מערכת COL | יום א' אדר א ה׳תשע״ט 06.02.2019

העסקן החב"די מאשים: "לא עושים מספיק לגינוי האנטישמיות"

תגיות: קראון הייטס
תקיפות אנטישמיות חוו תושבי שכונת קראון הייטס בשבועות האחרונים, המזכירות ימים אפלים ביותר בהיסטוריה היהודית. התושבים מתלוננים על תחושה של חוסר הגנה, וחוסר בהרתעה בסיסית כנגד הפורעים • בראיון נרחב שהעניק למגזין שישי של COL מספר העסקן החב"די מקראון הייטס ר' יעקב ברמן על הפעולות ללכידת התוקפים; מסביר מה גרם לגל האנטישמיות להרים ראש בתקופה האחרונה, ומפנה אצבע מאשימה לאלה שלא עושים די בכדי להוקיע את המצב • וגם: איך כל זה קשור למחירי הדירות הגבוהים בשכונה? • העסקן החב"די מקראון הייטס מדבר על מה שבוער 
העסקן החב
בעיגול: העסקן החב"די ר' יעקב ברמן. ברקע ניידת משטרה בחזית בית חיינו 770 (צילומים: ארכיון COL)


ראיין: מענדי קורטס, COL

השעה הייתה בסך הכל שמונה בערב. תמים צעיר בשם מיכאל הלומד בישיבת 'תומכי תמימים' המרכזית - 770 במסגרת שנת ה'קבוצה', צעד לתומו בשדרת אמפייר שבשכונת קראון הייטס, כשלפתע ניגש אליו נער אנטישמי צעיר עם מבט שנאה בעיניו, מוקף בחבר מרעיו, ושאל אותו "האם אתה רוצה להילחם איתי?"

מיכאל - ששאלה מסוג שכזה נפלה עליו במפתיע - לא נחפז להשיב לפרובוקציה, והנער שהגיח, שכמובן לא המתין לתשובה, התנפל עליו באגרופים והפילו ארצה. שאר חברי הכנופיה חיכו בדיוק לרגע הזה, הצטרפו במהירות למתקפה והפלו במיכאל הצעיר את מכותיהם עד שנמלטו מהזירה בריצה מהירה. מיכאל נפצע קלות מהאירוע, והועבר לבית רפואה לצורך קבלת טיפול רפואי. את הטראומה הקשה, הוא לא ישכח.

ארבעה ימים עוברים בסף הכל. והפעם, בניגוד לפעם הקודמת שיהיו שיאמרו כי מדובר בפאתי השכונה, התקרית מתרחשת בצומת הרחובות קינגסטון ויניון, מטרים ספורים מבית חיינו 770: בחור צעיר כבן עשרים צועד ברחוב, כשלפתע מתנפל עליו צעיר אנטישמי ללא כל סיבה ומכה אותו באגרסיביות בחזהו.

עוד יומיים חולפים, יום שישי ערב שבת, ובאותו רחוב ניגש גבר אפרו-אמריקני אל אישה יהודייה שחולפת ברחוב ומכה אותה במכת אגרוף חזקה בזרועה. סתם כך, ללא כל סיבה. באותו מקרה נשים שהיו עדות לתקיפה עודדו את האישה להגיש תלונה במשטרה. אכן כך היא עשתה והליגה נגד השמצה הציעה פרס בסך של עד 5,000 דולר למי שימסור מידע שיוביל למעצרו והרשעתו של התוקף.

*

כעשרים תקיפות על רקע אנטישמי חוו תושבי השכונה החב"דית הגדולה בעולם - קראון הייטס בשבועות האחרונים. כולם מדיפים עננה כבדה של אנטישמיות. בחלק מהמקרים נלכדו הפושעים, חלקם עדיין מסתובבים חופשי. כך או כך, התחושה בקרב רבים מהתושבים עמם שוחחנו היא של חוסר תחושת ביטחון משוועת.

