מערכת COL | יום י"א סיון ה׳תשע״ט 14.06.2019

הרגש, הכאב, השמחה ● טור נוקב על שנת ה'קבוצה'

במייל האדום של COL התקבל הבוקר מכתב מאת הרב שרגא פייבל לוין, שבו מתייחס לשטף המכתבים בתקופה האחרונה על אודות שנת הקבוצה. מה שזעזע אותו בפרט, היה מכתב ויראלי מהעת האחרונה שנכתב על ידי בחור הלומד ב-770 ושבו מסיק שצריך לבטל את שנת הקבוצה, ושאין סיבה להגיע לרבי לשנה הזולטור המלא
הרגש, הכאב, השמחה ● טור נוקב על שנת ה'קבוצה'
פולמוס ה'קבוצה'. תלמידים בפתח בניין הפנימיה 1414, השנה | צילום ארכיון, COL


הרב שרגא פייבל לוין

לאחרונה החלו להתפרסם בקבוצות אנ"ש מכתבים על שנת הקבוצה, בעד ונגד וכו' ולפרטים לא ניכנס כאן. אך באחד המכתבים - כותב בחור לאחר שחווה נפילה רוחנית בשנת ה'קבוצה' ומסקנתו היא שצריך לבטל את שנת הקבוצה, וח"ו שאין סיבה להגיע לרבי לשנה הזו וכו'.

אני אישית הזדעזעתי... את הכאב של הבחור ניתן להבין, (לפי מה שכותב במכתבו) באמת קשה לו, אין מי שמקשיב ולצערנו אין מי שדואג וכו'.

אך "לאחרי כל החשבונות" הרי ידועים המכתבים הרבים של הרבי אודות שנת הקבוצה, עד כמה שהיא שנה חשובה ומיוחדת, עד כמה שהיא תורמת לבניית 'צור מחצבתו' של הבחור.

ואוכן גם עלי היה ניתן לראות במוחש שחזרתי ארצה את החיות שהשנה הזו נתנה לי.רצונו הקדוש של הרבי - ששנת ה'קבוצה' תהיה שנה מיוחדת שבה התמימים יחיו באווירת ליובאוויטש ויראו איך וכיצד מתנהגים בימים ובחגים וכו'. בשנת תשכ"ב - השנה הראשונה של שנת הקבוצה אצל הרבי היו רק בחורים מועטים, שלאחר הרבה קשיים הגיעו סוף כל סוף אל הרבי והיו במחיצתו שנה שלימה.

בזמנו הייתה שנת הקבוצה מפסח עד פסח. לאחר שנה שלימה הגיע ר"ח ניסן והבחורים היו צריכים לחזור ארצה. הבחורים (כמו שרק הם יודעים) התעקשו ואכן קיבלו אישור להישאר “עד ימי הפסח” (לא כולל את ימי הפסח) אך הודעה זו באה יחד עם ההודעה שחברת התעופה מסרבת להעניק להם לטוס ארצה בכרטיס ה’צ’רטר’, שתוקפו פג בסוף תשרי. תמורת זאת קיבלו כל אחד מהתמימים פיצוי של 80$ אותו ניצלו לרכישת ספרים בקה”ת. האחריות לכרטיסי הטיסה ארצה נפלה אפוא על הנהלת הישיבה.

כשבוע קודם הנסיעה לאה”ק, נכנס הרש”ג, מנהל פועל של הישיבות, אל הרבי. הוא הציג בפני הרבי את הבעיה שנוצרה, והציע שהיות וצריך לחסוך בכספי הישיבה, אולי כדאי שיפצלו את הנסיעה: הפלגה זולה עד אירופה ומשם בטיסה לארץ ישראל.

תגובת הרבי הייתה חריפה מאד: “איר וועט נעמען בחורים, און זיי מאטערן דריי וואכן אויפן ים? – קומט נישט אין באטראכט” [ = אתם תקחו בחורים ותייגעו אותם שלושה שבועות על הים? – לא בא בחשבון].

הנהלת הישיבה הטילה את הטיפול בעניין על הרב ישראל ג’ייקובסון שהשיג בעבור התמימים כרטיסי טיסה לאה”ק בחברת התעופה ‘אל-איטליה’. הכרטיסים כורטסו לתאריך י”ז באדר ראשון תשכ”ב בשעה שמונה בערב. יום קודם הטיסה קיבלו התמימים בשורה טובה מהרב חודקוב שהודיע להם על ‘יחידות כללית’ למחרת. היות והרבי לא הודיע על שעת היחידות, ביקשם הרב חודקוב להיות מוכנים עם המזוודות ב-770, כבר בתשע בבוקר, כדי להיות מוכנים בכל רגע.

