מערכת COL | יום ז' אב ה׳תשע״ח 19.07.2018

מוהל עם חיוך: בכל מקום שאליהו הנביא מגיע • אחד משלנו

הוא מציע 'ברית קודש', עם חיוך, מוסיף בסעודת המצווה 'פניני ברית' ברוח פרשת השבוע, וגם יודע לשלב הקשר לשמו של הרך הנימול • במסגרת המדור הפופולרי 'אחד משלנו' מתארח השבוע ר' מנחם ישראלי שהופך למוהל מוכר בעיר התורה והחסידות, וגם מחוצה לה • מגזין שישי • אחד משלנו
מוהל עם חיוך: בכל מקום שאליהו הנביא מגיע • אחד משלנו


"אחד משלנו"
שם האורח:
מנחם ישראלי
שם העסק: ברית מילה כהלכתה
כתובתו: בארץ ובעולם. בכל מקום שאליהו הנביא מגיע
שנת הקמה: לפני מעל ארבע שנים

איך התחלת עם המקצוע היהודי, ואיך המוניטין שלך כיום בקהילה?
"לפני כחמש שנים נולד בני הבכור ורציתי למול אותו בעצמי 'מצוה בו יותר מבשלוחו'. אשתי לא הסכימה כי לא הוכשרתי לעניין. ע"פ הוראת משפיע הקשבתי לה, המשפיע ביאר לי שככל הידוע לנו אף אחד מרבותינו נשיאנו לא מל את ילדיו וזה מפני שבברית מילה העיקר הוא לדעת לעשות מלאכתו ולא כוונות ורעיונות נשגבים ככל שיהיו. ובלשון הצ"צ "עשיה לעילא". הרגשתי כאוב שלא מלתי אותו ולכן הלכתי לקורס מוהלים. את הבן שנולד אח"כ אשתי הסכימה שאמול, כאשר היא כבר קיבלה עלי כמה המלצות..."


מוהל בזכות ה'מבצעים' הק' של הרבי

"ראוי לציין: הרבה פעמים אני חש שנהייתי מוהל בזכות המבצעים של הרבי. ומעשה שהיה כך היה: לפני כשבע שנים התגייסתי לצבא. כפשוט, הסתובבתי בכל מקום עם תפילין, חת"ת וקופת צדקה, ועוד ספר קודש שאוכל לעיין בו בשעות הפנאי. הייתי קורא לזה פק"ל (פקודת קבע לחייל) תפילין. השגתי תיק שחור 'ג'יימס-בונד' ושם הנחתי את כל הציוד. ביום מן הימים כאשר הגעתי לקבוצת עובדי צה"ל (ברובם אנשים מבוגרים) התיק שלי היה נראה להם כתיק מוהלים והם התחילו להצטחקק... "תיק של מוהל..." כנראה זה נכנס אצלי בתת-מודע...

מה אתה מציע?
"ברית קודש, עם חיוך. לעיתים אני גם אומר בסעודה כמה 'פניני ברית' ברוח פרשת השבוע ומקשר גם לשם שנתנו לרך הנימול.

למה כדאי להזמין דווקא אותך?
"חשוב לי לציין: יש הרבה מוהלים יראי שמים וחסידיים, וכולם טובים. מה שצריך לוודא שהמוהל עושה את הברית לפי דרישות ההלכה, בלי עיגולי פינות. ומל ופרע ומצץ דמי המילה, איש הירא ורך הלבב עבודתו פסולה". כל שלב כפי ההלכה.

"מעבר לזה: אני נותן דגש גם על שירות אדיב ומקצועי. ביקור התינוק בביתו לפני ואחרי הברית לפי הצורך והעניין. אני משרה אוירה רגועה, פעמים עם שימוש בהומור. אני גם מקפיד לא לבקש כסף על הברית. כך זה הכי רצוי על פי הלכה למרות שיש מקום להקל בעניין.

"הרבה אימהות אוהבות שהתינוק כמעט ולא בוכה כשאני מטפל בו. אני מדגיש שזה בגלל הגישה והאיכפתיות, גם רגישות. מקצועיות עם חיוך.

מי למעשה הם הלקוחות שלך? האם חלק גדול מהם חסידי חב"ד, ומה הם מוצאים אצלך יותר ממוהלים אחרים?
"הרבה חסידי חב"ד וגם מחוץ למגזר, קשה להגדיר מה בדיוק מצאו אצלי. כנראה זה משתנה מאחד לאחד. הרבה אמרו לי שהחיוך שלי דיבר אליהם. אחרים אמרו שהזריזות, היו שאמרו האכפתיות שלי, להתקשר יום או יומיים אחרי הברית ולוודא שהתינוק מרגיש טוב והכל בסדר אתו.

