיה היא הרבה יותר עמוקה. תכל'ס ברוב הישיבות קטנות וגדולות לא מתעסקים בחינוך. זה מתחיל בסינון ההולך וגובר של תלמידים לישיבות הקטנות וגם לגדולות, שהשדר ברור- אצלנו רק המצויינים, ומי שאינו הולך בדיוק בתלם, ברוב המקרים יפלט מהמערכת. עניין החינוך הוא ההובלה של המחונך מנקודה א לנקודה ב' טובה יותר זה תהליך שהקשר האישי בין המחנך לתלמיד הוא העיקר. לכל מי שיש ילדים שסיימו ישיבות תעשו נסיון ותשאלו את הבן שאלה אחת- האם יש דמות אחת מאנשי הצוות שהשפיעה עליו באמת? ( לי יש שלושה שסיימו וכששאלתי הזכיר אחד מהם שזה היה שליח) לכן לדעתי השאלה היא הרבה יותר עמוקה ובסיסית מקנס כספי כן או לא? השאלה חינוך כן או לא?
מסכים עם כל מילה של תגובה 18
ג' כסלו
צריך באמת לבדוק אם זה נובע ממקום של אכפתיות אמיתית, או ממקום של להעניש כך ללא הסבר. נ.ב. ממליץ בחום לכל מחנכ/ת והורה לצפות בסרט "מודה במקצת" של הרב א. מרדכי סגל
19.
ישיבה גדולה בניו הייבון,
ג' כסלו
השנה הבן שלי הצטרף לישיבה שם ויש שם שיטה מדהימה! כל בחור מביא בתחילת הזמן שלו $30 ואז על התנהגות טובה זה עולה ( מבחנים מעל ציון מסוים , תלבושת תואמת...) ואם ההפך אז הסכום יורד מהכסף שהוא הפקיד. בחור מטבעו רוצה להרוויח ואז הוא משקיע בהתנהגות טובה. הבן שלי ב״ה מרוויח הרבה כסף כל זמן. אולי כדי שהישיבות יתחילו להתמקד בחיוב? תודה רבה לרב ביסטריצקי על היוזמה הברוכה!!!
רעיון נפלא
ד' כסלו
על פניו נשמע רעיון ראוי מאוד, זה מה שנקרא רפואה מונעת, כפי שהרבי מס פעמים נתן דגש על כך.
20.
מדוע הבן שלך מקבל ממך כסף ללא הגבלה?
ג' כסלו
שלחת איתו כסף והוא אמר לך שהוא קיבל קנס? חשוב לך שהקנס יהיה תניא? תגיד לו שבשביל לקבל ממך עוד כסף, הוא צריך ללמוד תניא. תסביר לו שאתה נותן לו כסף בשביל עלויות מחיה ולא בשביל לחפות על התקלות שלו מול הנהלת הישיבה. אני לא בא בשום צורה להצדיק את ההנהלה, למרות שאין לי ספק שאם יבקשו מהבחורים לשנן תניא בעל פה יהיו הורים שיקימו קול זעקה. אבל הצורה שבה אתה בעצמך מציג את הדברים מוכיחה בבירור שהחלק שלך בבעיה לא קטן מהחלק של ההנהלה.
ל20
ד' כסלו
בדרך כלל מעיפים בחור עד שהוא משלם ,והבחור פשוט לא יחזור לישיבה ,
21.
זה שיטה שאדמו"ר הקודם אמר להנהלה לנהוג ב...
ג' כסלו
מקור בבקשה
ג' כסלו
מקור?
ג' כסלו
אולי
ד' כסלו
תבדוק באגרות קודש חי"א עמוד קנא
22.
מחנכים כהורים
ג' כסלו
אם המגידי שיעורים יתייחסו לבחורים כאל בנים הרי אין הורה הנותן קנס כספי לבנו, גם על הדבר הגרוע ביותר שעשה, בנוסף לזה הכלל בחינוך אומר שלא מענישים אלא אם כן מזהירים, ולא שולפים מהמותן קנס כספי ללא התראה מוקדמת.
23.
מה חושב הבחור
ג' כסלו
הקנס כספי או חסידות בעל פה זה כדי לחנך הבחור היות שהמשגיח אוהב אותו וזה לטובת הבחור או המשגיח מחפש שקט תעשייתי
ל23
ג' כסלו
מה יכול לחשוב בחור שהמשגיח לא נותן לו להיכנס לזאל בלי הכסף וכשנכנס לזאל הדו שיח שלו עם המשגיח נגמר בכסף?!
