מערכת COL | יום י"ב ניסן ה׳תשע״ט 17.04.2019

'המבדיל בין חמץ ומצה': מפקח הכשרות החב"די מדבר • מרתק

'פסח כהלכתו': לפני 20 שנה החל האברך החב"די הצעיר את דרכו בעולם הכשרות, וברבות השנים הפך למפקח של העיר אזור, ולאיש ימינו של הרב ברוך-בועז יורקוביץ' • בראיון למגזין פסח ב-COL מספר הרב נחום רוקח מלוד על הקשר עם הרב משה לנדא ז"ל שאף חיתנו, נותן הצצה לתפקידו של המשגיח, ועל ההבדל בין השגחת כשרות של פסח לימות השנה • וגם: סיפור אישי שאירע לו ולאחיו שנחרט בליבו וסגר מעגל עם דמעות • לראיון המלא >>>
'המבדיל בין חמץ ומצה': מפקח הכשרות החב
למעלה: לצד הרב יורקוביץ' במפעל. למטה: הרב לנדא בחופת הרב רוקח; COL

מאת: מנדי זילברשטרום, COL

***

'פסח כהלכתו': לפני 20 שנה החל האברך החב"די הצעיר את דרכו בעולם הכשרות, וברבות השנים הפך למפקח של העיר אזור, ולאיש ימינו של הרב ברוך-בועז יורקוביץ'.

בראיון למגזין פסח ב-COL מספר הרב נחום רוקח מלוד על הקשר עם הרב משה לנדא ז"ל שאף חיתנו, נותן הצצה לתפקידו של המשגיח, ועל ההבדל בין השגחת כשרות של פסח לימות השנה... וגם: סיפור אישי שאירע לו ולאחיו שנחרט בליבו וסגר מעגל עם דמעות.

***

ראשית, כיצד ומתי הגעת אל עולם הכשרות?

"אל עולם הכשרות נכנסתי לפני כ-20 שנה, אל הרבנות המקומית באזור, שאז שימש שם הרה"ג הרב אברהם כהן שליט"א. המעניין היה שהגיעו מספר מועמדים במקביל, והיה מדובר במקום השגחה נחשב מאוד (אולם שמחות גדול ומפואר).

"למחרת היום נקראתי לשיחה אצל הרב כהן, והוא אמר לי שמעבר למקצועיות שלי, הוא בוחר בי בעיקר עקב היותי חסיד חב"ד ואף סיפר לי, שהוא עצמו למד ב'תומכי תמימים' במרוקו ולאחר מכן בישיבה החב"דית ברינוא-צרפת וליבו נמשך דווקא לחסיד חב"ד. זה המקום לציין את התודה הגדולה שאני חב לו.

"בשנתיים האחרונות הרה"ג הרב אברהם רוזנטל שליט"א רבה של אזור נכנס גם לנושא הכשרות ומדובר ברב ירא שמיים ומקפיד על קלה כבחמורה והשיתוף פעולה עם הרב רוזנטל שליט"א אין לו אח ורע בעולם הכשרות".לאור הניסיון העשיר שלך - מזווית עיניך - מהו משגיח/מפקח כשרות בעסק?

"משגיח/מפקח - ראשית כל, עליו להיות אנושי ורגיש. אני תמיד אומר למשגיחים שלי, שדבר ראשון צריך לתת לבעל העסק תחושה טובה. בחלק מהמקרים אני מסרב לדרישות בעלי העסקים אך מעולם הם לא מקטרים, הם מרגישים את האמת. וזה ראשית כל - כפי שנאמר "דרך ארץ קדמה לתורה"...

שתף בסיפור מיוחד שאירע לך במהלך השנים בנוגע לכשרות

"ישנם הרבה סיפורים, אך דווקא אתמקד בסיפור שקרא לי ממש לאחרונה. לפני כשבוע נפתחה מסעדה חדשה בעיר בה אני מפקח. וכשנכנסתי למסעדה ביקשתי לשוחח עם איש הגז בנוגע להתקנות של מנורות חימום ונר תמיד.

"באמצע השיחה פונה אלי היהודי ואומר לי האם שימך אהרונצ'יק? (בהתכוונו לר' אהרון פרוס רב בית הכנסת 'דברי חיים' ברמלה שפועל רבות בשליחות הרבי). עניתי לו, שאני חבר טוב שלו ושותף לפעילות שלו ברמלה. ואז היהודי מספר לי בהתרגשות על שבת שעשינו שם לפני כ-7 שנים, שבת חתן לחבר שלו ותיאר בהתרגשות על השבת הנפלאה ועל ההתוועדות המיוחדת. כמו שאומרים "חזקה על פעולה שאינה חוזרת ריקם".בחודש האחרון הלך לעולמו סמל הכשרות - הרב משה לנדא זצ"ל. הכרת אותו?

"את הרב לנדא ז"ל הכרתי היטב. קודם כל אני יליד בני ברק וגם זכיתי שהרב משה לנדא חיתן אותי. מעבר לכך יש בינינו קשר מיוחד אודות לרעייתי שתחי' הגברת גיטה, שהיא נינה של הרה"ת שניאור זלמן משה סקבלא ז"ל שהיה חברותא של הרב יעקב לנדא ז"ל.

"כשרותו של הרב לנדא היא סמל ומודל לחיקוי ומכאן ברכתי לבנו ממלא מקומו שיעלה מעלה מעלה לתפארת המשפחה".

ומה לגבי השגחה בחג הפסח עצמו. האם ישנו קושי או הבדל בין זמן זה לשאר ימות השנה?

"אינה דומה השגחה לפסח כמו לשאר ימות השנה. האחריות היא עצומה ובאמת הדבר לוקח כוחות נפש עצומים. אצלנו ברבנות, הרה"ג אברהם רוזנטל משכנע רבות את בעלי העסקים להימנע מלפתוח בפסח, ונוחל הצלחה גדולה".

ספר אנקטודה מיוחדת שנתקלת בה ברבות השנים מתקופת הפסח

"אנקדוטה מיוחדת קשורה גם להרב לנדא - זה היה לפני כ-30 שנה כאשר הגיעה העלייה הגדולה מרוסיה, נתבקשנו אני ואחי הר"ר יעקב רוקח (כיום מאנ"ש דלונדון), לערוך סדר לעולי רוסיה  אחי יעקב שיחי' נתן קטעי חזנות ואני שרתי שירים ברוסית. לפתע נכנס הרב לנדא וההתרגשות הייתה עצומה. הדמעות שנשפכו שם - חרותות בליבי עד היום".מה המסר האישי שלך לחג, עבור חסידי חב"ד?

"המסר שלי לאנ"ש חסידי חב"ד - שכידוע ההקפדות הגדולות והחומרות המיוחדות שיש לנו בחב"ד באופן מיוחד, אך מה שחשוב לדעתי במיוחד שילדינו יחוו את הסדר ויזכרו לשנים רבות את המסר העיקרי של הפסח - שזה חג החינוך. הכל מתוך אהבה וסבלנות. מד"א קהילת חב"ד בלוד, עיר מגוריי - הרב ברוך-בועז יורקוביץ שליט"א, דיבר על-כך בדרשת שבת הגדול, שהכי חשוב שהחג יעבור מתוך חירות אמיתית".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.