מערכת COL | יום ח' סיון ה׳תשע״ט 11.06.2019

מודה על הנס וקורא לחיזוק: השליח שהותקף בארגנטינה מדבר

בלילו השני של חג השבועות, בעודו צועד לביתו אחר תפילת ערבית, הותקף שליח הרבי ברוסארו שבארגנטינה הרב שלמה טאוויל בידי שלושה נערים אנטישמיים מקומיים. משקפיו נותצו, הוא הופל ארצה, וזכה לקיתונות של גידופים ואגרופים. רק בנס גלוי הצליח לצאת כמעט ללא פגע • בראיון ראשון למנדי קורטס, מגולל הרב טאוויל את השעות הקשות, מדבר על הנס הגלוי ועל תחושת התמיכה מהקהילה. ויש לו גם מסר חשוב להעביר • השליח שהותקף משחזר
מודה על הנס וקורא לחיזוק: השליח שהותקף בארגנטינה מדבר
למעלה: הרב טאוויל במשרדו (צילום: chabad.org). למטה: בית חב"ד ברוסארו וכתובת גרפיטי אנטישמית (אילוסטרציה, ארכיון COL)

מנדי קורטס

לילו השני של חג השבועות תשע"ט. בבית חב"ד ברוסאריו שבארגנטינה מסתיימת לה תפילת ערבית, והשליח המקומי הרב שלמה טוויל פונה לעשות את הדרך הקצרה מבית חב"ד לכיוון ביתו. מאום לא מכין אותו לטראומה הקשה שאותה יחווה ברגעים הבאים.

"אני צועד דקות אחדות, ואז לפתע מתחיל לשמוע קריאות של גנאי וצחוק המופנות כלפי מצד שלושה נערים מקומיים", משחזר הרב טוויל בשיחה עם COL הערב, אחרי שהספיק בקושי להתאושש מהאירוע. "באותו רגע לא הופתעתי במיוחד, כיוון שלצערי לא זו הפעם הראשונה שאני חווה קריאות שכאלה ברחוב. בדרך כלל אני מגיב מיד, צועק מעט ואז האנטישמים בורחים. אולם הפעם, לא כך הסתיים האירוע".

כשהגיע הרב טוויל לצומת הקרוב, ממתין לרמזור האדום שיחלוף, הגיעו אותם שלושה נערים עד אליו ואחזו בכובעו. בתוך רגע הוטח הרב ארצה בחזקה ומשקפיו נותצו. במשך דקות ארוכות הפליאו הצעירים בשליח את מכותיהם, היכו אותו בבטנו ובראשו תוך שמשמיעים לעברו קריאות נאצה.

"בהשגחה פרטית", מספר הרב, "עבר באותה שעה ברחוב גבר מקומי, אינו יהודי, שראה את התקרית ונחפז בכל כוחו לסייע לי. במהירות הוא הרחיק ממני את אותם נערים וליווה אותי לביתי. כיוון שהכיר גם חלק מאנשי הקהילה, הזדרז אותו תושב לשלוח מסרון לחברים שבו סיפר להם את שהתרחש. משם זה כבר רץ לכל העולם במהירות".

האירוע כולו ארך בקושי שתי דקות, וממנו יצא בסייעתא דשמיא ללא כל נזק ממשי - אולם מבחינת הרב טוויל מדובר בדקות ארוכות שנדמו כנצח. "מה שקרה כאן זה נס גלוי בכל קנה מידה, שעליו אני מודה לקב"ה בכל רגע", הוא אומר. "אין ספק שהאירוע הזה יכול היה להיגמר בצורה קשה הרבה יותר".

צריכים לטפל ביד קשה

עם צאת החג שם הרב טוויל את פעמיו לתחנת המשטרה בכדי לדווח על האירוע. "כעת זה כבר באחריות המשטרה", הוא אומר לנו, "ואנו מקווים שבקרוב יתפסו הנערים ויעמידו לדין. במקרה שלי, העובדה שבמשך כמה דקות הם צעדו מאחורי, רק מסייעת ללכידתם בשל מצלמות האבטחה הפרוסות במורד הרחוב".


כל הלב לכל יהודי. הרב טוויל בפתח בית חב"ד ברוסאריו, השבוע.

התגובות שמקבל הרב מצד אנשי הקהילה ותושבי העיר בכלל בעקבות האירוע, מחממות את ליבו. "בשעות האחרונות הוצפתי במסרים של הזדהות והערכה. כולם משתדלים לעזור ולסייע, גם גוים. יש גם ארגונים שונים שנרתמים ונותנים יד ללכידת התוקפים.

"בעזרת השם בתקופה הקרובה נמנף את האירוע הקשה לפעולה חיובית של אור והוספה בענייני יהדות, בקרב תושבי הקהילה, כפי שלימד אותנו הרבי", אומר הרב טוויל. "כעת זה עוד עדיין טרי ורק נגמר כאן החג אבל כבר בימים הקרובים אני מתכוון לצאת במסר מיוחד לאנשי הקהילה שיגיעו בהמוניהם לבית הכנסת בשבת. כי רק כך מגרשים את החושך וזו התשובה שאנו יכולים לתת לאותו מעשה שפל וחשוך".

בשליחות הרבי

מזה שלושים ושתיים שנה שפועל הרב טוויל בשליחותו של הרבי ברוסאריו. "לאורך כל ימי השנה מפעיל בית חב"ד בעיר אירועים יהודיים לתושבים", הוא מספר לנו במהלך השיחה. "רק בחג השבועות האחרון השתתפו בקריאת עשרת הדברות בבית חב"ד כמאתיים יהודים. לצד זאת יש לנו כאן גן ילדים ואפילו מועדון צבאות השם, וזה כמובן לצד שיעורי תורה לאורך כל ימי השבוע עבור באי בית חב"ד ואורחים מזדמנים".


הרב טוויל בפעילות עם ילדי הקהילה בבית חב"ד (צילום: באדיבות המצלם).

כשאנו 'תופסים' לשיחה את הרב טוויל הוא שוהה בבית הרפואה בבואנוס איירס, לצד אביו הרב אהרן הכהן טוויל - הפועל בענייני יהדות במדינה מזה עשרות בשנים. אנו חותמים אם כן את השיחה באיחול של הצלחה רבה בשליחות ובברכת רפואה שלימה לאביו במהרה.תקיפתו של הרב טוויל בחג האחרון מצטרפת לשורה של אירועים אנטישמיים שהתרחשו לאחרונה בארגנטינה. רק לפני כעשרה ימים נמצאו צלבי קרס מרוססים בחזית מספרה יהודית בבירת המדינה בואנוס איירס, כאשר חוברות ניאו-נאציות שונות חולקו ברחבי האזור - מה שגרם לזעם רב בקרב הקהילה היהודית.

במקרה אחר הותקף חזן שהיה בדרכו לביתו לאחר תפילת השבת. את שני המקרים הללו חוקרת המשטרה הפדרלית ומשרד המשפטים המקומי.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.