24.
קנסות= חינוך??
ג' כסלו
ידוע לכולם עד כמה שלל כ"ק אדמו"ר זי"ע את השיטה שהיתה מקובלת מדורי דורות, והיא הכאת התלמיד ע"מ שיתנהג כדבעי... שיטתו של הרבי, שבדורנו; דרך החינוך היא אך ורק באופן של קירוב! (ולא להפך ח"ו...) באופן אישי אני לא מצליח להבין מה ההבדל בין הכאה לבין קנסות (שניהם אינם ניגשים לעומקה של הבעיה, ולא גורמים למחונך לנסות להתמודד אם הבעיה עצמה, אלא אך ורק גורמים צער וכאב למחונך!) אוסיף,שבאם אכן הנהלת המוסד אינה מוצא אף פיתרון אחר, עדין אין שום היגיון לקחת קנסות של מאות שקלים שזה עונש להורים!!! (שמעתי שהיתה התבטאות של הרבי, שאמר שהיה מעונין לבטל את כל ענין העונשים, ואשמח שיאירו את עיניי בנושא...) בברכת בשו"ט. ומשיח נאו! זו רק דעתי...
25.
על הפנים
ג' כסלו
בחורים בגיל ההתבגרות, מצויים בלחץ לימודי וחברתי עצום בשילוב בגיל המורכב, וכאשר ה"התפרקות" שלהם היא בלאחר לשיעור/לקום מאוחר, צריך לנשק להם את הרגליים ולא לתת להם קנסות
תנשק להם את הרגליים. גם כן חינוך...
ד' כסלו
26.
חינוך נכון = גבולות ברורים
ג' כסלו
בחור לא צריך לחשוב מה המשגיח חושב עליו. בחור הנמצא במסגרת צריך לדעת שקיימים גבולות!!! אם הוא רוצה להמשיך להיות במסגרת הוא צריך להישמע להוראות! כמובן שדרך קנסות זה לא אנושי... אבל כדי שתלמיד יתחנך ובכל מוסדות החינוך צריכה להיות משמעת וגבולות בדרך המתקבלת.
27.
מסכים
ג' כסלו
דבר נוראי והיפך החינוך. יתעוררו ראשי המוסדות למיניהם. שמעתי גם על קנס פקדון ע'ס' 1000 ש'ח. הכיצד?? מהיכן על ההורים להמציא סכום כזה במיידי, לדרישת ראשי הישיבה המכובדים. הדבר גורם להיפך החינוך והכבוד..... הלוואי והיו בנמצא כמה אנשי חינוך שנפש הבחורים חשובה להם.... נושא חשוב ובוער עלה כאן. כואב ביותר....
28.
לזכות המשפיע זושא יאמר
ג' כסלו
שמיד בקבלו את דמי הקנס, היה מביאו לידי ראש את''ה לכיסוי הוצאות ההסעות למבצעים. מול עיני התמימים.
29.
תומכי תמימים
ג' כסלו
בשיטה הזאת נהגו בתומכי תמימים בהנהגת המנהל פועל הרבי הקודם
נשמח למקור, אחרת אי אפשר להאמין
ד' כסלו
30.
הבן שלי למד בישיבה באלעד ומעולם לא קיבל...
ג' כסלו
אני בכל אופן מעולם לא שמעתי שקיבל. ובלי קשר, בישיבה באלעד צוות מדהים!
קנס כספי
ד' כסלו
א. יישר כוח למכתב החשוב, אכן ראוי ונחוץ להעלות על השולחן סוגיא זו. ב. השאלה האם אנחנו מנסים לפתור את הבעיה או רק להתלונן? כהורים (לשעבר) אנחנו לא יכולים לזרוק את מלוא האחריות על הצוות, אנחנו אכן שולחים את ילדינו להתחנך, אבל זה לא יקרה בלי שיתוף פעולה מלא מצדינו! מתי לאחרונה אנו כהורים (המתלוננים כל הזמן, ומחפשים אשמים בבעיות שלנו) התקשרנו סתם כך ביום בהיר למשגיח/משפיע/ר"מ לשאול אותו מה שלום בנינו? איך הוא מתקדם, איך הוא לומד..., למה רק כשיש בעי' אנחנו - ההורים מתעוררים! ג. מה עם הפתגם בהיום יום... שלכל הפחות חצי שעה ביום על כל הורה להקדיש לחינוך ילדיו?! זהו איפוא הפתרון האמיתי לדעתי לבעיה הנ"ל. הבה נתעורר ונתחיל להיות קצת יותר איכפתיים לגבי ילדינו, ולדעתי זה יפתור 95% מהבעיות. ואולי נתחיל מחצי שעה בחודש.
