מערכת COL | יום א' אדר א ה׳תשע״ט 06.02.2019

במקום שבוע: נתקעה חודשיים לבד בניו יורק

"שברתי שיא, ילדתי בשלוש יבשות", צוחקת מושקא סגל, שליחת חב"ד למלטה. בשנה שעברה נתקעה בברוקלין במשך חודשיים וחצי לאחר שילדה מוקדם מהצפוי במהלך כנס השליחות השנתי. במקום לנאום מול אלפי הנשים היא מצאה את עצמה בשמירת היריון בבית חולים, וגם לאחר מכן, ממתינה במשך זמן רב בעוד בנה הקטן נמצא בפגייה ● חנן גרינווד עם סיפורה של השליחה הגב' סגל הבוקר בעיתון 'ישראל היום' ● לסיפור המלא
במקום שבוע: נתקעה חודשיים לבד בניו יורק
השליחות בכנס // צילום: Dovams Photography
חנן גרינווד

"שברתי שיא, ילדתי בשלוש יבשות", צוחקת מושקא סגל, שליחת חב"ד למלטה. בשנה שעברה נתקעה בברוקלין במשך חודשיים וחצי לאחר שילדה מוקדם מהצפוי במהלך כנס השליחות השנתי. במקום לנאום מול אלפי הנשים היא מצאה את עצמה בשמירת היריון בבית חולים, וגם לאחר מכן, ממתינה במשך זמן רב בעוד בנה הקטן נמצא בפגייה.

מדי שנה מתקיים בניו יורק כנס עולמי של שליחות חב"ד, שפועלות במאה מדינות שונות, בהן דרום קוריאה ניגריה, ברבדוס ועוד. כשלושת אלפים נשים משתתפות בכינוס, שמתקיים בברוקלין, ובו הן שומעות על הפעילות של העמיתות שלהן, מחליפות חוויות ולומדות להתמודד עם הקשיים השונים – הגשמיים והרוחניים. מארגן הכנס, הרב משה קוטלרסקי, מספר כי בשנים האחרונה ישנה עליה בפנייה של נשים לבתי חב"ד, זאת מרצון להכיר את המקורות של היהדות "ככלי למימוש והעצמה נשית", לדבריו.

הכל החל לפני שנה בדיוק, כשמושקא החליטה לנסוע לכינוס. היא הייתה אז בשבוע ה-29 להריונה, והרופא התיר לה לטוס. "בגלל שאני גרה במקום שבו השליחות רחוקה מכל המשפחה ואנחנו היחידים באי, חשוב לי לנסוע בכל מצב, גם אם זה עם תינוק קטן או בהיריון. הרופא אמר שאין סיבה לדאגה".

הלו"ז של מושקא היה ברור. היא טסה ביום רביעי וביום חמישי השתתפה בתוכנית. במוצאי שבת הייתה אמורה לשאת דברים בפני הנשים ולהסביר להם על האתגרים שבשליחות למלטה. אבל אז משהו בלתי צפוי התרחש. "התעוררתי ביום שישי בבוקר והרגשתי שהלידה התחילה. כמובן שהתאשפזתי מיד. זו הייתה סיטואציה לא פשוטה כי בעלי, עם חמשת ילדי היו במלטה והייתי לבד. כמובן עם אלפי שליחות, אבל לא עם הבעל והילדים". במשך שבועיים תמימים לא זזה מושקא ממיטת בית החולים, במסגרת שמירת היריון. בינתיים במלטה נערכו לחג חנוכה ופורים, כשמושקא מנהלת את התוכנית בשלט רחוק. "מלטה התנהלה מברוקלין", היא צוחקת.

במשך אותם שבועות הגיעו שליחות רבות לבקר את מושקא, מה שעורר מבוכה קלה בקרב הרופאים, שידעו שהיא נמצאת לבד ומצד שני מקבלת ביקורים רבים מדי יום. "העובדים במחלקה היו בהלם כי אף אחד לא ידע שם שיש מקום שקוראים לו מלטה ומצד שני ראו שאני מקבלת עוד ועוד ביקורים וממתקים. שכבתי במיטה ומסביבי פינוקים וממתקים".

