מערכת COL | יום כ"ו טבת ה׳תשע״ט 03.01.2019

בעיתון 'בקהילה': הרב גרוסמן על מסירות הנפש של הרב אהרונוב

בשנים האחרונות רבה הראשי של מגדל העמק וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב יצחק דוד גרוסמן מפרסם טור שבועי פופלארי על פרשת השבוע במגזין עיתון 'בקהילה' * השבוע התייחס בטורו לכוח הרצון והמסירות נפש, את הדוגמה לכך הוא הביא מידידו הרב יוסף יצחק אהרונוב שעומד בראש מפעל השליחות באה"ק ● לסיפור המלא
בעיתון 'בקהילה': הרב גרוסמן על מסירות הנפש של הרב אהרונוב
בשנים האחרונות רבה הראשי של מגדל העמק וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב יצחק דוד גרוסמן מפרסם טור שבועי פופלארי על פרשת השבוע במגזין עיתון 'בקהילה'. השבוע התייחס הרב לפירושו של 'החתם סופר', לפיו האבות הקדושים ניחנו בכוח הרצון ובמסירות נפש, ולכן זכו לגילוי השכינה. הרב אף הביא דוגמה אקטואלית לכוח רצון, שיכול להבקיע חומות כלא ולעכב מטוסים מלצאת בזמן. את הדוגמה בחר להביא מ"ידיד נפשי, הרב יוסף יצחק הכהן אהרנוב, יו"ר צא"ח, איש של מסירות נפש רבות בשנים בשליחותו מורו ורבו האדמו"ר מליובאויטש"

הטור המלא של הגר"ד גרוסמן, באדיבות 'בקהילה'

"ערב יום כיפור תשע"ז נצרב במוחי לעולם. כמה שעות לפני היכנס היום הקדוש השתתפתי בדיון בבית המשפט המחוזי בנצרת וזכיתי לראות מחזה שהרה"ק רבי לוי יצחק מברדיטשוב היה עושה ממנו בוודאי 'מטעמים'. הדיון עסק באסיר כלא חרמון שביקש ללכת לטבול במקווה בערב יום הכיפורים למרות התנגדות חריפה של השב"ס. האסיר אמר לשופט כי הינו מוכן לוותר על כל חופשותיו, ובלבד שיינתן לו האישור לטבול בערב היום הקדוש.לאחר שהסברתי לשופט את משמעות הטבילה במקווה ואמרתי שהוא יישאר צמוד אליי כל העת, הוא אישר את היציאה, אך נציג השב"ס הזדעק ואמר: על פי החוק אסור לצאת בבגדי אסיר, ועל כן אין אפשרות לבצע את פסק הדין. לא חשבתי פעמיים ומיד פשטתי את בגדיי העליונים והענקתים לאותו אסיר והלכנו יחדיו אל בית הטבילה. הייתה לטבילה הזו טעם אחר לגמרי, טעם של מסירות נפש. בעל המעשה הינו ידיד נפשי הרב יוסף יצחק הכהן אהרונוב יו"ר צא"ח, איש של מסירות נפש רבות בשנים בשליחותו של מורו ורבו כ"ק האדמו"ר מליובאויטש זי"ע. בדרך למקווה כששנינו אחוזי התרגשות, סיפר לי הרב אהרונוב את הסיפור הבא שהעניק לו השראה ולימוד כי אין דבר העומד בפני הרצון.

"היה זה בסוף שנות המ"מים, והרבי הורה ליו"ר אגודת חסידי חב"ד העולמית, הרב אברהם שם טוב, להחתים כמה שיותר מנהיגים בעולם על הצהרה בדבר 'שבע מצוות בני נח'. לרב אהרונוב היו הקשרים המתאימים להגיע לנשיא ליבריה. הוא הציע לרב שם טוב לצאת לשם כדי להחתים את נשיא הרפובליקה השוכנת במערב אפריקה. וכך יצאה משלחת לאותה מדינת 'עולם שלישי' להחתים את הפרזידנט על ההצהרה שנכתבה על מגילת קלף מרשימה. משהושלמה המשימה בהצלחה, מצאו חברי המשלחת קו טלפון נדיר, שבאמצעותו ניתן היה לחייג אל מחוץ למדינה, והודיעו למזכירות הרבי בניו יורק שהמשימה בוצעה. הם גם עדכנו שבתנאי אותה מדינה יוכלו לצאת ולחזור לארה"ב רק בעוד כמה ימים.התגובה שהתקבלה מהמזכירות הבהירה, שהרבי שבע רצון ממילוי המשימה, אך הרבי ביקש כיהרב שם טוב ייצאלאלתר לוושינגטון.