31.
כל מילה כסלע!
ד' כסלו
אני זוכר שכשלמדתי בישיבת חב''ד כל היום המשגיח "התנכל" אליי אפילו איחרתי 5 דקות לסדר חסידות המשגיח היה נותן לי קנסות ועונשים, ממש מסתכל על כל צעד שאני עושה.זה פשוט הפריע לי לנהל את החיים כמו שאני צריך לעשות בצורה נורמאלית,ופשוט במקום ללמוד כל היום (מה שבאמת בחור צריך לעשות) הייתי כל היום מחפש עצות ותחבולות איך לברוח מהמשגיח ואיך "להרוויח" עוד כמה דקות של "אויר לנשימה". אני לא יגיד שבזבזתי את זמני לריק בישיבה לגמרי, אבל לפחות 30% מזמן הסדרים הלכו על דיבורים עם חברים על המשגיח והקנסות שלו. זה פשוט תיסכל אותי שהייתי נכנס לישיבות של ליטאים וספרדים לבקר חברים והייתי רואה שאין משגיח ובכל זאת יושבים ולומדים.(לא משנה מה המטרה,פשוט לומדים!). מקווה שכל המשגיחים יבינו שאנחנו לא בשנות ה80 שככה התנהגו לתלמידים ובגלל זה היו מלא שעזבו תדת
32.
הפכו את הנהלת הישיבות לשק חבטות. היפך הי...
ד' כסלו
הפכו את הנהלת הישיבות לשק חבטות. אין דבר יותר מורכב מהתפקיד שלהם. ויש להם מאות שופטים על כל צעד ושאל. אולי קצת יותר אמון במערכת, גם יוסיף לחינוך בנינו אין לשער היחס של הרבי לדבר הקדוש "הנהלת הישיבה". אין לי כח להאריך, אבל הרבי שינה כמה וכמה עניינים משום ההכרה והיחס הרציני לדעת ההנהלה (הפסיק למשל את ההתוועדויות במוצ"ש, אחרי תשל"ט, וחזר לשבת) ונפלאו הדברים, ויש להאריך, ואין לי זמן וכח
33.
סיפור אישי
ד' כסלו
למדתי בתורת אמת ואז היה נוהג שהיו אוספים בחורים בשעת הפסקת הצהריים כדי להשלים מנין ליארצייט בהר הזיתים. לאחר מכן כל בחור שנסע היה מקבל בין 10 ל15 ש"ח שהיה עוזר לנו לקנות מים מינרליים או לעשות כביסה או אולי לתדלק מעט את החלום לנסוע לרבי בתשרי. וידענו שאם איתרע מזלנו והיה פקק בדרך חזרה והיינו נכנסים לסדר באיחור של מעל ל5 דק' היינו מחוייבים להעביר את כל הכסף למשגיח וזה למרות שהדבר לקח לנו את כל ההפסקה. וגם היום בפרספקטיבה של מעל ל15 שנה לא מצאתי בזה שום דבר חיובי ולא הייתי רוצה שילדי יחוו חוויה מעין זו.
בחור לא אמור
ו' כסלו
מה שהמשגיח עשה היה אכזרי, אבל בחור לא אמור להשלים מנין בהר הזיתים, סליחה. ההפסקה נועדה כדי שתנוח לקראת הסדר הבא. רק על זה היה צריך לקחת לכם את הכסף. אלא שהיה צריך להטיל איסור מוחלט לא לקחת כסף שבחור הרוויח בזיעת צהריו
34.
המגיבים - בחורי ישיבות
ד' כסלו
יודע בוודאות שכמה וכמה מן התגובות ה'לייקים' וה'דיסלייקים' שייכות לבחורים שלומדים בישיבת תותל ..... באה"ק. גילוי נאות: גם אני לומד בישיבה זו...
35.
מה הרווח?
ד' כסלו
איזה מסר חינוכי יש לילדים כשההורים לא מקבלים את דרך ההנהלה? הורה שבחר לשלוח את בנו לישיבה מסויימת אמור לקבל את כל מרות ההנהלה ודרכיה וצריך לשדר זאת לילד, כך הילד יוכל גם להעריך ולקבל (גם מה שקשה..) ואם קורה הפוך- זה נזק חינוכי אדיר
36.
