מערכת COL | יום י"א שבט ה׳תשע״ט 17.01.2019

"פטירת ה'פני מנחם' מנעה הקמת חזית דתית" ● חשיפה

פרופ' הלל וייס, מי שעמד בראש היוזמה להקמת חזית דתית בבחירות תשנ"ו (1996 למניינם) לאחר רצח רבין, חושף פרטים מדהימים מהיוזמה שכמעט נסגרה וברגע האחרון נדחתה, בעקבות פטירתו של ה'פני מנחם' זצוק"ל מגור ● מה עמד בראש מעייניו של ה'פני מנחם' זצ"ל, היוזמה של הראשל"צ הרב מרדכי אליהו זצ"ל, ו- 250 רבנים שחתמו על הקמת 'מועצת גדולי תורה מאוחדת' ● בפנים: טיוטת ההסכם שלא נסגר ברגע האחרון ● חשיפה בלעדית וראשונה על מה שהתרחש מאחורי הקלעים ● לראיון המלא>>
למעלה: ה'פני מנחם' זצ"ל נושא נאום חוצב להבות בסיום הרמב"ם ביד אליהו, תשמ"ט. למטה, קטע מטיוטת ההסכם שנשמר בסודיות, ופרופ' הלל וייס

הימים היו אחרי רצח רבין, ההסתה נגד הציבור הדתי הייתה קשה מנשוא. תחושת המחנק ברחוב החרדי והדתי נתנה שוב את ההזדמנות לפעול להקמת 'חזית דתית' כבלוק טכני בין המפלגות כפי רצונו הק' של הרבי.

גדולי ישראל מכל החוגים היו מעורבים, והיו 'הסכמות מגבוה' למהלך הדרמטי, אולם שוב ברגע האחרון טורפד המהלך להקמת חזית דתית כבלוק טכני.

מי שהיה הכח המניע ויצא ובא בביתם של גדולי ישראל היה פרופ' הלל וייס שפעל מטעם הגאון המקובל רבי מרדכי אליהו זצ"ל.


הרב מרדכי אליהו אצל הרבי, חשוון תשנ"ב

בראיון ראשון וחושפני בעקבות המהלך הדרמטי להקמת החזית החרדית הוא חושף מה היה מאחורי הקלעים. האם הפעם המהלך יבשיל לטובת עם ישראל?

מאת הרב שבתי ויינטראוב

איך למעשה התחלת לפעול למען החזית דתית לפני 23 שנים לאחר רצח רבין?
פרופ' הלל וייס:
"אין כל קשר לרצח רבין. ייתכן שהייתה תחושת אובדן דרך. מכל מקום עוד לפני הרצח פעלתי בכיוונים דומים. הניסיון החזק שכמעט צלח להקים חזית דתית היה לקראת בחירות תשנ"ו ( 1996). הידיעה הוודאית והחינוך מצד אמי ז"ל שהתורה תורת ה' היא הכל. אימי ע"ה כל צעד חשוב שעשתה התייעצה. בחיי החזון אי"ש בראשית שנות החמישים התייעצה בו וגם הלכה יחד עם אבי ז"ל לקבל ברכות מצדיקים חסידיים ספרדים ואשכנזים. כך שנושא האחדות והחשיבות שלו היו נטועים בי עמוק מהגירסא דינקותא."

מה היה חלקו של הרב אליהו בנושא?
"הרב מרדכי אליהו זצ"ל והרב זלמן מלמד שיחי' חפצו מאוד בענין. מצאו אדם בעל יכולות גדולות היהלומן משה נמדר ששכר קומת משרדים בבנין היהלום באזור הבורסה ברמת גן. שם היה המטה להקמת החזית דתית משם פעלנו ועשינו עבודה יומם ולילה וערבנו את כל העולם הרחק מזרקורי התקשורת.

האם זה הגיע לשלבים מעשיים?
"בהחלט. הצלחנו להביא את כל ראשי המפלגות דאז הן הדתיות והן החרדיות לשבת יחד ולחוד. היו אברהם רביץ ז"ל ויבלט"א משה גפני ואריה דרעי. הרב אלבז, זבולון המר ז"ל שהיה מנהיג המפד"ל ועוד הרבה. היו פגישות מרתוניות ומאד מעשיות סוכמו פרטים ופרטי פרטים והמהלך הבשיל עם כל המשמעות של זה.

"ה'פני מנחם' לא נח ולא שקט ומאד רצה את המהלך"

מספרים על פגישה מעניינת שהייתה לכם עם הפני מנחם מגור זצ"ל. מה אמר לכם בפגישה?
"הרוח הרוחנית והתומכת במהלך שהובלנו היה הרבי מגור דאז ה"פני מנחם". חברי דוד ברוקנטל שהיה שותף עימי במהלכים לחזית דתית, בזכות רעייתו שהוריה היו חסידים נחשבים מאוד, יצר עם ה'פני מנחם' קשרים.
אני זוכר שדיבר דברים קשים מאד על המצב בארץ והציונות שפשטה את הרגל והחובה להתאחד כדי למנוע אסונות נוספים הקשורים ליהדות ולארץ ישראל זה מה שעמד בראש מעייניו של ה'פני מנחם'.


