מערכת COL | יום ח' תמוז ה׳תשע״ט 11.07.2019

ניאו-נאצי מונה לשר ביוון; השליח: "למרות המינוי, אין לחשוש"

תגיות: קפלן, יואל
דאגה בקהילה היהודית ביוון וברחבי העולם: בהחלטה שנויה במחלוקת ראש ממשלת יוון הנבחר בחר למנות את מקיס וורידיס לתפקיד שר החקלאות, למרות עברו האנטישמי והניאו נאצי המובהק • בראיון מיוחד למגזין שישי ב-COL משתף הרב יואל קפלן, שליח חב"ד בסלוניקי יוון על תחושות יהודי יוון, ההשפעה הצפויה על היהודים, והאם יש בטחון להסתובב עם כיפה ביוון? • הרב קפלן: "אורו של הרבי זורח, מאיר ומשפיע" מגזין שישילראיון המלא
ניאו-נאצי מונה לשר ביוון; השליח:
הרב יואל קפלן עם ראש ממשלת יוון היוצא, אלכסיס ציפראס
כתב COL

דאגה בקהילה היהודית ביוון וברחבי העולם: בהחלטה שנויה במחלוקת ראש ממשלת יוון הנבחר קיריאקוס מיצוטקיס בחר למנות את מקיס וורידיס לתפקיד שר החקלאות, למרות עברו האנטישמי והניאו נאצי הידוע.

למרות הדאגה ביוון ובישראל בעקבות המינוי השנוי במחלוקת, ראש הממשלה נתניהו התקשר לראש הממשלה היווני הנבחר, שנחשב כידיד של מדינת ישראל, וברך אותו ואת ממשלתו החדשה.
וורידיס, מוגדר על ידי גורמים בקהילה היהודית כגזען ניאו נאצי ואנטישמי.

YNET מדווח, כי כבר כתלמיד בית ספר, הוא הקים ארגון נאצי בשם "התלמידים החופשיים" שהיו נוהגים להצדיע במועל יד ולצעוק "הייל היטלר", לרסס צלבי קרס על קירות ולאיים על סטודנטים יהודים ובעלי דעות שיוויוניות, כמו גם על בני משפחותיהם.

גם לאחר סיום לימודיו התיכוניים, המשיך וורידיס לעמוד בראש הקבוצה ובמקביל הקים קבוצת סטודנטים פשיסטים שנקראת "האלטרנטיבה". בפועל קבוצה זו הייתה קבוצה של בריונים שתקפו פיזית סטודנטים ליברליים. וורידיס סולק מאיגוד הסטודנטים בשל מעשיו. לאחר מכן הפך למנהיג מפלגת הצעירים EPEN – במקומו של המנהיג הנוכחי של מפלגת "השחר הזהוב" הניאו נאצית, ניקוס מיכאלוליאקוס.

בשנת 2000 למניינם וורידיס התמזג עם המפלגה הניאו נאצית, "פרוטי גראמי" (קו החזית). מנהיג המפלגה קוסטס פלווריס, שהצהיר על עצמו כניאו נאצי ואנטישמי, פרסם ספר אנטישמי ידוע לשמצה בן 1,400 עמודים ששמו "היהודים, כל האמת". בספר הילל פלווריס את היטלר וכינה את היהודים בשם "תת-אדם" ו"אוייבי יוון". לטענתו, השואה מעולם לא התקיימה ובאושוויץ התנהלה "עבודה מדעית ענפה". (ר"ל)

בית משפט יווני הרשיע את פלווריס בהסתה לגזענות וגזר עליו 14 חודשי מאסר, אך בית משפט בערכאה גבוהה יותר קיבל את הערר שלו וביטל את גזר הדין בנימוק ש"פלווריס זכאי להביע את דעותיו הקיצוניות בספריו וכי מדובר ב'עבודה מדעית'". כך מדווח אתר החדשות YNET.

בנוסף, הוא חובב קונספירציות מופרכות: הוא הטיל ספק באותנטיות של יומני 'אנה פרנק' מתקופת השואה האפלה. בהמשך השתלב במפלגה האנטישמית "לאוס" שמנהיגה גיאורגיס קראטזפריס, שאל במהלך נאום בפרלמנט היווני ב-2012: "מדוע לא היו יהודים במגדלי התאומים בפיגועי ה-11 בספטמבר (תיאורית קונספירציה אנטישמית ידועה). וורידיס היה נוכח בפרלמנט ולא גינה את הדברים.

