מערכת COL | יום כ' תמוז ה׳תשע״ט 23.07.2019

לשלוח הנכדה לגן חב"ד? השדרנית ב-103FM: "יופי של מסגרת"

מאזינה שאינה שומרת כלל על מסורת, עלתה לשידור לפני ימים אחדים בתכניתה של מיכל דליות, אוטוריטה חילונית בענייני ילדים, הורות, משפחה ברדיו 103FM, ושיתפה בהתחבטותה: הנכדה עתידה להיכנס לגן בחודשים הקרובים, רק שבעקבות מצוקת הגנים בסביבתה, לא נותרו מקומות כי אם בגן חב"ד • כיצד הגיבה השדרנית? • לסיפור המלא ולהאזנה >>>
לשלוח הנכדה לגן חב
גן חב"ד | צילום אילוסטרציה: מאיר דהן, ארכיון COL

שלמה מן

בתכניתה של מיכל דליות ברדיו 103FM, עלתה ביום שישי האחרון מאזינה בשם נטע, ששיתפה כי נכדה בת העשרה חודשים עתידה להיכנס לגן בחודשים הקרובים, רק שבעקבות מצוקת הגנים בסביבתה, לא נותרו מקומות כי אם בגן חב"ד.

המאזינה, שאינה מגדירה עצמה כדתיה, הסבירה את שאלתה: "הגננות בגן נראות מקסימות וגם האווירה טובה, אבל יש שם קיר מלא בתמונות של הרבי מליובאוויטש, וביום הולדתו חוגגים לו ואף מנשקים את התמונה שלו. האם תצליח להשתלב בגן?".

כמה שזה יישמע מפתיע, השדרנית מיכל כלל לא נבהלה מהרעיון ואולי אפילו להיפך. "כשמכניסים ילדה בת עשרה חודשים למסגרת, כל מה שאנחנו צריכים לדאוג לגביו זה שהמסגרת תהיה חמה, אוהבת ובטוחה", הסבירה. "הנכדה תדע להגיד את תפילת הבוקר, תזהה את הרבי מליובאוויטש ותשטוף ידיים לפני כל ארוחה. אני לא רואה בזה שום נזק. בגן הזה יכניסו את הילדה לאווירה היהודית וילמדו אותה על צדקה ועל ערכים. אם לא תשמרו את זה - ואתם לא כי הרי היא תעבור לגן אחר, בסוף זה יישכח".

בהמשך השיחה, כשעלתה השאלה על ניגודיות שייצור השהיה בגן אצל הילדה, אמרה דליות: "זו אינה קהילה מתבדלת ואנרכיסטית. אם בגן היו דורשים מכל ילד שנכנס אליהם שההורים שלו יתחילו לשמור שבת, כשרות ותפילות, היית צריכה להחליט בין לסרב לבין להפוך את ביתך לשומר מסורת - אבל זה לא המקרה.

"במקום שבגן יהיו עצי ארץ ישראל על הקירות, כאן יהיו תמונות של רבנים. בעוד שנתיים הילדה תעבור לגן אחר וכנראה שהיא לא תראה יותר את הרבנים האלה. אולי היא תזכור אותם, אולי יהיו לה כל מיני סוגים של הרגלים והיא תדע סוגים שונים של תפילות – שזה, לדעתי, רק טוב. היום, הילדים החילוניים לא יודעים מספיק על יהדות וזה חבל".

האזינו לקטע המלא >>>

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.