מערכת COL | יום ו' אב ה׳תשע״ח 18.07.2018

גִּנְזֵי נִסְתָּרות: כך החלטנו לחשוף את הארכיון ● מאחורי הקלעים

הדים נרחבים התעוררו השבוע בכל ריכוזי אנ"ש בעקבות חשיפתם של עשרות אלפי תמונות נדירות, מתוך הארכיון השוכן בספרייתו של הרבי ● בשיחה מיוחדת עם מגזין שישי של COL עונה הספרן הראשי של ספריית 'אגודת חסידי חב"ד' ומי שעומד מאחורי המיזם לפרסם את התמונות הרב שלום בער לוין על כל השאלות הנוקבות: מהיכן הגיעו התמונות? מה עמד מאחורי ההחלטה המהפכנית לפרסם אותם, ודווקא כעת? ● לצד ההתלהבות הגדולה באנ"ש, יש טוענים, כי אולי אין המקום לפרסם תמונות אישיות ששלחו חסידים לרבי, גם אם עברו עשרות שנים. מה עונה על כך הרשד"ב לוין? ● בלעדי, מיוחד ומרתק
גִּנְזֵי נִסְתָּרות: כך החלטנו לחשוף את הארכיון ● מאחורי הקלעים
בחזית השער: הרב שלום בער לוין, הספרן הראשי בספריית אגו"ח (ארכיון COL)


מאת: צבי סופר, מענדי קורטס, COL


את מה שאירע ביום שלישי השבוע היו שהגדירו כ"היסטורי". לא פחות. מבלי להתכונן או כל הודעה מוקדמת שחררה הנהלת ספריית 'אגודת חסידי חב"ד ליובאוויטש' לאוויר העולם אלפי תמונות נדירות ששכנו עד עתה בארכיון הספרייה, בהם מאות תמונות של הרבי שמעולם לא התפרסמו, אלפי תמונות של שלוחים ובני משפחותיהם; תמונות מאירועים חב"דיים ופעילות חב"דית ציבורית שנערכה בעשרות השנים האחרונות שטרם שזפתם עין ועוד.

בין שלל התמונות שהתפרסמו, מצאו חסידים ובני משפחה רבים תמונות מהוריהם וקרוביהם שמעולם לא ידעו על קיומם. אירועים ופעולות שנכתבו עד עתה בדפי ההיסטוריה בלבד קיבלו לפתע צבע מחדש. מובן אם כן גודל הרעש והעצמה שחולל פרסום הארכיון.

והשאלות הרבות שצצו היו רק עניין של זמן. רבים ביקשו להבין, מה עומד מאחורי כל אותן תמונות, מדוע עד עתה הם לא פורסמו. ושאלת השאלות, האם יש מקום בכלל לפרסם אותן?

עשינו את פעמינו אם כן לספריית אגו"ח השוכנת בסמיכות לבית חיינו, שם בשיחה עם הספרן הראשי ומי שעומד מאחורי החשיפה ההיסטורית הרב שלום בער לוין, שמענו בטוב טעם, בחדות ובקצרה, אודות "מאחורי הקלעים" שהובילו לפרסום הארכיון.


משמרת קודש

ראשית מספר לנו הרב לוין על הרקע היסטורי של האוסף המדהים והמיוחד שפורסם. "מדובר בכמות גדולה של תמונות אשר רובם ככולם נשלחו לרבי על ידי השלוחים, בצירוף דו"ח מהפעילות. ואחרי שהרבי קיבל אותם וראה העבירם לספריה למשמרת".

האם הרבי נהג לבקש מחסידים לשלוח לו תמונות? או שמדובר באופן ספונטני שחסידים שלחו לרבי לצד המכתבים?

"כ"ק אדמו"ר מוהריי"צ נ"ע ביקש פעמיים מהחסידים ברוסיא לשלוח לו תמונות שלהם, פעם בתרצ"ג, והפעם השנית בתש"ח, אחרי היציאה מרוסיא. בנוגע לרבי, רבים מהשלוחים שלחו תמונות מפעילותם בצירוף דו"ח, גם לפני שיצא 'ספר השלוחים' לאור היו התייחסויות ובקשות מפורטות של הרבי בנושא".