משרד החוץ הגיב למינוי וורידיס: "ממשלת ישראל מברכת את ראש ממשלתה החדש של יוון, קיריאקוס מיצוטקיס, ואת ממשלתו החדשה. ראש הממשלה נתניהו בירך בשיחת טלפון ביום ראשון את ראש ממשלת יוון הנכנס והשניים סיכמו על המשך קידום היחסים המצוינים בין המדינות. עמדותיה של מדינת ישראל בנושא האנטישמיות ידועות. אנו לומדים את הרכב הממשלה החדש ביוון, ובמיוחד את מינויו של אחד השרים הידוע בעמדותיו הגזעניות והאנטישמיות, ובוחנים המשמעויות של מינוי זה".

***

בתגובה על ההתרחשות המדאיגה ביוון, ומידת השפעתה על יהודי יוון באופן ישיר, שוחחנו עם שליח חב"ד הנמרץ בסלוניקי יוון הרב יואל קפלן:

בעולם מגיבים בדאגה על מינוי השר האנטישמי. איך לדעתך זה עלול להשפיע, אם וכאשר?
הרב קפלן: למעשה, מה שהיה היה ולא הרבה השתנה. אני לא רואה שמשהו קיצוני יקרה לא ליהודי יוון ובטח שלא ליחסי ישראל יוון. כך גם דעתם של הרבה יהודים ביוון שאני משוחח איתם בעניין. הכל זה אינטרסים, והתפקיד ימקד אותו בעשיה נטו. לא יהיו לדעות שלו השפעה על מהות תפקידו ובטח שלא על יחס הממשלה ליהודי המדינה.

"מאידך, זה בהחלט מדאיג שנותנים לגיטימציה לדמות שזורעת שינאה ואנטישמיות ו'חזקה על תעמולה שאינה חוזרת ריקם', ובהחלט משפיעה על הדור הצעיר שעלול ללכת בעקבותיו. בפרט בתקופה זו שהאנרכיסטיות פופולרית והקיצוניות היא נורמטיבית.

"להסתובב עם גאווה יהודית ביוון? זכות שהיא חובה"

האם יהודי חש היום בטחון אישי להסתובב עם כיפה ביוון? שאלנו את הרב קפלן.
"בהחלט! כבוד גדול וגאווה גדולה. זה לא שונה מהכמרים שמסתובבים עם כל הלבושים...
בסלוניקי זו זכות שהיא חובה, לכבוד עשרות אלפי יהודי סלוניקי שנעקדו על קידוש ה', והם למעשה היו צועדים כך ברחובות סלוניקי ועל הנמל המפורסם שהיה סגור לפעילות בשבת קודש ובחגי ישראל. סלוניקי חתמה פרק מפואר בתולדות עם ישראל במשך הדורות.

הרב קפלן, מקפיד למתוח קו בין מינוי השר האנטישמי, מהלך שהוא מציין כ'מעורר דאגה' מהלגיטימיות שדעות כאלו תופסות באווירה הפוליטית ביוון, לבין הממשלה הנוכחית שהוא מגדיר כ'טובה': "ראש הממשלה הוא ממשיך דרכו של אביו שחיזק את מעמד הנציגות היוונית בישראל לשגרירות", הוא מציין בפנינו.



ראש הממשלה בנימין נתניהו עם השליח, בביקור בבית חב"ד בסלוניקי(ארכיון COL)

הוא מוסיף: למרות הדאגה, כותרות על אנטישמיות הן מגיעות מבעלי אינטרסים פוליטיים. הממשלה בכללותה אוהדת ישראל. לכן אני אומר, אין ממה לחשוש".


"אורו של הרבי זורח"


מבחינת הרב יואל קפלן, הוא עסוק בימים אלו בדבר הכי חשוב מבחינתו: הוספה באור.
"בית חב"ד פעיל באופן שוטף ופתוח לעשרות אלפי המבקרים מכל העולם. אנו עובדים קשה כדי לרצות את כולם ולדאוג לאוכל כשר זמין בכל רחבי המדינה.


הרב קפלן בפעולה. "אורו של הרבי זורח, מאיר ומשפיע"

"בנוסף יש לנו מחלקה מיוחדת העוסקת במקרי חירום כגון חולים לעיתים במקרים חמורים המצריכים הטסות רפואיות, אסירים בבתי מעצר או בכלא וכדומה. אורו של הרבי זורח, מאיר ומשפיע ואנו דואגים כמובן גם ליהודים המקומיים לשיעורי תורה, ביקורי בית ופעילות עם ילדים ונוער."
הוסף תגובה
0 תגובות
פופולרי באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.