בוגר צעיר שלא מכבר למד בישיבות
ד' כסלו
בזמן שהותי שש שנים בישיבות נוכחתי לדעת שהדרך היחידה של הצוות לישלוט בי היא רק על ידי קנסות אבל לא כל הקנסות הביאו אותי ואת חברי להשמע לצוות
37.
הורים יקרים לאן הגענו?
ד' כסלו
מה הרוח הזרה הזו שאוחזת בנו??? מה קורה? איך אפשר לזרוק רפש וביקורות כאשר לאף אחד מאיתנו אין טיפת נסיון בתחום? מה אנו מבינים בהחזקת בחורים והתמודדות עימם? למה מה שנראה לכולם כאן פשוט ומובן - לא עולה בדעתם של אנשי החינוך?? ככה אנו מזלזלים באינטליגנציה שלהם?? אלא. ודאי זה עלה במחשבתם ובחרו בקנסות מסיבות שקולות. יש למישהו שאלה? רעיון? גש ותציע או תנסה - כישלון מובטח. רוב ההורים יפי הנפש כאן - לא מסוגלים להכתיב לבננהם דרך החינוך ומנסים ל
38.
דעת הרבי
ד' כסלו
1. האם אף אחדאיננו יודע שישנה התיחסות מפורשת לגבי קנסות מהרבי שליט"א ראה אגרות קודש חלק יא עמוד ו ועמוד פח ולמרבה הפלא של כלהמבינים בחינוך הרבי איננו שולל את השיטה. 2. לטענה הידועה שזה עונש להורים הרי ברוב המכריע של המקרים כיום לבחורים יש כסףהרי לקנות סמארטפון יש לו כסף להבדיל לטוס לרבי יש כסף כך שהקנס אכן צריך להיות מכספו של הבחור על חשבון הדמי כיס דמי חנוכה וכדומה ) הר
נתינת קנס
ד' כסלו
במכתבים המוזכרים הרבי לא שולל את רעיון נתינת הקנס ובהסתייגות לפי הנוהג במדינה ומה התועלת שתצמח מכך. וזה אינו בסתירה לנושא הדיון האם לתת קנס כספי או סוג אחר של קנס. ברור לכל שתלמיד צריך גבולות השאלה איך מציבים לו את הגבולות והאם מה שיטת חינוך שעזרה לפני 30 שנה תקפה גם להיום
39.
בקשר להערה 30
ד' כסלו
זה נכון כי אני למדתי שם בחור תמים חסידי
40.
לקנוס עם ההורים
ד' כסלו
ולא את ההורים. ניתן להחזיר להורה את הקנס מאחורי גבו של הבחור, ואז הקנס יהיה רק על הבחור שיצטרך להשפיל את עצמו מול הוריו לבקש את הקנס. ההורה יידע להקשות על הבחור לבל יחזור למשוגתו, לאחר מכן ההורה יקבל את כספו מהמשגיח / ר"מ. ההורה צריך להיות חכם מספיק לא לשתף את בנו בתהליך. מכיר ישיבות שנוהגים כך.
רעיון נפלא
ה' כסלו
מאה אחוז כך צריך לעשות
41.
קנס הפוך
ד' כסלו
היה מן הראוי שהרמים הנכבדים ישיבו הממון להורים (השכ"ל )לפחות לאחר סיום הלימודים בישיבה כאות להצלחה הכבירה בחינוך
42.
בדידי הוה עובדא
ד' כסלו
הרגשתי המשגיח פשוט שונא אותי ואני הקרבן להקנסות גנבתי כסף במקווה לשלם הקנסות מה זה עזר לחינוך שלי
43.
חינוך מתחיל באכפתיות
ד' כסלו
דבר ראשון הבחור צריך להרגיש שמישהו אכפת לו ממנו , ואפשר לשוחח ולראות מה אפשר לעשות , בכלל דרך ליובאוויטש אינה בהפחדות גיהנם וכו' אלא להדגיש את הטוב באהבה = ליובאוויטש, היה כדאי שהמחנכים יראו אכפתיות כנה ויסבירו לתלמידים כמה טוב לעשות מה שצריך.
44.
קנס??
ד' כסלו
זה קנס להורים. טירוף לחלוטין. אולי זה עבד פעם לא היום.
45.
