מערכת COL | יום י"ז אדר ה׳תשע״ח 04.03.2018

מסע לעיר האבות: התכנית המלאה במפגש של ידידות נשי חב"ד

חברות חוג ידידות ארגון נשי ובנות חב"ד השתתפו במסע לחברון עיר האבות שם נהנו ממפגש ייחודי ומעצים • בתכנית: השתטחות על קברי אבות ואימהות במערת המכפלה, קבר ישי ורות, הציון של הרבנית מנוחה רחל, תולדות היישוב היהודי והחב"די בחברון, ומפגש חי עם מפעל השליחות הפועם בחברון ובקריית ארבע • לכתבה המלאה
מסע לעיר האבות: התכנית המלאה במפגש של ידידות נשי חב
צילומים: שמחה דיל

בבוקר יום שישי היה הכול מוכן למסע המתוכנן ליום ראשון – נסיעה לחברון עיר האבות, למפגש ייחודי ומעצים של חברות חוג ידידות ארגון נשי ובנות חב"ד.

הכול מאורגן, רק התחזית המבשרת על מזג אוויר גשום וסוער העלתה תהיות – "האם הנסיעה תיערך כמתוכנן, למרות מזג האוויר הצפוי?" לגב' שיפי נפתלין, יו"ר חוג הידידות ומארגנת המסע, הייתה תחושה ברורה "הרגשתי שנזכה לסייעתא דשמיא מיוחדת במפגש כזה, בו מתאחדות החברות התומכות בארגון של הרבי, בתפילה על קברי אבות, ונפגשות עם הנציגות המקסימות המתמסרות לשליחותן בחברון ובקרית ארבע, וכך היה.

"הרגשנו שהקב"ה דואג לנו וברכת הרבי מלווה אותנו. הגשם ירד לסירוגין בהתאם לתוכניה שלנו – כשהיינו בתוך מבנה, ירד גשם שוטף, וכשיצאנו החוצה – הפוגות, בהשגחה פרטית מופלאה. צעדנו ממש 'בין הטיפות', כמו הרבנית מנוחה רחל, שזכינו להתפלל בציונה".

היום המיוחד, כמיטב המסורת של מפגשי חוג הידידות, אורגן בהשקעה עד לפרטים הקטנים. בתכנית היום השתלבו עבר והווה במארג מיוחד: השתטחות על קברי אבות ואימהות במערת המכפלה, קבר ישי ורות,הציון של הרבנית מנוחה רחל, תולדות היישוב היהודי והחב"די בחברון, ומפגש חי עם מפעל השליחות הפועם בחברון ובקריית ארבע.

בסיור מודרך זכו החברות להצצה אל היסטוריה קרובה ורחוקה. הן ביקרו במוזיאון בית הדסה, סיירו בתל רומיידה ונכנסו לבית הכנסת העתיק.

משם המשיכו הידידות למערת המכפלה, שם שטחו תפילה נרגשת בקברי אבות ואימהות.
הביקור המיוחד כלל לא רק סיורים, תפילות והעצמה כי אם גם נתינה והענקה: מספר ימים לפני הנסיעה התברר כי ירדה לשטח פלוגה של 200 צנחנים ועוד כ-50 חיילי מג"ב.

יו"ר חוג הידידות הגב' נפתלין התארגנה בזריזות, הפיקה עטיפה מעוצבת לחפיסת שוקולד, עם ברכה לחייל, וקנתה לכל חייל גם חת"ת במיקרופילם לשמירה, בתוך נרתיק מהודר הכולל תמונה של הרבי ותפילת הדרך. החיילים שמחו והתרגשו, המחווה העניקה להם זריקת מרץ מחממת לב למילוי תפקידם. חיוכים עלו על הפנים, והם הביעו את תודתם הנרגשת.

התוועדות של העצמה הדדית

לאחר תמונה קבוצתית למרגלות מערת המכפלה, נסעו החברות לקריית ארבע, אל "בית חיה מושקא" שם נערכה התוועדות מרוממת ומעצימה. סביב שולחנות ערוכים בארוחת צהריים חגיגית, התרגשו הנשים לפגוש את השליחות ונציגות נשי חב"ד בחברון, קריית ארבע ויישובי הסביבה. הן שמעו על השליחות המיוחדת במקום מפי השלוחים הרב ויקטור עטיה והרב רפאל ברוד.

