אימא מאנ"ש | יום ג' תשרי ה׳תש״פ 02.10.2019

"נשים, צאו לעבוד, הבת שלכן צריכה חתן" • מאמר דעה

חסידת חב"ד, תושבת מרכז הארץ, שכבר חיתנה שלושה בנים, ולאחר הרבה מאמצים  - גם את בתה, פונה בטור אישי אל כל האמהות החב"דיות ברחבי תבל: "אתן רוצות חתן לבת שלכן? פשוט תעבדו בשביל זה" • ומה דעתכם? 
חופה וקידושין. צילום: שימי קוטנר, ארכיון COL

אני אישה ממשפחה חב"דית שורשית המתגוררת במרכז הארץ. יש לי שלושה ילדים נשואים המתגוררים בקהילות חב"דיות. ב"ה יש כבר נכדים, ולפני כשנתיים התכוננתי לתקופה בה הגיעה בתי לגיל השידוכין.

כפי שהייתי רגילה וכפי שחינכו אותי, כמובן פניתי למספר שדכניות. נתתי את השם והפרטים וכמובן חיכיתי לטלפון שיצלצל. התרגלתי כך מהשידוכים של בניי הגדולים. ב"ה ילדינו חסידיים והלכו בתלם, ואין סיבה שבעז"ה משהו לא יילך חלק.
 
לאחר מספר חודשים בהם הגיעו הצעות ממש בודדות, הרגשתי קצת אי נוחות, אולי משהו לא בסדר, אבל לא חשבתי שיש ביכולתי לעשות משהו מעבר לזה. חיכינו עוד קצת ועוד, וככה הזמן חולף ועובר ומפלס הלחץ מתחיל לעלות.

בהשגחה פרטית, בכנס נשים, פגשתי חברה קרובה-רחוקה שלא נפגשנו הרבה זמן, אבל היינו מאוד קרובות ופתוחות האחת עם השניה.

שיתפתי אותה בכל מה שמתרחש לגבי הבת שלנו, ואמרתי שהנושא ממש מתחיל להלחיץ אותי ואת בעלי. מה אנחנו עושים לא נכון. ואז היא אמרה לי את המשפט הבא: "חברתי, אם את רוצה חתן לבת שלך את צריכה להתחיל לעבוד!".

בתחילה לא הבנתי על מה היא מדברת ואז היא הסבירה. "אם את רוצה שלבת שלך יהיה חתן את צריכה לעבוד בזה, לקום בבוקר ולהתקשר, ולברר על הבחור הזה והבחור ההוא, ולהתקשר לשכנה שמעולם לא דיברתם, ולחברה שכבר שנים לא נפגשתם, ולברר פה ולברר שם. להביא את האוכל עד לפה של השדכניות. את צריכה פשוט לקום בבוקר ולעבוד".

הייתי בשוק, לא חשבתי בכלל שזה התהליך שנצטרך לעבור.

אמרתי לעצמי: "את לא בנויה לזה, אין לך את הביטחון העצמי להתחיל עכשיו לרדוף ולהתחנן ולברר", אבל הרגשתי שבשביל הבת שלי אני חייבת. אזרתי את שאריות הבטחון שאין לי, ופשוט נכנסתי לעבודה. בדיוק כמו שחברתי אמרה. 

התחלתי פשוט לחפש לבתי חתן, לברר לשאול, ולהתעניין ושוב להתקשר ולנדנד. זו הייתה תקופה לא קלה, אבל הרגשתי שאני עושה את הכל עבור בתי. וב"ה המאמצים נשאו פרי, בתי כבר נשואה שלושה חודשים באושר, לחתן שאנחנו מאוד מאוד שמחים בו.

אני רק רוצה להעביר את המסר הזה להרבה אמהות שיושבות בבית ומחכות שהשדכניות יתקשרו: "נשים, אתן רוצות חתן לבת שלכן? פשוט תעבדו בשביל זה"...

ומה היא דעתכם? הגיבו באמצעות מערכת התגובות

הוסף תגובה
75 תגובות
1.
לא פשוט
ג' תשרי ה׳תש״פ
גם זה לא תמיד מביא למשהו
2.
מסכימה ולא מסכימה
ג' תשרי ה׳תש״פ
עקרונית הכותבת צודקת אבל ישנה בעיה יותר עמוקה והיא העובדה שבחורים רבים מסתובבים בעולם בשליחות ובכל מיני מקומות ולא ממהרים ובינתיים הבנות יושבות ומחכות וההיצע נמוך
לא ייאמן..
ג' תשרי ה׳תש״פ
תמיד הבחורים הם הבעיה. תמיד..