מפגש אחד, היא מספרת, זכור לה במיוחד. "הגיעו שתי אחיות שליחות לבקר אותי – אחת מאיטליה ואחת מפלורידה. זו מאיטליה החזירה לאחותה דולר שקיבלה לפני שנים מהרבי מלובביץ'". הרבי נהג לחלק לאלו שהגיעו לביתו שטרות של דולר, ואלו הפכו למזכרות בעלי ערך סמבולי ואפילו קדושה. "הן הביאו לי את הדולר לברכה והוא אכן היה איתי בחדר לידה, ולאחר מכן גם בעריסת התינוק, כשהוא נולד. "הוא נולד בריא ושלם, בלי חמצן, והיה צריך להיות בפגייה רק כי נולד מוקדם. זה נס גדול", מציינת מושקא.

במשך חודשיים שהתה מושקא בבית החולים יחד עם התינוק, בהנחיית הרופאים, ושלושה ימים לפני פסח, בי"א ניסן, נחתו במלטה. יום לאחר מכן נערך הברית בהשתתפות מוהל מישראל, ולתינוק הרך ניתן השם מנחם-מענדל, על שמו של הרבי מלובביץ'. "הסתכלנו על הדולר שקיבלנו מהשליחות וראינו שכתוב עליו שהוא נמסר בי"ב ניסן, בדיוק ביום שבו נערך הברית", מספרת מושקא. יומיים לאחר מכן כבר התפנו להתרגשות נוספת – ליל סדר ל-150 אנשים במלטה.

לפני מספר ימים סגרה מושקא מעגל מרגש, כשהגיעה עם מנחם-מענדל הקטן לברוקלין, לרגל כינוס השליחות שנערך שם בסוף השבוע שעבר. הפעם, סיפרה, הצליחה להעביר את השיחה בפני השליחות ובו גם הודתה להן על התגייסותן לסיוע בשנה הקודמת. בנוסף הגיעה לפגייה ונפגשה עם הרופאים שטיפלו בתינוק במשך זמן רב. "הלכנו לשם כדי להודות לרופאים ולהראות להם את הנס. הם היו בהלם כי ידעו שאני גרה במלטה ולא האמינו שיראו אותי שוב". סגירת המעגל הגדולה ביותר, היא אומרת, הייתה כשהגיעו לציון הרבי והתפללו על מנת להודות לקב"ה על מה שהתרחש ועל כך שהכל עבר בשלום.

מושקא ומנחם-מענדל בציון

למרות מזג האוויר הקפוא ששרר במקום, הגיעו אלפי הנשים הנשים לכנס, שעומד בסימן בסימן האקטיביזם הנשי-היהודי. השליחות שמעו את סיפורה המרגש של מושקא, לצד שיחות נוספות בנוגע לפעילות של חב"ד בחו"ל. בכנס השתתפה גם משלחת של מאות שליחות חב"ד שפועלות ברחבי ישראל. "בתי חב"ד הם הכתובת היהודית הפופולרית בעולם, ולכן הם כמובן פונים גם למחצית הנשית של האוכלוסייה. השליחות שמפעילות את בתי חב"ד מקיימות הלכה למעשה את חזונו של הרבי, לחבר את הזווית הנשית לזווית היהודית", אמר הרב יוסף אהרונוב, יו"ר מפעל השליחות של חב"ד בישראל.

"בחיים לא חלמתי שכל הסיפור הזה יקרה", מסכמת מושקא את החוויה. "ילדתי בארץ, במלטה ובניו יורק – שלוש יבשות שונות. זה חלק מההשגחה". לדבריה, בדיעבד היא לא מצטערת שהלידה התרחשה בניו יורק, זאת מכיוון שהרפואה בניו יורק מתקדמת בהרבה מזו במלטה. "בכל זאת הניסיון של הרופאים בארה"ב גדול בהרבה. טוב שזה קרה, זה נס שהוא נולד פג בניו יורק".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.