מערכת COL | יום י"ד אדר א ה׳תשע״ט 19.02.2019

פרוש מודיע לחב"ד: "לא אוותר לכם גם על קול אחד" • 'קצר וקולע'

סגן שר החינוך ר' מאיר פרוש מתרוצץ לאורכה ולרוחבה של ארץ-ישראל. הימים, טרום הבחירות לכנסת ה-21 ולח"כ הוותיק שיודע מערכת בחירות מהי - עבודה רבה • בין פגישה לנסיעה הוא מתראיין למדור 'קצר וקולע' ב-COL • בפנים: מה דעתו על היחסים של חב"ד אלעד עם בנו, ראש העיר? מה הוא חושב על החיבור עם הליטאים ב'דגל התורה'? ועל החב"דניקים שרוצים להצביע ל'ליכוד'? • וגם: מי 'המפלגה החרדית ביותר', ומהו הרגע שהיה רוצה לשכוח? • לקריאה >>>
פרוש מודיע לחב
ארכיון COL

מאת: מנדי זילברשטרום, COL

***

חסידות חב"ד

"מבחינתי - חב"ד היא החסידות העוצמתית הגדולה והמשפיעה בעולם החסידות. והייתי אומר, שמבחינת "ויפוצו מעיינותך חוצה", גם הקהילות שלא נמנות על החסידים, חלקן מתחילות להשתמש באותן השיטות שחב"ד פעילה. אבל אף אחת לא מסוגלת להגיע למה שחב"ד עושה"...

הרבי מליובאוויטש

"מי שזכה להיות ולשהות במחיצתו של הרבי, דקה אחת או הרבה יותר מכך, ראה שהרבי היה מדבר שיחות מנהיגות בכל התחומים, והרבי לא וויתר על שום נושא. על הכל הרבי ידע ונתן את דעתו והוא ידע במדויק מה שהוא אומר. אבי ע"ה היה נוהג לספר על ה'יחידות' עם הרבי שהיו נמשכות שעות על גבי שעות, מאמצע הלילה ועד שעות הבוקר המוקדמות".

משרד החינוך

"לטעמי, לפני 4 שנים משרד החינוך היה חיוני מאוד מול האפשרויות שהיו לנו במשרדים אחרים. במשך 6 שנים מתוך שנותיי בפוליטיקה הייתי במשרד השיכון, ויכולתי מאוד להשפיע במשרד. היה לנו דיון בתוך המפלגה, ואני אמרתי כי לאור הבעיות שיש לנו במגזר החרדי, אם אפשר להשפיע - זה ממשרד החינוך. מה גם, שידעתי שבמשרד השיכון אין עתודות קרקע עבור הציבור החרדי. לקנות דירה ביותר ממליון ש"ח זה לא פתרון, ולא עבור זה אני יהיה סגן שר.
באמצעות משרד החינוך עזרתי רבות למוסדות חב"ד - בהן: רשת 'אהלי יוסף יצחק', סמינרים במכללות ועוד. כל מי שביקש, ידע לומר שהוא קיבל בזמן שאני סגן שר".

מוסדות חב"ד

"את ההיכרות עם מוסדות חב"ד התחלתי בירושלים לפני 35 שנה, בתחילת דרכי הפוליטית. הכרתי את הרב טוביה בלוי והרב שייע יוזביץ שיחיו. בזמנו, הם היו הדמויות שאותם ראיתי ככאלה שצריך להיות לי קשר, והם היו המביאים והמוציאים בחסידות חב"ד. אני מברך אותם באריכות ימים ושנים טובות. היום יש בירושלים למעלה מ-20 בתי חב"ד ומי שעומד לצדם ומפתח את הקשר בינם לעירייה הוא הרב יעקב הלפרין".

יהדות התורה
 
"'יהדות התורה' זה שם שיש ל'אגודת ישראל' מאז הבחירות לכנסת השנייה. כאשר הרבי אמר בשנת תשמ"ט להצביע, זה היה עבור 'יהדות התורה - אגודת ישראל', והיום כשאנו נמצאים בכנסת, אלה הן 2 מפלגות: 'אגודת ישראל' ו'דגל התורה'. אמנם בשם הקיצור, זה נקרא 'יהדות התורה' אבל היא החלק של 'אגודת ישראל'. מבחירות לבחירות, למרות שאנו שוב ושוב הולכים יחד עם הליטאים, מדובר על 'בלוק טכני', וכשמדברים על הבחירות הקרובות - מי שעוקב אחרי ה'חדשות', יכול לשמוע כי עפ"י דיווחים של 'דגל', מדובר ב'בלוק טכני' נטו".