בפועל, התקבצו התמימים רק בסביבות השעה שתיים עשרה בצהרים, כאשר הרבי כביכול ממתין לאחרון התמימים שהגיע כשעה מאוחר יותר. הרב חודקוב הודיע שעליהם להתאסף בחדרו מיד אחרי ההתוועדות. כך נכנסו אפוא התמימים עמוסי רגשות אל הקודש פנימה. התחושות היו מעורבות: מחד גיסא חשים הם כאב עצום לעזוב את 770, ומאידך גיסא – שמחה עצומה על הזכות העצומה לה זכו במשך התקופה בה דאג להם הרבי כְּאָב רחום. במוחו של כל אחד צפו ועלו הקירובים המיוחדים להם זכה מהרבי במשך השנה. מאוחר יותר יתברר שאופייה של היחידות היה נדיר במינו.

הרבי ישב בבגדי שבת, פניו מלאות הוד, ולפתע החל באמירת מאמר דא”ח, דיבור המתחיל “אל יפטר אדם מחברו אלא מתוך דבר הלכה שמתוך כך זוכרהו”. הייתה זו הפתעה של ממש. כעשרים דקות נמשך הגילוי האלוקי, כשבסופו אמר הרבי שיחה קצרה בעניין. לאחר מכן נגשו התמימים ברטט אל הרבי, שנתן לכל אחד ספר תניא ומתחת לו מטבע באומרו “זה אחיזה ועשייה ל’מתוך כך זוכרהו’” – –

בנוסף לכך העניק הרב חודקוב לכל אחד מהתמימים שטר של חמישים דולר בתור “השתתפות הרבי בהוצאות הנסיעה”. מיד לאחר הסעודה שהתקיימה על פי ההוראה של הרבי – שבו הבחורים ל-770, בכדי לשחזר יחד עם ה’חוזר’ ר’ יואל כהן את המאמר והשיחה. גם במטוס המשיכו לשחזר שוב ושוב את המאמר עד שיצא תחת ידם ‘הנחה’ אותה שלחו לרבי להגהה. מאוחר יותר אמר להם הרב חודקוב, שהיות והיחידות נועדה רק להם, אין לפרסם את תוכן המאמר…הרבי רצה להראות לנו את החביבות לבניו, את הדאגה האינסופית עד כדי כך שדאג בעצמו לפרטים הכי קטנים, שלא יסעו דרך הים, שיקבלו מלגה, מאמר מיוחד, התוועדות ויחידות מיוחדת ובלעדית הכל למען בניו שהגיעו לשנת הקבוצה.

זו ההסתכלות שלנו על הבנים של הרבי! לדאוג ולראות שבאמת טוב להם ברוחניות ובגשמיות! המקום הכי טוב שנותן ומעניק כוחות לחיים האישים והאמיתיים של כל חסיד - זה במקום הרבי ב770 בשנת הקבוצה.

הנני מאמין שניתן לשפר את כל המערך של הנהלת 770, אשר מתאמצת לסדר לבחורים מקום לימוד, אכילה ולינה וכו. והנני הקטן פונה ג"כ להנהלת הישיבה ב770 לשתדל ולהשתפר, בסדרי הלימוד, בהשגחה, באכילה, ביחס אישי לבחורים, וכו'.

תמימים, בנים יקרים של הרבי! - על שנת הקבוצה אסור לוותר! ח"ו דיבורים וכתיבה על כזה מצב שמופרך מעיקרו! על הרגש החסידי והעצמי אסור לוותר! על שנת התקשרות פנימית אסור לוותר!

היום לאחר ג' תמוז - (ובעיקר היום) שעל אף כל העלם וההסתר הגדול - זו הזכות והחובה להגיע לשנת ה'קבוצה' לקבל את כל הכוחות שניתן מהרבי, ללמוד, להתפלל ולחיות במחיצתו ולקוות שזו תיהיה הפעולה האחרונה עד שנזכה ל'הנה זה בא' בפועל ממש.ואתם, גולשים יקרים, מה דעתכם? שתפו אותנו במערכת התגובות

הוסף תגובה
0 תגובות
פופולרי באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.