מערכת COL | יום כ"ח חשוון ה׳תשע״ט 06.11.2018

ynet על "שליחי חב"ד - שלא תאמינו שקיימים"

זה שמסייע לחיילים יהודים בצבא ארה"ב, זה שאינו שומע משתף את ציבור החרשים במצוות, זה שמלווה את אנשי התקשורת - וזה שדואג לנפגעי טרור: כנס "השלוחים" השנתי של חב"ד הוא סיבה טובה להכיר לכם "בתי חב"ד" בלי דרכון ומזוודה •  ynet על "שליחי חב"ד - שלא תאמינו שקיימים" • לסיפור המלא
ynet על
הרב מנדי (36) וביילה (39) שטרן, בשליחות משנת 2010

הרב שטרן משרת בצבא ארה"ב ומשמש כרב צבאי בשירות מלא, בדרגת קפטן, לאחר שעבר מסלול צבאי מלא. הוא אחראי על אספקת שירותי דת לכלל החיילים היהודים שבהם הוא פוגש, ולא אחת מוצא עצמו מאתר חיילים יהודים בבסיסים נידחים, כולל כאלה שמגיעים מרקע ישראלי ואפילו חסידי.

באחד המקרים הוא פגש בצעיר שנטש את משפחתו החסידית בניו-יורק והתגייס לצבא האמריקני. השניים נפגשו בין ראש השנה ליום הכיפור, והחייל הצעיר בכה וסיפר שהרס"פ סירב בכל תוקף לאפשר לו לצום באמצע הטירונות. אחרי שהרב הסביר על חשיבות יום כיפור לעם היהודי, הרס"פ הוציא פקודה שתאפשר לכל עשרות החיילים היהודים לצום ולקבל פטור מכל המשימות, ביום הקדוש בשנה.

הרב מענדי (28) ויהודית (25) בקרמן, בשליחות משנת 2014

הרב בקרמן ורעייתו פועלים במרכזים הרפואיים "אסף הרופא" ו"יצחק שמיר" כחלק ממערך של 20 משפחות שליחים הפועלים במרכזים רפואיים בכל הארץ. "היה לנו נער בשם דוד שנפצע בדיוק לפני בר המצווה שלו, ובמקום לקיים הנחת תפילין בבית הכנסת עם החברים והמשפחה – הוא מצא עצמו מאושפז אצלנו. הוא היה בדיכאון, וזה בטח לא עזר להתאוששות הרפואית שלו. החלטנו להפתיע אותו, ובספונטניות הבאנו עוגה מושקעת, בלונים ובעיקר הרבה שמחה שנתנה לו תחושה של כמעט בר מצווה רגילה, ורצון להחלים ולהשתקם".

הרב לוי (48) ובסי שם-טוב (46), בשליחות משנת 1994

ארגון "מעגל הידידות" שבני הזוג שם-טוב מנהלים, מספק שירותים ותמיכה לילדים ובני נוער בעלי צרכים מיוחדים, בעזרתם של מתנדבים מתמחים ומטפלים מקצועיים. "אנחנו כאן כדי לחנך את הקהילה שגם לאנשים עם צרכים מיוחדים יש נשמה 'מיוחדת', ויש לנו הרבה מה ללמוד מהם, כשבאותו הזמן אנחנו עוזרים לילדים לממש את הפוטנציאל שלההם", אומרת הרבנית.

"לאורך 24 השנים שאנחנו בשליחות הייתי עדה לאלפי 'ניסים' של אנשים שהחברה חשבה ש'כלום לא יכול לצאת מהם' בגלל המוגבלות שלהם, והם נתנו לנו הצצה לכוח שטמון בהם. כזו היא למשל פליסיה: צעירה עם שיתוק מוחין, שהודות למתנדב במעגל הידידות שלנו שהוא גם מנהל סטודיו, הצליחה להפוך לאומנית של ממש המציירת באמצעות הפה, ובעיקר מרגישה שבזכות כך היא שווה לכולם ועם נשמה מאירה וממומשת".

הרב מוני (38) ודסי (34) אנדר, בשליחות משנת 2005

"אנחנו פועלים מול אנשי התקשורת השונים ומהווים עבורם כתובת לכל עניין יהודי", מספר הרב אנדר. "זה יכול להיות ליווי והדרכה לקראת חתונה, לימוד משותף, עזרה בשעת משבר או אפילו סיוע למניין עבור קדיש, וכמובן חגיגה משותפת של כל מעגל השנה היהודי והחגים. בנוסף, אנחנו מהווים יח"צני ברירת המחדל של היהדות, ומוצאים את עצמנו מגיבים על סערות דת ומדינה, לצד ניסיונות להכניס כמה שיותר יהדות יפה לכותרות החדשות".

