שלמה מן | יום ב' חשוון ה׳תש״פ 31.10.2019

במעמד היסטורי: הוכתר שליח הרבי כרבה הראשי של מונטנגרו

שליח הרבי הרב אריה איידלקופ הוכתר היום (חמישי) במעמד מיוחד והיסטורי לכהן פאר כרבה הראשי הקבוע הראשון של מדינת מונטנגרו • רבנים, שלוחים ואישי ציבור מהסביבה ומישראל - כיבדו את האירוע בהשתתפותם • הרב איידלקופ: "הקהילה היהודית במונטנגרו היא ייחודית ואני מרגיש כבוד להיות הרב שלה. אני רוצה להודות לאשתי חנה. כל מה שהשגתי אי פעם כרב הוא הכל בזכותה ובזכות הרבי שלנו כ"ק האדמו"ר מליובאוויטש זצ"ל"
במעמד היסטורי: הוכתר שליח הרבי כרבה הראשי של מונטנגרו
מעמד ההכתרה היום. תמונות: באדיבות המצלם

היסטוריה יהודית קטנה נרשמה היום (חמישי) בעיר הבירה של מדינת מונטנגרו. שליח הרבי הרב אריה איידלקופף הוכתר לכהונת הרב הראשי, הראשון אי פעם של המדינה.

טקס ההכתרה התקיים במעמד נשיא מונטנגרו מילו ג'וקאנוביץ'', השר לשירותי דת בישראל יצחק וקנין, יו"ר 'מרכז רבני אירופה' ו'איגוד הארגונים היהודיים באירופה' הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל 'מרכז רבני אירופה' הרב אריה גולדברג, חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל הרב אליעזר שמחה וייס, נשיא הקהילה היהודית במונטנגרו ג'ורג'יו ראיצ'וביץ', שליח הרבי בסרביה הרב יהושע קמינצקי שהגיע במיוחד עם משפחתו, ועשרות שרים וחברי פרלמנט מקומיים.

הרב איידלקופף משמש מזה כשנתיים כשליח הרבי וכרב הקהילה היהודית של המדינה, המונה מעל 500 משפחות יהודיות - חלקן ילידי מונטנגרו ואחרים יהודים יוצאי חבר העמים שהיגרו למדינה בשנים האחרונות. השלטון המקומי הכיר בדת היהודית באופן רשמי ומתחשב בצרכיה.

יום ההכתרה נפתח במפגש רשמי שהתקיים בין השר לשירותי הדת יצחק וקנין לבין שר המשפטים של מדינת מוטנגרו המהווה דמות מרכזית בשלטון. במהלך השיחה ציין השר וקנין את היחסים ההדוקים בין ישראל למונטנגרו והדגיש את הצורך בביטוי מלא של שיתוף פעולה גם בתוכניות נוספות.

שר המשפטים המקןמי השיב כי יש נכונות מצד השלטון בשיתופי פעולה עם מדינת ישראל. בהמשך דבריו ציין לשבח את תרומתה החשובה של הקהילה היהודית במונטנגרו ליחסי שתי המדינות, כמו גם את האחדות הרב-דתית והרב-אתנית של המדינה. הוא ציין כי החברה במונטנגרו "מקדישה כבוד מלא למסורות הרוחניות והתרבותיות של כל הקהילות הדתיות במונטנגרו".

במעמד המינוי המרגש לרב היהודי הראשי של מוטנגרו, ציין הרב איידלקופף כי: "ביהדות להיות מורה זה הכבוד הגדול ביותר. הקהילה היהודית במונטנגרו היא ייחודית ואני מרגיש כבוד להיות הרב שלה. אני רוצה להודות לאשתי חנה. כל מה שהשגתי אי פעם כרב הוא הכל בזכותה ובזכות הרבי שלנו כ"ק האדמו"ר מליובאוויטש זצ"ל, שאמר: 'כל אחד צריך לחלוק את הידע שלו עם אחרים. גם אם אתה מכיר אות אחת, שתף אותה'. בעזרת השם כולנו נכוון לדברים הגדולים האלה".

יש לציין כי לאורך השנים העם המונטנגרי תמך מאוד בעם היהודי ומונטנגרים רבים אף סייעו להסתיר יהודים מהנאצים בזמן השואה. מאז הכרזתה על עצמאותה בשנת 2006, מקפידים הממשלים השונים במדינה על יחסים טובים מאוד עם הקהילה היהודית מה שמתבטא בין היתר בהקצאת שטחים לבניית בתי כנסת ובמספר אפסי של תקריות אנטישמיות במדינה. מדינת מונטנגרו גם הכירה זה מכבר בחגים היהודים כך למשל יהודים שביקשו שלא לעבוד ביום כיפור קיבלו אישור לכך.

השר לשירותי דת בישראל, יצחק וקנין אמר בטקס ההכתרה: "לא שררה אנו נותנים לו אלא עבדות, להיות עמל יומםן ולילה עם בני קהילתו להורותם את  הדרך הישרה ולהביאם אל מחוז חפצם". בדבריםן הביע "תודה והערכה מעומק ליבי לשלטונות מונטנגרו ולראשי 'מרכז רבני אירופה' על תמיכתם במעמד והכתרת רב למדינה כמו גם פעילותם למען היהדות".

יו"ר 'מרכז רבני אירופה' (RCE) ו'איגוד הארגונים היהודים באירופה' (EJA), הרב מנחם מרגולין שיזם את המינוי ההיסטורי במונטנגרו הודה לנשיא ג'וקאנוביץ' על תמיכתו הבלתי מסויגת בעם היהודי ובירך את הרב איידלקופף על המינוי. בדברי הברכה ציין כי: "הנשיא ג'וקאנוביץ' הינו ידיד אמת של העם היהודי. הוא מביא עמו ניסיון עשיר במאבק באנטישמיות בכל רחבי אירופה ואנו מצפים להמשיך ולפעול איתו יד ביד בנושא. לצערי, פוליטיקאים אירופאים רבים אינם מייחסים חשיבות לבעיית האנטישמיות שנמצאת במגמת עליה ברחביי היבשת ובוחרים לטמון את ראשם בחול."

מנכ"ל מרכז רבני אירופה, הרב אריה גולדברג ציין במהלך הטקס כי: "מינויו של הרב איידלקופף לרב הראשי של מונטנגרו יתרום רבות לחיזוק התשתית הרוחנית והגשמית של הקהילה היהודית במדינה. "אנו ב'מרכז רבני אירופה' נמשיך לסייע לרבנים וראשי קהילות יהודיות – קטנות כגדולות בכל רחבי היבשת לגדול, להתפתח על מנת לשמר ולחזק את הזהות היהודית של יהודי היבשת".

הוסף תגובה
5 תגובות
1.
שתהיה בהצלחה רבה. כבוד גדול!
ג' חשוון
2.
Hatzlocho Muflogo
ג' חשוון
kiflayim letushio bgur
3.
רב הראשי
ג' חשוון
מזל טוב כבוד גדול בראש ובראשונה לנשיא דורינו , ובכלל לחסידי חבד משפחת אידעלקאפף המורחבת
4.
הרבי לא נשאר חייב
ג' חשוון
5.
כל ירידה לצורך עליה גדולה היא
ה' חשוון
וכאן בסיפור של משפחת איידלקופ רואים זאת במוחש ממש איך שגושו משליחותם כדי למלא שליחות חדשה וגדולה מזו יישכ עצום
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.