"השעה הייתה מעט אחרי 8:30 בערב. בירור קצר העלה שאומנם יש טיסה היוצאת מהמדינה בשעה 10:00 באותו ערב, אך המרחק לשדה התעופה, כשעה וחצי נסיעה, ולרב שם טוב אין אפילו כרטיס טיסה. הטיסה הבאה, כאמור, רק בעוד כמה ימים. וכך מצאו את עצמם שלוחי הרבי בנסיעה מהירה אל השדה, עם נהג שהסכים בשביל תשר נאה לסכן את רישיונו ומכוניתו. גם החיילים שומרי השדה ויתרו על נוהל אחד או שניים, תמורת הזכות לאחוז בידם שטר אמיתי של 50 דולר ארה"ב. הם אפשרו למכונית לפרוץ ולהגיע עד למרגלות המטוס. המכונית הישנה דהרה במהירות שיא אל עבר המטוס היחיד שעמד על מסלול ההמראה. לאכזבתם, צפו היושבים במכונית כיצד דלת המטוס נסגרת, ואנשי צוות הקרקע גוררים לאחור את מתקן המדרגות.

"פרשתנו פותחת בפסוק "וארא אל אברהם ואל יצחק ואל יעקב". רש"י הקדוש גדול פרשני המקרא מוסיף מילה אחת: "וארא – אל האבות". ונלאו המפרשים להבין את כוונתו, מה הוסיף רש"י על מה שכבר נכתב בתורה?! והרבה פירושים יש בזה. אמנם, נודע פירושו הנפלא של ה'חתם סופר'. הוא מבאר כי 'אבות' מלשון רצון. "ולא אבה ה' לשמוע אל בלעם" – לא רצה. "ולא אביתם לעלות" – לא חפצתם לעלות. זו הכוונה בדברי רש"י הקדוש: "וארא – אל האבות". הקב"ה אומר לבניו בחוריו, למי אני מתגלה ומייחד שמי עליו? למי שרוצה וחפץ, משתוקק וכמה לכך. משמיים רוצים את הרצון של בני ישראל. בספרים הקדושים מבארים את המילים הנאמרים בתפילת המוספין של ראש חודש: "ושעירי עיזים נעשים ברצון". שהיום, כשאין בית המקדש קיים, שעירי העיזים נעשים על ידי כוח הרצון. ידועה אמרתו של החיד"א כי "אין לך דבר העומד בפני הרצון". ולכאורה הוא משפט הצריך לימוד: וכי אין דברים העומדים בפני הרצון? וכי אין דברים שמונעים מהאדם להשיג את כל אשר ליבו חושק?

"וביארו חכמי הדורות כי הכוונה היא לכוח הרצון. לרצות מי הפריע בעדך? נכון, שלא כל דבר משיגים, אבל לכל הפחות לרצות יכולת. וכשאדם רוצה טוב – הוא משיג. וזהו לימוד ענק עבור כל יהודי בכל מקום: אין לא יכול, יש לא רוצה. אתה יכול, רק תנסה.

"הרכב עצר בחריקת בלמים. ראשון זינק מהרכב הרב אהרונוב. ללא היסוס הוא רץ לעבר המדרגות הניידות והחל לדחוף אותן חזרה לכיוון המטוס. לפני שמישהו מאנשי צוות הקרקע הספיק לומר משהו, דילג על המדרגות במהירות, עד שהגיע לפתח המטוס. ההשגחה העליונה הייתה בעזרו. אחד הדיילים הביט מהחלון בדרמה המתרחשת למרגלות המטוס. הוא פתח את הדלת ושאל בהשתאות את האיש: "השתגעת?" "לא השתגעתי" ענה לו אהרונוב בביטחון. "הרבאיי הזה", אמר כשהוא מצביע על הרב אברהם שם טוב, "חייב להגיע עד מחר לוושינגטון, והטיסה שלכם לאמסטרדם היא היחידה שיכולה לחלץ אותו מכאן ובזמן".

"הדייל המום מהסיטואציה המוזרה אליה נקלע, הבהיר ש"ככה לא מצטרפים לטיסה אזרחית מסחרית". הרב אהרונוב נתן לו להבין שהוא לא מתכונן לוותר בעניין צירופו של הנוסע. "הרבאיי יטוס אתכם להולנד. שם יכנס למשרדי KLM ויסדיר את התשלום עבור הכרטיס". מבלי להמתין לתגובתו של הדייל קרא לעבר הרב שם טוב: "אברהמ'ל, בוא תעלה, אתה טס לאמסטרדם". תוך רגעים ספורים היה הרב שם טוב ישוב במקום של כבוד, והמטוס עשה את דרכו על מסלול ההמראה.

"אין דבר העומד בפני הרצון. גם לא מטוס. גם לא חומות הכלא".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.