"לפני כשנתיים בננו עבר ניתוח, ומצאתי עצמי מבקש מחברים ועיתונאים להתפלל להצלחתו. הסתבר שאחד מהם, צלם עיתונות ידוע, לא הניח מעולם תפילין ואפילו לא חגג בר מצווה, וכך רק 'בזכות' המום בליבו של בננו, הוא זכה לחוויה מתקנת ולבר מצווה מאוחרת בגיל 67".

הרב מנחם (27) ורחל-לאה (25) ימקוב, בשליחות משנת 2016

"אפשר לומר שבברית המועצות, היהודים נותקו מיהדותם בעל כורחם", מספר הרב ימקוב. "עברו עליהם שלושה וארבעה דורות של ניתוק מהשורשים, וכעת ישנו צימאון גדול ליהדות אותנטית, במקביל לפחד מהלא נודע. הם זקוקים לפוקוס מיוחד שיתאים למנטליות הרוסית, ואנחנו משתדלים לתת לזה מענה באמצעות ארגון מסגרת צעירה ודינמית של שיעורים ומגוון פעילויות ואירועים מיוחדים".

באחת מסעודות השבת שהתקיימה בביתנו, אחת הילדות של האורחים שלנו שאלה אם היא יכולה לשחק במחשב. אשתי ענתה לו שלא, והילדה שאלה למה. אשתי ענתה לה במאור פנים: 'בגלל שאת יהודייה'. הילדה רצה נדהמת לאמא שלה, ואמרה לה: 'אמא, תשמעי משהו מוזר: הרבנית רחלי אמרה שאני יהודייה, אבל בבית הספר כל הילדים דווקא אומרים שאני רוסיה".

הרב מנחם קוטנר (46) בשליחות משנת 2002

צעירי חב"ד למען נפגעי הטרור מעניקים סיוע גשמי ורוחני לאלפי משפחות של נפגעי טרור, הורים שכולים, אלמנות, יתומים ופצועי צה"ל בכל רחבי ישראל. "בשנת 2002 נרצח הנהג יוסף ממיסטלוב ז"ל, בפיגוע הנורא באוטובוס קו 4 באלנבי שבתל אביב", מספר הרב קוטנר. "תקופה קצרה לאחר מכן מצאתי עצמי ממלא את מקומו כאבא וחוגג לבנו, אבי, בר מצווה מרגשת ושמחה בכותל המערבי. "חלפו שנים, ולפני מספר חודשים ליוויתי שוב את אבי - אבל הפעם לחופה, הפעם על תקן הרב שעורך את החופה המרגשת".

הרב יהושע (27) וחפציבה (21) סודקוף, בשליחות משנת 2018

הרב סודקוף ורעייתו אחראים על ארגון פעילויות יהדות לחירשים וכבדי שמיעה מכל הארץ, תוך הנגשתן לשפת סימנים הישראלית. "בסוכות האחרון בנינו סוכה ניידת, ונסענו איתה ממטולה ועד אילת", הם מספרים. "בכל מקום שאליו הגענו, עשינו נקודות מפגש לחירשים וכבדי שמיעה. במשך שבוע החג עברנו ב-50 ערים בקירוב, וזיכינו מאות יהודים כבדי שמיעה במצוות החג".

"כשהגענו לעיר רחובות, עצרנו ברמזור ושוחחתי עם אשתי בשפת הסימנים. מסתבר שברחוב הייתה אשה חירשת שראתה אותנו, ומ'הדיבור' ביני לבין אשתי היא הבינה שאנחנו השליחים החירשים, וביקשה מאיתנו לעצור בצד. כמובן שעצרנו, והיא כל כך התרגשה לגלות שיש שליחים מיוחדים שדואגים לצרכים המיוחדים של האוכלוסייה הזאת.

"חשוב להבין שלא פעם החירשים לא מעוניינים ביהדות בגלל מחשבה מוטעית שזה רק 'עניין של שומעים'. לכן השליחות שלנו מעצימה אותם ומביאה להם מודלים לחיקוי בשמירת התורה והמצוות, דווקא כי אנחנו חירשים כמותם".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.