מערכת COL | יום י"ז חשוון ה׳תשע״ח 06.11.2017

דיי ל'צארידי', דיי לקמפיינים כואבים: דואגים לעתיד הילדים • טור

"חסידי חב"ד – תתעוררו: פלוני אלמוני הלך לעולמו והשאיר יתומים. אין להם כסף למחייה גשמית, כעת עושים להם 'צארידי'...", מי לא ראה או שמע את המשפט הזה בשנתיים האחרונות? • כ-100 מבני-הקהילה החב"דית העולמית הלכו לעולמם בשנה האחרונה – מתוכם, רבים השאירו יתומים קטנים הזקוקים לתמיכה כספית • הגיע הזמן להרים את הכפפה - להניח את האמת בפרונט – ולדאוג לעתיד • כיצד תגרמו שלכם... זה לא יקרה? • לקריאת הטור המלא ולדיון גולשים >>>
דיי ל'צארידי', דיי לקמפיינים כואבים: דואגים לעתיד הילדים • טור
למצולמים אין קשר לכתבה

מאת: מנדי זילברשטרום - COL

***

ב-12 חודשים האחרונים איבדה לצערנו הרב חסידות חב"ד העולמית כ-100 איש מבני-קהילתה - אנשים, נשים וטף – מכל רחבי תבל. מתוכם, כך עפ"י בדיקה בנתוני אתר COL, כ-35 % (לערך) השאירו יתומים קטנים וגדולים בביתם.

'יתומים' אלו, כוונתי היא לילדים שטרם נישאו, אשר נשארים תחת חסותם של האבא/אמא, שנשארו לצדם, ואשר ירצו לתת להם ככל שמשגת ידם – בגשמיות וברוחניות.

בשנתיים האחרונות, בהן אני עוסק כעורך באתרי חב"ד, אני נתקל אחת לתקופה (לצערי, קצרה יחסית) שוב ושוב בקמפיין "צארידי" – הזועק לנו מבעד למסך המחשב הנייח, הנייד, או לחילופין - בצלצולי הסלולרי של מוקדי ההתרמה.

לא, לא כוונתי למשפחות שנקלעו לחובות רבים עקב טיפולים בריאותיים להורה, או לילדם חלילה. לא כוונתי לקמפיינים ההתרמות הכספיות (1*4) עבור בתי חב"ד בבתי-רפואה, בקמפוסים, או עבור שלוחים בתבל – אלא עבור משפחות שאחד מ-2 קברניטי המשפחה (אבא או אמא) הלכו לעולמם, והשאירו אותם חסרי כל.

'קמפיין' זה, הינו מערך התרמה עבור משפחה כזו או אחרת, מקהילה חב"דית בדרום, מרכז או צפון הארץ, שלה ילדים שהפכו זה עתה ל'יתומים', והם צריכים כסף רב, שישמש אותם למזור גשמי במשך שנים רבות, עד אשר יעמדו על רגליהם ויתאוששו, חלקית לכל הפחות, מצרתם.

מדוע אנחנו מגיעים למצב כזה? האם אין פתרון? מדוע ילדי המשפחה שזה עתה קיבלו את הבשורה המרה - צריכים לראות את עצמם בפרסומת עצובה על-גבי מודעות שחורות וזועקות - כאלו ואחרות? מדוע בני-המשפחה צריכים להתבייש (לא שהם אשמים), בכך שאוספים להם כספים?

בשיחה בת 45 דק' שקיימתי השבוע עם יו"ר קרן 'יחד', הרב הלל הורביץ שיחי', מאנשי חברון – הוא שיתף אותי במחשבתו על המצב הקיים בחסידות חב"ד ועל יוזמתו אשר הצליחה פלאים במגזר ציבור הדתי-לאומי. וכך הוא מספר לי: "בקרן שבה אני עומד בראש, חברים כעת למעלה מ-21,000 משפחות במעגל גדול, מספר מרשים של יהודים שנמצאים באחדות שיתופית וציבורית – ממש כמו שכתוב: 'איש את אחיו יעזרו'.

ובכן, מהי קרן 'יחד'? נתחיל מהתחלה.

כאשר חלילה אחד מהורי המשפחה נפטר, ישנם הוצאות רבות. אך ברגע שימי השבעה מסתיימים להם, החברים, הידידים ובני-משפחה קרובים שתמכו ועזרו בשבוע הקשה, רובם נעלמים. מסלול החיים ממשיך בשגרתו. לשם-כך, הקים הרב הורביץ את ה'קרן' השיתופית, המהווה סוג של ביטוח עבור הילדים היתומים שנשארו בבית.

