מערכת COL | יום כ"ב אלול ה׳תשע״ח 02.09.2018

הוצבה חנוכיית זהב במלון 'גרנד הוטל' בלב אוסלו

במלון 'גרנד הוטל' בלב אוסלו בירת נורבגיה, התקיים בסוף השבוע טקס מיוחד של הצבת חנוכיית זהב, בגובה של כ-65 ס"מ, בלובי המלון. האירוע התקיים בסיועו הרב ובניצוחו של שליח הרבי למדינה, הרב שאול וילהלם ● לסיפור המלא
הוצבה חנוכיית זהב במלון 'גרנד הוטל' בלב אוסלו
צילום: Joseph Pessar
במלון 'גרנד הוטל' בלב אוסלו בירת נורבגיה, התקיים בסוף השבוע טקס מיוחד של הצבת חנוכיית זהב, בגובה של כ-65 ס"מ, בלובי המלון. האירוע התקיים בסיועו הרב ובניצוחו של שליח הרבי למדינה, הרב שאול וילהלהם.

'גרנד הוטל' הוא המלון היוקרתי ביותר בנורבגיה – המקבילה הישראלית למלון האירוח הרשמי 'המלך דוד' בירושלים - ומוכר כמלון האירוח של הממשל המקומי, שבו לנים ראשי מדינות ונשיאים.

המלון ידוע ברחבי העולם בעיקר בשל העובדה שמידי שנה מתקיימת בו המסיבה הרשמית לכבוד קבלת פרס נובל לשלום. מקבל הפרס עומד על המרפסת הצופה למרכז העיר, ומנופף לקהל לשלום. לאורך השנים קיבלו גם ראשי ממשלות ישראל כמו מנחם בגין, יצחק רבין ושמעון פרס את הפרס.

לאור מעמדו ההיסטורי של המקום, החליטו בני משפחת פיליפסון מניו-יורק שבארצות הברית, במקור מאוסלו, להעניק לגלריית המלון פריט אומנות יהודי: חנוכיית זהב מרשימה, 24 קראט בגובה של 65 סנטימטרים.

שיתוף הפעולה בין המלון בעל העבר ההיסטורי לקהילה היהודית החל כבר לפני שנתיים, במה שהוגדר כאירוע המשמעותי ביותר בחיי הקהילה היהודית באוסלו: תהלוכת סיום והכנסת ספר תורה, שנערכה ברחוב הראשי בעיר ומשם לבית חב"ד. זקני הקהילה ציינו אז שתהלוכת הכנסת ספר תורה, היא אירוע שמעולם לא התרחש על אדמת נורווגיה. לאחר התהלוכה הסבו המשתתפים לסעודת מצווה באולם המרכזי של המלון, מקום בו נערכת מסיבת קבלת פרס נובל, ואשר נפתח רק פעמים בודדות בשנה.

"הכנסת ספר התורה, הייתה האירוע הבינלאומי הראשון לאחר שיפוץ המלון" אומרים בהנהלת המלון. "האירוע נערך בהשתתפות אורחים רבים מכל העולם, וכשמשפחת פיליפסון הביעה את רצונה לאחר האירוע, לתת לנו את החנוכייה - מתנה כל כך נפלאה בתור תודה, הבנו שמדובר במתנה שהולמת את המלון ואת ההיסטוריה העשירה שלו, כמי שמסמל את פרסי נובל העולמיים".

וכאילו לא די בזאת, בצעד יוצא דופן נתלתה היום תמונתם של שליח חב"ד במדינה הרב וילהלם ושל מר פיליפסון כשהם מחזיקים את ספר התורה, ב-Hall of fame (היכל התהילה) של המלון, סמוך לדיוקנותיהם של אישים מפורסמים ביותר כמו ניל אמסטרונג – האדם הראשון שדרך על הירח, מנחם בגין ועוד. "העובדה שהמלון תלה כאן את תמונתו של הרב, היא פשוט בלתי נתפסת. זה חסר תקדים" אמרה יאנה יפה, תושבת אוסלו.

עד 1856 ליהודים היה אסור להתגורר בממלכה הנורווגית, אבל אז השתנתה החוקה בעקבות לחץ ציבורי של המשורר הנורווגי הגולה הנריק ורגלנד. יהודים, בעיקר מליטא החלו להגיע למדינה והקימו בה גרעין יהודי קטן שמהווה עד היום את הקהילה היהודית בנקודה הצפונית ביותר על פני כדור הארץ. השחיטה היהודית בה אסורה גם כיום, אבל הקהילה היהודית מונה כ-2,000 נפש, המספר הגבוה ביותר מאז ומעולם.

השליח הרב וילהלם הוא הרב היחיד המתגורר במדינה באופן קבוע. לדבריו, למרות שמדובר במדינה אירופית מפותחת מאוד, קיום אורח חיים יהודי כאן הוא אתגר יומיומי. "אחוזי ההתבוללות כאן הם כנראה הגבוהים בעולם ועומדים על 95% והעבודה שלנו נועדה להנחלת המסורת וחיזוק המסורת היהודית.
"אירועים כאלו" אומר הרב וילהלם "גורמים לציבור היהודי שלא לחשוש עוד מלחשוף את יהדותו ולהבין שמדובר במשהו שיש לו קונצנזוס והכרה בציבוריות הנורווגית".

גונן בוטל, ישראלי המתגורר באוסלו מזה כעשרים שנה המשמש מנהל פעילות חברת התעופה הפולנית LOT במדינה אומר כי וילהלם הוא עדות לכך, שניתן לקיים אורח חיים יהודי גם בנורווגיה – שהיא הנקודה הצפונית בעולם שבה קיימת קהילה יהודית.

ניר גלעד, אדריכל ומעצב פנים שמנהל את חברת Nous design בלונדון, הגיע במיוחד לאירוע יחד עם אשתו - יהודיה שמוצאה מאוסלו. "זה אירוע היסטורי וחשוב מאין כמוהו" הוא אומר. "ה'גרנד הוטל' הוא מבנה היסטורי והעובדה שהמנורה תהיה מוצבת בגלריה שלו, מהווה ציון דרך בהכרה של תרומת העם היהודי להפצת האור בעולם, לטובת האנושות כולה".

סגן יו"ר 'המרכז לענייני חינוך' הרב משה קוטלרסקי, המסייע סביב השעון לשלוחים בנורבגיה, מציין כי אירוע הצבת המנורה "נערכת בשבוע בו התבשרנו כי עיריית אוסלו העניקה אתמול אישורי בנייה לבניית בית חב"ד המקומי שפועל לא רק עם בני הקהילה המקומית, אלא גם עם כמה עשרות ישראלים שהיגרו לנורווגיה". האישור ניתן לאחר מאבק ארוך וסבכים בירוקרטיים והשיפוצים שלו שיחלו עוד לפני ראש השנה, צפויים להסתיים בתוך 8 חודשים.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.