מערכת COL | יום ז' סיון ה׳תשע״ח 21.05.2018

כך הוקם הבית שהאיר את נתיבות ● מיוחד

בצער רב התקבלה הערב הידיעה על פטירתה של השליחה מרת אסתר אדרעי ע"ה, רעייתו של יבדלח"ט שליח חב"ד בנתיבות הרב ישר אדרעי שיחי', ובתו של הבבא סאלי זצוק"ל ● כתב COL מנדי ריזל יצא לבדוק לפני שמונה שנים בנתיבות איך נסגר השידוך, ומתי קיבלו ברכה מהרבי להיות השלוחים בנתיבות? ● בכתבה המרתקת, שורת גילויים מיוחדים על ערוץ הקשר המיוחד של הבבא סאלי זצוק"ל עם הרבי, ושביבים על חייה של השליחה הרבנית אסתר אדרעי ע"ה, במפעל השליחות שהקימו בברכת הרבי בעיר נתיבות ● לסיפור המלא>>
כך הוקם הבית שהאיר את נתיבות ● מיוחד
הרב ישר אדרעי שיחי' עם מחותנו, ה'בבא-סאלי' זצ"ל ● תצלום ארכיון: המשפחה

בצער רב התקבלה הערב הידיעה על פטירתה של השליחה מרת אסתר אדרעי ע"ה, רעייתו של יבדלח"ט שליח חב"ד בנתיבות הרב ישר אדרעי, ובתו של הבבא סאלי זצוק"ל.

העובדה על היותו של הרב ישר אדרעי שיחי', חתנו של ה"בבא-סאלי" זצוק"ל, ידועה. אולם מעט מאוד אנשים מעורים בהשתלשלות השידוך המיוחד.

בכתבה שפורסמה כאן לפני שמונה שנים, ניתן לקבל מעט 'שביבים' על חייה של הרבנית אסתר אדרעי ע"ה, בתו של הבבא סאלי, שהייתה לעזר ואחיסמך לבעלה יבדלח"ט, במפעל השליחות שהקימו בנתיבות, בברכת הרבי. 

בחור ספרדי מהישיבה המרכזית

הכל החל כשר' שלמה וייצמן – כיום חסיד חב"ד נלהב מבאר-שבע – למד בנערותו בבית-הספר למלאכה בכפר-חב"ד. שם, התקרב לרבי והפך לחסיד מן המניין.

לאחר נישואיו התגוררו הוא ורעייתו בנתיבות. תקופה קצרה אח"כ הגיע לעיר ה"בבא-סאלי".

בני הזוג וייצמן הפכו חיש מהרה, בד-בבד עם היותם חסידיו של הרבי, למקורביו האדוקים של רבי ישראל אבוחצירא. כאשר אסתר, בתו של ה"בבא-סאלי", באה לפירקה, זרמו הצעות רבות לבית הצדיק בנתיבות.

ראשי-ישיבות ליטאיים וספרדיים עלו לרגל כדי להציע בחורים נכבדים לבת הרב.

גם בני הזוג וייצמן, כמקורבים למשפחת הרב, הציעו את עזרתם. באחד הימים נסע שלמה לכפר-חב"ד, שם נפגש עם הרב מאיר-צבי גרוזמן, מראשי הישיבה המקומית.

הוא ביקש מהרב גרוזמן בחור תלמיד-חכם, וירא-שמיים עבור בתו של ה"בבא-סאלי".

הרב גרוזמן, בשיחה עם COL, נזכר במאורעות הימים ההם: "הגיע לישיבה אברך, ששמו היה כמדומני וייצמן. הוא חיפש בחור רציני וישר, ממוצא ספרדי, עבור בתו של הצדיק ה"בבא-סאלי".

מיד אמרתי לו שיש בחור שעונה על הבקשות שלו: הרב ישר אדרעי, שכשמו כן הוא ישר דרך, אהוב על המקום ואהוב על הבריות".

הרב ישר אדרעי מספר על האירוע מנקודת מבטו: "אני זוכר שהגיעו והציעו לי את ביתו של ה"בבא-סאלי".

