מערכת COL | יום כ"ב סיון ה׳תשע״ח 05.06.2018

במעמד רב-רושם הוכנס ספר תורה מהודר לביהכנ"ס בז'יטומיר

תגיות: ז'יטומיר
חגיגה משולשת שהחלה במוסקבה, עברה במעז'בוז' והסתיימה בז'יטמויר ● בהשתתפות רבנים, שלוחים, תומכים, אישי ציבור וקהל רב ● נקבעו מזוזות בשני בתי כנסת חדשים ● לכתבה המלאה
במעמד רב-רושם הוכנס ספר תורה מהודר לביהכנ
צילום: מ. ירושלמי
זכתה הקהילה היהודית בז'יטומיר, ונתקיים בה "ברוך המקום שנתן תורה בחודש השלישי", בחגיגה משולשת ומרגשת, של ספר תורה מיוחד המסמל את החוט המשולש של "תורה, חסידות וחסד", שהחלה במוסקבה - בירת רוסיה, והסתיימה בכפר החינוך "אור אבנר" שליד ז'יטומיר שבמערב אוקראינה. בהשתתפותם של רבנים חשובים, שלוחים נכבדים, תומכים יקרים וקהל רב שרקד בעוז ובגיל בשמחה הגדולה, שמערב אוקראינה טרם ראתה כמוה בדור זה - מאז חזרה עטרת תפארת יהדות וחסידות ז'יטומיר להאיר בחזרה, מאז בואו של שליח הרבי מליובאוויטש זי"ע הרה"ג ר' שלמה ווילהלם, המשמש גם כרבה הראשי של כל מערב אוקראינה, ורבנים - שלוחים רבים ממלאים את הערים והמחוזות באזור זה בשליחות קודש של הפחת חיים יהודים באלפי יהודי המקום.

לפני כשנתיים, בהשתתפותו של רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר, החלו ב"מרכז החסד היהודי - שערי צדק" שבמרכז מוסקבה, בכתיבת ספר תורה מהודר, לכבודו של ידיד מרכז החסד הרה"ח ר' יצחק הכהן קוגן, הידוע בכינוי 'הצדיק מלנינגרד', והמשמש כשליח קודש ורבה של בית הכנסת 'בלשוי ברוניא - - חב"ד' במרכז מוסקבה, כאשר רבים מידידי המרכז הנודע בפעילות הגדולה של צדקה וחסד - נוטלים חלק בתרומת פרשיות בספר התורה שנכתב במשך כשנתיים. וכאשר נודע על הסתלקותו הטראגית של הרה"ח ר' מענדל דייטש הי"ד זצ"ל, ביקש יבלחט"א הרב קוגן, שספר התורה יוקדש לעילוי נשמתו, ויוכנס אל בית הכנסת השוכן לא רחוק מהמקום בו נרצח הרב דייטש בידי זדים ימ"ש. לא פלא אפוא, כי האירוע כולו היה ברגש רב של הכרת הטוב בשילוב שמחה של מצווה, כאשר רבים מבני משפחתו של הרב דייטש הגיעו במיוחד לקחת חבל בחגיגת הכנסת ספר התורה.

עם בוא האורחים הרבים ממוסקבה, נסעו המשתתפים אל בית הכנסת העתיק של אור שבעת הימים מורנו הבעל שם טוב הקדוש, לסיום כתיבת האותיות האחרונות בספר התורה. ומשם יצאו בתהלוכה רגלית אל עבר מקום מנוחתו של הבעל שם טוב, כאשר ספר התורה נישא תחת חופה מפוארת והקהל כולו רוקד בסמטאות העיירה המפורסמת. לאחר תפילה משותפת לזכותם של כלל שלוחי הקודש במדינות חבר העמים בכלל ולמענם של תומכי, ידידי, מנהלי ועובדי מרכז החסד היהודי במוסקבה, יצאו ההמונים בהסעות מאורגנות אל העיר ז'יטומיר, לקביעת מזוזה ע"י הרב קוגן בכניסה הראשית לבית הכנסת החדש והמפואר במרכז העיר, שבימים אלו מסיים המרא דאתרא הרב ווילהלם להקים, יחד עם מקווה מפואר, חדרי שיעורי תורה, ספרייה תורנית, ומקום נרחב לפעילות הרבה של הקהילה היהודית המתפתחת בז'יטומיר.

בכניסה ל'זריצ'אני' - "כפר החינוך אור אבנר" הסמוך לז'יטומיר, המתינו ילדי המוסדות שבכפר 'בית היתומים', וה'תלמוד תורה' ובית הספר היהודי 'אור אבנר' כשלפידי אש בידיהם, כלי זמר על עגלה הרתומה לסוסים וקהל רב עומד משני הצדדים שפתחו בקול שירה וזימרה לכבודה של תורה. התלמידים והקהל הרב צעדו בסך עד אשר הגיעו אל בית הכנסת החדש "אור המאיר", שהוקם על שם הרה"ק רבי זאב וואלף מז'יטומיר זי"ע הטמון בז'יטומיר, וישמש כבית כנסת נוסף על בית הכנסת הוותיק שבמרכז הכפר.

בכניסה לבית הכנסת החדש, כובד השליח הרב משה אסאמן מרבני אוקראינה, בקביעת המזוזה. 'הקפות' עם ספר התורה החדש נערכו בתוך בית הכנסת ברוב שירה וזמרה, ולאחר מכן התפללו תפילה ראשונה בבית הכנסת החדש - תפילת מנחה ולאחמ"כ תפילת ערבית בבית הכנסת הוותיק והראשון.

סעודת המצווה, בשילוב התוועדות חסידית גדולה, נערכה באולם הגדול של 'מסעדת הכפר', בהשתתפות קהל רב, כאשר בראש השולחן יושבים הרבנים החשובים: הרב שלמה וילהלם - ז'יטומיר, הרב יצחק קוגן - מוסקבה, הרב משה שמואל דייטש - ירושלים, הרב משה שמואל אוירכמן - קריות, הרב משה אסמן - קייב, הרב זלמן דייטש - פערם, הרב שניאור זלמן בוקיעט - ז'יטומיר, הרב יוסף אליהו דייטש, אה"ק ועוד.

תעודות הוקרה חולקו לתורמי הפרשיות – ידידי מרכז החסד היהודי במוסקבה ובשם הקהילה היהודית וכלל מוסדות חב"ד בז'יטומיר, העניק המרא דאתרא הרב ווילהלם תעודת הוקרה מיוחדת להרב קוגן לכבוד ההכנסת ספר תורה.

בשעת לילה מאוחרת הסתיימה ההתוועדות החסידית בהתרוממות הרוח ולמחרת בתפילת שחרית, זכו המתפללים לקריאת התורה מתוך הספר תורה החדש.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.