מערכת COL | יום י"ג אדר ה׳תשע״ח 28.02.2018

"משיח, איפה אתה?" ● 'החייל של הרבי' ר' יצחק גנזבורג ע"ה

היום י"ג אדר, חל היארצייט ו-12 שנים לפטירתו של הרה"ח הרב יצחק (איצ'קע) גנזבורג ע"ה ● מפעילי צעירי אגודת חב"ד הבולטים, עסק בהפקת השידורים הראשונים מהתוועדויות של הרבי, בעידוד משפחות בני הגיבורים, מבצע מצה, ערבי חב"ד בקיבוצים ועוד ● אנו מפרסמים כאן לראשונה רשימת 'שביבים' לזכרו לרגל היארצייט ● וגם: בשנת תש"י כתב לרבי 'מכתב התקשרות' שהרבי יקבל על עצמו את הנשיאות, ולמרות גילו הצעיר באותה תקופה, זכה לקבל מהרבי מענה מיוחד ● החייל של הרבי
למעלה: ר' יצחק גנזבורג מקבל 'לעקאח' מהרבי. למטה: מבצע תפילין על גדות תעלת סואץ (ארכיון שמואל בן-צבי)


היום י"ג אדר, חל היארצייט ו-12 שנים לפטירתו של הרה"ח הרב יצחק (איצ'קע) גנזבורג ע"ה היה מפעילי צעירי אגודת חב"ד הבולטים, חייל של הרבי ופעל רבות במבצעים הק'.
חבר בהנהלת רשת אהלי יוסף יצחק בארץ הקודש. בשנת תשי"ג הצטרף לאגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש.

ר' איצ'קע יזם את מבצע 'מצה לתלמיד' המפורסם של צעירי אגודת חב"ד.
הרב גאנזבורג היה שותף פעיל בערבי חב"ד שאורגנו במושבים ובקיבוצים על ידי צא"ח. יזם את הרעיון של זריקת כרוזים ממטוסים בחג הפורים, ועוד.

קיבל עידודים מכתבים ומענות מהרבי, והדרכות מפורטות בענייני ה'מבצעים' הק' בהם עסק בלהט, בחן חסידי ובחיות מיוחדת.


במבצע תפילין על גדות תעלת סואץ

בתענית אסתר תשס"ו נפטר, ונטמן בחלקת חב"ד בבית העלמין מונטיפיורי, ברובע קווינס שבניו יורק.

***

אנו מפרסמים כאן לראשונה רשימת 'שביבים' לזכרו לרגל היארצייט:

הרב יצחק גנזבורג היה חייל של הרבי, חסידי, שנון ובעל רוח צעירה ואופטימית. הוא לא סבל אוירה של עצב ומרה שחורה, ואיכשהו הצליח תמיד להדביק את הסובבים אותו בעשייה, פעילות, צחוק ובדיחות הדעת.

אחד הדברים הכי בולטים בחייו של הרב איצ'קה, זו התקשרותו אל הרבי.
כאשר הרבי דיבר אודות מבצע חדש או העביר הוראה חדשה – הוא היה בטוח שהרבי מדבר ישירות אליו. אנשים אחרים חיכו שצא"ח יפעל ושיתנו להם הוראות מגבוה, אבל הוא יצא מההתוועדויות כשראשו מלא הגיגים איך וכיצד להפעיל את הבקשה/הוראה שהרבי אמר זה עתה, ואכן פעל בהתאם, ובדרך מאוד מקורית ומושכת.
ואין זה פלא.

עוד בשנת תש"י כתב לרבי וביקש ממנו לקבל על עצמו את הנשיאות. בעוד שרבים רבים כתבו את אותה בקשה בסגנונות שונים, ואף שלחו מכתבי התקשרות – אך הרבי לא קיבל זאת, אבל הרב גנזבורג, למרות גילו הצעיר, כן קיבל מענה, בכתי"ק ובו כותב הרבי:
"ומה שכותב אנא חוסו עלינו און זייט... (והיה [רבי]) כו', הרי לזה צ"ל היכולת, כחות העצמיים, כחות ההיוליים, כחות הגלויים, ושלמות לבושי מחדו"מ. וכו' וכו'.

בהמשך, כאשר הוא השקיע את כל-כולו בענייני צעירי חב"ד ורשת בתי הספר "יוסף יצחק", היו כמה מזקני החסידים שלא ראו בעין טובה את ההירתמות הזו וכתבו על כך לרבי, וקיבלו מענה שאם סוף סוף יש אברך שמבין את הדרישה שלי ומה אני מבקש – גם זאת רוצים לקחת ממני??

הרב גנזבורג היה יוזם הרעיון להביא אלפי ילדים לראות את אפיית המצות שמורה בכפר. גם לכך הייתה התנגדות. מענהו החריף של הרבי העניק לו גיבוי מלא.בנוסף הוא היה זה מאלו ששהתחילו את השידורים מהתוועדויות של הרבי ארצה, עסק רבות בעידוד משפחות הגיבורים, משלוח מנות וחגיגת ליל סדר ציבורי, וגם חגג לנערי בר מצווה את יומם הגדול בפעם הראשונה.


ר' איצ'קע עם נערי בר-מצווה

הוא זה שזרק פתקים ממטוס קטן בערים מרכזיות, בו הוסברו ההלכות של משלוח מנות (בשנים מאוחרות יותר חזר על כך בארצות הברית, כשהפתקים מבשרים על בוא הגאולה והצורך להתכונן אליה כראוי).

הוא זה שהקים וניהל את קייטנת "גן ישראל" בכפר חב"ד, והוא גם זה שנסע ערב אחר ערב לקיבוצים ומושבים לערבי חב"ד, כשהוא נושא עמו את חיוכו הטוב משולב במסרים מן הרבי ומילות חסידות.

המילים האחרונות שנשמעו מפיו היו "משיח, איפה אתה?" ושעות מספר לאחר מכן, באור לתענית אסתר, השיב את נשמתו בוראה.

יהי זכרו ברוך.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.