הם לא הבעיה וגם הבנות לא
ג' תשרי ה׳תש״פ
אבל עדיין הבעיה קיימת.
מה קשר של הבחורים
ג' תשרי ה׳תש״פ
הבנות יושבת ומחכות רק בגלל שא׳ לא טוב כי הוא מעשן וב׳ כי הוא יותר מדי חסידי וג׳ כי אין לו מקצוע, ולכן הם תקועות, כל בחור שנמצא בשליחות חוזר לארץ כשיש לו הצעה מתאימה, בברכה אברך שהיה בשליחות שנה וחצי בתאילנד
3.
אליהו
ג' תשרי ה׳תש״פ
תמיד עבודה על משהו באופן רציני מניבה פירות וכבר הבטיחנו הרבי חזקה על תעמולה שלא חוזרת ריקם !!! שנה טובה ומבורכת בשידוכים
4.
חוזרת בתשובה
ג' תשרי ה׳תש״פ
וכשאתן חושבות על הבנות שלכן, תחשבו גם על הבנות שאמא שלהן לא יודעת איך.. גם הן צריכות שמישהי תדאג להן.. בדיוק כמו הבנות שלכן!
5.
שליחות אחרי החתונה!!!!
ג' תשרי ה׳תש״פ
חייבים לשנות את הסיסטם. בחור בישיבה גדולה צריך לשמוע מהמשפיעים שהתכלית זה הקמת בית בישראל! זה רצון ה' ! וכשמסתיימת שנת הקבוצה הוא מתייצב חזרה בארץ ונכנס לשידוכים. ולא יוצא למסע שליחות מסביב לעולם! איך חוזר בחור משליחות בעולם זה נושא לכתבה אחרת.... אבל את השליחות יש להשאיר לאחרי החתונה!!!
עצמאים
ג' תשרי ה׳תש״פ
היום הבחורים יותר עצמאיים גם אם המשפיע אומר ככה הם יעשו מה שהם מבינים מה שהרגש שלהם אומר
תלוי
ה' תשרי ה׳תש״פ
בה בחור רציני, אפילו אם אינו חסידי כל כך, עדיין מאוד חשוב לו, מה שהמשפיע שלו אומר, במיוחד בסוגיה כזו. הכל כמובן תלוי בסוג הקשר בין הבחור למשפיע, ובזה צריך סיעתא דשמיא גדולה, כי ההוראה של הרבי בדבר עשה לך רב, כיום היא בגדר פיקוח נפש ממש.
לחלוטין וצריך להקים על זה קול צעקה!
ה' תשרי ה׳תש״פ
ותו
ז' תשרי ה׳תש״פ
לרוב הבחורים אין 'עשה לך רב' או מישהו שירצו להתייעץ אתו.
6.
ואיפה הבעל בסיפור??
ג' תשרי ה׳תש״פ
הכותבת מתארת כאילו לבעל אין שום אחריות והכל על כתפי הנשים?!
7.
בעילום שם
ג' תשרי ה׳תש״פ
מניסיון, זה לא עובד אם רצים ורודפים אחרי שדכניות - צריך לראות כיצד לפתור את הבעיה מהשורש! ממתי בנות צריכות לרדוף אחרי שידוך? לחפש ולבדוק בהחלט צריך, אבל לא לרדוף!! נוצר מצב עגום ביותר וצריכים לחשוב על פתרון אמיתי לכך
8.
מישהי בשידוכים
ג' תשרי ה׳תש״פ
זה באמת לא פשוט! צריכים לעשות מעשה נמרץ שיקדם ויזרז את העניין כדי לסייע לכל הבנות בכך. הכל מאת ה', ובכ"ז, היכן הרבנים? צריכים להקים קול זעקה ולפתור מצב סבוך זה
9.
רב באנש
ג' תשרי ה׳תש״פ
בהתוועדויות בישיבה מתעסקים בשטויות וקטנות ושוכחים לחנך בחורים על העיקר. בחורה יראת שמים ומידות טובות יקר וחשוב מיופי וחיצוניות. מעבר לכך צריך ללמד כמו בסמנירים איך מתנהגים בבית היהודי כלפי האשה.. ועוד לא דיברתי על הגזענות וריחוק מעדות מסוימות ..ומה הפלא שיש בעיות ..לפני ואחרי...
