מערכת COL | יום כ"ח תמוז ה׳תשע״ח 11.07.2018

תופעת ההתנכלויות לדוכני חב"ד • אתר 'ישראל היום'

העיתונאי שמעון יעיש מאתר 'ישראל היום' מפרסם השבוע סקירה נרחבת על ההתנכלויות לדוכני התפילין אותם מפעילים אלפים מאנ"ש והתמימים מידי שבוע • בכתבה המלאה: תגובתם של הרב יוסף יצחק אהרונוב ור' מוני אנדר • לכתבה המלאה
תופעת ההתנכלויות לדוכני חב

שמעון יעיש
ישראל היום


שליחי חב"ד המפוזרים ברחבי העולם ומציעים להניח תפילין הפכו בשנים האחרונות לחלק מהנוף. רבים נהנים מהשירותים שלהם וניגשים אליהם בבקשה להניח תפילין, אך מבחינה חוקית, הקמת דוכן עם שילוט ואביזרים נוספים ללא אישור מהווה עבירה על החוק.

למרות זאת, במשך שנים ארוכות נהנו השליחים מחופש מוחלט. אלא שבחודשים האחרונים החלה לדבריהם תופעה של מתן קנסות ואזהרות. למערכת "ישראל היום" הגיעו דיווחים על לא מעט מקרים בהם שליחי חב"ד הוזהרו או קיבלו קנסות על כך שהציעו להניח תפילין.

בשיחה עם מוני אנדר, ראש מערך הדוברות של חב"ד, הוא מספר את השיטה של אלה המתנכלים לשליחי הארגון. "מדובר באנשים חילונים קיצוניים המאוגדים בקבוצות, שמקדישים את כל חייהם למאבק ביהדות, עם דגש דווקא על יהדות ולא על דתות אחרות. הם שולחים פקחים לעמדות של הנחת תפילין, דורשים מהם לתת קנסות ובמקרים מסוימים הם גם מתעדים את זה כדי לוודא שהפקח אכן נותן קנס ולא מוותר חלילה לשליח חב"ד".

אחד המקרים שהציתו את התופעה הוא מתן דו"ח לשליח חב"ד בירושלים לפני כחודש. הקנס אמנם בוטל זמן קצר לאחר מכן אך תיעוד המקרה גרם לסערה ברשת. מי שאחראית על הדיווח לעיריית ירושלים והדרישה לתת דו"ח לפקח היא חברת מועצת העיר מטעם מרצ, לורה ורטון. בשיחה איתה טענה: "אכן אני זאת שקראה לפיקוח שיתנו את הקנס לשליח חב"ד. העמדה שלו הפריעה לעוברים והשבים וקיבלתי עשרות תלונות מצד תושבים על כך. הוא עבר על החוק ומגיע לו להיענש. אני עושה את העבודה למען הציבור ואם מקרה כזה יחזור שוב לא אהסס ואדרוש שיקנסו את מי שעבר על החוק. אף אחד הוא לא מעל החוק".

לאירוע בירושלים מתווספים מקרים דומים בערים רבות בחודשים האחרונים, בחלקם השליחים קיבלו קנסות ובמקרים אחרים רק אזהרות. המקרה הבולט והמוכר ביותר של התנכלות לשליח חב"ד התרחש בנתב"ג לפני כחודשיים.

הרב מאיר הרצל שהניח תפילין לאחד הנוסעים ספג עלבונות מצד פרופ' פנינה פרי שדרשה ממנו לעזוב את המקום. בשיחה עמו הוא מספר על התופעה ההולכת וגוברת. "מדובר בתופעה בזויה שבמסגרתה פעילים מקדישים הרבה זמן וכוח כדי לפגוע בשליחי חב"ד שמציעים לאנשים להניח תפילין".