חבר מועצה חב"די

"לחסידות חב"ד יש קשר באופן ישיר עם סיעת 'שלומי אמונים' ברשויות המקומיות. אמנם בירושלים לא הצלחנו להכניס את נציג חב"ד במיידי, אך יש איתו הסדר לגבי ההמשך. ל'שלומי אמונים' יש הסכם טוב עם חב"ד בביתר-עלית, יש נציג באלעד, ובנוסף יש לחב"ד נציגויות בצפת, בכפר חב"ד וכן בקרית מלאכי ועוד. 'חב"ד-ליובאוויטש' היא כמו 'קולה קולה'. נמצאים בכל מקום. חבר-מועצה זו שליחות, שליחות לבצע את הוראות הרבי ולעזור לקהילה".

בחירות 2019

"אתם צריכים לדעת חסידי חב"ד: אל תצפו ממני שאני אוותר לכם אפילו על קול אחד בבחירות הקרובות. אני יודע שזה קשה מאוד בליובאוויטש ושכל אחד מפרש את ה'הוראות' כמו שהוא רוצה לפרש. זה לא סוד שיש כאלה שמפרשים זאת במובהק שהכוונה ל'אגודת ישראל' שמאחדת את כל החסידים. אבל בסופו של דבר, כל יהודי חרדי צריך לדעת - שצריך שיהיה מי שידאג גם לשלמות הארץ, אבל בוודאי צריך לדאוג גם לשלמות התורה והעם. אני לא מציע לאף אחד שיבדוק איך 'שלמות העם' בליכוד ביחס ל'רפורמים' וה'קונסרבטיבים'. יש פרצה גדולה בכל מה שקשור להכרה בהם בהובלה של הליכוד. אני לא אשמיץ כי אנו בקואליציה אחת, והסכנה על 'ארץ ישראל' פחותה יותר כאשר הם נמצאים, אך תמיד ה'ליכוד' צריך שהחרדים ישמרו עליו".    

פרוש אלעד וחב"ד

"על הבן שלי, ישראל פרוש ראש העיר אלעד וחסידות חב"ד בעיר, ניתן לומר כמו שאומרים - "אפס קצהו תראה", אם אתה תחפש אותו בפינה, אולי תמצא משהו שאולי הוא לא הסתדר עם חב"ד, אך אם תיקח את המכלול, תראה שאין שום עוול. הוא ביחס טוב עם הרב ועם הקהילה ויש לו עוזר חב"די בלשכה ר' מני אמיתי, וכן ר' אורן מזרחי שנכנס כעת למועצת העיר. קהילת חב"ד היא מתוך קהילות החסידים בעיר ויש לה נציג בעירייה. היחסים שלהם נמצאים במקסימום במסגרת החיים הציבוריים והפוליטיים שיש בין קבוצה וקבוצה".

רובינשטיין ביתר וחב"ד

"כמו אלעד, כך גם בביתר עלית, נציג חב"ד ר' משה כהנא רץ בנפרד למועצת העיר ונבחר, והיה הסכם מראש על פעילות משותפת והסכם לאחר הבחירות - והיחסים הם מצוינים. אני יכול לספר שכאשר ר' משה נבחר ב'פריימריז' הפנימי של חב"ד הוא הגיע אלי לפגישה בביתי עם ראש העיר ר' מאיר רובינשטיין ומיד נהיה קליק בניהם והם הולכים במשותף כל הזמן".

'רשימה חרדית ביותר' 

"פשוט כמשמעו. כל 'הירא והחרד לדבר ה', נקרא החרדי ביותר. אני לא רוצה להיות זה שמתווכח בחב"ד ומי שכן, יש לו על מי לסמוך. אני מסתכל על הפירוש הכי פשוט: המפלגה הכי חרדית בכנסת, והיא ג'.

'בלוק טכני'

"כמו שאמרתי והזכרתי קודם (במקטע 'יהדות התורה'). אמנם אנו רצים יחד כ'בלוק טכני' עם מפלגת 'דגל התורה' אך הכל הוא לצורך הריצה לכנסת. נאמר בהסכם שלנו במפורש: האחד לא יכול להשפיע על השני, האחד לא יכול להצביע נגד השני. אך כיום, בהכנות לבחירות, המטות שלנו נפרדים, המימון נפרד וכו'.

רגע מיוחד ומרגש עם חב"ד

"זה היה בליל הבחירות בשנת תשמ"ט, כאשר זרמו אלינו הידיעות על הניצחון הגדול ולחסידות חב"ד היה את החלק המכריע בזה, כש'אגודת ישראל' שהייתה עם 2 מנדטים עלתה ל-5 מנדטים. זה היה בגלל שהרבי הורה שצריך לעזור באופן יוצא מן הכלל לג' של 'אגודת ישראל'. אני לא אשכח את הרגע שחסידי חב"ד רקדו איתי ושרו 'דידן נצח'"...

רגע שהייתי רוצה לשכוח 

"כמה שאני עושה למען חב"ד, כל-כך נחמד אליהם, כל-כך רוצה להיות יחד איתם, כל-כך רוצה משתדל לעזור להם וכל-כך רוצה שיהיה להם טוב, למרות הכל - כאשר הם כועסים עלי, זה הרגע שאני רוצה לשכוח".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.