ללמד איך מתנהגים כלפי האישה
ג' תשרי ה׳תש״פ
כל כך נכון! רואים היום גברים צעירים שמתנהגים באלימות מילולית/רגשית/כלכלית כלפי האישה הצעירה והטובה והמסורה שלהם. הלב נקרע! בחור כזה לא נקרא גבר. ראיתי זוג כזה אתמול, בראש השנה, 5 דקות לפני תקיעות. היה חשוב לבעל להשפיל את אשתו העדינה ליד נשים אחרות... המבט הכבוי והמתנצל שלה שורט את הלב. גברים, כבדו את נשותיכם. אולי תתעשרו כהבטחת חזל ואולי לא, אבל לפחות תהיו בני אדם!
פלוני
ד' תשרי ה׳תש״פ
גזענות בחבד הגזמת?? קיים דבר כזה
בוקר טוב אליהו
ז' תשרי ה׳תש״פ
10.
שטויות שטויות
ג' תשרי ה׳תש״פ
יש ים של בחורים מצויינים בארץ שגם מחכים לשידוך !!!!! הבנות היום מפונקות ולא יודעות מה רוצות מעצמם!!!!! שהבנות יתחילו להוריד קצת את האף ולא לפסול כל אחד רק כי הוא לא ממשפחה מפורסמת !!! יש המון בחורים בארץ מלח הארץ ממשפחות יהלום ...רק הם לא יחוס אז על זה פוסלים אותם !!! פשוט בושה פעם הבחורים הטובים היו מסתובבים בעולם היום רק הערסים בבתי חבד !!! להגיד אין בחורים זה פשוט עוול לאלפיי בחורים שיש בארץ שרק מחכים להתחתן!!!!!! מספיק עם הקלישאה שאין בחורים !!!
ממש לא נכון
ג' תשרי ה׳תש״פ
כל מה שנכתב כאן לא נכון בכלל!
מלח הארץ הוא מונח מהנצרות
ג' תשרי ה׳תש״פ
לא מתאים להשתמש בו כביטוי על תמימים
מושקי
ז' תשרי ה׳תש״פ
הלוואייייייייייייייייייייייייייייי...מניסיון של שנה בשידוכים!!
11.
חובה להתייחס בשיא הרצינות לתקופה הזאת
ג' תשרי ה׳תש״פ
לדעתי הורים צריכים לעבור סדנא מיוחדת לקראת השידוכים של הילדים. שם הם ישמעו כיצד לכתוב קו"ח עבור השידוך. מה *לא* כותבים בקו"ח. איזה תמונה מפרסמים, ואיזה תמונה *לא* מפרסמים. וגם על המפה החבדית, כיצד יש לגשת להצעות מה לרצות ומה כדאי לוותר. בקיצור, זה עולם שלם שרבים אינם יודעים איך להתהלך בו ומגששים באפילה ובדרך עוברים כל מיני סיפורים מיותרים. לפעמים נגרמים עיכובים בתוך המשפחה ונוצר פקק בתוך הבית שמצפה לישועה וזה גורם להשלכות חמורות. לכן יש צורך לארגן סדנא מיוחדת עם מומחים מתוך חב"ד שיש להם נסיון להדריך. בברכת שנת שידוכים מוצלחת, יעקב פז, שדכן.
השדכן
ג' תשרי ה׳תש״פ
תפקיד השדכן אולי בין השאר גם לכוון, ואם נכתבו דברים שלא ראויים, כדאי להסב תשומת לב ההורים שישנו...
קו"ח לשידוך? סליחה???
ד' תשרי ה׳תש״פ
כבר כמה שנים שאני שומעת שצריך לכתוב קו"ח לשידוך. לאן הגענו? כל אלה שהתחתנו לפני תקופת הקו"ח חיים גרוע? מה זה הדבר הזה? ממתי שידוך נהיה עניין קר ומגושם כל כך? הרי תכל'ס לכתוב אפשר כל מה שרוצים, אז מה משיגים מזה? שפתאום אחרי החתונה החתן/כלה מגלים שזה לא מה שהיה כתוב בקו"ח...
אוי ואבוי
י"ב תשרי ה׳תש״פ
מברריייים!!!!!!!!!!! אבל איך תדעי אזורים???
12.
איך נוצרת הבעיה
ג' תשרי ה׳תש״פ
בחור רווק יותר גמיש עבור שליחים. מספיק לתת לו פינה או חדר באחד הגנים.. העלות שלו לא יקרה כמו זוג צעיר. לחשוב על הקמת בית ועול פרנסה. לא גורם למהר. אם הורים יבינו שבנם בשליחות מתמודד עם נסיונות ויראת שמים. אולי לא היו עושים זאת. מה שכן. שנה ראשונה לא יוצאים בשליחות . לפי הוראת הרבי. שנה שניה זה כבר זוג וילד. ולימודים של האישה.
