מערכת COL | יום כ"ז סיון ה׳תשע״ח 10.06.2018

ישראל מתייבשת: הממשלה אישרה תכנית לטיפול בבצורת הקשה

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את הצעתו של שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, לטיפול ברצף הבצורות בישראל ולשיקום הנחלים בצפון • התוכנית מציגה דרכי התמודדות עם הבצורת וקידום פתרונות למשק המים, תוך קביעת יעדי ההתפלה עד לשנת 2030 • השר שטייניץ: "תוכנית אסטרטגית זו תיתן מענה להתמודדות עם הרצף החריג של חמש שנות הבצורת האחרונות, שהביאו את משק המים בישראל למחסור במים טבעיים הגדול ביותר שנמדד ב-100 השנים האחרונות, ואת מקורות המים בצפון לשפל חסר תקדים" • לכתבה המלאה
ישראל מתייבשת: הממשלה אישרה תכנית לטיפול בבצורת הקשה
ארכיון COL
הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) את הצעתו של שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, לטיפול ברצף הבצורות בישראל ולשיקום הנחלים בצפון .

השר שטייניץ: "תכנית אסטרטגית זו תיתן מענה להתמודדות עם הרצף החריג של חמש שנות הבצורת האחרונות, אשר הביאו את משק המים בישראל למחסור במים טבעיים הגדול ביותר שנמדד ב-100 השנים האחרונות ואת מקורות המים בצפון לשפל חסר תקדים.

עוד הוסיף שטייניץ: "התכנית גובשה ע"י הגורמים המקצועיים בכדי להתמודד עם מחסור זה, ותספק פתרונות לטווח הארוך ולטווח הקצר, וביניהם: הגדלת היקף התפלת המים, שיקום נחלים בצפון הארץ, קידום תכנית לחיבור האזורים המנותקים מהמערכת הארצית, תכנית להצלת ימת הכנרת, הסרת חסמים סטטוטוריים לשם זירוז הקמת תשתיות מים וביצוע פעולות להקטנת היקף צריכת המים. אנו דואגים לא רק לאספקת מים לצריכה הביתית, אלא גם להצלת הטבע."

עיקרי התוכנית שהוגשה לאישור הממשלה:

1. יעד כושר ייצור המים המותפלים לשנת 2030 ייקבע על סך של 1,100 מלמ"ק לשנה. יעד זה מהווה קרוב להכפלה של כושר הייצור כיום. היעד ייבחן מחדש בשנת 2023 בהתאם למצב מקורות המים. ככל שמפלסי מקורות המים לא יגיעו למצב הרצוי, יעד ההתפלה יוגדל עוד ויעמוד על 1200 מלמ"ק לשנה לפחות, לאחר בחינת מועצת רשות המים. במדינת ישראל פועלים כיום חמישה מתקני התפלה, המספקים 585 מלמ"ק מים מותפלים בשנה. בתכנית הוחלט על הקמה מיידית של שני מתקני התפלה חדשים בגליל המערבי ובשורק, אשר יגדילו את כושר הייצור של המים ב- 300 מלמ"ק לשנה. כמו כן, תקודם היערכות לתוספת של 100 מלמ"ק נוספים, כאשר הצורך בתוספת ייבחן בשנת 2020.

2. התכנית לשיקום נחלים, בעלות של כ-100 מלש"ח, גובשה בהנחייתו וביוזמתו של שר האנרגיה, ועיקרה הוא שיקום של 7 נחלים בצפון הארץ. בנחלים געתון ונעמן יושקע הסכום הגדול ביותר בסך 25 מלש"ח, בכל נחל. בנחלים קישון, חדרה וציפורי יושקעו 20, 19 ו-17 מלש"ח בהתאמה ובנחלים בצת ועינן תצומצם הפקת המים מהנחל. התכנית כוללת צעדים מגוונים, המותאמים לכל נחל, שמבוססים על הפסקת השאיבה ממקורות הנחל, הקמת תשתית שתאפשר זרימה לאורכו ואגירת המים במורדו, תגבור אספקת המים לנחל מהמערכת הארצית ועוד. התכנית תושלם עד לשנת 2023, ותתבצע במימון משותף של משרד האנרגיה, רשות המים והקרן לשיקום שטחים פתוחים.

3. חיבור ימת הכנרת, אשר מפלסה נמצא כיום בשפל חסר תקדים, למערכת הארצית, כך שתתאפשר הזרמת מים מותפלים, מדרום לצפון, בהיקף שנתי של כ-100 מלמ"ק, לשם שיקום הימה. חיבור זה יסייע להעלאת מפלס הימה ולשיפור איכות המים. תוך כשנתיים תיושם יכולת הזרמה של 30 מלמ"ק אשר יגיעו מהמקורות הקיימים, ובתוך 4 שנים תיושם יכולת הזרמה של 100 מלמ"ק בהתבסס על יכולת ההתפלה הנוספת המוקמת מתוקף ההחלטה. המים יוזרמו דרך נחל ארבל או נחל צלמון, בהתאם להחלטת גורמי המקצוע.

4. רשות המים תגבש, עד סוף שנת 2018, תכנית לחיבור האזורים המנותקים מהמערכת הארצית, ליצירת אמינות מלאה לאספקת מים באזורים אלו. האזורים המנותקים הינם: מעלה כינרת, הגליל המערבי, עמקים מזרחיים ורמת הגולן. אספקת המים באזורים אלו מתבססת כיום על מקורות מים מקומיים ללא גיבוי מהמערכת הארצית.

***

בישיבת הממשלה התייחס הבוקר (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר: "התוכנית שתוצג היום על ידי שר האנרגיה יובל שטייניץ, מביאה כמה דברים חדשניים. בין השאר היא מביאה להקמת שני מרכזי התפלה חדשים ולהגדלת כמות המים המותפלים במדינת ישראל. אבל יש בה שני אלמנטים מיוחדים ולא שגרתיים: אחד, החזרת מים מותפלים לכינרת, זה דבר שלא נעשה עד היום.

"הדבר השני, שיקום של שבעה נחלים. זה מדבר אל לבי - הלכתי בנחלים האלה, אפילו חציתי אותם לא פעם ולא פעמיים. כמובן שכולנו דואבים את המצב שיש שם ביוב, ויש שם דברים אחרים שאנחנו רוצים לתקן. התיקון הזה חשוב לא רק למשק המים, אלא גם לנוף ארצנו", הוסיף נתניהו.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.