שאלה מסקרנת שצצה למראה שפע התמונות ההיסטוריות, אוצר של ממש, מתבקשת: "מדוע החליטו בספריית אגודת חסידי חב"ד לפרסם את הארכיון רב הערך דווקא כעת?", הקשינו על הרשד"ב לוין. "חשבתם לדוגמא, לשחרר במקום זאת מידי פעם קבוצת תמונות לפי נושאים?", הוספנו לשאול.

"העבודה על סידור ארכיון הספרייה נמשכת שנים ולא קלה או קצרה היא. לקח זמן רב לקטלג את התמונות, לסרוק אותן ולעורכן. בשלב מתקדם יותר לקח זמן לערוך את תוכנת הספרייה ולהעלות לאתר את כל התמונות עם תוכנית חיפוש משוכללת. ביום שסיימנו, התמונות עלו לאוויר העולם ולכולם ניתנה הגישה אליהם"...
"אוצר של ממש": תמונות היסטוריות מהארכיון


גל התגובות מאנ"ש בארץ ובעולם, לא פחות ממדהימות עם פרסום הארכיון. איך אתם מסבירים את התופעה?

הרב לוין: "בארכיון תמונות זה יש המון הסטוריה דקומנטרית של שליחות ופעולות אנ"ש ברחבי תבל מעשרות השנים האחרונות. אירועים היסטוריים שנערכו לפני עשרות שנים במגוון מקומות מקבלים בארכיון זה צבע מחדש עם פרסום התיעוד מהם.

"כמו כן, במקביל, כמעט כל בן למשפחה חב"דית יכול למצוא בארכיון תמונות של פעילות מאבא או מסבא שלו. ביניהם תמונות נדירות ביותר, ממילא אך ברור התגובות המדהימות...


הרבי לקח את התמונות אל האוהל הק'


האם זכור לכם התייחסות מיוחדת של הרבי לתמונות ששלחו אליו חסידים?

"סיפורים רבים ומפעימים אודות תמונות אישיות ומשפחתיות שקיבל הרבי, במהלך יחידויות וכדומה, התפרסמו לא אחת. לפעמים היה הרבי לוקח את התמונות שקיבל אל האוהל הק' של הרבי הריי"צ נ"ע, עובדה שמדברת לעצמה.

"התייחסויות נוספות של הרבי בנוגע לתמונות המתפרסמות בארכיון, הן עבור התמונות שהתקבלו עבור 'ספר השלוחים' שיצא לאור בכמה כרכים".

לצד ההתלהבות הגדולה בקרב אנ"ש למראה אוצר התמונות שלא יסולא בפז, יש גם טוענים לגבי חלק מהתמונות, כי אולי אין המקום לפרסם תמונות אישיות ששלחו חסידים לרבי, גם אם עברו עשרות שנים מאז. שאלנו את הרב לוין מה דעתו על טענה זו, ומה היו השיקולים בבחירת התמונות.

הרב לוי מרצין מעט, ועונה: "הדיון אודות שאלה זו בהחלט נחוץ ומתבקש ויש מקום לדון בו. אכן לא הייתה זו החלטה פשוטה ורבות התלבטנו בה. ההחלטה הסופית אליה הגענו הייתה, להשמיט את התמונות האישיות, ולהעלות רק את התמונות היותר כלליות הקשורות בעיקר לפעילות ציבורית חב"דית שנערכה. תקוותי שעמדנו אכן בהחלטה ולא יצאה טעות תחת ידינו".


כך פרוייקט נולד


לסיום, עניין שמסקרן כל חסיד: "לאחר פרסום שכזה, מתי מתוכננת החשיפה הבאה מאוצרות ספריית חסידי חב"ד ליובאוויטש?"

"בספריה יש צוות מצומצם שעובד ללא ליאות על כמה פרויקטים, מיד שמסיימים פרויקט מפעילים אות הבא אחריו בעזהי"ת והוא יוצא לאוויר העולם".
ולנו רק נותר להמתין ולראות מה הפרוייקט הבא...

*

לכניסה לארכיון ההיסטורי שפורסם השבוע לחצו כאן

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.