המשך להמשך התגובה 'שטות!'
ד' תשרי ה׳תש״פ
רוצה הבחור החביב לעסוק ב'שליחות'? יתכבד נא, ויואיל (ויועיל) לשבת בטח בא' מהיכלי ישיבות תות"ל הקדושות, ילמד בשקידה והתמדה, ידאג להפחת רוח חיים באווירת הלימוד בישיבה, יתעניין ויסייע לבחורים הצעירים ממנו שזה עתה 'נזרקו' לעולם ש(כמו) זר הוא להם. ואכן תיתי להו לאותם הבחורים מוסרי הנפש (קרי: הרצון), וגורמים נח"ר אמיתי לכ"ק אדמו"ר. ואם אין הוא מאותם הנוהגים לשבת משך שעות ארוכות ולהגות בתוה"ק, יוכל לסייע לא' משלוחי כ"ק אדמו"ר באה"ק ת"ו, כך שלא יתרחק מבית הוריו (ובמילא - ממורשתם, וד"ל); וגם זאת, מתוך תנאי קודם למעשה - שהשליח ישגיח עליו בהשגחה מעולה כי יקיים סדר יום יהודי וחסידי כו' וכו'. 'זו רק דעתי'... ומסיימין בטוב וברכת חתימה וגמח"ט לכל בית ישראל, עד להטוב העיקרי והפנימי - הגאולה האמיתית והשלימה ע"י משיח צדקנו, ותומ"י ממש.
המשך לתגובה הקודמת - 'שטות!'
ד' תשרי ה׳תש״פ
- וכאן הבן שואל: והלא הדברים ק"ו בן בנו של ק"ו, ומה אם אחר הנישואין בשעטומו"צ (כשהנסיונות פחות גדולים, וד"ל) - מורה כ"ק אדמו"ר על הכנה בדמות "עכ"פ שנה אחת לימוד תוה"ק בחיות"; בחור, שהנסיונות עודם במלוא תוקפם לגביו, וזאת בנוסף להוראת כ"ק אדמו"ר (לקו"ש ח"ב ועוד) שקודם החתונה צ"ל הכנה להקמת בית נאמן בישראל והוא לימוד התוה"ק בשקידה והתמדה - הרי כ"ש וק"ו שאין לו לצאת ל'שליחות' שכזו, ובוודאי לא במקומות 'הרפתקניים' (המעלים תמיהה שמא כל יציאתו לשם היא עבור הנאת גופו, ולא בכדי למלאות ייעודו בהפצת היהדות והמעיינות)?...
שטות!
ד' תשרי ה׳תש״פ
הלא הסיבה שלא יוצאים לשליחות בשנה הראשונה היא, כפי שכתבת, "לפי הוראת כ"ק אדמו"ר". הטעם להוראה זו הוא, בלשון כ"ק אדמו"ר בגוכתי"ק: "כדי להצליח בשליחות - צ"ל הכנה מתאימה, ומהם עכ"פ שנה אחת לימוד תוה"ק בחיות און מיט א קאך כו'. הכבר עשה זה?".
הישיבות לא רוצות בחורים אחרי קבוצה
ד' תשרי ה׳תש״פ
למעט כמה מובחרים. ובטח שלא בחור טוב אחרי שיעור ג אבל לא מעונין לנסוע לקבוצה. העדר מסגרת לגיטימית בארץ זה כל הסיפור
13.
הכותבת חיה בתוך בועה
ג' תשרי ה׳תש״פ
אנחנו האנשים הרגילים עובדים יומם וליל על שידוכים לילדינו .....אנחנו לא ייחוסים ולכן אף פעם לא רדפו אחרינו ...זה שהייחוסים יתרגלו לזה שרודפים אחריהם והם ישבו עם מוחיתו בקריביים ..ופתאום הפסיקו לרוץ החראיהם אז הם קיבלו שוק!!!!
קצת מציאותי...
ג' תשרי ה׳תש״פ
עשירים מתחתנים עם עשירים....
14.
די לגזענות!
ג' תשרי ה׳תש״פ
בתור חבדניקים שורשיים ..מניסיון ,הגזענות הכי גדולה היא דווקא בחב"ד ואין להם שום בושה גם לומר את זה בפנים..עצוב!!!
כנסו
ד' תשרי ה׳תש״פ
גזענות בחבד אני לא מאמין למראה עיני הקיים דבר כזה?????
נו באמת..
ה' תשרי ה׳תש״פ
'הגזענות הכי גדולה היא דווקא בחב"ד'?! נכון, יש גם בחבד גזענות. אבל רחוקה מלהיות 'הכי גדולה'... את/ה כנראה לא מכיר טוב מגזרים אחרים, מחרדים ועד לא דתיים
15.
