מערכת COL | יום ה' טבת ה׳תשע״ט 13.12.2018

המסרון המפתיע מהעיתונאי המנוח: הרב אנדר סופד לנח קליגר

תגיות: מוני אנדר
נח קליגר, עיתונאי וותיק ומוערך ב'ידיעות אחרונות' שהלך היום לעולמו, הייתה פינה חמה מאוד בלב ליהדות החרדית ולחב"ד ולרבי בפרט • "היינו מרימים ביחד כוסית 'לחיים', ושמחתי להעניק לנח בכל פעם את ה'צידה' הרוחנית שהייתה עימי: מצות שמורות, ארבעת המינים, עלוני החג וכו'", מספר מנהל אגף דוברות חב"ד הרב מוני אנדר • איך הגיב קליגר לוידאו מיוחד של אלי ויזל משוחח עם הרבי, מה הביא אותו להתרגש עד דמעות ואיך הגיב אחרי שפרסם מאמר עוצמתי בעד שליחי חב"ד? • לסיפור המלא
המסרון המפתיע מהעיתונאי המנוח: הרב אנדר סופד לנח קליגר
נח קליגר, עיתונאי וותיק ומוערך ב'ידיעות אחרונות' שהלך היום לעולמו, הייתה פינה חמה מאוד בלב ליהדות החרדית ולחב"ד ולרבי בפרט * "היינו מרימים ביחד כוסית 'לחיים', ושמחתי להעניק לנח בכל פעם את ה'צידה' הרוחנית שהייתה עימי: מצות שמורות, ארבעת המינים, עלוני החג וכו'", מספר מנהל אגף דוברות חב"ד הרב מוני אנדר * איך הגיב קליגר לוידאו מיוחד של אלי ויזל משוחח עם הרבי, מה הביא אותו להתרגש עד דמעות ואיך הגיב אחרי שפרסם מאמר עוצמתי בעד שליחי חב"ד? * לסיפור המלא

+
היום הלך לבית עולמו בגיל 92 ותיק עיתונאי ישראל, נח קליגר ז"ל.


קליגר עיתונאי בכיר ב'ידיעות אחרונות' גדל בעיר שטרסבורג שבצרפת, וגדל והתחנך בלוקסמבורג ובלגיה. תחת הכיבוש הגרמני בבלגיה, היה פעיל במחתרת הבלגית ובתא מחתרתי של תנועות נוער, והעביר ילדים דרך צרפת לשווייץ. הוא נעצר ב-1942 על ידי הגסטפו, נשלח למחנה מעבר, וב-1943 הגיע לאושוויץ. הוא שרד שתי צעדות מוות ולאחר שחרור המחנה בו שהה והפגישה עם הוריו, החליט לעלות לישראל.


הוא הצטרף למערכת "ידיעות אחרונות" בשנת 1957 ומאז כתב אלפי מאמרים וכתבות.


לקליגר הייתה פינה חמה מאוד בלב ליהדות החרדית ולחב"ד ולרבי בפרט, כפי שמספר מנהל אגף דוברות חב"ד הרב מוני אנדר:

"נח, שעדיין קשה להצמיד לשמו את התואר ז"ל, היה דמות מדהימה. תמיד מחייך, תמיד עם תובנות על החיים ותמיד עם אהבה גדולה למסורת. בכל אימת שהייתי מגיע לביקור במערכת וגם הוא היה נמצא, שיחתנו היתה מגיעה לדון בענייים של מעלה וניכר היה כי למרות רמאותה שואה האיומים שעבר, נפשו נותרה משתקוות לאלוקים.


"היינו מרימים ביחד כוסית 'לחיים', ושמחתי להעניק לנח בכל פעם את ה'צידה' הרוחנית שהייתה עימי: מצות שמורות, ארבעת המינים, עלוני החג וכו'".

עוד מספר הרב אנדר: "באחת מהפעמים, בדיוק שבוע קודם התפרסם וידאו של ג'ם עם אלי ויזל על הקשר שלו לרבי סביב השואה.. הראיתי לנח את הווידאו באמצעות טלפוני הנייד, ונח היה פשוט מאוהב ברבי.


"בפעם אחרת, לפני סוכות, נעמד לצילום עם בני שהביא לו 4 המינים, התרגש עד דמעות, ואז פתח במסכת ארוכה של תובנות לסובבים הנדהמים שלנו שבמרכזה - חבר'ה אל תבלבלו את השכל: היהודים האמתיים זה החרדים... סביבנו עמדו למעלה מעשרה עיתונאים ועורכים נחשבים וצעירים, וכשהם שמעו את זה מניצול שואה כמו נח, היה זה מבחינתם כמו לחזות בירידת השכינה להר סיני.


"באופן דומה, לפני מספר שבועות בשיאה של סערת ה'הדתה' הלך נח נגד הזרם ופרסם בטור הדעות היוקרתי מאמר שכולו שבח והלל לתנועת חב"ד ולפעולות השלוחים, תוך שהוא מעמיד דברים על דיוקם (מצורף). 'נח היקר', כתבתי לו באמצעות ביתו לאחר הפרסום, "תודתי, ותודת חב"ד כולה, על הטור החכם והנפלא שפורסם היום. פשוט מים צוננים על נפש עייפה. באבחת 430 מילה בעיתון פוצצת בלון ענק של שנאה מדומה'.

"'לגמרי', הייתה התגובה, 'אחד המאמרים החזקים שאני מקווה שייזכר וייטמע'."נח היה דמות מופת לעשרות ידידם משותפים שלנו, ושימש סמל לעבר שהיה ואיננו עוד. אני מצר רק על כך שלא הספקתי להביאו לכינוס השלוחים העולמי. לפני מספר חודשים סיפרתי לביתו היקרה, איריס, המקורבת בעצמה מאוד לבית חב"ד אבן-יהודה בראשות הרב מנחם נוימן, כי יש לי חלום: להציע לנח לבוא לניו יורק לכנס השליחים. לבקר אצל הרבי. להיזכר באנשים מנוף ילדותו ובמקביל לראות מה נהיה ולהיכן התפתחה היהדות שהוא ראה בזמן אמת איך מנסים להכחידה. לצערי לא הספקתי"...


יהי זכרו ברוך.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.