אחד מהגולשים בקראון הייטס שיגר למערכת - לאחר פרסום שלנו על אירוע אנטישמי נוסף - סיפור מחריד שהתרחש עם חברו, אברך אב לילדים, שבעת שנכנס לבניין המגורים שלו, התנפל עליו תוקף והפליא בו את מכותיו במשך זמן שנראה לו כנצח. כשהחל היהודי לזעוק לעזרה, חטף התוקף את המכשיר הסלולארי של האברך וברח מהמקום.

בשבועות האחרונים הלכו הסיפורים ונערמו בשולחן המערכת. גל קשה עובר על תושבי השכונה. בשביל להבין כיצד מתמודדים העסקנים החב"דיים עם האירועים האחרונים, ובכדי לנסות ללמוד קצת יותר על הפעולות שנעשות מאחורי הקלעים, שוחחנו השבוע עם ר' יעקב ברמן מקראון הייטס, עסקן חב"די ידוע הפועל לכל אורך ימות השנה לתועלת התושבים מול גופי הביטחון. לזכותו נזקפות שלל פעולות חשובות, אך לא לשם כך נתכנסנו.

גל כמו זה לא זכור שאירע בשנים האחרונות. מה קרה פתאום?

העסקן יעקב ברמן: "ראשית צריכים לזכור שאנטישמיות איננה דבר חדש, ובפרט לא בקראון הייטס. תמיד היו כאן בעיות, תקופות שיותר ותקופות שפחות, ותחושת החיכוך התמידי אינה פסקה מעולם. אולם אמת שבחודשיים האחרונים המצב מחמיר, ושתי סיבות אני חושב שיש בדבר:

"הסיבה הראשונה הרשמית למצב, היא שהאנטישמים מנצלים את תופעת מחירי הדירות היקרים בקראון הייטס בכדי לטעון שהיהודים רוצים למנוע מהם להתיישב במקום, ולקחת מהם בתים. כמובן שהטענה מגוחכת, והמחירים יקרים לכולם בשווה, אך כך בדיוק היא אנטישמיות - לקחת בעיה כללית ולהפוך אותה לבעיה שהגיעה בגללנו.

"ויש עוד סיבה לכאורה לפרוץ הגל. בתקופה האחרונה ארגוני השמאל הקיצוני בארצות הברית (Tamika Mallory and Linda Sarsour) מרימים ראש ומדברים כנגד יהודים וכנגד מדינת ישראל. וכשהם נושאים את דבריהם ברשתות הטלוויזיה השונות ואף אחד לא מגנה, הרי שזוהי התוצאה. אנשים שומעים דיבורים קשים כנגד מדינת ישראל ואנחנו הקורבן לכל זה. חייבים להתחיל לגנות בתוקף את כל הארגונים הללו.

"כך או כך האחריות למציאת הסיבות היא על המשטרה, כל הסיבות שכעת פירטתי הינן רק על דעתי האישית, בניסיון לתת הסבר לכאורה לתופעה הנוכחית".


"מחירי הדירות יקרים". שכונת קראון הייטס במבט מלמעלה (צילום: ישראל ברדוגו)


מימין: ברמן בשיחה עם אנשי ממשל בניו יורק (צילום: לוי פרסיה. ארכיון collive)


תן לנו אינדיקציה כללית. מה קורה כעת בקראון הייטס? בימים האחרונים אנו מבינים שישנה ירידה במספר התקיפות.

"לאורך החודשיים האחרונים התרחשו כמה וכמה תקיפות כנגד יהודים. לשיא הגיעו הדברים ביום שלישי שעבר בשעה מאוחרת בלילה, כשקבוצה אלימה של שלושה אנטישמים התנפלה בפראות על חסיד חב"ד מבוגר שצעד ברחוב, הפילה אותו ארצה וחבטה בו ממושכות. תיעוד ממצלמות האבטחה הפך במהירות לוויראלי וכולם יכולים לצפות בו. אגב, את אותם שלושה תפסה המשטרה, וסכום הערבות שהם נדרשים לשלם בכדי להשתחרר עד המשפט עומד על 75,000 דולר, כך שכמעט בטוח שהם לא ייצאו מהכלא כיוון שאין להם את הכסף.

