מערכת COL | יום י"ז חשוון ה׳תשע״ח 06.11.2017

יום לאחר 'כנס התושבים': ר' נחמן רייכמן עושה סדר

אמש (א') נערך כינוס תושבים וחברת נתיבי ישראל, בדיון על 'מחלף חב"ד' העתידי שעלול להשפיע במשך עשרות השנים הבאות על עתיד הכפר של הרבי • ר' נחמן רייכמן חבר וועד כפר חב"ד, שהשתתף בכנס אמש לצד ראש הוועד ר' שמעון רבינוביץ ושאר חברי הוועד, בראיון ל-COL 'עושה סדר' ומסביר: על מה וועד כפר חב"ד צפוי להתנגד, מה ההבדל בין התכנית הנוכחית לתוכנית הקודמת של 'מחלף חב"ד' והאם הולכים על בקשת פיצויים לתושבי הכפר? • לראיון המלא>> מעקב COL:'מחלף חב"ד' צובר תאוצה: הוגש לוועדות המחוזיות והתנגדויות חושבים שיודעים איך יראה מחלף חב"ד? צפו בהמחשה • חשיפה לקט מכתבי הרבי על צביון כפר חב"דלאחר מאות התנגדויות: הועד והמועצה מצטרפים • פרסום ראשוןוועד כפר חב"ד יגיש התנגדות למחלף, וקורא להשתתף ב'כנס תושבים'קחו נשימה וצאו לסיור מעל הכפר של הרבי • וידאותושבי הכפר באו להביע התנגדות למחלף חב"ד • תיעוד
יום לאחר 'כנס התושבים': ר' נחמן רייכמן עושה סדר
ר' נחמן רייכמן (במרכז) אמש ב'כנס התושבים' על מחלף חב"ד (צילום: ניתאי אבל, COL)

משה כהנא, COL

אמש נערך כינוס תושבים וחברת נתיבי ישראל, בדיון על 'מחלף חב"ד ' העתידי שעלול להשפיע במשך עשרות השנים הבאות על עתיד הכפר של הרבי.

יחד עם תושבי כפר חב"ד וצפריה, כיבדו בנוכחותם חברי וועד כפר חב"ד בראשות יו"ר וועד כפר חב"ד ר' שמעון רבינוביץ, מנכ"ל המועצה מר שאול צבעוני, ראש וועד צפריה, ועוד. ראשי חברת נתיבי ישראל ומתכנני המחלף מצידם, הסבירו את עמדתם, לגבי תכנית 'מחלף חב"ד' והצפוי בה, לדבריהם.

נציגים מתושבי כפר חב"ד נשאו דברים והביעו התנגדות נחרצת לתכנית המוצעת. 

הגב' רבקה סטמבלר הציגה צילומים ותוכניות המצביעות על נקודות התורפה בתכנית, כלפי תושבי כפר חב"ד, כפר חב"ד ב', וצפריה והבעייתיות של הגשרים העיליים המתוכננים, עבור התושבים.

שוחחנו היום (ב') עם ר' נחמן רייכמן, חבר וועד כפר חב"ד:

ר' נחמן רייכמן: "הוועד נערך להגשת התנגדות בעניין הזה בשיתוף פעולה עם המושב צפריה, אנחנו סגורים על זה. כנראה שהמועצה תצטרף גם היא להתנגדות. בשביל להגיע לשינויים שאנחנו רוצים, צריך לפעול בדרך טובה ובהסכמה, ומקווים שבע"ה נצליח".

לפני למעלה מעשר שנים, כשכפר חב"ד הגיש ערעור לבג"ץ, היו הסכמות מסויימות. איך זה משפיע על התנגדויות היום?
"היו הסכמות בבג"ץ בזמנו כשהגשר היה מתוכנן עילי והוסכם שכדי למנוע רעש וזיהום הוא ירד למטה – אל מתחת מפלס כביש מספר 1. אבל למעשה את ההולכי רגל והרכבים של כפר חב"ד 'השאירו למעלה', הכל היה צריך להיות למעלה. זה אחד מהבעיות המרכזיות של התכנון הנוכחי.