למרות זאת מספר הרב הרצל כי אין לו כוונה להפסיק. "במקרה שלי אפשר לראות איך הכל קורה לטובה בסוף. אחרי המקרה קיבלתי סרטונים ותמונות של אנשים שלא הניחו תפילין מעולם ועכשיו עושים זאת. מי שכוונתו לעשות מצווה לא ייפגע לכן אין סיבה לדאוג. המקרה שלי היה התפרצות זעם של אישה אחת, הבעיה הגדולה שכרגע מדובר בגורמים רשמיים שרושמים דו"חות לשליחי חב"ד שרוצים לאפשר לאנשים לזכות במצווה ולהניח תפילין ולכן מדובר בעניין מסוכן. הרי לאף אחד אין כוונה רעה, אנחנו לא מרוויחים מזה כסף או עושים רע למישהו, רק מציעים את האפשרות. חשוב לציין שרוב עם ישראל הוא עם שאוהב מסורת ומתחבר לערכים הבסיסיים של היהדות כמו מזוזה, תפילין וכשרות".

"מצחיק שהם קוראים לעצמם 'הרוב החילוני'"

ראש מערך הדוברות של חב"ד מוני אנדר מספר על אחד הגורמים הבעייתיים שמקצינים את התופעה. "היום בכל מקום בארץ אפשר לקבל קנס על זה שאנשים מאפשרים לאחרים להניח תפילין. תמיד אפשר למצוא סיבה להאשים את השליחים. בשנתיים האחרונות אנחנו עדים לתופעה שהולכת ומקצינה שבה חדרה לחיינו המילה הכי גסה בשפה העברית שנקראת "הדתה" - המשמעות של זה היא שאנשים לא רוצים לראות דת מחוץ לבית - שאנשים לא רוצים לראות שום דבר יהודי במרחב הציבורי.

"אנשים לא רוצים לראות חלוקת ספרי תורה כשמסיימים כתה ו', לא תהלוכת ל"ג בעומר של ילדים שבאים יחד עם הוריהם וכך גם עניין הנחת התפילין, מדובר ברדיפה נוראית אחרי פעילי חב"ד. המוטו של הרבי מליובאוויטש הוא להיות גאה ביהדות שלך בכל נקודה בעולם ולא משנה איפה אנחנו נמצאים. אותם פעילי חילוניות רדיקלים לא מייצגים אף אחד חוץ מעצמם. גם אנשים לא דתיים מאוד רוצים לראות את הדברים הבסיסיים של הדת כמו בר מצווה, חנוכה, תפילין. מי שנלחם בפעילות של פעילי חב"ד הם אחוז מאוד קטן באוכלוסייה שרוצה לבטל את הזהות היהודית.

"מה שמצחיק זה שהקבוצה שנלחמת בחב"ד קוראת לעצמה הרוב החילוני. זה מצחיק כי הרוב החילוני מאוד אוהב את חב"ד, את מי הם מייצגים? רק את עצמם, קבוצה של קיצוניים מתוסכלים. גם במקרים הספציפיים האלו אני בטוח שמעל כל תקנת עזר עירונית צריך להפעיל את ההיגיון וכמו שאף פקח לא נותן דו"ח על צפירה בשטח בנוי כך ראוי שיהיה מעין 'חוק ההיגיון'. אין סיבה לחפש סעיפים ותתי סעיפים כדי לעשות רע לאנשים שכל הפשע שלהם הוא מתן האפשרות להניח תפילין. חבל שבעקבות הלחץ של אותה קבוצה חילונית קיצונית יש מקומות שבהם גורמי אכיפת החוק שכחו מה תפקידם האמיתי".

הרב יוסף אהרונוב, ראש מפעל השליחות של חב"ד בישראל, מסרב להתרגש מהדו"חות האחרונים שניתנו. "כבר 51 שנים, מאז ערב מלחמת ששת הימים, שדוכני התפילין שיזם הרבי מליובאוויטש הפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף היהודי והישראלי. מיליונים של יהודים משתמשים בהם על בסיס קבוע כדי לקיים מצוות ולהתחבר לשורשיהם המסורתיים, והפעילות של 800 שליחי חב"ד בישראל רק גוברת ומתעצמת. הגם שבלתי יעלה על הדעת כי יינתן דו"ח לחסיד שכל 'פשעו' החמור הוא הצעה להניח תפילין ליהודים. שליחי ותלמידי חב"ד המסורים ימשיכו להנגיש את היהדות וערכיה לכל יהודי במאור פנים ובאדיבות, ולקיים גשר בין כל חלקי העם".
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.