מערכת COL | יום י"ט אלול ה׳תשע״ח 30.08.2018

העסקן החרדי שעזר לחב"ד וזכה ליחס נדיר מהרבי • מיוחד

לפני 55 שנים בדיוק בי"ט אלול תשכ"ג הוא זכה למכתב ראשון מהרבי ובו הבעת תודה על עזרתו לישיבת חב"ד בראשון לציון, בהמשך זכה למכתבים נדירים • בתשרי תשמ"ב החליט להתראות פנים אל פנים עם הרבי ולעזוב את הארץ • לראשונה מתפרסם סיפורו המיוחד של העסקן הנמרץ הרב ציון כהן ז"ל שכיהן שנים רבות כמנהל מחוז רחובות במשרד הפנים ופעל גדולות ונצורות בהרחבת מוסדות התורה ושמירת היהדות. מגיש הרב שבתי ויינטראוב • מצורף: היומן המרתק של הרב ציון כהן מתשרי תשמ"ב • העסקן החרדי שעזר לחב"ד
העסקן החרדי שעזר לחב

 הרב שבתי ויינטראוב

לפני 55 שנים בדיוק בי"ט אלול תשכ"ג הוא זכה למכתב ראשון מהרבי ובו הבעת תודה על עזרתו לישיבת חב"ד בראשון לציון, בהמשך זכה למכתבים נדירים ובתשרי תשמ"ב החליט להתראות פנים אל פנים עם הרבי ולעזוב את הארץ.

לראשונה מתפרסם סיפורו המיוחד של העסקן הנמרץ הרב ציון כהן ז"ל שכיהן שנים רבות כמנהל מחוז רחובות במשרד הפנים ופעל גדולות ונצורות בהרחבת מוסדות התורה ושמירת היהדות.

הרב ציון כהן נולד בשנת תרפ"ו בג'רבא שבתוניס. כבר בבחרותו היה שקדן והוסמך לרבנות ולשוחט בתוניס. רבו המובהק היה הרב רחמים חיותה הכהן זצ"ל. הרב ציון כהן עלה לארץ בשנת תש"ט. ובד בבד החל להשתלב בעסקנות ציבורית. אט אט הצליח להגיע לתפקידים בכירים, אותם ניצל להפצת היהדות וביצור מוסדות התורה והיהדות במגוון רב של תחומים בדרכי נועם ובתבונה ובזכות כך התחבב מאד על הרבנים וגדולי ישראל. בכל תפקידיו הציבוריים עזר למוסדות התורה ולגדולי ישראל שהקימו מוסדות תורה הכל מתוך ענווה ולשם שמים.

הקשר המיוחד של הרב ציון כהן ז"ל עם הרבי חב"ד החל כאשר נחלץ לסייע לישיבת אחי תמימים בראשון לציון בראשות המשפיע הנודע הרה"ח הרב חיים שאול ברוק ע"ה. הוא זכה לקבל מכתבי עידוד מהרבי על עזרתו בכלל לענייני יהדות ובפרט לישיבת אחי תמימים בהנהלת המשפיע הרב חיים שאול ברוק.

את המכתב הראשון זכה לקבל בי"ט אלול תשכ"ג כאשר כיהן כקצין המחוז ברחובות של משרד הפנים הרבי כותב לו (ראה צילום) "בקורת רוח מיוחדת נודעתי מעזרתו לישיבת אחי תמימים ליובאוויטש בראשון לציון ובוודאי גם להבא ימשיך עזרתו למוסד חנוך חשוב זה ככל האפשר ומעלין בקודש וזכות הרבים מסייעתו". בהמשך מברכו הרבי לשנה החדשה ומביא את המשל של האדמו"ר הזקן על המלך בשדה.מכתב נוסף (ראה צילום) הוא מתאריך כ"ד אייר תשכ"ד בו כותב לו הרבי כי "בנעימות קורא הנני מפעם לפעם במכתבי הרה"ח רב פעלים אי"א נו"נ בעל מדות הרח"ש ברוק על דבר פעולות כבודו בעניני יהדות אשר במחנם הטהור ובפרט אודות פעולותיו ועזרתו בעניני הישיבה הק' אחי תמימים אשר בהנהלת הרח"ש שי' הנ"ל.. בסיום המכתב אחרי שהרבי כותב ששכר מצווה זה המצווה ואין מקום לתודה מבשר ודם הרבי כותב "עם כל זה מחובתי ועונג הוא לי להביע תודה על גודל הקורת רוח נוסף על הענין כנ"ל דשכר מצוה מצוה"