מימין: ה'פני מנחם' זצוק"ל, והרב בערק'ע וולף ע"ה

סמוך לפורים כשכבר הכל היה מגובש נפטר בפתאומית הרבי מגור ביום לאחר שושן פורים בירושלים ולצערי הכל נגדע. הבחירות היו אז בחודש סיון. אני זוכר שמשמשו דאז של הפני מנחם שהיה יד ימינו היו לנו שיחות יומיות עימו. הפני מנחם לא נח ולא שקט ומאד רצה את המהלך.

"הרב מרדכי אליהו זצ"ל היה היוזם העיקרי של המהלך"

דיברת על שלבים מעשיים במה זה התבטא?
"כתבנו הסכם לחלוקת המנדטים בין המפלגות השונות שהוצג כבר כטיוטא שהוסכמו על ידי המפלגות. לאחר כחודשיים של פגישות ביחד ולחוד. הרב מרדכי אליהו זצ"ל היה כל השנים ברקע הפעילות הזאת שהייתה מעבר לענין הפוליטי הפשטני. מכל מקום הוא היה היזם העיקרי של המהלך. בני חגי וחברו איתי לוי החתימו כמאתיים וחמישים רבנים לרבות רבנים חרדים מפורסמים ביותר על הקמת מועצה אחת של גדולי תורה.

"היינו גם בביתו של מנהיג דגל התורה הרב שלום יוסף אלישיב זצ"ל ביום שהיה הלינץ ברמאללה. לפי זכרוני זה היה קרוב לסוכות. גם הוא היה חיובי בעד המהלך. הרב מנחם פורוש שהיינו אצלו פעמים אחדות והוא תמיד היה חם לענין. מכל מקום ענין התכנסות ישראל מסביב לתורה הוא ענין רוחני עליון ולא ענין של מפלגות. לכן יש קושי עצום כי כל אחד שואל "מה ייצא לי מהמהלך?"...


היה בעד. הרב מנחם פורוש ע"ה

האם לדעתך הפוליטיקאים של אז באמת רצו את המהלך?
"זה לא יצא לפועל כי לדעתי הפוליטיקאים לא רצו זאת באמת. הם רק נגררו. הרבנים והמנהיגות הרוחנית מאד רצו אז הייתה תחושת שבר ברחוב הדתי והחרדי. כפי שהזכרתי קודם שפטירת ה'פני מנחם' זצ"ל חיסלה את הסיכוי, כי הייתה ממש שעת הכושר לעניין.


טיוטת ההסכם. "לשמור על העניין בסוד"

כמומחה לנושא וכמי שעבר את הניסיון האם החזית החרדית תצא אל הפועל?
"הלוואי שתהיה חזית חרדית. כל התקרבות בין מפלגות על בסיס של תורה חיונית להצלת עם ישראל. נשבר הלב מפילוגים בין חסידים למתנגדים (ליטאים) ההתנכרות לספרדים ומזרחיים. נקווה שאיחוד כזה יכלול עוד ועוד חוגים. גם את החרד"לים והרב אלי ישי ועוצמה לישראל. קשה לי להעריך האם זה אכן יצא כי הרבה נתונים השתנו אבל המצב של היום מקל על הרבה גורמים ללכת על המהלך.

אנו נמצאים ביום הגדול יו"ד בשבט יום נשיאותו של הרבי שלחם כל כך הרבה למען חזית דתית טכנית מה יש לך לומר כמי שמקורב לחב"ד?
"חסידות חב'"ד, הרבי הריי"צ ביום פטירתו ועלייתו של הרבי על כסאו מסיימים את עשרת המכות של הגלות, זה המשמעות של עשירי בשבט. שבט זה גם מלשון שוט ומקל עניין של נשיאות וקם שבט מישראל. שהרבי עלה לנשיאות חב"ד זה מסמל את סיום עבודת הגלות ואפשר לצאת ממצרים. לקרוע את הים, לקבל את התורה.

"רק כיום מבינים את מה שהרבי ראה כבר לפני שבעה עשורים"

"רק כיום מבינים את מה שהרבי ראה כבר לפני שבעה עשורים בקום המדינה שלחם כל השנים למען חזית דתית וחזית חרדית בחלק מהשנים. הרבי רצה מאד חיבורים כדי שהכח החרדי והדתי יהיה משמעותי, למנוע גזירות ודברים מסוכנים לארץ ישראל. נקווה מאד שהפעם כולם יתעשתו. כי חלילה אם לא יהיו חיבורים תהיה מפולת גדולה מאד.

"נקווה מאד שנוכל לשמוע על אחדות וריצה משותפת", הוא מסכם.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.