מערכת COL | יום כ"ט תשרי ה׳תשע״ח 19.10.2017

זעזוע: אנדרטה לזכר צורר היהודים סמוך לבית הכנסת בויניצה

אנדרטה לזכרו של סימון פטליורה שטבח רבבות יהודים באוקראינה הוצבה בסמוך לבית הכנסת בעיר ויניצה • ח"כ הרב ישראל אייכלר פנה לראש ממשלת אוקראינה: "אני מספר לך על הכאב העצום שפתח שוב פצע עמוק בבשרו של העם היהודי, ובטוח כי תפעל ללא שהות להסרת האנדרטה מהאזור היהודי" • שליח הרבי ורב העיר ויניצה, הרב שאול הורביץ אמר ל-COL: "הרשויות לא השכילו להתחשב ברגשות יהודי העיר" • לכתבה המלאה
זעזוע: אנדרטה לזכר צורר היהודים סמוך לבית הכנסת בויניצה
השליח על רקע חנוכת האנדרטה; צילום: באדיבות השליח

הלם וזעזוע בקהילה היהודית באוקראינה ובעולם היהודי כולו, בעקבות הקמת אנדרטת הזיכרון למנהיג הלאומני סימון פטליורה שחייליו טבחו באכזריות ברבבות יהודים בכל רחבי אוקראינה במהלך מלחמת האזרחים לפני כמאה שנה.

האנדרטה שהוקמה סמוך לבית הכנסת בעיר ויניצה בעיצומו של החג הציתה מחדש את זיכרונות התושבים היהודים שמסרבים לשכוח את פשעיו של הצורר הנורא.

שליח הרבי ורב העיר ויניצה, הרב שאול הורביץ, אמר בשיחה הבוקר (ה') ל-COL: "זהו מעשה בלתי מקובל, ופגיעה קשה בזכרם של הקדושים. אני מצר שהרשויות לא השכילו להתחשב ברגשות יהודי העיר". 


בתמונה: שלט האנדרטה שהונצחה.

על השלט נכתב: האחוזה הוקמה ב-1913 לפי הבקשה של ברוך לבוביץ' - יזם מויניצה, בעל מפעל ליציקת ברזל "מולוט" וכמה מפעלי סוכר על שטח של מחוז פודילה.

בתקופה שבה קיבלה ויניצה את מעמדה כבירה זמנית של הרפובליקה העממית של אוקראינה (פברואר - מרץ 1919)  היה בקירות הבניין משרד דואר וטלגרף של הרפובליקה.

החל מה-7 למאי עד ה-19 ליוני 1920 בניין נמצא המפקדה הצבאית ומפקדת הצי של אוטמאן הראשי בצבא של הרפובליקה, ראש הדרקטוריון, סימון פטלורה - מנהיג צבאי ופוליטי בזמן מהפכת אוקראינה 1917-1921.

מאז 1932, האחוזה מנוהלת על ידי רדיו אזורי ויניציה. בשנת 1983, הבניין קיבל מעמד של אנדרטה לאדריכלות מקומית.

ח"כ הרב ישראל אייכלר פנה אמש במכתב נרגש לראש ממשלת אוקראינה וולודימיר גריוסמן ובו הוא מגולל את ההיסטוריה האפילה של פטליורה ומבקש ממנו לפעול ללא שהות להסרת האנדרטה הפוגעת ברגשותיהם של היהודים.

"אני פונה אליך בבקשה אנושית, בעקבות מקרה מצער, הפוגע ברגשותיהם של היהודים בארצך ובעולם כולו" פותח ח"כ הרב אייכלר את מכתבו.

"בימים האחרונים התקבלו בלשכתי פניות כאובות, חלקן אף נזעמות, על הצבת אנדרטה לזכרו של המנהיג האוקראיני סימן פטליורה לא הרחק מבית הכנסת המקומי בעיר ויניצה.

ח"כ הרב אייכלר מזכיר לגרויסמן את עובדת היותו יהודי יליד העיר ויניצה ואת העובדה ששימש בה כראש עיר ועליו להיות רגיש להיסטוריה המקומית: "כמי שנולד בויניצה ואף כיהן בה כראש עיר, לבטח הנך בקי בהיסטוריה היהודית של האזור. סימן פטליורה היה מנהיג שתחת פיקודו נרצחו באכזריות רבבות יהודים ללא עוול בכפם. פטליורה זכור בהיסטוריה היהודית כצורר לאומני שעודד את רציחתם של עשרות אלפי יהודים ברחבי אוקראינה במהלך מלחמת האזרחים שהתחוללה בין האדומים ללבנים באותם הימים של 1919.

"היהודים שנרדפו במשך כל שנות ההיסטוריה רק בשל דתם, נוצרים בליבם טרגדיות מדממות רבות. בין המפורסמות שבהן היא טרגדיית ימי פטלוריה העקובים מדם. אלו ימים אפלים שאנו מצווים שלא לשכוח, ולעולם נזכור לעד.

"במהלך הפוגרום שערכו חייליו של פטליורה הלאומניים, נלקחו יהודים מבית הכנסת בשעה שהם עטפים בטלית ועסוקים בתפילה. הישר מבית הכנסת הובלו היהודים כצאן לטבח לקברות ההריגה, שם נרצחו בעינויים קשים.

"כמו במקומות רבים, נחשדו היהודים הללו באידאולוגיה קומוניסטית, כשהאמת הידועה לכולם היא, שמתפללי בית הכנסת לא רק שלא היה להם שום קשר לאידאולוגיה הזו, הם אף נרדפו ועונו על ידי הקומוניסטים. עובדה שלא עזרה להם מפני הפורעים של פטליורה.

"באחד הפוגרומים בפרוסקורוב-חמלניצקי נרצחו לפחות 1200 יהודים אשר נקברו בקבר אחים. בפוגרומים אחרים נרצחו אלפים רבים אחרים, ברוע לב, באכזריות מחרידה, וללא שום נסיבות מלחמה.

"אני מקווה שהצבת האנדרטה דווקא בסמוך לאזור היהודי נעשתה בתום לב. הקמת אנדרטה כזו בסמוך לבית התפילה, מקום שבו התאספו יהודים בשמחת תורה לתפילת 'יזכור' זהו מעשה שכל לב אדם מרגיש בו שהוא איננו מוסרי וראוי שיתוקן לאלתר.

ח"כ הרב אייכלר מסיים את מכתבו בבקשה לפעול באופן מידי: "בשמם של אחיי היהודים תושבי ארצך אני מספר לך על הכאב העצום שפתח שוב פצע עמוק בבשרו של העם היהודי, ובטוח כי תפעל ללא שהות להסרת האנדרטה מהאזור היהודי".

הוסף תגובה
0 תגובות
נצפה באתר
עוד באתר
 
העלאת תמונה
x
גרור תמונה לכאן
או
העלה תמונה
ביטול
תייג
טוען תמונות...
שגיאה!
  אישור
  מעלה תמונות...
  התמונות הועלו בהצלחה
  ויפורסמו לאחר אישורן
  התמונות תויגו בהצלחה
  ויוצגו במערכת התמונות
  המשך
  מתוך
  x
  תודה שנרשמת!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  עדכון הנתונים נשמר בהצלחה!
  מבטיחים לשלוח רק את הדברים הכי מעניינים :)
  x
  קיבלנו את בקשתך, לא נשלח יותר הודעות...
  באפשרותך תמיד להתחבר חזרה ולהינות מהעדכונים המעניינים ביותר.