מערכת COL | יום ט' סיון ה׳תשע״ח 23.05.2018

מתי הגיעה אגרת אדמו"ר הריי"צ לכפר חב"ד? • שניאור זלמן ברגר

אגרת אדמו"ר הריי"צ לתושבי כפר חב"ד הגיעה עם הספר תורה - כך מסופר בכל בימה חב"דית, ובודאי גם כותב השורות פירסם זאת ולא פעם אחת, כי אם אדמו"ר הריי"צ שולח ספר תורה וגם אגרת ובה מודיע על הספר תורה, כנראה שהגיעו יחדיו. אך נראה שזו פרשנות שגויה, והספר והאגרת הגיעו בנפרד. בחג השבועות יצא לי לשוחח עם ידידי וקרוב משפחתי - הרב משה הורביץ גבאי רוחני בבית הכנסת בית מנחם בו מתארח הספר תורה, והוא סיפר: בכל שנה בערב שבת פרשת בהר, כאשר הקריאו ב'בית מנחם' את אגרת אדמו"ר הריי"צ, הסבא שלי הרה"ח ר' זאב זלמנוב ע"ה היה לוחש לי: 'אני הבאתי את המכתב לכפר חב"ד' • לסיפור המלא
מתי הגיעה אגרת אדמו
החג הסתיים, ולאחר בירורים נוספים נראה כי אלו העובדות:

מספר שנים קודם אדמו"ר הריי"צ הקים את אגודת חסידי חב"ד ומרכזה בתל אביב, ולמזכיר התמנה התמים זאב זלמנוב, ומי שניהל בפועל את הקמת כפר חב"ד היו אגודת חסידי חב"ד בראשות הרב אליעזר קרסיק ע"ה (זקנו הגדול של הרב מאיר אשכנזי שליט"א רבו של כפר חב"ד). כנראה שהאגרת נשלחה מיד לאחר כתיבתה והגיעה אל אגודת חסידי חב"ד והמזכיר הת' זאב זלמנוב הוא שהביא את האגרת לכפר חב"ד. בי"ב סיון נערכה חגיגת חנוכת כפר חב"ד בהשתתפות רבנים, שרים ואישי ציבור, ולמחרת בעיתון הצופה דווח כי התקבלה ברכה בכתב מאת האדמו"ר מליובאוויטש. והספר תורה, כפי שפירסמתי לפני מספר ימים, הגיע לכפר חב"ד מספר ימים אחר כך בט"ז סיון.

ולסיום אשיב לעוד תמיהה שנשמעה מחסידים רבים - כפר חב"ד זכה בספר תורה אחד מאדמו"ר הריי"צ ואילו לנחלת הר חב"ד הרבי שלח שניים. מדוע? הרבי השיב על כך במענה על שאלת הרש"ג בימי חג הפסח תשכ"ט, מספר ימים לאחר שנשלחו הספרי תורה - הספרי תורה נשלחו לחג הפסח בו לכתחילה יש להוציא שני ספרי תורה.

ולאחר הפרסום על התאריך המדוייק בו הגיע הספר תורה לכפר מובנת היטב תשובת הרבי - כי לכפר חב"ד הספר תורה הגיע לאחר חג השבועות ולא היה צורך דווקא בשני ספרי תורה.

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.