קוריוז מעניין? מהתפקיד הכי אחראי
הרב ישראלי מחייך: "בלי סוף. ברית באשקלון 'על הבוקר' של ערב חג הסוכות לפני שנתיים. הגעתי עם האוטובוס הראשון מירושלים. זה היה גבולי, ואבי הבן התקשר לשאול היכן אני. עניתי שאני נכנס לאשקלון והוא זרז אותי כי הסנדק צריך למסור שיעור. סנדק היה רב ליטאי מפורסם שרץ משיעור לשיעור (הרב ברוך רוזנבלום).

"ירדתי בתחנה הראשונה באשקלון מתוך תקוה לקחת מונית אבל לא עברו שם מוניות. פניתי לאדם מסויים שהלך שם אם הוא יוכל לעזור לי. כששמע את העניין אמר לי: "וואו. הלילה חלמתי שאני עומד ליד מוהל... הוא לקח אותי לברית ברכבו... אינני יודע אם חלומות שווא ידברו. אבל אני בטוח לא חלמתי..."

"הרבה פעמים הצעתי את שירותי בחינם. בכל זאת זה ברית ולא הכל כסף בחיים, בפרט כאשר ברור לי שלהורי התינוק יש קשיים כלכליים. באחת הפעמים זה היה באזור פסח לפני שנתיים.

עשיתי ברית ואבי הבן לא שילם, ויצאתי משם שמח וטוב לב. למחרת הגעתי להוריד תחבושת ואבי הבן הציע לי שטר של 200 ש"ח והתנצל שרק זה מה שיש לו. אמרתי לו בלי לחשוב 'ה' כבר שילם לי'. הוא שילשל בשמחה את הכסף לכיסו ואני יצאתי שמח ומאושר.

"אז עוד לא היה לי רישיון. והייתי נוסע לפעמים בטרמפים וכך גם באותו מקרה. עצר לי הרב זלמן וישצקי שליח הרבי בבאזל שווייץ. הוא הבין לפי התיק שאני מוהל ותחקר ושאל... לבסוף הוא שאל 'כמה אני לוקח לברית'. עניתי כמה שנותנים והוא שאל 'ואם לא נותנים'.

עניתי לו שאלוקים גדול שנאמר גדול ה' ומהולל מאוד. אז הוא שאל מתי הפעם האחרונה שעשית בחינם. חייכתי ועניתי שעכשיו אני חוזר מהחבישה... הוא שלף 200 יורו והתעקש להיות שותף. לי אישית לא היה נעים אבל הוא טען שהוא בעל הבית באוטו וכל מה שיאמר לך בעה"ב - עשה... אח"כ התבוננתי בהשגחה המעניינת. אני לא רציתי לקחת מאבי הבן 200 ש"ח ה' שלח לי 200 יורו..."

סיפור מעניין במסגרת העבודה?
"יש בשפע. בתקופה שלא היה לי רישיון/אוטו, ונסעתי לבריתות בטרמפים. יום אחד, עוצר לי יהודי עם כיפה סרוגה כששמע שאני בדרך לברית הוא התנדב לקחת אותי עד המקום וחיכה לי והחזיר אותי.ץ. היה לי מאוד לא נעים.

ביקשתי מספר פעמים שלא צריך שיטרח כל כך, אבל הוא שש אלי מצוה ואמר לי: "חלום חיי להיות נהג של מוהל. כל פעם שיהיה לך ברית תתקשר אלי ואם אהיה פנוי אקח אותך. וכך הווה.

הוא התקשר אלי כמה פעמים ובירר מתי יש ברית ובחלק גדול מהמקרים הוא לקח אותי. עד ששני דברים טובים קרו. האחד שנהיה לי ממש הרבה בריתות והוא כבר לא יכל לעמוד בעומס. והשני שעשיתי רישיון וקניתי אוטו...."

"להקשיב, זה גם סוג של שליחות"

הזווית החב"דית; כל חסיד, גם בעבודה, הוא סוג של 'שליח'. איך זה בא לידי ביטוי אצלך?

"בעיקר בבריתות של מקורבים ופחות מקורבים. החל מטקס הברית והארת פנים, לפעמים שמירת קשר גם אחרי. הרבה פעמים זה דווקא הסבא של התינוק שהמליץ עלי כי אני חב"דניק והוא מתחיל לספר לי על הרבי הגדול שלי, ואני מאזין בקשב רב. לדעתי להקשיב זה גם סוג של שליחות."


שליחות בתפקיד-קודש: הרב מנחם ישראלי בברית עם מקורבים

*

כתובת:
שעות פתיחה: טלפון: 053-4317709
וואצפ: 053-4417709 אימייל: [email protected]

***
אתם חסידי חב"ד וגם לכם יש עסק? או בעלי מקצוע? רוצים להתפרסם במדור?
שלחו כעת אימייל לכתובת: [email protected] ציינו את שמכם, מספר טלפון ומעט פרטים ואנו ניצור אתכם קשר, בכפוף לשיקולי מערכת.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.