חמי
ד' כסלו
אני מסכים לחלוטין שקנס כספי הוא עונש קשה לתלמיד ובוודאי להוריו שלא חטאו. אבל חשוב מאד להציע משהו משמעותי אחר שירתיע את הבחור מלעבור על כללי הישיבה או ההנהגה החסידית המצופה ממנו. בחור שלא קם לחסידות שלושה ימים ברצף כי הוא שם פס על הכללים, הציעו נא מה לעשות עימו? בחור הרים יד על חברו ושבר את אפו. הציעו נא כיצד נרתיע אותו מלגדול כאלים וכפורע חוקים וכללים.
46.
לתגובה 28
ד' כסלו
קנסות לא משנה לאיזה מטרה הכסף הולך זה לא מחנך הבחור ואם המשגיח לא יודע איך להתמודד ולא מתאים ל התפקיד הבחורים לא צריך הקרבן
47.
קצת תשומת לב
ד' כסלו
48.
לתת פרקי תניא
ד' כסלו
לתת פרקי תניא ואם לא עובד אז קנסות כספי.
49.
אזהרות לפני קנס!
ד' כסלו
אני בחור שלמדתי בישיבה גדולה תות"ל קריית גת, ואני זוכר כשהיו כמה חיסורים הרב היה נותן פרקי תניא (אישי קיבלתי 7 פרקי תניא) או 200 ש"ח קנס, לפעמים קורה שהבחור פשוט לא מבין ומגזים הרבה ולא קם אף פעם.. אז אין ברירה.. וגם קורה שהבחור לא מצליח ללמוד פרקי תניא בע"פ, אז חייבים לתת קנסות כספי (נכון שזה הרבה כסף) כי רק זה עובד אצל הבחורים,וכך שבחור יבין שפה זה ישיבה וחייבים לקום לסדרים ! כי אם אף אחד לא קם אז מה יהיה.......?
50.
חינוך - להרגיל
ד' כסלו
בכל תחומי החיים גם כשמבינים שזה לא טוב לדוגמה דיבור בנייד בשעת נהיגה כשיש חשש להפסד כספי זה גורם לשיפור ושינוי התנהגות.
51.
העיקר הכסף ?
ד' כסלו
מובן שקנסות מרגיז וכואב בכיס לבחורים וההורים, ובגלל זה הם לא אובקטיביים, ואין כאן דיון האם זה חינוכי טוב ומועיל. והדיון הוא,האם ההורים יכולים צריכים לשאת גם בנטל הכלכלי של הקנסות. ה
52.
אין הכי נמי
ד' כסלו
הגיעה העת לפתוח ישיבה עם הקבצות, יתביישו התלמידים בהקבצות הנמוכות, אבל לפחות יצאו יודעי תנך וגפת
53.
קנס כספי
ד' כסלו
ידוע הפתגם של הרב הילל מפאריטש על הגמרא כל מי שיש בו יראת שמים דברים נשמעים ואם המשגיח היה דוגמא אישית עם יראת שמים היה דבריו נשמעים ולא צריך יום יום קנסות ואיומים
54.
הבן של הרב עובדיה הזיק לת"ת, והרב שלח אי...
ד' כסלו
המכתב הוא מתאריך מכ"ו אייר תשכ"ט, ונשלח למנהל תלמוד תורה יבנה הרב י. מ. קורלנסקי. צילום המכתב הובא בספר "המנהיג". זה לשון המכתב: בני התלמיד דוד נ"י מסר לי כי חייבתם אותו קנס לירה אחת ושהוזהר שאם לא יביא את הקנס, לא יורשה ליכנס היום לכיתה. הנני שולח לכם את הלירה, למרות שלא קיבלתי שום הודעה בכתב, אולם בעיניי יפלא על סמך איזה יסוד בהלכה חייבתם אותו קנס. חסדא חסדא קנסא קא מגבית בבבל? והאם היה בירור יסודי שהיה אשם בעבירה כל שהיא? לדברי בני, אין עליו אשמה במה שעשה, ושחבריו הנוכחים שם יוכלו להעיד על כך. על כל פנים, אינני יודע אם זוהי דרך ישרה וחינוכית לאיים על תלמיד שלא יורשה להיכנס לכיתה, אם לא יביא קנס. ואני רוצה גם לדעת לשם איזה מטרה תשתמשו בלירה. הכותב בצער, ע. יוסף
55.
