מערכת COL | יום י"ח שבט ה׳תשע״ט 24.01.2019

הדרך האחת לגיור אמיתי ● עמדה שבועית

תגיות: מנחם ברוד
עם כל הכבוד לאיגוד החשמלאים, אין בסמכותו להנפיק רישיונות טיס. וגם אגודת המהנדסים אינה רשאית להסמיך רופאים ● המאמר השבועי מאת הרב מנחם ברוד המתפרסם ב"שיחת השבוע" ● למאמר
הדרך האחת לגיור אמיתי ● עמדה שבועית
אילוסטרציה
הרב מנחם ברוד

פעמים אין-ספור מושמעת הקביעה כי הרבנות עורמת קשיים בדרכם של מתגיירים, וכי תהליך הגיור נוקשה ומכביד. כאשר חוזרים על שקר שוב ושוב, הוא נקלט בדעת הקהל, שאין לו כלים לבחון את מידת אמיתותו.

האוּמנם היהדות אינה מקבלת גרים במאור פנים? הנה פרשת השבוע, שבה מסופר על המעמד הגדול והנשגב של מתן התורה על הר סיני, נקראת על שמו של גר – יתרו. כמה מגדולי חכמי המשנה והתלמוד היו בני גרים. לאורך כל הדורות קיבל עם ישראל באהבה את הבאים לחסות תחת כנפי השכינה.

טשטוש המושגים

אבל יש הבדל מהותי בין אהבת הגר לבין הפיכת הגיור להליך מזורז, מרוקן מתוכנו האמיתי. וזה בעצם מה שתובעים כל הלוחצים על גיור מקוצר – להנפיק תעודות גיור בלי שיש כאן גיור אמיתי, של הצטרפות לברית שכרת בורא העולם עם העם היהודי בהר סיני. 'גיור' שכזה איננו 'גיור מקל', אלא בדיחה עצובה, שקר והונאה.

הבלבול והטשטוש מתחילים עוד קודם הגיור. אנחנו שומעים שוב ושוב את הטיעון – הוא משרת בצה"ל! היא משלמת מיסים! אבל מה הקשר בין הדברים? וכי שירות בצה"ל הופך לא-יהודי ליהודי? בצה"ל משרתים דרוזים, בדווים, נוצרים, צ'רקסים, מוסלמים – האם מישהו מעלה על דעתו שבעקבות זאת הם נהפכים ליהודים? מי שמשרת בצבא, משלם מיסים וכדומה, ממלא את חובותיו האזרחיות. מה לזה ולהשתייכות לעם היהודי?

לתהליך הגיור מטרה אחת עיקרית – לוודא שהמתגייר מבין את המשמעות העמוקה של ההצטרפות לעם היהודי, והוא אכן מקבל עליו את מערכת החובות המוטלת על יהודי. גיור אחר לא קיים, ולא יועילו אלף טקסים ותעודות. אין זו שאלה של קורס קל או קשה, מבחן בכתב או בעל-פה. השאלה היא אם האדם מצטרף בכנות לברית הר סיני או שהוא מעוניין בחותמת בלבד, למטרות תועלתניות.

לכן הגיור אינו יכול להיות זריז ומקוצר. האדם צריך ללמוד את עיקרי היהדות. להבין את משמעות קיום המצוות. הוא צריך לחוות שבתות וחגים במשפחות שומרות תורה ומצוות. עליו להפנים את השינוי המהותי העומד לחול בחייו ולדבוק בו. אין זה עניין של בירוקרטיה, שבו אפשר לקצר הליכים ולוותר על טפסים.

גיורי סרק

הטרגדיה הגדולה היא שגורמים אינטרסנטיים פועלים במכוּון לבלבול המושגים. אנשים שאין להם שום סמכות לגייר מופיעים בציבור כמי שדואגים כביכול לגרים. ואם אתה אומר את האמת, ש'גיוריהם' חסרי כל תוקף, הם 'נעלבים', כאילו פגעת במעמדם.

אבל כל תעמולת הכזב לא תשנה את המציאות. עם כל הכבוד לאיגוד החשמלאים, אין בסמכותו להנפיק רישיונות טיס. וגם אגודת המהנדסים אינה רשאית להסמיך רופאים. כך הגיור הוא מושג הלכתי טהור, ורק בית דין המחויב להלכה יכול לגייר, על-פי דיני הגירות שנקבעו בתורה מאז ומעולם. זה הגיור האחד והיחיד ואין בלתו.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.