הרב שמואל רסקין | יום ט"ו אלול ה׳תשע״ט 15.09.2019

איך נתמודד עם האמצעים הוויזואליים שסוחפים ילדים?

אמצעים ויזואלים רבים שלא היו קיימים בעבר סוחפים את ילדינו מכל כיוון. כיצד אפשר להתגבר? • הרב שמואל רסקין, משלוחי הרבי בחולון ומרצה בעל שם - במסר מיוחד במלאות 'עשור' להקמת 'הפנסאים'
איך נתמודד עם האמצעים הוויזואליים שסוחפים ילדים?
בעיגול: הרב שמואל רסקין

מצד אחד, קיים כיום שפע עצום של קטעי וידאו ושיחות ומאמרים של הרבי, דברים שבעבר לא היו.

בלחיצת כפתור אפשר לחיות את הרבי, לחוות מחדש התוועדות או רגע מיוחד של נצח מימות האור, וזה מעניק יכולת להצטרף לרוח הזו של ההתמסרות לכל ענייני הרבי, כפי שצריך להיות, שאילולא כל אותם אמצעים לא הייתה אפשרית.

מאידך, באותה מידה, ישנו גם הניסיון הגדול של הדור שלנו, ה'מקיף דקליפה', שמתבטא בעיקר באופנים וויזואליים ושאר אמצעים ודברים שלוקחים את האדם למחוזות שהוא מצד עצמו לא יכול היה להגיע אליהם, ומי כבר מדבר על ילדים שנחשפים לכל זה.

ובעניין הזה אני חושב שאחת המתנות הכי גדולות שארגון 'הפנסאים' נותן לילדים שלי - זה 'מקיף דקדושה'.

הכוונה היא, שכאשר ילד מתיישב מרצונו, כחלק מהחוויה שלו, לצפות בסיפור, בעלילה רוויה במתח ובהומור, שרוויה בעניינים של קודש ובתכנים חשובים, והרבה פעמים - בעניינים שאנו מעוניינים לדבר עליהם עם הילדים, רק שלא מוצאים את ההזדמנות לעשות זאת בפועל, זה משפיע יותר מכל דבר אחר.

כי הילד לא עושה את זה מכפייה, אלא מהכיף ומהחוויה שלו.

זו הדרך שבה מדברים כיום אל הנוער. כאשר אני מגיע ביום חמישי הביתה, והילדות שואלות אותי: 'אבא, הבאת  את הגיליון השבועי של הפנסאים?' - אני יודע שהרוח הטובה הזו היא שנושבת במפרשים שלהם.

כולי תקווה ותפילה לקב"ה שהרוח הזו תמשיך לסחוף אותם רק למקומות הטובים.

הוסף תגובה
3 תגובות
1.
מסך מזיק למוח
ט"ו אלול ה׳תשע״ט
ידידי הכותב היקר סיים את דבריו בהשתוקקות של ילדותיו לגליון של הפנסאים, אך ראשית דבריו נסובה על ה'צפיה' בתכנים שמנחילים מקיף דקדושה, ראוי להעלות על הבמה את נושא הגירוי העודף שצפיה במסך (פיקסלים בתנועה) מגרה את העצבים של המוח, והורסת אותם, כך שאמצעי גירוי פשוטים וחלשים יותר, כמו קריאה בספר, הקשבה לאדם, או חשיבה עצמאית - כבר לא מספיק חזקים כדי לגרות את עצבי החשיבה וההתפתחות במוח,
2.
מסך מזיק למוח 2
ט"ו אלול ה׳תשע״ט
הדברים אמורים במבוגרים, ובוודאי אצל ילדים, שכמה שפחות נוכחות של צפיה במסך בחייהם, תועיל להתפתחותם האיתנה. זה אמנם מחזיק את הילדים שקטים, אך תרבות הסיפוק המיידי ששולטת כיום, מלווה כל מימד בחיינו, בחינוך ("תוצאות מיידיות", "הפתרון האמיתי") ובכל תחום, והחיים דורשים מנה גדושה של ריכוז החושים והחשיבה, ובטחון של כל אדם בעצמו שהוא מסוגל לחשוב ולהעמיק בתודעתו במציאת ההתנהלות הנכונה בחייו בכל תחום, ולהפסיק לסמוך על המערכת שתטפל בבעיותיו. ואולי מערכת COL היקרה תעלה דיון בנושא זה, מ.ס.
מסכים!
ט"ו אלול ה׳תשע״ט
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.