מערכת COL | יום ז' תמוז ה׳תשע״ח 20.06.2018

השאלה היומית ב'ידיעות': האם לאסור אירועים פומביים בהפרדה?

תגיות: מוני אנדר
מנהל אגף דוברות חב"ד ר' מוני אנדר משיב בטור דעה המתפרסם הבוקר בעיתון 'ידיעות אחרונות' לשאלה היומית: "האם צריך לאסור על קיום אירועים פומביים שיש בהם הפרדה בין גברים לנשים?" • לטור המלא
השאלה היומית ב'ידיעות': האם לאסור אירועים פומביים בהפרדה?
תפסיקו להגביל את הדת
הרב מוני אנדר

ראשית כל חשוב להבהיר: האירוע שעיריית תל־אביב שוללת את קיומו בהפרדה בין המינים, הוא לא אירוע של חב"ד. לא של חב"ד הרשמית האחראית על המוסדות והפעילות של חב"ד בישראל על 414 שליחיה, והפועלת לפי הארגון והסדר שקבע הרבי מלובביץ'. ועדיין, זה לא הופך את ההחלטה של העירייה למתקבלת על הדעת.

שהרי במה מדובר כאן? באירוע של אנשים חרדים, המבקשים לקיים אותו לפי אורח חייהם. שום דבר בכפייה, שום צורה של הדרה, רק הרצון והזכות הלגיטימית להתנהג על פי ערכיהם ותפיסת עולמם. בחוץ, כפי שהם מתנהגים בבית.

אלה אנשים שכשהם הולכים לחתונה, מחיצה מפרידה בין הנשים לגברים, ועדיין השמחה מרקיעה שחקים. אלה אנשים שכשהם הולכים לבית הכנסת, כל מגדר נכנס לעזרה המיועדת בעבורו, וכל אחד מוצא את דרכו להתפלל לאלוקים במילותיו שלו. אלו אנשים שכשחשקה נפשם לטבול במי הים, הנשים הולכות לחוף הנפרד בימים האי־זוגיים ואילו הגברים נעקצים מהמדוזות בימים הזוגיים. אלה הורים שאת בנותיהם שולחים לבתי ספר לבנות ואת בניהם לבית ספר לבנים. וזה משהו שאפילו בריטניה האריסטוקרטית עדיין מאמינה בו, לטובת החינוך.

אבל האמת שאפשר קצת להבין את העירייה. אין הרי נושא חבוט ולעוס יותר בימים האלה מאשר "חפש את ההדתה". ואם אפשר לצייר את המציאות כאילו כוחות השחור של המסורת היהודית משתלטים על עוד סימבול תל־אביבי, באמת שחבל לפספס. בדיוק כפי שהנחת תפילין בשדה התעופה, היא לצנינים בעיני פרופסורית מסוימת, או שקיום אירוע ססגוני ומלכד של ילדים מכל הסוגים והגוונים לכבוד ל"ג בעומר הוא סדין אדום בעיני הפורום שמתיימר לייצג את "הרוב החילוני" למרות שהוא בסך־הכל פרזנטור של מיעוט קיצוני ובעיקר אובססיבי.

וכמי שמדברר ומלווה פעמיים בשנה את הכנס המיוחד והרשמי של נשות חב"ד השליחוֹת, אני יכול להעיד רק דבר אחד: הלוואי שבכל המגזרים היו מכבדים ומעצימים נשים כפי שהרבי מלובביץ' הִנחה והדריך.

הכותב הוא מנהל אגף דוברות חב"ד
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.