מערכת COL | יום י"א טבת ה׳תשע״ט 19.12.2018

מהו סלע קיומנו האמיתי? הרב זלמן וישצקי עושה סדר • טור

תגיות: זלמן וישצקי
"ובכן, אדוני ראש הממשלה, אין ספק שיש לבצר את עוצמתנו הביטחונית, כמו גם את זו הכלכלית והמדינית, אבל אם תרצה באמת להבין את סלע קיומנו, מקור עוצמתנו ובסיס עמידתנו הנצחי - הקשב לדברי הרבי בתרפ״ז" • שליח חב"ד בבאזל שווייץ הרב זלמן וישצקי, עם תובנה משלו לאחר נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת 'גלובס' לעסקים, הערב, בבנייני האומה • לטור המלא
מהו סלע קיומנו האמיתי? הרב זלמן וישצקי עושה סדר • טור
בעיגול: הרב זלמן וישצקי. ברקע: ראש הממשלה נתניהו נואם בוועידת העסקים, הערב (צילום מסך מדף הפייסבוק של 'גלובס')

הרב זלמן וישצקי, באזל, שווייץ

אני אוהב להקשיב להרצאות של נתניהו, תמיד אהבתי. גם היום הקשבתי לנאומו בוועידת גלובס, זה היה יותר שיעור מאשר נאום ולמען האמת שיעור שחוזר על עצמו כבר כמה שנים, אבל זה בסדר כי האיש נאמן לעקרונות הללו ופועל להשגתם כבר עשרות שנים, ועל כך מצדיע אני לו.

העיקרון הבסיסי בדבריו הוא שהעוצמה המרכזית שאנו זקוקים לה היא העוצמה הביטחונית וכדי לקיימה אנו זקוקים לעוצמה כלכלית ואז לעוצמה מדינית וכו׳.
לדבריו, עוצמה ביטחונית היא חיונית לקיומו של העם היהודי ("תפקידי המרכזי הוא שלא יהיו עוד ׳יד ושם׳"), כי ההיסטוריה הוכיחה שרק החזק שורד, רק חזקים מנצחים מלחמות, רק עם חזקים עושים שלום, רק עם חזק יוכל לקיים את השלום, כך סיכם ואמר בנו של ההיסטוריון.

ורמינהו*,

בתחילת דבריו סקר רוה״מ את ההיסטוריה, בכשרון רב תיאר הוא כיצד כל האומות נכחדו או התבוללו למעט הסינים, ההודים והיהודים. ובעוד לראשונים הייתה תמיד ארץ ומדינה, היהודים הוגלו מארצם לארצות שונות, ובכל זאת שרדו, ובכך, הרי שהם האומה היחידה ששרדה ועוד חזרה לארצה למרות כל מה שעברה.

אבל רגע,
כשהם גלו ונרדפו, הוכו ועונו, האם הייתה להם העוצמה הביטחונית כדי לשרוד? האם היו להם ליהודים צוללות ומטוסים? איך אם כן הם שרדו בעולם שבו רק החזק שורד?
יתירה מכך, לאורך הדורות היו אומות ומעצמות שבאו והלכו, גם אלו שהייתה להם עוצמה צבאית וביטחונית נעלמו מעל פני האדמה. אבל למה? איך זה שהם לא שרדו ואילו העם החלש והנרדף, המוכה והחבול כן שרד?

תא שמע**

יש לומר שישנה עוצמה אחרת, חזקה ומשמעותית שיש לה היכולת לגרום לעם ולאומה לשרוד גם אם אין להם עוצמה ביטחונית. עוצמה פנימית רוחנית שיכולה לגבור על כל עוצמה פיזית חומרית וגיאוגרפית.
מהי אם כן אותה עוצמה ראשונה במעלה שצריך עם בכדי לשרוד בכל תנאי?

הנה התשובה:
לפני 91 שנים בעיר פטרבורג בחודש סיון תרפ"ז (1927) עצרו הסטליניסטים את רבי יוסף יצחק שניאורסון מליובאוויטש והוציאו עליו גזר דין מוות. ברחמי שמים ובכוח השתדלות בינלאומית, הומתק גזר הדין בגלות בת שלוש שנים.

ביום ג' בתמוז תרפ״ז הובל הרבי אל תחנת הרכבת בפטרבורג כדי להמשיך משם את מסעו לעיר הגלות. אלפי יהודים התקבצו ובאו להיפרד מרבם תוך סיכון עצמי ממשי, ואילו הרבי שאך יצא מהכלא עמד מול הקהל הרב ואמר כך:
"יידעו כל העמים אשר על פני האדמה: רק גופותינו ניתנו בגלות ובשעבוד מלכויות, אבל נשמותינו בגלות לא ניתנו ובשעבוד מלכויות לא נמסרו. חייבים אנו להכריז לעין כל, אשר בכל הקשור לדתנו, תורת ישראל מצוותיה ומנהגיה, אין מישהו יכול לכפות עלינו את דעתו ואין שום כוח של כפיה רשאי לשעבדנו!".

ובכן, אדוני ראש הממשלה, אין ספק שיש לבצר את עוצמתנו הביטחונית, כמו גם את זו הכלכלית והמדינית, אבל אם תרצה באמת להבין את סלע קיומנו, מקור עוצמתנו ובסיס עמידתנו הנצחי - הקשב לדברי הרבי בתרפ״ז.
נשמתנו, אמונתנו, תורתנו הקדושה ומצוותיה הם עוצמתיים יותר מכל דבר חומרי, חזקים יותר מכל גבול גיאוגרפי, הם נצחיים והם ששמרו עלינו, בזכותם שרדנו.

הא, ואם כבר מדברים על השקעה וחזון לעתיד, כדאי ממש, לפחות במקביל להשקעה בעוצמות הנוספות שהזכרת, להשקיע בעוצמה האלמותית הזאת.

______
* ורמינהו = סתירה בין מקורות שווים.
** תא שמע = בוא ושמע.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.