מערכת COL | יום כ' ניסן ה׳תשע״ט 25.04.2019

גם אם התרגלנו, אנו עדיין בחושך • הרב זלמן וישצקי

תגיות: זלמן וישצקי
"כשאנו עורכים סעודת משיח, אנו לא מכירים במצב כאור, אלא כאפילה, גם אם לפעמים נראה שהתרגלנו אליה והיא מרגישה לנו כמו אור" • טור לקראת 'סעודת משיח' הנערכת בשביעי של פסח, מאת הרב זלמן וישצקי, שליח חב"ד בבאזל שווייץ • לטור המלא
גם אם התרגלנו, אנו עדיין בחושך • הרב זלמן וישצקי
דגם בית המקדש (צילום: ויקיפדיה)


הרב זלמן וישצקי, באזל שווייץ

ביום קיץ חם מאוד ירד איש זקן למרתף קריר, כדי להשיב את רוחו. ברגע שנכנס, בשל האפלה, נעשה סומא. ״אל תדאג״ אמר לו ידידו שהיה במרתף, ״זה טבעי. כאשר עוברים מאור לחושך, אי-אפשר לראות. אבל עוד מעט יתרגלו עיניך לחושך, ובקושי תבחין שחשוך כאן.״

״ידידי היקר,״ השיב הזקן ופנה לצאת, ״זה בדיוק הדבר, שמפניו אני חושש. אפילה היא אפילה; הסכנה היא, שתשכנע את עצמך שהיא אור.״ (מתוך הספר הנפלא ׳הדרך לחיים של משמעות׳).

ביום שישי הקרוב נחגוג את שביעי של פסח ובשבת הקרובה נחגוג בחו״ל את ׳אחרון של פסח׳.
רבי ישראל בעל שם טוב תיקן ביום זה ׳סעודת משיח׳, כיון שבאחרון של פסח מאיר בעולם אורו של משיח (בארץ ישראל זה קורה בשביעי של פסח). נוהגים לשתות בסעודה זו ארבע כוסות של יין כמו בליל הסדר, על פי תקנת האדמו"ר הרש"ב משנת תרס"ו.

ידעתם שיש מימונה בצאת החג, אבל הנה רגע לפני החג יש אירוע נוסף של אמונה - ׳סעודת משיח׳ שמו, כן, ממש סעודה. כשם שאת הגאולה מהעבר, גאולת מצרים, אנו מציינים לא על ידי סיפורים והסברים בלבד, אלא גם באכילת מוטיבים כמו מצה ומרור, והכל בכדי שהגוף החומרי שלנו יהיה גם הוא חלק מהחוויה של גאולת מצרים, כך גם נציין את הגאולה העתידית.

אורו של משיח מאיר בעולם באחרון של פסח, אנו רק צריכים לחבר את זה לחומריות שלנו, ואת זה עושים על ידי סעודת משיח הכוללת גם ארבע כוסות של יין, כוסות של גאולה וברכה.

ועוד משהו, כשאנו עורכים סעודת משיח, הרי אנו בעצם מכריזים בזאת שאין אנו מכירים במצב הקיים כטוב, אלא ככזה שצריך להשתפר ולהיות טוב יותר. אנו לא מכירים במצב כאור, אלא כאפילה, גם אם לפעמים נראה שהתרגלנו אליה והיא מרגישה לנו כמו אור.

חג שמח!

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.