מערכת COL | יום י"ט שבט ה׳תשע״ח 04.02.2018

פרשיית 'עוקץ' חדשה בין שלוחי חב"ד ומוסדות ● חשיפה

יש מנהל מוסד שלא חולם על זה?... מספר שלוחי חב"ד וראשי מוסדות, קיבלו בתקופה האחרונה שיחה מאת תורם שחש 'אסיר תודה' על היחס הנפלא שקיבל בבית חב"ד לפני מספר שנים, ומודיע שבאופן מיידי הוא עושה העברה על סך של 'פעמיים ח"י' - 36,000 דולר. ואיך זה נגמר? ● בפנים: הסיפור המלא, ותגובת המשטרה ● חשיפה ● פרשיית עוקץ חדשה
פרשיית 'עוקץ' חדשה בין שלוחי חב
קטע מהתלונה שהוגשה בשבוע שעבר. צילום רקע: משטרת ישראל, אילוסטרציה. עיבוד: COL
כתב COL

יש מנהל מוסד שלא חולם על זה?...
שליח חב"ד קיבל בשבוע שעבר טלפון מיהודי שהציג עצמו מאנטוורפן בבלגיה, ומעוניין לתרום באופן מיידי לבית חב"ד פעמיים ח"י – 36 אלף דולר טבין ותקילין.

הנימוק נשמע משכנע במיוחד, מה גם שהשליח לא בקש לתת בתמורה מאומה, בשלב זה: "הייתי לפני חמש שנים בביקור אצלך בבית חב"ד, היחס המדהים שלך ובני ביתך, ושולחן השבת הותירו בי רושם בל ימחה – אני חש 'אסיר תודה' וחייב לתרום תרומה נאה לבית חב"ד", כך התורם האלמוני בהתרגשות, והוסיף: "מדובר בעיזבון גדול שאבי ז"ל הותיר, וחשבתי שאין מתאים מבית חב"ד שלך להעברת התרומה".

אותו שליח, חש כמו שלא חש זמן רב, הקלה גדולה. "תרומה שכזו יכולה לאזן את המצב הכספי, כמו גם לתת 'דחיפה' הלאה לפעילות בית חב"ד", חשב בליבו. "מה צריך לעשות כדי לקבל את התרומה?", שאל את היהודי מעבר לקו. "כלום, רק הב לי כעת את מספר חשבון הבנק והעברה תבוצע באופן מידי", נאמר לו. לאחר זמן מה, מתקשר הלז ובפיו בשורה מדהימה: "פעולת העברה מתבצעת ברגעים אלו..."

לא עובר זמן רב, והתורם האלמוני שוב על הקו: "יש בעיה קטנה. בבנק מסרבים לבצע העברה כ"כ גדולה, בגלל החוקים הנוקשים של 'הלבנת הון' וכיו"ב. בבנק דורשים חתימה של עו"ד שהוא מאשר את ההעברה. העו"ד שלי יתקשר אליך בעוד מספר רגעים ויסגור מולך את הנושא, אני פה בבנק ממתין בקוצר-רוח."

והנה, הפלא ופלא: מתקשר אדם אחר, המציג עצמו כעו"ד פלוני המדובר, ומסביר לשליח מיודעינו כי האישור יהיה מוכן באופן מידי רק שיש צורך לשלם בבנק הדואר דמי ביול וטיפול: בסה"כ 4,500 שקלים בפעולת 'מזומן בזמן' – כשמיד מארגן את הסכום, וממהר לבשר את הבשורה המלבבת לרואה החשבון של העמותה אותה הוא מנהל.

במקום לברך אותו ולומר לו 'לחיים', הזדעק הלה ובישר לשליח הנרגש, כי מסתבר שמדובר בפעולת עוקץ מוכרת, וכי אך לפני יומיים פנה אליו לקוח עם סיפור דומה...

שניהם מיהרו יחד לתחנת המשטרה להגשת תלונה. מה שמעניין, שכבר בעת הנסיעה להגשת התלונה, מקבל רואה החשבון מלקוח נוסף – גם הוא בעל מוסד חב"די ידוע, שגם הוא קיבל 'בשורה' דומה... הסכום המוצע זהה, התרגיל עם העו"ד ודמי הביול, הכל זהה כמעט לחלוטין...

בתחנת המשטרה התלונה נרשמה והמשטרה פתחה בחקירה.

מבירור שערכנו, מסתבר שאירעו בתקופה האחרונה מספר נסיונות 'עוקץ' שכאלו בין מספר שלוחי חב"ד, ברוב המקרים ב"ה, נזהרו ולא נפלו למלכודת. יותר מכך: החוצפה רק גוברת: במסע גיוס כספים לאחד המוסדות שהיה בתקופה האחרונה, הוצעה גם הצעה דומה... אך היא נדחתה על הסף.

השליח שנעקץ, אומר הבוקר ל-COL: "אני מביא את הסיפור הזה כאן, כדי להזהיר באזהרה חמורה: "אין להתפתות ולהפקיד כסף לאנשים לא מוכרים, גם אם הסיפור נשמע אותנטי ומשכנע ביותר. מסתבר שהפטנטים ורמת התחכום משתכללים כל הזמן".

*

שבתי גרברצ'יק, דובר המשטרה למגזר הדתי/חרדי מוסר בתגובה לפנייתנו: "ממשטרת ישראל נמסר: הוגשה תלונה והיא נבדקת."


הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.