אצל השכנים הטלפון מצלצל גם לבחורות...
ג' תשרי ה׳תש״פ
ב"ה ראשית זה וודאי שצריך להתייגע וכמו שמפורש במכתבים של הרבי. אלא שכמדומני הרבי מורה להתייגע גם לרווקים ולא דווקא לרווקות... שנית תמיד כדאי לראות מה קורה אצל השכן... והכוונה לקהילות נוספות לא דווקא בחב"ד, מה המצב אצלם! ובכן באופן כללי בקהילות חרדיות רבות וגדולות, אין עדיפות לבחורים על בחורות, הטלפון מצלצל גם בבית של הבחורות! ואני יודע את זה מתוך פעמים רבות שדיברתי עם רבים מקהילות אחרות. כבר נכתב באתר הזה הרבה על כך שהפרש הגיל בין המשתדכים משפיע מאוד על המצב המספרי. וכן כבר נכתב שלהתחיל את השידוכים של הבחורים בגיל מאוחר זה מתכון ברור ליצירת בעיות חמורות בתחום השידוכים. (ולא רק בתחום השידוכים). ברוך ה' יש כבר מגמה להצעיר את גיל הבחורים המשתדכים, אבל צריך לחזק את המגמה הזאת. הי'ה תהי'ה שנת פתרון (גם בתחום השידוכים). יצחק אלישביץ
16.
נכון לאותה אחת
ג' תשרי ה׳תש״פ
משמים הסתדר לה. זה לא נוסחת פלא!!! שכחה את אלוקים בדרך!! הרבה תפילות וסיעתא דשמייא!!
17.
מתחיל מגיל צעיר
ג' תשרי ה׳תש״פ
הבעיה שבנות עולות על הבנים בדרך כלל זה מתחיל מהחינוך הרדוד בישיבות לטוס ולטייל ... במקום לשבת וללמוד לעבוד על המידות ולשאת בעול עם חברו . צריך להכניס לישיבות יותר פנימיות ויותר אנשים פנימיים ובעלי מידות טובות.
18.
יש עוד בעיות
ג' תשרי ה׳תש״פ
בשנים האחרונות נוצר מצב בחב"ד בדווקא ששדכניות מחכות שיתחחנו אליהם וינדנדו להם, במקום לחפש בחור/בחורה שיודעים שהם קיימים, וגם זה רק לבחורים בני 22-24 ולבנות בני 20-23 ושוכחים של הבחורים בני 25-30 והבנות בני 24-27 וחבל…
19.
תכלס..
ג' תשרי ה׳תש״פ
הגיע הזמן שהבחורים יתחילו לחזור לארץ ולא להסתובב עם האף בשמים
מילים כדורבנות
ג' תשרי ה׳תש״פ
20.
בתור נשוי כמעט 13 שנה, רציתי לעלות בעיות...
ג' תשרי ה׳תש״פ
1. מה השטות הזאת להביא תמונה לשדכנית? 2. מדוע השדכניות לוקחות כול כך הרבה כסף? 3. מדוע כל החתונה, הווארט ושבת שבע ברכות צריך להיות מנקר עיניים וכזה חיצוני? 4. מה המצב הרוחני של הבחורים בקבוצה ושליחות? 5. ממתי הפכנו להיות שני עדות עם כמה זרמים בתוכם, שאלו לא מתחתנים עם אלו? 6. איך יכול להיות לבעל, לאישה, מחנך, מחנכת, רב, שליח ואפילו לבחור טלפון לא מסונן? (אח"כ מתפלאים על המצב הרוחני) 7. למה לא רואים את הרבי?
חזק!
ד' תשרי ה׳תש״פ
יבוא תשבי ויתרץ הכל...
2.3.
ד' תשרי ה׳תש״פ
זה נכון רק לחב"ד בשאר החוגים השדכניות גובות הרבה פחות ולא עובדות פחות קשה ואולי אפילו יותר. כמו כן היום מקובל שהוורט והשבת שבע ברכות מתחלקים חצי חצי ולא הכל נופל על צד הכלה דבר שלצערי עדיין לא כל כך נכנס לחוג שלנו.
יעקב
ד' תשרי ה׳תש״פ
אין גזענות בחבד נקודה. זה שאשכנזים לא מתחתנים עם ספרדים(אלא במקרים חריגים ...) זה מכיוון שכולנו אחים ועם אחים לא מתחתנים
21.
השדכניות...
