מערכת COL | יום כ"ה טבת ה׳תשע״ח 12.01.2018

חשיפה: האם אישה יכולה להגיע למדריגת בינוני? • מאמר

בימים אלה, במסגרת השיעור היומי, לומדים אנו בספר התניא אודות דרגת ה'בינוני'. אך, האם אישה יכולה להגיע למדריגת בינוני? • ממכתב נדיר מתוך מסמכי 'ארכיון המדינה', אותו חושף כאן לראשונה החוקר החב"די ר' שניאור זלמן ברגר, מתקבלת תשובה מפתיעה • למאמר המלא
חשיפה: האם אישה יכולה להגיע למדריגת בינוני? • מאמר

הרב שניאור זלמן ברגר

בימים אלו כולנו לומדים בתניא היומי על ה'בינוני' וידוע על חסידים במשך הדורות שנחשבו ל'בינוני', ואישה, האם יכולה להגיע למדריגת בינוני?

הנה במכתב נדיר שנחשף כאן לראשונה מתוך מסמכי ארכיון המדינה - עולה עדות מיוחדת - מספר נשים הנמנות על צאצאי אדמו"ר הזקן שהגיעו לדרגת בינוני. אכן, זוהי עדות בודדת ושמא אין לקבוע בנחרצות כי עובדה זו היא ברורה לחלוטין, אך העדות מרתקת, ובודאי תהווה בסיס לדיונים בנושא. כך כותב מר אהרן מנחם מענדל שניאורסון נכד-נכדו של אדמו"ר הצמח צדק, שכיהן באותה תקופה כגזבר האוניברסיטה העברית בירושלים:

"במשפחתנו החל עוד מבנותיו של של האזמו"ר הרש"ז מלאדי [אדמו"ר הזקן] ז"ל עצמו היו הרבה נשים שהגיעו לפי מידותיהן, מדת צדקתן וידיעתן בתורה וחכמה למדרגת בינוני, ועליהן נמנית מרת [הרבנית חיה מושקא] הורנשטיין [בת אדמו"ר המהר"ש]".

המכתב הזה שנחשף לאחרונה שופך אור חדש על ניסיונות ההצלה של ענף זה ממשפחת בית הרב. עד כה היה ידוע כי אדמו"ר הריי"צ ובהוראתו עסקני חב"ד בארצות הברית, עשו רבות כדי להשיג ויזות למשפחת הרבנית שיינא בת אדמו"ר הריי"צ, בעלה ר' מענדל הורנשטיין והוריו ר' משה והרבנית חיה מושקא בת אדמו"ר המהר"ש. כעת מתברר כי בארץ הקודש חסידי חב"ד וצאצא למשפחת שניאורסון, פעלו אצל הרב יצחק אייזיק הרצוג הרב הראשי לישראל, להצלת בני משפחות הורנשטיין. את המכתב מכ"ז מר חשון תש"ד, כותב מר אהרן מנחם מענדל שניאורסון נין האדמו"ר רבי יוסף יצחק מאוורוטש בן אדמו"ר הצמח צדק. נציין כי האדמו"ר מאוורוטש הוא סבא של אדמו"ר הריי"צ. מר שניאורסאהן כיהן באותה עת בתפקיד נכבד - גזבר האוניברסיטה העברית, ואת המכתב כותב על נייר מכתבים של "המזכירות הכספית" האוניברסיטה העברית, אך מציין בראש המכתב - "מ. שניאורסון - פרטי". והנה קטעים חשובים מתוך המכתב:

"אני מרשה לי לפנות לכת"ר באותו הענין שעליו כבר דברו איתו חברי המשלחת המיוחדת של חסידי חב"ד שגם אני עמדתי להשתתף בה: בדבר הצלת ענף אחד של המשפחה שלנו, בית ר' משה הורנשטיין".

"מר משה הורנשטיין הוא חתנו של דודי הרה"ק מהר"ש ז"ל מליובוביץ, בנו של אחד מגדולי הדור בזמנו הצמח צדק ז"ל. למר הורנשטיין יש גם יחוס אבות [...] הוא מחונן גם ביחוס עצמי: מותר לי לגלות כי בימי המלחמה הקודמת, בשעה שהממשלה הרוסית הצארית עקרה את אחינו מליטא ממקורות [כך במקור, ואולי צ"ל ממקומות] מושבותיהם, קיים מר הורנשטיין את מצוות אהבת ישראל בכל דקדוקיה, ועל אשתו שהיא שארתי, אני מרשה לי להגיד שעליה גאוות המשפחה שלנו, ובה אנו מתפארים והרי במשפחתנו החל עוד מבנותיו של האזמו"ר הרש"ז מלאדי ז"ל [האדמו"ר הזקן] עצמו היו הרבה נשים שהגיעו לפי מידותיהן, מידת צדקתן וידיעתן בתורה וחכמה למדרגת בינוני ועליהן נמנית מרת הורנשטיין. בנם הוא חתנו של הרבי מהרי"ץ מליובוביץ הנמצא כיום באמריקה. אני מצרף בזה את רשימת בני המשפחה הזאת שחלק ממנה נמצא באוטווצק, וחלק בורשה".

בהמשך המכתב מבקש לדאוג לבני המשפחה להצלה בפולין ולאישורי כניסה לארץ ישראל.

האינפורמציה הדלה שהגיעה מאיזורי הכיבוש הנאצי, מנעה מלהבין את שקורה עם בני משפחה ואחרים, וכך בזמן שנכתב מכתב בקשה זה, בני משפחת הורנשטיין כבר לא היו בין החיים. ר' משה הורנשטיין נפטר בזמן המלחמה, ואילו רעייתו הרבנית חיה מושקה, בתה הרבנית שיינא ובעלה ר' מענדל הורנשטיין נספו במחנה טרבלינקה. הי"ד. 

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.