מכיוון שהייתי בדל"ת אמות של "תומכי-תמימים" וחייתי את הרבי, לא שמעתי עד אז את שמו של ה"בבא-סאלי". כשעלתה ההצעה שמחתי שאוכל, בזכות השפעתו הרבה של הצדיק, לקרב עוד יהודים לדרך החסידות ולרבי".

עד מהרה מצא את עצמו ה'תמים' ישר אדרעי, נוסע היישר מה'זאל' בכפר-חב"ד לנתיבות, לפגישה אישית עם ה"בבא סאלי".

"הבבא-סאלי בחן את כף ידי"

ֻ"נישקתי לו את היד", משחזר הרב אדרעי, "וחשבתי בליבי שהכל מאת השם. אם הוא ירצה – השידוך יתקיים, ואם לא - סימן שזה לא השידוך שלי. ה'בבא-סאלי' לא שוחח איתי בלימוד. הוא שאל לשם אבי והתעניין באיזה כפר התגוררה משפחתי במרוקו ומה שורשיה.

"לקראת סיום השיחה, ה'בבא-סאלי' ביקש ממני להושיט לו את ידי. הושטתי לו, והוא הסתכל בכף היד מספר דקות. זה היה נראה כאילו הוא מנסה לבדוק גם ברובד זה האם אני החתן המיועד.

"הפגישה הסתיימה, יצאתי מהחדר וה'בבא-סאלי' קרא לרבנית וביקש ממנה לערוך שולחן ולהביא 'לחיים'. רק אז ראיתי לראשונה את רעייתי. כמובן שכתבנו לרבי והוא בירך אותנו וביקש שנהיה השלוחים בנתיבות".

ר' מנחם אדרעי, נכדו של ה"בבא-סאלי" ובנו של הרב ישר מספר כי ה"בבא-סאלי" התבטא על השידוך ועל שיוכו של החתן לחסידות חב"ד בצורה נדירה, שעוררה התפעלות רבה בקרב השומעים, והראתה מעט מרגשי האהבה העזים שחש ה"בבא-סאלי" לבעל-שם-טוב ולרבי.

"העדפתי אותו על פני כל הבחורים האחרים", אמר ה"בבא-סאלי", "כי הוא לומד בישיבה שהולכת בדרכו של הבעל-שם-טוב".


הבבא סאלי זצוק"ל. בצד שמאל למעלה: חתנו הרב ישר אדרעי שיחי'

גם הרב ישר סבור שהסיבה המרכזית לבחירה בו הייתה העובדה כי הוא חסיד חב"ד. "אין שום סיבה אחרת. הרי היו לפני הצעות רבות וטובות, אבל אני בטוח שה"בבא-סאלי" בחר בי, בעיקר בגלל שאני חסיד של הרבי והולך בדרכו של הבעש"ט שכל-כך היה יקר לליבו".

מבודד, פרוש מענייני העולם

ה'ווארט' התקיים בנתיבות. הרב גרוזמן נזכר: "אני זוכר שנסענו מכפר-חב"ד לנתיבות. הווארט התקיים בביתו של ה'בבא-סאלי'. היה שם שולחן ארוך, מלא כל-טוב ואת השמחה ניהל בשפה הערבית הרב מאיר אבוחצירא זצ"ל – בנו הבכור של ה'בבא-סאלי', שהתגורר באשדוד.

"ה'בבא-סאלי' עצמו היה בחדר סמוך, מקשיב כל העת לדברי התורה שנאמרו בשמחת הווארט, אך לא נכח באירוע עצמו.

"בסיום הווארט נגשנו לומר מזל-טוב ל'בבא-סאלי'. זה היה מחזה מיוחד. הוא ישב על ספה בכעין ישיבה מזרחית, מצחו נתון בכף ידו, מהורהר, כאילו הוא בעולמות אחרים".

מנחם אדרעי מסביר: "סבא מעולם לא השתתף בשמחות שנערכו בביתו. כך נהג אצל כל הילדים והנכדים. הוא היה מבודד. פרוש מענייני העולם. אלו דברים שאין לנו ולא יכול להיות לנו מושג בהם".