ג' תשרי ה׳תש״פ
להעביר רשימה של כיתה מקובץ אקסל זה לא מספיק! שדכניות, אתן מקבלות המון המון כסף בשביל שידוך שסגרתן. אל תשלחו רשימות להורים האומללים והמבולבלים. קצת יותר מאמץ, קצת יותר רגישות. קצת יותר השקעה. ההורים צריכים חתן/כלה, לא רשימות
22.
אבא
ד' תשרי ה׳תש״פ
למי שיש בת צריך לעבוד לא רק דרך השדכנים אלא אם יש חברים שעובדים בישיבות שימלצו על בחורים שמתאימים לפי הנתונים אני תמיד אומר להורים של בנות אל תפסיקו לחפס דבר נוסף ההנהלות של ישיבות לא מכניסים מספיק לבחורים שאחרי קבוצה אין להסתובב בעולם חוזר לארץ לומד סמיכה ומתחיל שידוכים וממילאא בחור מתחיל עם ראש נקי בלי כל הדברים הבלתי רצוים שראה בכל מיני מקומות של השליחול וד"ל
23.
שינוי מגמה
ד' תשרי ה׳תש״פ
נסו את זה,תנו את ניהול הבחורים תחת קורת גג אחת של הרב חיטריק ויעשה מהם קודם כל מבני אדם לבחורים(גם הם מתפללים כל יום" לעולם יהא אדם ירא שמים בסתר) ומכאן הדרך מהירה יותר לבחורים חסידיים
ומכאן הדרך קלה ומהירה יותר...
ד' תשרי ה׳תש״פ
לשידוכים בין הבחורים שתחת קורת הגג של חיטריק, לבין הבנות שבאותו הגג
24.
לא תמיד הבחורים "אשמים"
ד' תשרי ה׳תש״פ
מנסיון קטן שצברתי לאחרונה (אני גם בתקופת השידוכים של הבת) לא תמיד הבחורים אשמים. על פניו נראה שבהרבה מקרים הם אפילו לא יודעים על הצעה מסוימת כי אמא מסננת לפי דעתה (!) ולא שואלת את הבחור. היא מתאימה את הבחורה לדרישות שלה ולא של הבן.
25.
תגובה
ד' תשרי ה׳תש״פ
בוודאי שהבחורים לא תמיד "אשמים" כי ההורים אוטומטית מסננים בגלל מוצא כזה או אחר והבן והבת אפילו לא יודעים זאת..תורת הגזע..
26.
גם טיסה לתשרי כל שנה ...
ד' תשרי ה׳תש״פ
27.
סדר בענין
ד' תשרי ה׳תש״פ
האמא צריכה לעבוד קשה ובסוף לתת לשדכנית הרבה כסף..... המצב נהיה מבולבל... השדכניות מעבירות רשימות של בחורים בלי לחשוב ולסנן ובסוף התמונה זו שקובעת במבט חטוף של ההורה/מי שמתעסק בשידוך.... קודם צריך לעשות סדר בעניין .. כתגובת אחת: היא לא מתאימה לפי התמונה אני רואה שהוא לא ירצה......
28.
לא משלנו...
ד' תשרי ה׳תש״פ
עד מתי. מדוע נושא כזה חשוב וכואב לא מטופל ואפילו לא עולה בשיח הציבורי! נכון שצריך להתאמץ בכדי למצוא חתן חסידי וירא שמיים וכו'. ישנם הרבה בנות מעולות חסידיות . המחנכות המשפיעות כולן מספרות עליהן שירות ותשבחות אבל מה--- יש להן בעיה קשה מנשוא חטא חמור ביותר והוא . שהיא ממוצא מזרחי.. ואפי' שהסבא למד בתומכי תמימים וההורים וכל המשפחה כולה . וגרים בקהילות חב"ד ותורמים לחב"ד ועדיין זה לא מספיק. ואל יעיז אחד לומר בחב"ד זה כבר לא כך! שקר וכזב! מתוך דמי אני כותב. אמנם ישנם פה ושם מיקרים בודדים אך כל מקרה לגופו עם הסיפור שלו. היכן הזעקה ל " אחדות " כשאנו פסולי חיתון בעינכם. אכן יש בחורים ספרדים טובים. אך יש פער סטטיסטי עצום. ( מתוך בדיקה מדוקדקת). ואולי זה פשוט נוח וטוב לכמה ראשים בחב"ד שהמצב ישתמר כך.
איזה תמים אתה
ד' תשרי ה׳תש״פ
הצחקת אותי .אחדות אתה מחפש... זה כבר ניהיה מגעיל מיום ליום.
29.