אנו אין לנו אלא דברי בן עמרם
ד' כסלו
באגרות קודש יש תשובה מפורשת של הרבי לישיבה בלוד בנוגע לקנסות והרבי אומר שזה תלוי במנהג המקום. כלומר הרבי כלל אינו שולל את מתן הקנס ומשאיר זאת לשיקולים דעת ההנהלה. אם הרבי השאיר זאת לשיקולים דעת ההנהלה שכידוע הרבי גיבה אותה באופן מוחלט מי אנחנו שנערער! ובפרט שאין חכם כבעל הניסיון ואני יודע באופן אישי שהדבר עלה ועולה מידי פעם באסיפות של ההנהלות וכל עוד שאין פתרון אחר הרי שאין מנוס...
57.
עוד מהחיידר
ד' כסלו
התמימים שמקבלים קנסות על איחורים חיסורים והנהגה טובה גוררים איתם את הבעיות עוד מילדותם היות והם לא זכו לטיפול הולם וראוי בבית הספר. חלקם של המורים במצב הילד ברור, ובישיבה זה מתפרץ במלאו וד"ל. עה"ח הורה כאוב
וההורים מה תפקידם ?
ה' כסלו
איחורים וחיסורים זה אחריותם של ההורים !!! ונגרם נזק בעיקר לילדים. ועם הבעיה המורים צריכים להתמודד ? האם המורים יכולים לחנך את ההורים ?
58.
המשמעת בישיבות
ה' כסלו
האם מישהו פה יכול להציע עונש מרתיע שכל צדדיו הם חינוכיים נטו?! קנס כספי זה קנס להורים... תניא ומשניות בע"פ ה משניא עליהם את הלימוד... השהיה בבית אנחנו הרי יודעים שכל יום שהילד בבית זה נזק חינוכי... מה כן???? תפסיקו להתלונן תתנו רעיונות!!!! ולכל אלו שמדברים על להאהיב את הלימוד, ובכן זהו עיקר העיסוק של הצוות והקנסות מה לעשות ניתנים לאלו שפוצ'י מוצ'י לא עובד עליהם...
59.
עונש בלי קנסות כספי ובלי תניא בע״פ
ו' כסלו
לתת לבחורים עונש,במקום לתת להם קנסות כספי או לימודים בע״פ, הרעיון הכי טוב הוא שבהפסקות יצטרכו להישאר בזאל, או בשבתות חופשה יצטרכו להיות בישיבה וכדומה.. כל פעם שצריכים לצאת מהישיבה אז הם ישארו בזמנים שלא צריכים להיות בישיבה..ובטח יהיה מדריך או משגיח שישגיחו עליהם,לדעתי זה העצה הכי טוב שיכול להיות.. וזה ממש יעצבן את הבחור.. ויתחיל לקום ולבא לסדרים !!.
60.
אין חכם כבעל הניסיון חלק א'
ו' כסלו
בתור בחור בשנת הקבוצה שעבר את כל המסלול עם לא מעט קנסות, אני יכול להעיד שקנסות לא עוזרים במאומה לימים שאחריהם, ואדרבה אחרי שהבחור מקבל קנס רציני כבר אין לו מה להפסיד ויחסיר סדרים בימים שאחרי זה שהרי אין מצב שהמשגיח יקנוס אותו שוב בתוך פרק זמן קצר, ותוסיפו לזה את תחושת האגו והנקם של הבחור על הכסף שהלך לו ולהתחיל להיות פתאום צדיק אחרי כזה קנס זה לא קל במיוחד.... ואני אומר זאת מניסיון שאחרי קנס הבחור נכנס למרמור ולאי עשיה ברוב המקרים.
61.
אין חכם כבעל הניסיון חלק ב'
ו' כסלו
לכן אני חושב שאסור לקחת קנס לצמיתות בשום פנים ואופן, אלא צריך להשאיר פתח לקבלת הקנס חזרה (פקדון) אם התמים ייטיב את דרכיו, ואז אדרבה זה יגרום לו להתנהג כראוי על מנת לקבל את כספו בחזרה. זוהי ההנהגה שצריכה להיות והלוואי שישכילו ליישם זאת בפועל. נ.ב כל אותם אלה שרוטנים על כך שישנם המעיזים לפקפק בדרכי הנהלת הישיבות והרי הם מוסמכים וכו' וכו' אז שידעו שאף אחד לא חסין מביקורת (כנראה במוחש בימים אלה..) אף אחד לא מלאך. כולם בני אנוש ויכולים לטעות, וכל אחד שחושב שיש מה לשפר שם יכול להביע את דעתו (כמובן לא מתוך זלזול) ולהצביע על שיפורים נדרשים, ובפרט שהוא חווה על בשרו טעויות אלו.
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.