מערכת COL | יום כ"ד כסלו ה׳תשע״ח 12.12.2017

כשהרב שטיינמן המליץ היכן לפתוח בית חב"ד • מיוחד

תגיות: חיים דרוק
סיפור המפעים של הרב חיים דרוקמן, שליח חב"ד בלוצרן שווייץ, שהקמת בית חב"ד בראשותו שזורה עם הוראה מפתיעה של הגראי"ל שטיינמן זצ"ל • פרסום ראשון • לסיפור המלא>>
כשהרב שטיינמן המליץ היכן לפתוח בית חב
בתמונה: הרב חיים דרוקמן, ברקע בית חב"ד בלוצרן


מערכת COL

קהילת העיר לוצרן היא מהקהילות החרדיות העתיקות באירופה.
בעיר בנוי לתפארה בית כנסת עתיק, בו השתמרו מנהגי אשכנז המקוריים.

בין המפורסמים של מייסדי הקהילה היה רבי אברהם ערלנגר ז"ל שהיה מעריץ ליובאוויטש, ואף התפרסם כמי שדאג בזמן מלחת העולם הראשונה להשגת אתרוג קאלאבריה לאדמו"ר הרש"ב נ"ע.
ברבות השנים הלכה הקהילה החרדית והצטמצמה, באשר ילדיהם של בני הקהילה עלו לאה"ק ובעקבותיהם גם ההורים.

לוצרן היהודית מפורסמת גם בזכות הישיבה הגדולה שהקים בשעתו הגר"מ סולובייציק זצ"ל, ובראשותה עמד ראש הישיבה המיתולוגי הגרי"ד קופלמן זצ"ל, שנפטר לא מכבר בזקנה מופלגת.
מאידך, מתגוררות בעיר אלפי משפחות יהודיות, כאשר המפגש היחידי להם עם הנהלת 'הקהילה' מתקיים רק בפטירת רח"ל מישהו מבני משפחתם, כאשר אלה נזקקים לשירותי החברה קדישא היהודית... למרבה הצער.

את המצב הזה בא לשנות, כמו במקומות רבים בעולם, שליח חב"ד, הרב חיים עזרא דרוקמן (כפר חב"ד -קרית מוצקין-תו"ת לוד-כפר חב"ד-בית חיינו-דטרויט), הפועל במסירות נפש למען אותם יהודים 'תינוקות שנשבו' , וגם לא שוכח את משימת הפצת המעיינות בקרב רבני ותלמידי הישיבה הגדולה הנ"ל.

לחלק מראשי הקהילה, טיפוסים 'יעקים'-שוויצרים, יש ילדים שמתגוררים בבני ברק, אשר קיבלו כנראה בארץ את 'ההשקפה' הידועה בכל הקשור ליחס לחב"ד, ומציון יצאה "תורה" להוריהם - שרידי היעקים החרדים בלוצרן.

לא ייפלא איפוא, שחלק מראשי הקהילה התייחסו בחשדנות לפעילותו של הרב דרוקמן השליח הנמרץ, ובמיוחד כאשר הלה הודיע על כוונתו להרים בנין של בית חב"ד בעיר.

לאלתר יצאו שלוחים דחופים להגראי"ל שטיינמן להיוועץ עמו נוכח המצב 'החמור', כאשר הם בטוחים שהרב אך יסייע ידם בסיכול תכנית ההקמה של בית חב"ד בעיר לוצרן.

במיוחד התחדדה התנגדותם של ראשי הקהילה כאשר הבינו שהמגמה היא להקים את הבית חב"ד - דווקא בבנין השייך לקהילה...

אך מה רבה הייתה תדהמתם, כאשר הרב שטיינמן פשוט דחה אותם מכל וכל, ולא זו בלבד, אלא אף המליץ בכל לב שבית חב"ד יפעל, לא פחות, דווקא בתוככי בנין מרכזי הנמצא בבעלות קהילת לוצרן! לא פחות.

"ידידיי הליטאים בקהילה נוהגים לומר לי ש"אני שליח חב"ד היחידי בעולם שפועל בהסכמת הרב שטיינמן..." - מפטיר בחיוך שליח חב"ד בלוצרן הרב חיים דרוקמן.
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.