גזענות וכו׳׳
ד' תשרי ה׳תש״פ
מי שאומר שאין גזענות בחבד טועה ומטעה. יש! לא כמו ברוב הציבור החרדי.אבל יש! העניין הוא שבחבד כולם גדלים עם אותם מנהגים באותם מוסדות עם אותה מנטליות ומהבחינה הזו כולם אותו דבר.. אבל כשמגיעים לשידוכים אז זה נהיה פתאום שונה.. ודווקא אצל מי?? דווקא אצל החסידייים ביותר!!!(כביכול) שמנפנפים באהבת ישראל ומטיפים לה וכו׳ ׳מדם ליבם׳.. ערב יומכ שכל אחד יעשה חשבון נפש איזה אהבת ישראל יש לו....
ספרדים ואשכנזים זו לא אותה מנטליות
ז' תשרי ה׳תש״פ
לא יעזור כלום רק הזמן אולי עוד חמישים שנה תהיה מנטליות אחת זה שנוהגים אותם מנהגים ומתחנכים באותם מוסדות עדיין לא מחק את ההבדלים המנטליים בין אשכנזים לספרדים וזה שיש הבדלים לא אומר שהאחד טוב והשני רע שניהם טובים אך יש הבדלים ביניהם
רב באנש
ז' תשרי ה׳תש״פ
אתה פשוט עיוור או שקרן. בחור שנולד בארץ וגדל בתומכי תמימים ואכל גפילטפיש ואכל אוכל אשכנזי מתומכי תמימים ..איזה מנטליות שונה יש לו מבחור ספרדי.? יש הרבה אשכנזים במיוחד בחסידות חבד שמאד רגשים ורגשנים ויש ספרדים הפוך.. תפסיק לבלב את השכל ולפחות בערב יום הכיפורים תקרא לילד בשמו..
את המנטליות מקבלים בבית לא בישיבה!
ז' תשרי ה׳תש״פ
ולא משנה מה תאכל. אשכנזי שיאכל דג חריף כל חייו יישאר אשכנזי בעל מנטליות אשכנזית כל זמן שבבית שלו ההורים והסבים והסבתות הם אשכנזים שמחנכים אותו מנטלית כמו שחינכו אותם ברוסיה פולין הונגריה וכדומה וכנ"ל אצל הספרדים. רק עוד מספר דורות כשכבר לא יהיו איתנו אנשים שגדלו בעצמם בארצות אירופה או אסיה או אפריקה נוכל לדבר על "כולם גדלו בארץ ואין הבדלים" זה בערך כמו הירידה בשמירת המצוות אצל יהודים שרק הסבא היה דתי האבא עוד ראה משהו בבית אבל הנינים לא יודעים כלום.
רב באנש
י"א תשרי ה׳תש״פ
מן הראוי לפני שעוקרים יהודים ומנהגים שורשיים "ומחזירים אותם בתשובה" להגיד להם שהם לא שייכות למנטליות של "גזע " חב"ד..סתם להפוך יהודים יקרים לפסולי חיתון ונחותים ..?! זאת שנאת חינם על פי כל הקרטריונים במסווה של נאציזם ותורת הרייך
30.
גזענות? תסתכל במראה
ד' תשרי ה׳תש״פ
לכל הטוענים על גזענות שלום! בתוך הספרדים יש הרבה יותר גזענות, אני זוכרת פעם שהצעתי למשפחה מרוקאית בחור תימני, הייתי צריכה להתנצל אחר כך שבע פעמים
רב באנש
ד' תשרי ה׳תש״פ
וזה לא גורע מהגזענות שישנה אצל האשכנזים. זה שאת משתמשת בביטוי של תימני ומרוקאים שכולם נולדו בארץ ולמדו בתומכי תמימים .זה גופא הבעיה..
31.
תגובה ל-28
ד' תשרי ה׳תש״פ
כמה נכון! עצוב...ואחר כך עוד מתלוננים שאין בחורים..
32.