הרב עטיה, שהקים את המקום על שם בתו השליחה הצעירה חיה מושקא ע"ה, שיתף את הנשים בדרך המיוחדת בה הוא משתמש בשליחותו – להטוטים שנוגעים בקסמם ופותחים את הלבבות וגורמים לחיבור בכל סוגי הקהלים והגילאים. הרב ברוד הציג את הפעילות הענפה במקום, הכוללת בית כנסת פעיל, כולל הלכה וחסידות, פעילות עשירה עם מבקרים במקום ועוד.

ההתוועדות נמשכה באווירה חמה ומעצימה. הגב' שיפי נפתלין, יו"ר חוג הידידות ומארגנת המסע המושקע, הנחתה בכישרון את האירוע וכיבדה את הנציגות להציג את עצמן ואת שליחותן המיוחדת. הגב' צפורה וישצקי יו"ר ארגון נשי ובנות חב"ד העשירה בתוכן חסידי מרתק, העבירה נקודות עיקריות ממאמר "ואתה תצווה", וקישרה את הדברים לפרויקט כתיבת ספר תורה לע"נ הרבנית חיה מושקא ע"ה.

הנחשונית

לסיום שיתפה הנציגה גב' שרה נחשון בסיפור חייה, סיפור רצוף מאבקים, קשיים והתמודדויות, שמקפל בתוכו מאגרים בלתי-נדלים של אמונה, עוז רוח ומסירות נפש.

בפשטות טבעית נפרס סיפור של גיבורה, סיפורה של גב' נחשון, שהיא כשמה - 'נחשונית', עת הגיעה לחברון לאחר מלחמת ששת הימים, עם בעלה וארבעת ילדיה הקטנים, משפחה אחת מתוך שבע המשפחות היהודיות הראשונות שהגיעו ליישב את עיר האבות.

גב' נחשון מספרת על התנאים הקשים שנשמעים בלתי אפשריים, אך אינה מתמקדת בקשיי העבר, אלא בניצחון הרוח שגברה על הכול, "היינו חדורים בתחושה שיש פה מטרה נעלית- ולא הסתכלנו על התנאים הגשמיים".

הסיפורים המופלאים קלחו ונמשכו, סיפורים שכמו נלקחו מתולדותיהן של דמויות מופת היסטוריות, והנה הם מסופרים כאן מפי בעלת המעשה, שיושבת בינינו, ומדברת בפשטות כאילו אך טבעי היה לנהוג כפי שנהגה. בין הסיפורים נשזר גם היחס המיוחד לו זכו בני הזוג נחשון מהרבי, העידודים והברכות האישיים לבני המשפחה, כמו גם הכלליים להתיישבות היהודית בחברון.

כל סיפור חשף עוד נדבך של דבקות במטרה, של אומץ ללא חת, לעשות את הדבר הנכון מבלי להירתע משום מונע ומעכב. במו ידיה הניחה יסודות, סללה דרכים ופתחה צינורות לזכות הרבים: חידוש היישוב היהודי בחברון, פתיחת מערת המכפלה ליהודים ללא הגבלות, ועוד ועוד.

המשתתפות התפעמו, הלבבות נפתחו, קולטים אל קרבם תעצומות ומגלים כוחות נסתרים, כוחות נשיים פנימיים: אמונה אינסופית, דבקות במטרה, ביטחון בה', אומץ וגבורה, התמודדות ושמחה.

המפגש נחתם בריקודי שמחה, המשתתפות חזרו לביתן מוטענות בקדושת עיר האבות ובעוצמת המפגש המיוחד, כשבידן שי יקר ערך – מעמד ובו בקבוק מעוצב, ממולא ביין כוס של ברכה.

הגב' שיפי נפתלין מסכמת את המפגש, כשפניה כבר אל המפגש הבא: "חברות חוג הידידות מהוות חוט מקשר בין הארגון לבין הנציגות ברחבי הארץ, ובכל מפגש כזה בשטח, מתרחש חיבור מיוחד עם הנציגות במקום, חיבור של התרוממות הרוח, אחדות ועוצמה משותפת. היינו כבר בשילה שבאזור בנימין, במפגש נוסף ירדנו לאזור ים המלח, והפעם זכינו לבקר בחברון ובקרית ארבע. נמשיך להגיע בעז"ה לכל הנציגות, בכל פעם באזור אחר מיוחד בארץ, ליום של פעילות משותפת והעצמה הדדית".

צילום- שמחה דיל

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.