גם בחתונה לא התערב הצדיק בקהל החוגגים. הוא היה בחופה, ומיד לאחריה מיהר לחדר סמוך, שם שהה עד סיומה של החתונה. בחדר הזה הוא קיבל את מאות האנשים שבאו לכבדו ולברכו בחתונת ביתו".

במשך השנים היה עד הרב ישר אדרעי לקשר האוהב, הדואג והשמימי בין הרבי לחמיו.

"בשעת בוקר מוקדמת אחת, כמה דקות לפני שנסעתי לשדה התעופה בדרכי לרבי, נודע לי כי ה"בבא-סאלי" מחפש אותי ודורש לראותי בדחיפות. מיהרתי אליו. לא הבנתי מה קרה, זה לא דבר רגיל שהצדיק מחפש מישהו בשעה כה מוקדמת.

"כשהגעתי אליו הוא אמר רק משפט אחד: 'מסור נא לאדמו"ר כי אני דורש בשלומו', אז ראיתי פעם נוספת את הקשר החזק בין הרבי לבין הצדיק, עד כמה היה חשוב להם לשמור על קשר".

כשהרב אדרעי מסר זאת לרבי, ענה הרבי: "יישר-כח על הפרישת שלום מהרב הצדיק ישראל אבו-חצירא", והורה למסור ל"בבא-סאלי" מספר דברים בשמו.

פעם אחת ישב הרב אדרעי לסעודה בביתו של ה"בבא-סאלי".

לצידו ישב ראש-עיריית נתיבות דאז, שלום דנינו, שהיה בקשר הדוק ביותר עם ה"בבא-סאלי".

הרב ישר, שחשקה נפשו לשמוע דבר-תורה מפי הצדיק, לחש לראש-העיר כי יפציר ב"בבא-סאלי" לומר דברי תורה.

זו הייתה משימה בלתי-אפשרית, כיוון שה"בבא-סאלי" מיעט מאוד מלומר דברי תורה בסעודה. אך סיים הרב ישר את לחישתו, וה"בבא-סאלי", שישב בקצהו השני של השולחן ננער ממחשבותיו והחל לדרוש בספר ה'תניא'...


"ה"בבא-סאלי" החל לדרוש בספר ה'תניא'..." תמונה של הבבא סאלי זצוק"ל. בצד ימין נראים הרב משה אדרעי שי' מכפר חב"ד, והרב ישר אדרעי שי' שליח הרבי בנתיבות

קשור לאדמו"ר הזקן נ"ע

"ה'בבא-סאלי' היה קשור מאוד גם לאדמו"ר הזקן", מגלה חתנו. "בכל שנה, כ"ד טבת – יום פטירתו של האדמו"ר הזקן – היה עבורו יום חשוב מאוד. הוא לבש בגדים מיוחדים, לא אמר 'תחנון' וערך בביתו סעודה מיוחדת. גם עשרה ימים לפני שנפטר, בכ"ד טבת האחרון בחייו בעלמא דין, הוא התאמץ ולמרות חולשתו לא וויתר על מנהגיו ליום זה".

רעייתו של רבי ישראל אבוחצירא, הרבנית סימי מתגוררת כיום יחד עם משפחת אדרעי בנתיבות.

הרבנית היא האשה השלישית של ה"בבא-סאלי", לאחר ששתי הנשים הקודמות נפטרו.

הרבנית אסתר אדרעי, אשתו של הרב ישר, היא בתה היחידה. "הרבה מאוד מהפעילות של בית חב"ד ומוסדות חב"ד-בית-ישראל, נזקפת לזכותה. בזכות מעמדה וקשריה כאשת ה"בבא-סאלי", היא עוזרת רבות להתפתחות המוסדות היקרים לה כל-כך".

הרבנית אסתר אדרעי ע"ה, המשיכה בדרכי אבותיה, והקימה לצד יבדלח"ט בעלה בעיר נתיבות, מפעל שליחות נשגב, פירות עושי פירות.

ת.נ.צ.ב.ה
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.