"אחרי המקרה הזה אכן כמו שציינת יש יותר שקט ברחובות ובשבוע האחרון היה ממש שקט. צריך כמובן לזקוף את המצב, בין היתר, לאנשי ארגון 'השומרים' שכשמם כן הם - עומדים על משמרתם ועושים עבודת קודש באיתור הפושעים".


בתמונה: התקיפה הקשה בשבוע שעבר בקראון הייטס (צילום: 'השומרים')

איפה העסקנים בתמונה? תושבים רבים שעמם שוחחנו מדברים על כך שאין מספיק הרתעה. ראה לדוגמא מה קורה בשכונות סמוכות כמו ויליאמסבורג וכדומה. המצב שם רחוק ממה שאנו רואים בקראון הייטס.


"ההשוואה בין קראון הייטס לשכונות סמוכות פסולה מעיקרה. ראשית בקראון הייטס מעורבבים התושבים היהודיים באותם בניינים עם שאר הגויים וחיים יחד. בויליאמסבורג מדובר על רחובות שרק יהודים חיים בהם, וממילא קל הרבה יותר להתנהל.

"נקודה נוספת שלצערנו עומדת בראש העניין, שבשכונות חרדיות אחרות ישנם עסקנים רשמיים 'ראשי הקהל' שהם מייצגים את הקהילה כולה ועומדים מול השוטרים. המשטרה רוחשת להם כבוד וחייבת להישמע לבקשותיהם. לצערנו בקראון הייטס המצב שונה ואין להאריך בדבר המצער, ולכן ההתייחסות מצד המשטרה היא בהתאם.

"כמובן שצריך לסייג ולהדגיש שהמשטרה והשוטרים עושים כל שביכולתם על מנת למגר את הפשע וגם העסקנים כאן לא מפסיקים לפעול, אך בכל זאת שאלת על ההבדל בין השכונות - הנה הוא".

השבוע התפרסם על לכידת אחד התוקפים, שעל פי החשדות עומד מאחורי כעשרה מקרים. שתף אותנו קצת ממה שאתה שומע מהשוטרים.

"על התוקף הספציפי שהזכרת, שככל הנראה הוא זה שעומד מאחורי דחיפת יהודים ברחוב על שדרת קינגסטון - אני יכול לספר שגרסתו בפני השוטרים היא כי בצעידתו ברחוב היה תחת השפעת סמים ולא מודע למעשיו. אמרתי לשוטרים: איך במצב כזה הוא יודע לדחוף רק יהודים? הוא לא יכול היה לדחוף בטעות איזה מישהו שאינו יהודי? ברור שמדובר באנטישמיות.

"כרגע טרם הוחלט מה יהיה עונשו, ואני יכול לספר לך שהמשטרה עושה כעת עבודה גדולה על מנת לאתר את כל שאר התוקפים שעדיין לא נמצאו ולמצות עמם את הדין. המשטרה מאוד חוששת שיום אחד תהיה קבוצה של יהודים שיתפסו אנטישמי על חם וישיבו לו כגמולו הטוב ואז הכל ייצא מכלל שליטה".

ומה יהיה בהמשך? שאלנו את ברמן. "נביא כמובן אני לא, אך תקוותי שהמסרים שיוצאים בימים האחרונים מאת הרשויות, כמו גם הקנסות הכבדים שמוטלים על התוקפים יעשו את שלהם ויפעלו את פעולתם", הוא אומר. "צריך לזכור שבתקופה האחרונה הנוכחות הכבדה של המשטרה עושה את שלה, וזו ככל הנראה הסיבה שאיננו רואים מאורעות שכאלה שבים ונשנים".

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.