מערכת COL | יום י"ג תמוז ה׳תשע״ט 16.07.2019

מ"ב מצויינים, 504 פרקי תניא ומסע אחד • רשמים

תלמידים בחיידר 'אהלי תורה' בכפר חב"ד השתתפו במבצע י"ב פרקי תניא בע"פ, נבחנו אצל המד"א ומשפיעי הכפר, ויצאו ל'מסע אבות ובנים - אל האבות' לעיר האבות – חברון • רשמים ותמונות
מ

כל ילד חב"די מכיר את זה. בבית, אומר לו אבא: "תלמד י"ב פרקים בעל פה ותטוס איתי לרבי". גם בחיידר מתקיים מבצע לימוד מיוחד לשינון י"ב הפרקים. אפילו בקעמפ מכריזים על מבצע שינון בע"פ של הי"ב פרקים. כל מבצע וסגנונו, כל מבצע ושכרו, אך התוכן זהה - לגרום לכך שכל ילד ידע בעל פה את י"ב הפרקים הראשונים של ספר התניא, ספר היסוד של חסידות חב"ד.

על החשיבות הגדולה שייחסו רבותינו נשיאינו ללימוד התניא בע"פ, אין צורך לפרט. ידועה אמרת כ"ק אדמו"ר הרש"ב נ"ע בנוגע ללימוד תניא בעל-פה אשר "פרק תניא בעל פה מביא שפע ברכה והצלחה". ישנו גם ריבוי מענות ומכתבים מהרבי נשיא דורנו אודות המעלה של הלימוד בע"פ, והסגולות הנפעלות מכך, ברוחניות ובגשמיות, והדוגמאות רבות מספור.

מבחן המשפיעים // יגעת ומצאת - תאמין

לאור האמור, אך טבעי הוא, שבחיידר אהלי תורה בכפר של הרבי, יעשו מבצע י"ב פרקים בעל-פה בשנה, בהכוונת ובעידוד המחנכים הרב אליעזר קרוגליאק, והרב מענדי הכהן, סיימו 42 תלמידים (מכיתות ז1 - ז2 בלבד) את כל הי"ב פרקים בע"פ. שבועות וחודשים של לימוד ושינון שורות תניא בעל פה, כשבכל חודש נבחנים על פרק אחר, הוכיחו כי המאמץ השתלם. כבר אמרו

חז"ל: "יגעתי ומצאתי - תאמין".

התלמידים הנרגשים ניגשו להבחן על החומר אצל רבני ומשפיעי הכפר: המרא-דאתרא הרב מאיר אשכנזי, שנהנה לראות את פרי עמלם וכיבד כל אחד מהנבחנים לאחר הבחינה בכיבוד מרענן לימות הקיץ. "שכר מצווה"; יומיים לאחר מכן, הגיעו המשפיע המיתולגי של ישיבת תות"ל כפ"ח ר' זלמן גופין, יחד עם המנהל הרב בנציון וישצקי לבחון, ולאחר מכן ישבו להתוועדות קצרה עם המצויינים ועודדום להמשיך ולשנן כמו גם המשפיע ר' מענדל גורביץ', מישיבת תות"ל 'אור שמחה'.

הרב והמשפיעים כאחד, יצאו מגדרם מרוב נחת והתפעלות כשראו את ידיעות התלמידים והעמל הרב שהשקיעו בלימוד התניא וברכו אותם שגם להבא יעלו ויצליחו בלימוד החסידות ובהליכה בדרכיה. "איישר חיילך לאורייתא"

המסע // רגעי התעלות מרוממים

בתום המבחן אצל הרבנים, יצאו התלמידים יחד עם אבותיהם וצוות הרבנים ל'מסע אבות ובנים - אל האבות' לעיר האבות - חברון.

ראשית, כמובן, מערת המכפלה, מקום מנוחת האבות והאמהות הקדושים. בתחילה, הגיעו התלמידים ל'שבע המדרגות' - המקום בו היה הרבי הריי"ץ בעת ביקורו במערה בשנת תרפ"ט, לפני 90 שנה. שם אמרו תהלים ואף חזרו פרק תניא בע"פ. לאחר מכן הקשיבו התלמידים לסקירה קצרה מהמחנך הרב אליעזר קרוגליאק.

