מערכת COL | יום כ"ד סיון ה׳תשע״ט 27.06.2019

130 בני נוער קיבלו תפילין ופמוטות במסגרת מסע בר/בת מצווה

בני הנוער שחלק מהם בנים למשפחות שאינן יודעות דבר על היהדות, ערכו מסע ברחבי ארץ ישראל להכרת היהדות ביוזמת אגף 'מורשה' של "מרכז רבני אירופה" • גולת הכותרת של המסע המתקיים זאת השנה ה-11: טקס בר מצווה בכותל המערבי במהלכו קיבלו במתנה תפילין ופמוטות להדלקת נרות שבת במתנה • לסיפור המלא
130 בני נוער קיבלו תפילין ופמוטות במסגרת מסע בר/בת מצווה
שבוע גדוש אירועים, אטרקציות וטיולים עבר על 130 נערים ונערות בני ובנות מצווה ממדינות חבר העמים ומזרח אירופה כולל סיביר שהשתתפו במסע ייחודי שעורך אגף מורשה של 'מרכז רבני אירופה'. שיאו של המסע התקיים היום, יום חמישי השבוע, כאשר הנערים חגגו טקס בר מצווה ברחבת הכותל המערבי במהלכו קיבלו במתנה זוג תפילין. לנערות הוענק פמוט ייחודי להדלקת נרות שבת קודש.

לפני הכניסה אל רחבת הכותל המתינו להם נגנים שקידמו את פניהם בשירה ותופים. עם חופות אשר נפרשו מעל לראשי נערי הבר מצווה ליוו אותם הנגנים בשירה וריקוד עד רחבת הכותל, שם נפרדו מהם בקולות תקיעה בשופרות.

הנערות בקבוצה ניגשו להתפלל בעזרת נשים ולאחר מכן ערכו טקס חגיגי במנהרות הכותל המערבי בו הכינו פמוטים מיוחדים שיוענקו לניצולות שואה שלא זכו לחגיגת בת מצוה והנערים נכנסו אל רחבת הכותל המערבי שם הוענק לכל אחד מהם במתנה זוג תפילין, טלית וסידור מיוחד תרומת איש העסקים רמי לוי. יחד עם המדריכים ורבני הקהילות שמלווים אותם לכל המסע, הם הניחו את התפילין והתפללו. לאחר קריאת התורה שהתקיימה ברוב עם נערך מעמד מיוחד כאשר מעל ראשי הנערים נפרשו טליתות וכהנים שהיו במקום בירכו אותם.

הארוע בכותל המערבי, נערך יחד עם הקרן למורשת הכותל המערבי והמשרד לירושלים ומורשת שהשקיעו רבות בטקס שהתקיים היום בכותל.

אנשי הקרן למורשת הכותל המערבי אמרו כי הם שמחים לקחת חלק בהבאת ילדי בר ובת מצוה מהארץ ומהעולם לכותל המערבי, ליבו של העם היהודי. "זוהי ההזדמנות לחבר את הדור הצעיר למורשת ולשרשרת הדורות".

אנשי 'מרכז רבני אירופה' שבאגף 'מורשה', פועלים בקרב קהילות יהודיות, ובפרט קהילות קטנות, במזרח ובמערב אירופה. המטרה היא להביא זהות יהודית לילדים וילדות שלא זוכים לחוש שבת או ימי שבוע כיהודים, כיוון שאינם מתגוררים בסביבה יהודית - באמצעות פעילות סביב השנה ובפרט בחגים.

פרויקט הדגל הוא מסע בני ובנות מצווה לישראל, שמסכם לימוד נושאים יהודיים במשך שלושה חודשים, ואשר נמשך שבוע ברחבי ארץ ישראל. המסע התקיים על ידי אגף ׳מורשה׳ שב׳מרכז רבני אירופה׳ בהנהלתו של הסמנכ"ל הרב יוסף ביינהקר. בין פורשי החסות על המסע נמנים קרן 'מרומים' בראשות הרב בן ציון ליפסקר, המשרד לענייני ירושלים ומורשת בראשות השר זאב אלקין, הקרן למורשת הכותל המערבי, המשרד לשירותי דת, ארגון השומר החדש, איש העסקים מר רמי לוי והנגיד ר' מוטי זוננפלד מייסד קרן דניאלי אשר מלווה את פעילות המרכז לאורך כל השנה. תודה והערכה מיוחדת הובעה להרב אליהו איידלקופ, מנהל הקרן לפיתוח יהדות אירופה על הסיוע הרב שהגיש בכל חלקי המסע וכן לאסטרטג ר' יוסי רוזנבוים.

השנה חגגו ב'מרכז רבני אירופה' את השנה ה-11 לקיומו של הפרויקט הייחודי שאין דומה לו באירופה. במהלך המסע ביקרו הצעירים במקומות הקדושים בכל רחבי הארץ וחוו הזדמנות מיוחדת להעמיק את הקשר שלהם עם המסורת היהודית והחיים בישראל. את הנערים ליוו 30 מרבני הקהילות ונשותיהם, (שליוו את קבוצת בנות המצווה), מערי המוצא שלהם. לאורך כל הביקור הוצמד לכל קבוצה מדריך הדובר את שפתה.

בנוסף לסיורים ולאטרקציות, התקיימו גם פעילויות חינוכיות-חברתיות. חלק מהפעילויות נערכו במסגרת נפרדת של כל קבוצה וקבוצה וחלק במסגרת הכללית של המשלחת כולה. התוכנית נבנתה באופן שבו לכל אורך הימים ניתן דגש על מה יכולים הנערים והנערות לקחת מהחוויה להמשך חייהם.

יו"ר מרכז רבני אירופה הרב מנחם מרגולין אמר עם סיומו של המסע: "אנחנו נרגשים לראות קבוצת נערים יהודיים שמרימים על נס בגאווה את יהדותם וכניסתם לעול מצוות ועל כך גאוותנו".
מנכ"ל מרכז רבני אירופה הרב אריה גולדברג אמר: "זה מרשים לראות כל שנה מחדש את ההתרגשות של הנערים והנערות בני המצוות עם הגיעם לכותל המערבי. זאת חוויה שכדבריהם נחרטת בליבם לכל ימי חייהם. אנחנו שמחים להיות חלק מכך".

סמנכ"ל מרכז רבני אירופה ומנהל אגף 'מורשה' הרב יוסף ביינהקר אמר: זו השנה ה-11 של המסע וברוך השם אנו רואים גידול במספר הנערים והנערות שמגיעים למסע. זאת הפקה מורכבת של ביקור שכל שעה בו מיועדת למען בני ובנות המצווה. שבוע הוא זמן קצר וברוך השם אנחנו מצליחים לחשוף אותם ליופיה של היהדות ולבקר בשורה ארוכה של אתרים יהודיים. הם חוזרים הביתה מלאים בגאווה יהודית. זאת זכות עבורנו".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.