 

בנו ר' קרוס מוני כהן שיחי' מספר לנו את היחס החם המיוחד של אביו ז"ל לרבי ולחב"ד. "אצלנו בבית הרבי בה"א הידיעה זה היה הרבי מליובאוויטש, אבא עזר להמון אדמו"רים ורבנים והיה בן בית אצלם בנוסף להיותו תלמיד חכם גדול, אבל היחס לרבי היה משהו מיוחד ובלתי רגיל. אבא זצ"ל קיבל הרבה מכתבים ותשובות מהרבי לצערי לא זכינו לשמור על עוד מכתבים מהרבי ותשובות מפורטות במשך השנים".

את תשרי תשמ"ב הבן ר' מוני קרוס לא ישכח לעולם. "בחודש אלול תשמ"א אבא ז"ל מגיע הביתה ומודיע אני נוסע לרבי מליובאוויטש לחודש תשרי. "היינו בהלם מוחלט. אנחנו בית ספרדי זה לא משהו של מה בכך שראש המשפחה נוסע. ואני רוצה להזכיר שאבא הקפיד לא לעזוב את הארץ מעולם למרות הרבה פניות מצד עבודתו הציבורית, תמיד סרב לנסוע, אבל כאן אבא אמר שהוא מרגיש שהרבי אישית קורא לו. וזו הסיבה שהחליט לנסוע".

"אבי הרב ציון נסע לכל חודש החגים של תשרי תשמ"ב. וכאן קרה הפלא הגדול. אבא היה בהתוועדות של ערב ראש השנה בין הקהל ולמרות שהרבי לא ראה אותו מעולם ורק התכתבו כל השנים, הוא נקרא על ידי הרבי לעלות לבימה כשהרבי מסמן לעברו לעלות. אבא היה בהלם מוחלט. באחת ההפסקות שהרבי גמר את השיחה הרבי הסתובב אליו ורמז לו 'איפה הכוסית משקה שלך'. ושוב לאחר שהמזכיר הרב גרונר מושיט לו לחיים על יין הרבי שוב מסתובב ואומר לו לחיים.

הבן מספר שאבא כתב במיוחד יומן מרגש על כל ימי שהותו בחודש תשרי ולאחר פרסם זאת בספר הרבי שלושים שנות נשיאות חלק ב' (מצורף היומן המרתק של הרב ציון כהן מתשרי תשמ"ב)
היחס המדהים שזכה מהרבי נמשך כל העת. כולל בחלוקת הלעקח בערב יום כיפור ובשמחת תורה שהרבי קרא לו מתוך הקהל לרקוד בהקפות. הבן מספר שאביו כל כך התרגש כשהרבי קרא לו לרקוד וזיהה אותו מתוך כל הקהל העצום שהצטופף ב770, "אבא כל כך התלהב הוא רקד ללא הפסקה עד שהבחורים עצרו אותו כי חששו לשלומו".

בנו מספר שבאותה תקופה הגיעו לשכונת קראון הייטס ילדים שניצלו מאיראן והיה אחד הילדים שרצה לעזוב את הישיבה וביקשו מאביו ז"ל שהיה בחודש תשרי אצל הרבי לשכנע את הילד להשאר, ואכן אבי שכנע אותו להמשיך בלימודים והסביר לו את הערך של לימוד התורה שיעזור לו לכל החיים.

"אבא חזר נרגש ביותר מהביקור אצל הרבי וראה צורך לעלות על הכתב על ההתרשמות שלו מתשרי אצל הרבי. ואכן גם לאחר שהיה אצל הרבי המשיך בקשר ההדוק עם חב"ד והתכתבויות עם הרבי", מספר הבן ר' מוני קרוס.

לאחר שיצא לפנסיה החל הרב ציון כהן ז"ל לכהן כרב בבית הכנסת שבזי בבני ברק. בהמשך הוציא ספר מחידושי תורתו בש"ס ועל פרשיות השבוע. הוא נפטר לפני חמש שנים בכ"ח אייר תשע"ג. תהא כתבה זו לזכר נשמתו הטהורה ולזכות משפחתו הנכבדה.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.