במילים קצרות: כל משפחה נרשמת לאגודה, ומשלמת בממוצע עד כ-60 ₪ לחודש, וזאת רק במידה ויש פטירה ח"ו. הווי אומר, אחד מכל החבורה – חלילה, הלך לעולמו והשאיר אחריו יתומים. "ישנם חודשים שאין נפטרים, ואין תשלום", כך עפ"י דבריו של יו"ר ה'קרן' הרב הורביץ. (מי שרוצה לקרוא ולדעת באריכות על היוזמה, יכול להיכנס לאתר ה'קרן', שם מופיע הפירוט המלא מ-א' ועד ת' ... לכניסה לאתר ה'קרן' – לחצו כאן!).

מה המשפחה מקבלת? כ-150,000 ₪ לכל ילד עבור הוצאות חתונה ולימודים. מתוכם, ניתן לבקש מה'קרן', ולקבל עד כשליש מהסכום (50,000 ₪) לכל ילד, עבור החיים הגשמיים – אוכל, ביגוד ועוד. (הכל כמובן בהשגחה צמודה של אנשי המקצוע, שבודקים את מצבה של המשפחה לעומק).

כמה אני צריך לשלם?

בואו ונבצע תרגיל חשבון פשוט. נניח, ואכן נשלם עד כ-60 שקלים לחודש בדמי חבר ל'קרן'. נכפיל אותן ב-12 חודש. הגענו ל-720 ₪. נכפיל אותן ב-10 שנים, ויש לנו 7,200 ש"ח. וב-20 שנה? הרי לנו 14,400 שקלים חדשים, הפרוסים ומחולקים למשך 240 חודש!

ואל שאלת השאלות: ומה אני מקבל בעבור זה??

ראשית, במידה ואחד מההורים נפטר ח"ו, בני-המשפחה לא יסבלו מרעש תקשורתי סביבם בין אנ"ש חסידי חב"ד, וזאת - בעקבות קמפיין ההתרמה שנערך עבורם בחוצות. ושנית, והוא העיקר - לא יהיה לחץ כלכלי בבית. כל יתום (שלא נשוי, ועד לגיל 30) יהיה מסודר כלכלית. הפעילו מחשבה קטנה: האם זה לא שווה את ה-60 שקלים בחודש? תחליטו אתם!

נכון, לפעמים, כשמדברים על מוות רח"ל, ההרגשה היא לא טובה וחיובית, אך לפעמים צריך להניח את האמת על השולחן. לאף אדם אין ביטוח לחייו. היום האסון אירע בדלת הזו, מחר היא בדלת אחרת ח"ו. לברוח מהמציאות, זה לא פתרון.

ואם יקום מי שיקום ויאמר "אבל אין לי 60 ₪ מיותרים בחודש". התשובה הראשונה היא – סדר עדיפויות כספיות. והתשובה השנייה למי שלא מקבל את הראשונה היא – כל רב יאמר לך, 'עשה זאת מכספי המעשרות'.

עשה פעולה אחת קטנה היום, בכדי להציל לילדייך את עתידם - הגשמי והרוחני!

*** 

נ.ב. אין הטור בא להתלונן על העבר, אלא לפקוח לאנ"ש חסידי חב"ד את העיניים לעתיד. ובטח שטור זה אינו פרסומי לארגון כזה או אחר. שכל אחד יעשה כטוב בעיניו, אך שפשוט - יעשה. וכן, לא מעט שחו באוזניי בתקופה האחרונה, כי הם מחוברים כבר ל'קרן ערבים', הדומה במהותה לקרן 'יחד'. אני אומר: לא משנה הדרך – העיקר התוצאה.

יהי רצון שנזכה לשמוע תמיד, אך ורק בשורות טובות!

***

גולשים יקרים! זו רק דעתי, ומה דעתכם? ... שתפו אותנו באמצעות מערכת התגובות –  מה אתם עושים? האם יש לכם חברות ב'קרן' כלשהי? או שמא אתם החלטתם על ביטוח חיים? ... שתפו את אנ"ש חסידי חב"ד מעל גבי במה זו, ואנו נפרסם את תגובתכם!
הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.