"כמו כן, בהסכמות שהיו בבג"ץ, היה מדובר שכל המחלף יורד למטה, ולא כמו שהציעו בהתחלה שיהיו מעברים עיליים לנתב"ג. אבל אז עדיין לא היה מדובר על גשר לבית רבקה, זה תוספת משנת תשס"ז 2007 ועל כך נתנגד, בין היתר.

ר' נחמן מפרט:
"בתכנית הקודמת, הבאים מתל אביב לנתב"ג היו יוצאים במחלף לכיוון שטח הכפר ובסיבוב – בין כביש 1 למסילת הרכבת עולים מעל כביש מספר 1 לתוך נתב"ג, תוך 'פריצה' משמעותית לתוך שטחי הכפר. בתכנית הנוכחית הם נכנסים מתחת לכביש במנהרה ישירות לטרמינל של נתב"ג. אז היה ברור שהמעבר לכפר וצפריה גם הוא נשאר למטה. אבל בתכנית הנוכחית, כביש המעבר של הכפר וצפריה עולה למעלה בצורה לא סבירה ופה נקודת הבעיה.


תושבי הכפר ב'כנס התושבים' בנושא מחלף חב"ד (צילום: ניתאי אבל, COL)

הכביש שיוצא מלב כפר חב"ד, לכיוון צפריה, מוסכם על הכפר, או שגם עליו תוגש התנגדות?
"
תכנון כביש זה אושר כבר לפני כ-10 שנים ואי אפשר - לכאורה - לערער עליו. אבל יש אפשרות מסויימת כי עברו 10 שנים ודבר לא נעשה בשטח, כך שיש אפשרות שגם כביש זה יכנס להתנגדות. האופציה הזאת תיבדק.

מה יש לנו, בשורה התחתונה, אחרי הכנס אמש?
"
כשרוצים להגיש התנגדות, צריך גם לתת אלטרנטיבה. בעניין הזה הגב' סטמבלר הציגה אמש מספר אלטרנטיבות שיש לשקול אותן בכובד ראש, ובאמת כל הכבוד לה, ויישר כח על כל מה שהיא עושה, אך צריך לראות מה מעשי ובר ביצוע ולהציע אותו בהתנגדות כאלטרנטיבה מעשית.

"התקיימו לאחרונה ישיבות משותפות לוועד צפרייה וועד כפר חב"ד יחד עם ראש המועצה ומנהלי מחלקות של המועצה. כמו כן בשבוע האחרון היתה ישיבה עם יועץ תחבורה וכן עם מנכ"ל המועצה. וועד הכפר לא מפסיק לנסות למצוא פתרון בשיתוף המועצה. 

יש טענות שיישובים אחרים רחוקים יותר קיבלו שיפוי על ירידת ערך השטחים שלהם באמצעות הורדות ארנונה ועוד. וכפר חב"ד לא דרש מה שמגיע לו?
"
כמובן שאם התכנית תאושר יבואו לדין ודברים על שיפוי. אנחנו עוד לא שם... לא הגשנו התנגדות. לא ברור מה יאושר ומה לא. הרי אם נבוא מראש ונבקש פיצוי כספי, אז על מה הדרישה להתנגדות??

"למנוע את התכנית שתזיק לכפר חב"ד"

"אני לא רוצה שיקחו לי את הקרקע, ולא שייבנו לי מבנה עצום שכפר חב"ד בוודאי יסבול מזה בגדול! אנחנו לא רוצים להיות במקום הזה שרק כסף מעניין אותנו, ממש לא. מעניין אותנו למנוע את התכנית שתזיק לכפר חב"ד. כשהתכנית תאושר, באיזה היקף אם וכאשר, אז יהיה דין ודברים לגבי פיצוי.

"בע"ה אני מקווה שנצליח לשנות את רוע הגזירה, ושיגיע הזמן נגיע לשאר. תכנית המעבר היא רק חלק קטן מהמכלול שיכול להזיק לכפר. יש גם שטח למסילות רכבת שיקח שטחים מהכפר ועוד.

ומה לגבי בג"ץ?
"אני לא סבור שזה יגיע לבג"ץ, כי הגיעו להסכמות בזמנו. נגיש את ההתנגדות ובע"ה מאמין שזה יתקבל, במידה ולא אז נשקול הלאה את צעדינו. כרגע אנו לפני בקשה לדחות את המועד האחרון של הגשת ההתנגדויות בעוד 30 יום כדי להיערך בהתאם."הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.