לאחר מכן, נעמדו התלמידים ואבותיהם לתמונה קבוצתית בחזית המערה, יחד עם הצוות החינוכי.

בתום הצילום, עלו התלמידים הנרגשים אל המערה שם התפללו תפילת מנחה בכוונה מיוחדת, בשירה ובחיות חסידית, כיאה לתלמידים הבקיאים בי"ב פרקי תניא. לאחר מכן נערך במקום 'סדר ניגונים' מרגש ומעורר, ובסיומו נשא דברים קצרים ומיוחדים הרב אליהו וולף.

כעת, ניגשים להם אחד אחד, התלמידים ואבותיהם, באופן פרטי, לפינה כלשהי במערה, לשאת תפילה אישית ולשפוך את צקון ליבם, במקום אשר הוא פתחו של גן עדן.

לאחר התפילה, יוצאים התלמידים מהמערה. החושך כבר ירד על עיר האבות והם מתכנסים כולם יחדיו לשבת באיזו פינה למול המערה ומאזינים ברוב קשב במשך שעה ארוכה לדברי הרב איציק ניימרק, משלוחי הרבי בחברון, שמשתף אותם בסיפורים מרתקים מחיי השליחות בעיר.

את דבריו הוא מתבל בשיחות של הרבי על חברון ומערת המכפלה. לאחר מכן, עלו התלמידים לאוטובוסים ונסעו לקריית ארבע, לסעודת מצווה חגיגית והתוועדות חסידית בבית חב"ד.

ההתוועדות  //  "שבת אחים גם יחד"

לאחר תפילת מעריב בבית חב"ד בקריית ארבע, ניגשו התלמידים לנטילת ידיים לסעודת מצווה חגיגית ומיוחדת. הרב ויקטור עטיה, משלוחי הרבי בחברון, ריתק את המצטיינים בטריקים ומעשי 'קסמים', תוך כדי שהוא מדגיש "מה שאתם עשיתם זה הרבה יותר קשה מכל השטיקים שאני עושה כעת…", בשילוב מסרים חסידיים ומילתא דבדיחותא, והכל, כדרכו, בנועם ובחן חסידי, כיד ה' הטובה עליו.

לאחריו מספר הרב אלי וולף מעשה נפלא על התלמיד שזכה שהרבי יבחן אותו ב'יחידות' בתניא עד פרק כ"ה (!). הרבי פינה מזמנו שעה ארוכה ביחידות. ללמדך עד כמה חשוב לרבי שינון תניא בע"פ. 

כעת נושא דברים המחנך הרב משה אסולין שמרתק את התלמידים ואבותיהם במעשה שהיה ובדברי תורה קצרים.

לאחר מכן מקבלים התלמידים תעודות הוקרה חתומות בידי הצוות החינוכי המסור, ונעמדים לתמונה יחד עם אבותיהם, המחנכים וההנהלה.

האירוע המרומם נחתם בריקודי שמחה סוערים לצלילי אמן הפסנתר החסידי התלמיד מענדי בורקיס. על האוטובוסים, בדרך חזרה לכפר חב"ד, מנעים הרב מנחם שרון את הנסיעה בסיפורי מתח חסידיים והתלמידים מרותקים לדבריו.

01:00 בלילה: מגיעים לכפר חב"ד, התלמידים - עייפים ומרוצים כאחד, הולכים לבתיהם. תם ולא נשלם.

תודות: למנכ"ל החיידר, הרב בנציון וישצקי, שבלעדי דחיפתו ועזרתו הכספית המדהימה זה לא היה קורה. לסמנכ"ל החיידר הרב שלמה  וישצקי על עידודיו התמידיים ועזרתו המדהימה בהפקת כל הארוע. לרב יוסף הרשקוביץ המנהל החינוכי המסור, שלא גמר מלהתפעל ולשבח, לעודד ולדחוף, לדאוג ולסדר. ליוזם הרעיון רב אליעזר קרוגליאק שממנו נדבקו כל התלמידים בהתלהבות של אש קודש. ואחרונים חביבים, הלא הם המחנכים הדגולים מכיתה א' עד ז' שהשקיעו מידי שנה בפרק השנתי בעל-פה.  הקב"ה ישלם שכרם.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.