מערכת COL | יום כ"ג תמוז ה׳תשע״ט 26.07.2019

בעל הבית חיפש סימן והעיתון הישן בצבץ מהקיר ● פרק שביעי

ר' רוני פלוא, מקהילתו של כותב השורות באילת, סיפר לכולם שהסיפורים על אודות הבעל-שם-טוב, שהיה כותב מכתבים שהיו ממוענים לעשרות שנים מאוחר יותר, חוזרים על עצמם כעת עם הרבי, כאשר המכתב של הרבי שנכתב 23 שנים קודם בשנת תשמ"ז מגיע אליו דרך חורי הבית ומאותת לו שרכישת הדירה היא דבר נכון וראוי ● מיוחד במדור 'סיפורים מכלי ראשון' ב-COL: עשרות שנים אחרי, רב שכונת השחמון באילת הרב שמעון אייזנבאך עם הסיפור המלא ● העיתון שבצבץ מהקיר. פרק שביעי >>>
בעל הבית חיפש סימן והעיתון הישן בצבץ מהקיר ● פרק שביעי
צילום רקע: ארכיון COL. משמאל צילום העיתון המדובר

הרב שמעון אייזנבאך

לפני יותר מעשרים שנה היה לנו באילת פעוטון לתינוקות ששכן בדירת מגורים שהתאימה מאוד לצרכי הפעוטון. הוא היה ממוקם בקומה ראשונה במיקום מרכזי בעיר עם חצר גדולה. היינו משלמים דמי שכירות חודשיים עבור הדירה והכל התנהל למישרין שנה אחר שנה.

אלא שביום אחד בהיר, הודיעה לנו בעלת הדירה שמצבה הכלכלי הסתבך והדירה נמסרת לכונס נכסים שאמור למכור אותה כדי לשלם את חובותיה. היא אמרה לנו כי עומדים לפנינו שתי אפשרויות - או לרכוש את הדירה או לפנות אותה בתאריך מסויים.

לא ידעתי איך להתמודד עם האתגר שנקרה לפנינו. מחד לא היה בקופת המוסד אף לא פרוטה אחת כדי לרכוש את הדירה, ומאידך בכל העיר כולה לא יכולנו למצוא אף דירה שתתאים לצרכי הפעוטון. היו אלה הימים של העליה הגדולה מרוסיה וכל הדירות בעיר נתפסו על ידי העולים ומחירי הדירות הבודדות שנותרו מחירם נסק לגבהים. עברנו אצל כל המתווכים ובדקנו בכל העיתונים במדורי הנדל"ן ולא נמצאה אף דירה אחת לרפואה.

יום רודף יום ואין לנו מענה. בעלת הדירה דוחקת בנו לקבל החלטה ומזכירה לנו את התאריך שבו אנו אמורים לפנות את הדירה לכונס הנכסים. כמו בכל עת צרה וצוקה כתבתי לרבי וביקשתי את ברכתו הקדושה שנמצא פתרון לבעייתנו הסבוכה.

לאחר הכתיבה לרבי, עלה בדעתי לעניין כמה מידידי מוסדות חינוך חב"ד באילת לרכוש בשותפות את הדירה עבורנו וכך גם יסייעו בידינו וגם שכרה בצידה, דמי שכירות חודשיים עבור הנכס שרכשו.

נסעתי למרכז הארץ, והנה הפלא ופלא, בניגוד לתחזית של מביני דבר, ברכתו של הרבי התממשה. כמעט ללא שכנועים רבים וללא מאמץ מיוחד, הסכימו שלשה ידידים לרכוש את הדירה בשותפות ותוך שעות ספורות המהלך יצא לדרך. פניתי איפוא לכונס הנכסים והודעתי לו שאנו רוכשים את הדירה. וכך עברה הדירה לידינו מבלי שנחיה תחת איום של פינוי הדירה וזכינו למנוחת הנפש ונתקיים בנו 'מעז יצא מתוק'. חשתי במוחשיות את ברכתו של הרבי שפעלה את פעולתה היטב.

הסימן הפלאי

לכבוד המעבר מבעלת הדירה לבעלותנו שיפצנו את הדירה ושידרגנו את הפעוטון. חזותו המחודשת אף הגדילה את מספר הנרשמים לפעוטון וכך נמשכו הדברים שנים רבות.

לאחר יותר מעשר שנים הוחלט להעביר את הפעוטון למקום מרווח יותר כדי להגדילו ולהרחיבו ואז הצעתי את הדירה למכירה על מנת להחזיר את דמיה לשלושת בעליה.