ל28
ד' תשרי ה׳תש״פ
הספרדים בחבד נטשו את כל מנהגי אבותיהם ממש מנוגבים מכל זיק למסורת אבותם (ושלא נדבר על אלו שאף לועגים לה בבורותם כי רבה) עברו הליך של השתכנזות מושלם כולל המבטא וכ'ו בקיצור הקריבו מצדם הכל ועם כל זאת ראה זה פלא כאשר הדבר מגיע לנושא השידוכים דואגים האשכנזים להזכיר להם (אלא שלאו בפירושא איתמר אלא מכללא איתמר )את האמת המרה שמבחינתם זהו קו אדום שימו לב שכל פעם שנשמע שבכל זאת יש שידוך בין ספרדי לאשכנזייה יש לזה סיבה ברורה הורים גרושים אח חילוני /בטלה שידוך /גרושה ..ועוד אשאל לפני רבותי המלומדים למה הספרדים בחבד לא נמצאים בקדמת הבמה רבנים ראשי ישיבות חומר למחשבה
רב באנש
ה' תשרי ה׳תש״פ
הסיבה לכך פשוטה ידידי. אף פעם לא פוטר בבעיטה רב חבדי שהביע גזענות או רמז לה.. במקביל הספרדים כהרגלם מתרפסים ומחשיבים את האשכנזים כזרע קודש. להזכיר לכולם חוץ מרבותינו נשיאנו כמעט ולא היתה תורה או גדולי תורה ברוסיה . דוקא במרוקו ,ארצות ספרד ותימן היו גדולי עולם ומקובלים גדולים אבל מה לעשות הצבע הלבן חזק יותר...
33.
בעיית השידוכים האמיתית
ה' תשרי ה׳תש״פ
היא שעדיין מקובל שהגבר מתחתן בגיל מבוגר יותר מהאשה, ככה שיוצא ששנתון תשנ"ט גברים למשל, משתדך עם שנתון תשס"ב בנות. כיון שיש גידול טבעי בוודאי ששנתון תשס"ב גדול יותר וממילא יש לנו "בעיית" שידוכים. כדי לפתור את זה צריך פשוט להתחיל להתחתן באותו הגיל, איזה גיל? עוד נושא לדיון....
34.
האמא במכתב בסה"כ ביקשה לעורר ל"יגעת ומצא...
ה' תשרי ה׳תש״פ
והיא צודקת! התגובות מעלות סיבות והסברים למה המאמצים לא נושאים כביכול פרי. ראיתי מכתב של הרבי שאם מניחים את הדעת בבחירת בני זוג על יראת שמיים ומידות טובות הקב"ה מסדר ממילא את העניין גם בגשמיות. אולם לא עלינו המלאכה לגמור,חשבונות שמיים לא נבין גם אצלנו עם הזמן הרשימה מתארכת והכאב גדול וד"ל ובשורות טובות לכולם.
35.
לחלוטין וצריך להקים על זה קול צעקה!
ה' תשרי ה׳תש״פ
36.
שאלה למערכת
ה' תשרי ה׳תש״פ
מדוע רואים רק עד תגובה 35? הרי יש כבר 62 תגובות..
כפרה עליך נשמההה חדשה באינטרנט או מה
ז' תשרי ה׳תש״פ
מספר התגובות לא כולל הגב לתגובה
37.
כשיש עיכוב חשוב לבדוק אם לא היתה פעם פגי...
ז' תשרי ה׳תש״פ
מנסיון בנושא.. היה לי בן שהתעכב ולבנתיים היו הרבה "נשמות טובות" שהציקו במצב העדין הזה.. לא עבר זמן והם נאלצו להפתעתם הרבה לנתמודד לא פחות מאשר עם שידוכים הזויים שילדיהם לקחו ועוד כל מיני צרות. אנא התנהגו ברגישות ובכבוד גם לתקופה הלא ברור שנכפה ללא בחירה. מספיק הלחץ. הבושה והאין אונים.
38.
אלי
ז' תשרי ה׳תש״פ
אכן צודק.התמונה עגומה.בחור שיוצא היום לשידוך הבחורה לוקחת אותו בהליכה הן מבחינת ידע , ניסיון חיים , מקצוע או תואר. לדעתי תבורך הידיים שיתחילו בישיבות להכין לחיים כמו אב לבן. אם לא ללמד מקצוע לפחות לכוון לפי התכונות הנפש מה מתאים ואיך מוצאים במה להתעסק ביום שאחרי. אישית אני לא מסכים עם מריחת הזמן הגדולה ..בכלל לא אדבר שסמיכה על איסור והיתר לא נותן כלום.. צריך סמיכה על הלכות היום יום ושבת.. אבל שוב מי אני אשנה את הראש לאנשים שרוצים להושיב תלמידים בזאל יום שלם ולצפות שילמדו לבד..כמה זמן מבוזבז..השנים הכי יפות לוקחים אותם והורסים בידיים. ומה הבעיה לפתוח מגמות כמו חנוך לנער עם נוער רגיל לחלוטין וללמד מגמות של תורת הנפש,טיפול,חינוך לכל אלו שמתאימים .לא פייר שכל עול הפרנסה נופל על האישה עד שהבחור מתעורר לו אחרי שיש ילד
39.
צודק מ100 אחוז
כ"ד תשרי ה׳תש״פ
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.