מערכת COL | יום ב' אדר א ה׳תשע״ט 07.02.2019

"להחזיר במעט לרבנית על מה שנתנה לנו" • נשי חב"ד מסכמות

תגיות: כפר חב"ד
במעמד מרגש וברוב עם נערך בשבוע שעבר מעמד סיום והכנסת ספר תורה לזכרה של הרבנית הצדקנית חיה מושקא ע"ה בכפר חב"ד, והוכנס ל'בית מנחם' במלאת 31 שנה לכ"ב שבט תשמ"ח, יום פטירתה • הגב' הינדה גערליצקי מראשי ארגון נשי חב"ד, מספרת על מאחורי הקלעים של סגירת המעגל ההיסטורית, הרקע ליוזמה המיוחדת, הזוכה בגורל, סגירת המעגל, רגעים מרגשים, ו'החי יתן אל ליבו' • מיוחד ומרגש • הכנסת ספר התורה לזכרה של הרבנית
צילומים: שימי קוטנר, COL

מאות אנשים נשים וטף שצעדו בתהלוכת ספר התורה החדש שהוכנס לבית מנחם בכפר חב"ד, חשו בהתרוממות רוח מיוחדת: ספר תורה זה נכתב לזכרה של הרבנית הצדקנית ע"י ארגון נשי חב"ד בארה"ק, 31 שנה לאחר פטירתה, וסגר מעגל מיוחד ומרגש.  30 שנה קודם לכן, הוכנס ספר תורה בברכת הרבי לבית הכנסת 'בית מנחם' לע"נ הרבנית לאחר פטירתה. האירוע הפעם, נחתם באמצעות הגרלה...

על הרקע והשתלשלות הדברים, מספר השליחה הגב' הינדא גערליצקי, מראשי ארגון נשי חב"ד בארה"ק, שארגן את הכנסת ספר התורה:

רקע על היוזמה המיוחדת לכתיבת הספר תורה, מתי הוחלט ומה היתה המטרה.
השליחה הגב' גערליצקי:
הרעיון ליוזמה עלה בחורף דאשתקד, לקראת כ"ב בשבט ה'תשע"ח. כשישבנו באספת הנהלת ארגון נשי ובנות חב"ד, חשנו שלקראת ציון 30 שנה להסתלקות הרבנית, אנחנו – נשות חב"ד – צריכות לעשות משהו מיוחד... חשבנו מה נוכל לתת לרבנית, שבמשך שנים ארוכות שמה את עצמה בצד, ושלחה את הרבי לעבודת הכלל, מתוך ויתור והתמסרות עבורנו, עבור הדור השביעי כולו...

"נזכרנו שמיד לאחר הסתלקות הרבנית, יזמו נשי חב"ד בקראון הייטס כתיבת ספר תורה לזכר הרבנית, והרעיון גרם נחת רוח רב לרבי. כתיבת הספר החלה בבית הרבי והרבנית בתוך ימי השבעה, והרבי עודד וביקש לזרז את כתיבת הספר, ובסיומו נתן חבילות של דולרים למארגנות, לחלוקה למשתתפות הסיום, והזכיר את היוזמה בשיחת קודש.

"חשבנו, שכעת הגיע תורנו, נשי ובנות חב"ד בארץ הקודש, לתת מתנה ייחודית שכזו מאתנו לרבנית. כך עלה הרעיון לכתיבת הספר, כמתנת אחדות מנשי חב"ד שיצרפו לספר התורה את כל בני משפחותיהן, מתנה שכולה כבוד לרבנית ונחת לרבי.

מה חשתם המארגנים, כשבנו של הגבאי של בית מנחם הרב חיים ריבקין ז"ל, ר' בנימין שיחי', זכה בהגרלה והספר יכנס לבית מנחם? זה היה סגירת מעגל? מה זה מסמל בעיניכם.
"הזכייה בהגרלה הייתה גילוי מיוחד של השגחה פרטית. אנחנו לא ייעדנו את ספר התורה למקום מסוים, אלא ערכנו הגרלה בין המשתתפים בכתיבת הספר בקניית פרשה או עשרה פסוקים. יד ההשגחה המופלאה הובילה את הספר לבית הכנסת "בית מנחם" בכפר חב"ד, במסלול היסטורי: לפני כארבעים שנה יזם ארגון נשי ובנות חב"ד בארץ הקודש כתיבת ספר תורה כתשורה לרבי ולרבנית, לציון יובל לנישואי הרבי והרבנית, ולציון 30 שנות נשיאות הרבי. היוזמה דאז זכתה לעידוד ולהוקרה מהרבי, שהורה להכניס את הספר לבית הכנסת "בית מנחם".

 

"משמיים גלגלו": הגבאי הרב בנימין ריבקין הזוכה בגורל, מכניס את ספר התורה ל'בית מנחם'

"
והנה משמיים גלגלו שגם ספר התורה הנוכחי שנכתב ביוזמת הארגון, לכבוד הרבנית, יוכנס לבית הכנסת "בית מנחם", הקרוי על שמו של הרבי. מסתבר שזה המקום המיועד למתנה לרבנית הצדקנית, לנח"ר הרבי והרבנית".