אחד מבני קהילתנו הרה"ח ר' רוני פלוא התעניין ברכישת הדירה, בדק אותה היטב וביקש לקנות אותה שכן היא ממוקמת בקירבת בית חב"ד המרכזי בעיר בו מתפללים ומתוועדים ואין לך מיקום טוב הימנו לחסיד חב"ד. תוך כדי המשא ומתן לרכישת הדירה הוא אומר לי כי הוא מבקש סימן משמיים שהדירה היא אכן "שלו" וכי הוא עושה את הצעד הנכון.

התקדמנו צעד אחד צעד למכירת הדירה והוא לא מרגיש עדיין שקיבל את האות המבוקשת. תוך זמן קצר הדירה נמכרה בשעה טובה ומוצלחת ור' רוני שהוא איש יצירתי ובעל מקצוע מעולה החל לשפץ את הדירה הישנה ולחדש אותה ככל הניתן.

אחת הפעולות שנדרשו לשיפוץ הבית היתה חשיפת הקירות מהטיח כדי לטייחם מחדש. ר' רוני היה מביא כל בוקר שני פועלים לבית. נותן בידיהם כלי עבודה ומנחה אותם איזה קירות לחשוף.

באחד הימים הוא היה צריך לחשוף את הקיר במטבח אלא שכיון שיש שם נקודות רבות של חשמל ומים הוא חשש שהפועלים יפגעו בהן, ולכן הוא החליט שהוא יעשה זאת בעצמו במו ידיו. והנה לא חלפו כמה דקות מעת שהתחיל והוא מבחין שחתיכת עיתון בגודל של כמה ס"מ מבצבצת מהקיר. הוא מעיין בפיסת העיתון והוא רואה שמודפסים שם דברי תורה לצד תמונתו של הרבי... עבור ר' רוני זה הספיק. הוא חש שהוא מקבל אות מהשמיים שהנה הדירה הנרכשת היא אכן עבורו.

בהתלהבות רבה הוא הגיע אלי לבית חב"ד ומראה לי בהתרגשות את פיסת העיתון ואף אני שמחתי בשמחתו. ר' רוני חזר לדירתו במלוא המרץ כדי להמשיך בחשיפת הקיר והנה לאחר זמן מה הוא מגלה עיתון "מעריב" שלם מגולגל בתוך אחד החללים בקיר שמאן דהוא דחס אותו פנימה כדי לסתום את החור עבור הטיח כדרכם של 'שיפוצניקים'.

הוא פותח את העיתון ולא מאמין למראה עיניו. באחד העמודים, לא פחות ולא יותר, הוא רואה מכתב כללי של הרבי מודפס על פני כל העיתון מלמעלה עד למטה. מדובר במכתב כללי שבאופן נדיר ביותר הרבי פיצל לשניים מכתב אחד "לכל בני ובנות ישראל" ובו מדובר על קדושת הבית היהודי ומכתב נוסף "לכל ילדי ישראל בכל מקום שהם" ובו מבקש הרבי מכל ילד וילדה שיהיה אצלם בחדרם סידור, חומש וקופת צדקה משלהם וירשמו בהם את שמם.

המכתבים הכללים הנ"ל הם מימי שבט תשמ"ז ונדפסו בלקוטי שיחות חלק כ"ו עמ' 412 ושם מפורטים הדברים האמורים.

אם בתחילה כשר' רוני מצא את פיסת העיתון הוא התרגש והתלהב, הרי שכעת כשגילה מתוך קירות הבית את המכתבים המלאים של הרבי הוא התפרץ כהר געש, ושמחתו גברה שבעתיים. הוא הניח את כלי העבודה ואץ רץ שוב לבית חב"ד עם ה'ממצא החריג' שמצא והתיישבנו ללמוד את המכתבים מראשם לסופם.

המכתבים היו מקומטים היטב ובחלקם קרועים והיינו צריכים תחילה ליישרם ולהדביקםבמקום הקרעים ולאחר מכן יכולנו ללמדום אות באות שורה אחר שורה ולא היה קץ לאושרו של ר' רוני ביודעו עתה כי מן השמים זימנו לו את הדירה הנכונה ביותר.

כמו הבעל שם טוב

ר' רוני סיפר לכולם שהסיפורים על הבעש"ט שהיה כותב מכתבים שהיו ממוענים לעשרות שנים מאוחר יותר, חוזרים על עצמם כעת עם הרבי, כאשר המכתב של הרבי שנכתב 23 שנים קודם בשנת תשמ"ז מגיע אליו דרך חורי הבית ומאותת לו שרכישת הדירה היא דבר נכון וראוי.

משמיים סובבו שאת הקיר שבו היה המכתב אחשוף בעצמי ולא לתת זאת לסודנים שלא היו מתייחסים לגזרי עיתון אילו הם היו מוצאים אותם.

מכתביו הכלליים של הרבי שהגיעו בדרך לא דרך אל כותל הבית היוו ברכה למעון ואיתות מגבוה עבורי הן לרכישת הבית והן להורות לי לקיים את הציווי "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם".

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.