הלוגיסטיקה של המבצע: מה עמד בדרככם והאם הכל עבר חלק? היו קשיים בדרך?
"כשיצאנו לדרך, מלבד הסידורים הרגילים של כתיבת ספר תורה, סופר וכו', המיזם הזה אכן דרש לוגיסטיקה מיוחדת, על מנת לשתף בספר התורה את כל נשי ובנות חב"ד ובני משפחותיהן. לשם כך ישבנו עם אנשי מקצוע, ולאחר חלוקת ספר התורה למסלולי הצטרפות שונים: פרשות, פסוקים, מילים ואותיות, הוקם אתר מיוחד בו הוקצתה כמות מסוימת לכל מסלול.

האתר הנגיש את ההצטרפות לספר התורה לכל אחת. תחילת הכתיבה נערכה במעמד מיוחד בהפקת "צבעים", במוצאי שבת קודש לרבנית דאשתקד, במלון ניר עציון, בנוכחות רבני חב"ד, זקני החסידים, שלוחים וחסידים, וכמובן מאות מנשות חב"ד, משתתפות השבת. המעמד הזכיר את תחילת כתיבת ספר התורה לזכר הרבנית לאחר הסתלקותה, מעמד שהתרחש בבית הרבי והרבנית, וגם בו נכחו רבני חב"ד וחסידים נכבדים – שהגיעו מהארץ לניחום אבלים – ובנוסף נשות חב"ד בקראון הייטס.

"מתנת הכרת הטוב"

הגב' דבורה בוטמן שהיתה הרוח החיה מאחורי כתיבת הספר, והתמסרה לדבר בכל נפשה, לא ויתרה על כתר מפואר לנוי מצווה. זה היה נראה מטרה קצת 'גדולה', אבל להפתעת כולם, אנשים נעתרו בשמחה וחשו זכות להיות שותפים, וכך נקנה כתר יפהפה שמהדר את ספר התורה, מתנת הכרת הטוב לרבנית הצדקנית.

כמה רגעים מרגשים במיוחד: במהלך הארגון, בסיום הכתיבה, בתהלוכה וההקפות.
"מעמד הפתיחה היה מרגש מאוד, במוצאי שבת פרשת יתרו – פרשת מתן תורה, שלקראתו קדמו הנשים לאנשים – נערך המעמד הייחודי הזה שגם בו עמדו הנשים בראש, יזמו וארגנו. בסיום הכתיבה והכנסת ספר התורה היה מרגש במיוחד, הורגשו עוצמה ואחדות ברוב עם, אנשים נשים וטף, המונים הגיעו לכבוד הרבנית, ביוזמת נשות חב"ד, והדבר בוודאי גרם נחת רוח רב.

"הרבי הרעיף יחס מיוחד" 

כחסידים של הרבי ומנסיון העבר. איך הרבי לדעתכן היה מתייחס לאירוע כזה מיוחד, שהוקדש לרבנית?
"מה היחס של הרבי למתנה כזו, לא צריך לנחש, ניתן ללמוד מן העובדות, מהעידוד וההוקרה שהביע הרבי. הן לספר התורה שכתבו נשי חב"ד בארץ הקודש לפני ארבעים שנה, לציון יובל לנישואי הרבי והרבנית ולציון 30 שנות נשיאות, והן לספר התורה שכתבו נשות חב"ד בקראון הייטס לזכר הרבנית.

"בשני ספרי התורה הללו, ביוזמת נשים, לכבוד הרבי והרבנית, ולזכר הרבנית, הרבי הרעיף יחס מיוחד. ביקש לזרז את הכתיבה, השתתף בתרומה כספית, בירך את המארגנות, הזכיר את יוזמת הנשים בשיחותיו הק' בהתוועדויות, ועוד גילויים של נחת רוח. מדהים לחשוב שזכינו גם אנו היום לקחת חלק ביוזמה כזו, שגורמת נחת רוח, ובוודאי כל השותפים זוכים לברכת הרבי.

והחי יתן אל ליבו: ארגון נשי חבד, מה לוקח מהאירוע המיוחד הזה הלאה והלאה, כדי לקיים את רצון הרבי והרבנית להביא את משיח בפועל ממש?
"הזכות הגדולה, והשותפות המלאה והנלהבת של נשות חב"ד בכל מקום שהן, ממלאות אותנו בכוחות להמשך העשייה הענפה. הרבי הטיל עלינו אחריות מיוחדת "בזכות נשים צדקניות – ניגאל", וגם נותן את הכוחות.

הגעתי להכנסת ספר תורה ישירות מכנס השלוחות. וכשעליתי למשרד של הארגון שהיה מלא רבנים שלוחים, ונשי חב"ד שלא האמנתי שיגיעו: מהצפון הרחוק, ראש פינה ועד מהדרום הרחוק שהתארגנו בהסעות והגיעו לכבודה של הרבנית... וכשהחמאתי להן הגיבו: "זו הזכות שלנו להשתתף באירוע קדוש כזה אירוע שבו אנחנו יכולות להחזיר במעט לרבנית על כל מה שנתנה לנו..."


ממראות תהלוכת השמחה לכבודה של תורה ברחובות כפר חב"ד

מסכמת השליחה הגב' גערליצקי:
"הכוח המיוחד של נשות חב"ד, שבא לידי ביטוי ביוזמה זו באופן כה מוצלח ומרגש, נותן לנו תנופה להמשיך בעבודת הקודש, באחדות ומתוך התקשרות, עד להשלמת המזימה – בגאולה האמתית והשלמה.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.